Nebojte se LaTeXu

Pro šablonu druhé sady sjeďte na stránce až úplně dolů.

Nemá smysl, abych vám tady vysvětloval, co je to LaTeX a proč je dobré ho používat. To za mě na mnoha místech dělají jiní a lépe. Tady vám jen můžu říct, že pokud plánujete Matfyz dostudovat, rozhodně se jeho použití nevyhnete, a proto vám neuškodí, když se s ním seznámíte už v prváku.

Nebojte se, není to těžké. V pohodě to zvládnete i bez mojí pomoci. Loňskému ročníku jsem nijak nepomáhal a polovina z nich mi dokumenty skutečně odevzdala v LaTeXu. Druhá polovina je odevzdala osobně, což letos, aspoň u první sady, nepřipadá v úvahu; proto jsem se rozhodl pro ty nesmělejší vytvořit krátký návod a hlavně vzorový dokument, do kterého stačí jen doplnit text.

V minulosti si člověk, pokud chtěl sázet dokumenty v LaTeXu, musel instalovat poměrně dost věcí do počítače, a to byla ta nejnáročnější část začínání s tímto programem. To samozřejmě můžete udělat, ale podle mě nejjednodušší pro vás bude, když se registrujete například na Overleaf. Tam zkrátka založíte nový projekt (nejlépe asi prázdný, tj. blank), pak můžete začít něco psát do levé části okna obsahující zdrojový kód, a když kliknete na zelené tlačítko Recompile, mělo by se vám v pravé části objevit vytvořené pdfko.

Doporučuju vám do toho dokumentu se zdrojovým kódem zkopírovat obsah jednoho z následujících dokumentů (a přemazat tím všechno, co tam bylo do té doby). První z nich vám slouží jako šablona; stačí jen na příslušných místech vyplnit text řešení, zkompilovat a je to. Soubor s příponou .tex je zdroják, a přikládám vám i pdf, které by vzniklo, kdybyste ho zkompilovali bez jakýchkoliv úprav. Druhý soubor vznikl z prvního doplněním trochy textu a spousty rovnic, abyste viděli, jak se v LaTeXu sází druhá mocnina, dolní index, složená závorka, symbol pro přirozená čísla a podobně. Věřím, že vám může ušetřit spoustu googlení.

Šablona pro domácí úkoly:

Prázdná: Zdroják, pdfko.

Doplněná o užitečné příkazy: Zdroják, pdfko.

Druhá sada: Zdroják, pdfko.


Rozhodně není povinné tyto šablony využít. Případně je můžete libovolně měnit. Nijak netvrdím, že umím pracovat s LaTeXem nějak skvěle. Ale chtěl jsem vám dát základ, od kterého se můžete odpíchnout, když budete chtít.