POSÍLENÝ HVOZD

CZ: POSÍLENÝ HVOZD. Zvýšení kapacit lokální nevládní organizace s přesahem k rozšíření odborného záběru a budování aliancí v Ústeckém kraji v roce 2022 a 2023

Projekt reaguje na typické potíže místních iniciativ ve vyloučených regionech a posiluje personální, odborné, advokační i finanční kapacity spolku věnujícího se v Českém středohoří permakulturním aktivitám. V partnerství se dvěma nevládkami podobného zaměření pak zajišťuje podporu i pro mnoho dalších zapojených organizací. V rámci projektu proběhne program síťování, vzájemný mentoring lídrů občanských iniciativ a vznikne nová série strategických mítinků na posílení spolupráce. To vše za účelem udržitelné sociální transformace regionu, v němž aktuálně probíhá odklon od hnědouhelného průmyslu.


ENG: Hvozd Reinforced. Project Focused on Increasing Capacity of the Local Non-Governmental Organization with an Overlap to Expanding the Professional Scope and on Building Alliances in the Ústí nad Labem Region in 2022 and 2023 

At the end of the project, there will be more people in the region who understand the connection between sustainability in terms of agriculture and sustainability as a principle of cutting our region off from dependence on the coal industry. There will be a new network of helping associations, interconnected with NGOs outside the region, able to communicate their work and agenda effectively at the national level. The Hvozd NGO and their project partners will be steady, with the image improved towards the supporters, and prepared to face and solve the upcoming social transformation of the region.




Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska



Zlepšení viditelnosti lokální nevládky na Ústecku

Dostali jsme lekci od novináře R. Maleckého, které stojí za šíření do světa, má dvě části.

5.Mentoring_RM_I.pdf
10.Mentoring_RM_II.pdf

Způsoby spolupráce farmářů a zemědělců s veřejností

přednáška Evy Pilnaj navazovala na setkání farmářů spolupracujícími s dobrovolníky, a rozváděla typy spolupráce s veřejností a popularizace dobrovolnictví. 5.11.2022 Polička


HOSPITAČNÍ ZPRÁVA III 

Osvobozená škola, 21. 9. 2022

Jitka Cardová, NZK

Jitka Cardová s Ludmilou Bartošovou z NZK 21.9.2022 na Blanické 12 v Praze absolvovaly vzpružující schůzku s ředitelkou Osvobozené školy, Magdalenou Košnarovou a s Kateřinou Liškovou. 

Jde nám o zapojení ideje svobodného vzdělávání do práce našich spolků a využití jejich praxe v našich programových činnostech. Nabízí se pozvat zástupkyně Osvobozené školy na Hovory ve Hvozdu, jednak aby své ideje a práci prezentovaly našemu publiku, jednak aby se zapojily do naší sítě. 

Schůzka každopádně přinesla možnost využít prostory školy pro naše akce, pokud bychom je potřebovali uspořádat v Praze. Věříme, že na další možnosti spolupráce ještě přijdeme, neboť obě strany o to evidentně stojí. 



HOSPITAČNÍ ZPRÁVA IV.

Kmenová Konference Za Břehem, 28.8.2022

Eliška Šestáková, NZK

Poslední srpnový víkend se Eliška Šestáková zúčastnila takzvané DIY (Do it yourself) Kmenové konference Za Břehem ve Strážné u Lanškrouna. Za Břehem je komunitní prostor. Prostor rovnosti, upřímnosti a sdílení a vzájemného pomáhání si, léčení se a obohacování se.

Hospitační návštěva a tato forma konference se vyvedla i za složitých podmínek, ve kterých se místní organizace i komunita nachází (celý víkend netekla teplá voda, střecha v kompletní opravě v období bouřek, atd.). Již na úvodním kruhovém setkání bylo jasné, že s tolika zajímavými lidmi z tolika zajímavých organizací a koutů republiky se nestihne vše, co by bylo možné. Proběhla řada workshopů, diskuzí, přednášek, her a to vše se týkalo klíčových témat společenství, kmenů a komunit. Bylo sdíleno mnoho o komunitním a alternativním bydlení, o práci se skupinou, o soužití v harmonii. Poznávali se lidé z různých uskupení a poznali se v komunitě lidí, kteří chtějí žít, nebo především už žijí jinak. Byly rozdiskutovány možnosti a nacházely se nové cesty jak fungovat komunitně nebo alternativně. Probíhalo i více kruhů paralelně najednou. Jako vrcholný závěr konference byla Eliška Šestáková vyzvána ke sdílení vlastních zkušeností z organizací, komunit a ekovesnic. Ze zahraničí to byly především německá Sieben Linden a irská Cloughjordan, z ČR jihočeská SpoluZemě Vrábsko a karlovarské Zeměsouznění. Rozvinula se tak skvělá možnost networkingu s dalšími komunitními organizacemi včetně NZK.

