Урок: З’єднання та відгалуження жил проводів і кабелів

На сьогоднішньому уроці розглянемо з′єднання та відгалуження жил проводів та кабелів. Отже темою сьогоднішнього уроку є «З'єднання та відгалуження жил проводів та кабелів».

На уроці виконуватимете з'єднання проводів, зняття ізоляції, креслення різних видів з'єднань проводів, а також повторите теоретичні питання з теми «З'єднання та відгалуження жил проводів та кабелів».

Вправа: "Міцний горішок"

Доведіть свої знання, відповівши на запропоновані питання. Команди почергово відповідають на питання. Якщо одна з команд не може відповісти на питання, з неї знімається 1 бал і право відповіді переходить до другої команди (1 відповідь – 1 бал).

  1. Для чого використовують електроарматуру?

  2. Для чого призначений вимикач?

  3. З яких частин складається вимикач?

  4. Будова лампового патрона?

  5. Для чого призначений ламповий патрон?

  6. Для чого призначена штепсельна розетка?

  7. Будова штепсельної розетки?

  8. Для чого призначена штепсельна вилки?

  9. Будова штепсельної вилки?

Надійна робота електроустановок значною мірою залежить від якості виконання з’єднань, відгалужень, окінцювання та приєднання проводів. З’єднання, відгалуження, окінцювання та приєднання повинні бути механічно міцними, мати малий електричний опір і залишатися справними за умов нагрівань і охолоджень, що часто виникають внаслідок різких змін струмових навантажень у мережі. Ці вимоги забезпечуються чітким дотриманням технології монтажу, а також правильним вибором застосовуваних з’єднувальних деталей та робочого інструменту.

Уявіть: вас запросили на підприємство для усунення несправностей в електропроводці. Які будуть ваші дії?

Висновок: вивчивши цю тему ви зможете вправно та правильно усувати несправності в електропроводці. Від якості робіт залежить по-перше, коректність роботи системи, а по-друге - безпека: електрична та пожежна.

Надійна робота електроустановок значною мірою залежить від якості виконання з’єднань один з методів з’єднання ми будемо використовувати це паяння. Перед виконанням паяння поверхні жил проводів добре очищають від окислення, використовують паяльний флюс він очищає поверхні і припій від оксидів та забруднень і запобігає утворення оксидів, а також збільшує розтікання розплавленого припою. Припій вибираю залежно від властивостей з'єднуваних металів, ми користуємося оловом він найкраще припаює мідний провід. Паяльник використовуємо потужностю 100 Вт.

Лудіння. Перш ніж приступити до пайку, очищені місця з'єднання необхідно ретельно пролу-дить, тобто покрити тонким шаром припою, так як на луджений поверхню припій лягає краще. На місця майбутньої пайки спочатку треба нанести тонкий шар флюсу або паяльної пасти. Паяльник повинен бути добре залужен. Нагріваючи його, їм набирають припій, переносять на місце пайки і розподіляють рівним шаром. При з'єднанні великих поверхонь така процедура повторюється кілька разів або використовується інший спосіб: на місце з'єднання рівномірно кладуть деяку кількість шматочків припою і розплавляють їх; при цьому паяльник час від часу треба занурювати у флюс або в паяльну пасту.

Пайка. З'єднуються деталі встановлюються в зручний для пайки положення і фіксуються. Потім місце пайки рівномірно прогрівають паяльником до необхідної робочої температури. Важливо при цьому контролювати ступінь нагрівання паяльника і поверхонь, що з'єднуються: якщо ці поверхні були прогріті слабо, то з'єднання буде ненадійним; якщо ж паяльник перегрітий, він погано утримує припій.

Від якості робіт залежить по-перше, коректність роботи системи, а по-друге — безпека — електрична та пожежна.

Інструктаж з охорони праці та безпечного виконання робіт.

При виконанні лудильних і паяльних робіт потрібно строго виконувати вимоги техніки безпеки, а також правила гігієни праці.

  1. Перша вимога полягає в тому, щоб на робочому місці була чистота.

  2. При роботі з сірчаною і соляною кислотами необхідно строго дотримуватися запобіжних заходів. Сірчана кислота діє роз'їдає одяг і шкірний покрив людини, шкідливі і її пари; крім того, сірчана кислота в певних умовах вогненебезпечна.

  3. При лудінні і паянні для захисту очей від бризок розплавленого металу або кислоти треба обов'язково надягати спеціальні окуляри.

  4. При роботі електропаяльником потрібно завжди застосовувати цілком справний, перевірений паяльник і виробляти паяння в калошах або на гумовому килимку, маючи на руках гумові рукавички.

  5. Не слід допускати перегріву електропаяльника.

Завдання 1.docx
Завдання 3.docx

Завдання №4. Для виконання цього завдання вам потрібно за допомогою олівця намалювати на аркуші паперу три вида з'єднань жил проводів:

  1. Відгалуження просте.

  2. Відгалуження жолобком.

  3. Відгалуження бандажне.

Завдання №5.Для виконання цього завдання вам потрібно за допомогою олівця намалювати на аркуші паперу три вида з'єднань жил проводів.

  1. Паралельна просте.

  2. Паралельна жолобком.

  3. Паралельна бандажна.

Завдання №6.Для виконання цього завдання вам потрібно за допомогою олівця намалювати на аркуші паперу три вида з'єднань жил проводів.

  1. Послідовна проста.

  2. З'єднання косичкою.

  3. Паралельне бандажне.

Завдання №7. Для виконання цього завдання вам потрібно відповісти на цікаві питання.

  1. Пристрій, що використовується для опресування проводів з алюмінієвими жилами, перерізом до 10мм2

  2. Матеріал, з якого виготовляють жили проводів та кабелів, що використовують в діючих електроустановках?

  3. Операція приєднання проводу до оголеної жили проводу

  4. Високомолекулярна сполука, що найчастіше використовується в якості ізоляції для накладання її поверх здійсненого відгалуження?

  5. Складник припою ПОС-30, що використовується для паяння проводів при виконанні відгалужень та з'єднань проводів?

  6. За допомогою якого інструменту знімають ізоляцію з проводів?

  7. Який матеріал використовується для захисту від корозії жил провідників?

  8. Яким чином накладають ізоляцію на оголені жили установочних проводів?

  9. Від чого залежить надійна робота електроустановок?

Завдання № 8. Виконати практичне завдання за інструктивними картами.

Сращивание многожильных проводов пайкой без скрутки.pdf
Соединение медных однопроволочных жил скруткой с последующей пропайкой.pdf