Vodní sklizeň na permakulturní farmě projekt

Water harvest in permacultural farm

INFO

Kde: Merboltice, Česká republika

Kdy: 1.-14.září 2022 - dvoutýdenní aktivita

Kdo: deset evropských dobrovolníků ve věku 18-30 let. EU, hlavní komunikativní jazyk Angličtina


Pokud máš chuť strávit v létě dva týdny v přírodě, poznat nové přátele z celé Evropy, a ještě se něco naučit, přijeď na mezinárodní projekt pořádaný ve Hvozdu.



Hrazené náklady: Evropský sbor solidarity - program Erasmus + garantuje vzdělávací akreditované hostitelské organizace a hradí dobrovolníkům veškeré náklady jako cestování, ubytování, jídlo a kapesné. Do Merboltic musíte přijet do 1. září do 10:00. a odjet můžete po 14. září po 17:00.

Hostující organizace: Spolek Hvozd - kulturně-vzdělávací prostor v krajině.

Uzávěrka přihlášek: 15. srpna 2022


Cílem aktivity: evropská mládež pomůže místním zlepšit hospodaření s vodou na permakulturní farmě a podpořit soběstačnost vytvořením systému zachycujícímu dešťovou vodu do jezírek a horizontální drenáže v zahradách. Proto se tento projekt přímo týká problematiky změny klimatu a s tím spojeným problémem zachycování vodního cyklu v krajině.

Účastníci se setkají s jinými národnostmi v mezinárodním týmu. To jim poskytne skvělou příležitost k začlenění. Během aktivity budou dobrovolníci vedeni zkušenými členy hvozdu v jejich tématech, své nové poznatky a návrhy budou moci aplikovat v přímé akci. Také budou podpořeni k vedení vlastní akci s kolektivem, ke sdílení svých aktivit. Dobrovolníci si tak prohloubí sociální a komunikační dovednosti, povědomí o své i jiné kultuře. Účastníci se setkají s místními a zažijí tak širokou škálu přístupů a mentalit – interkulturní učení.

Vše, co v naší neziskové organizaci a v tomto projektu s účastníky realizujeme, vychází z principů permakultury. Permakultura je designový systém, ve kterém jsou přírodní ekosystémy modelem pro naše lidská stanoviště. Přírodní ekosystémy jsou udržitelné, a pokud dokážeme porozumět způsobu, jakým fungují, můžeme toto pochopení využít k tomu, aby byl náš vlastní život udržitelnější. Součástí aktivity bude kurz „Úvod do permakultury“. Dlouhodobým cílem je zajistit zásobu vody, která je potřebná pro použití v domácnosti a hlavně zalévání rozsáhlých zahrad a nově vysazených stromů v sadech.

Naše stavení má typické rozměry místních staveb, a proto naše vodohospodářské návrhy mohou následovat místní obyvatelé a zajistit si tak dostatečné množství vody ve studnách. Zachycování dešťové vody ve velkém měřítku během silných letních bouří by mohlo zabránit lokálním povodním.



Úkoly dobrovolníků

Každé ráno budou probíhat ranní aktivity, které pomohou propojit tým a zmapovat naladění skupiny, na krátké schůzce naplánujeme denní rozvrh a rozdělíme se do týmů pracujících na různých místech a různých pracích:

finální úprava terénu pro postupný zásak vody

základní tesařské práce - vytvoření dřevěné konstrukce podpírající nosné pilíře a vrata

základní kamenické práce - budování zídek a základů pro dřevěné trámy

výsadba keřů a množení keřů

Další aktivity

- Úvod do permakultury - v prvním týdnu kurzu proběhne 8hodinový kurz pod vedením jedné z nejzkušenějších lektorek v zemi Katky Horáčkové. Získáte základy permakulturních principů, porozumíte půdě a vodě a získáte praktické zkušenosti s jejich testováním a také budete mít šanci lépe porozumět prvkům a technikám, které zde uvidíte.

neformální vzdělávání a pohybové aktivity - vede hlavní team-leader Pawel Kubiak, zkušený dobrovolník a pracovník s dětmi.

Výlety do regionu - buď pod vedením našich přátel-průvodců, kteří vás zavedou do nejbližšího národního parku, nebo se můžete vydat sami do Prahy nebo kamkoli během volného dne.

Začlenění s místními, kde navštívíme jejich farmy ve vesnici a dobrovolníci pro ně připraví jejich tradiční jídlo.


Denní úkoly:

Vařit jídlo a čistit nádobí společně: z místních zdrojů zeleniny nebo bio zeleniny, místních potravinových zdrojů

Výroba lavičkek z masivního dřeva.

Sekání trávy: budeme potřebovat pomoci s kosením trávy kosou a následně kompostováním.

Dřevo na oheň: štípání dřeva na zimu sekerou je typická činnost na farmách, které jsou vytápěny z místních zdrojů dřeva.

Výroba zavařenin: úrodu je dobré si nechat i na zimu. Můžeme dělat džemy nebo zavařeniny nebo sušené ovoce.


Ubytování: Spaní je zajištěno uvnitř ve společné místnosti s dřevěnou podlahou na matracích, ve stanu nebo v Teepee. Sdílená kuchyně, sdílená koupelna, kompostovací záchod.

Jak se přihlásit

Pro účast v tomto projektu musíte vyplnit náš krátký on-line formulář a následně zaslat motivační dopis na spolekhvozd@gmail.com do 15. srpna 2022.