Další spolupráce NZK, HVODZDu a Divočiny Malešov se bude rozvíjet na podzim 2022.


HOSPITAČNÍ ZPRÁVA V

Cohousing Talks Úhonický komunitní dům, 21.1.2023

Eliška Šestáková, NZK


Cohausing Talks, v polovině roku 2022 vzniklá platforma pro pražské a přípražské cohousingy a záměrné komunity, se kterými Eliška Šestáková navázala nové kontakty. Tentokrát se zástupkyně a zástupci pražských a přípražských komunit a cohousingů sešli v Úhonickém komunitním domě na jihozápadě Prahy a při té příležitosti Eliška vykonala hospitaci. Sešli se zastupující z komunitních domů: Kočka v Tašce ze Žižkova, Kmen z Braníku, z Úhonického společenství a z dřívějších Strážních Andělů ze Žižkova a z Kostky.


Celodenní setkání bylo naplněno kruhovými diskuzemi, workshopy a kratšími přednáškami či sdílením. Došlo na sdílení komunitních dovedností, co a jak komu funguje a co používají jinde, objevovaly se oceány různorodých možností. Protože není potřeba vynalézat kolo, témata a problémy jsou zvětšiny často se opakující a často se na ně naráží. Celým programem se nesla linie, že totiž všichni v komunitním spolužití a spolupráci řeší podobná témata: finance, příchody a odchody lidí, vnitřní a vnější komunikaci, společné nákupy, péči o vztahy a sdílený prostor. A že pro všechny je zásadní ustalování se v komunikačních nástrojích, rozhodovacích procesech a nastavování hodnot a vizí. Závěrem setkání se nesla energie upevňování kontaktů, podpory a vytváření podpůrné sítě městských komunit. Poskytnutí zkušeností a metodické opory všech zkušenějších a komunitně starších zastupujících byla samozřejmostí.


HOSPITAČNÍ ZPRÁVA   6

Přehršel, 21.-23. 4. 2023

Jitka Cardová, Ludmila Bartošová, NZK

2. ročník lidskoprávní školy Přehršel, kterou pořádá neformální lidskoprávní kolektiv MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici spolu s Platformou Občanské shromáždění se cele věnoval právě koncepci a praktickému pilotování formátu občanských shromáždění jako rozhodovacího mechanismu zajišťujícího skutečnou participaci občanské společnosti. První model občanského shromáždění v České republice měl jako téma k rozhodování zavedení nepodmíněného příjmu.
Jitka Cardová s Ludmilou Bartošovou z NZK byly přítomny v roli konzultantek a věnovali se jak networkingu s účastníky akce, tak proponování spolupráce malých kolektivů v rámci projektu Posílený HVOZD, aby o něm vytvořily větší povědomí mezi mladými angažovanými občany. Akce se v tom ohled podařila a její autonomní impakt přispěl k možnosti napojit další zájemce na dění v regionech.  

https://www.facebook.com/events/583036923378250


* ˜ Jitka Cardová, duben 2023 


HOSPITAČNÍ ZPRÁVA   7

Také Care, 27.5. 2023

Jitka Cardová, NZK

Lenka Kubelová, Také Care

Setkání s pořadatelkou festivalu zaměřeného na komplexní péči o svět v kontextu sociální transformace a duchovního rozvoje bylo inspirativní, umožňovalo hlubokou diskuzi o tématu péče o sebe a svět v širším společenského významu. Lenka Kubelová mi představila svou vizi a cíle festivalu Také Care, sdílela plány na workshopy a přednášky, které budou součástí festivalu. Ty se budou věnovat různým aspektům komplexní péče o sebe a svět, včetně mindfulness, udržitelnosti, sociální spravedlnosti, a duchovního rozvoje. Dalo nám to příležitost zkoumat možnosti spolupráce mezi TC a dalšími organizacemi a jednotlivci, kteří se pohybují v našem okruhu, včetně spolku HVOZD. Proto jsme se také dohodli na zapojení NZK do programu TC, abychom souvislosti lokální udržitelnosti a spravedlivé stranformace, které rozvíjíme s HVOZDEM mohli představit dalším zájemcům, resp. širšímu publiku formou debatní přednášky.

Také Care se tak stane místem diseminace informací o našich aktivitách na Ústecku a především o našich záměrech a motivacích pro spolupráci se spolkem HVOZD

 


* ˜ Jitka Cardová, květen 2023 

 


Hospitační návštěva 9

na úvodním setkání Nového příběhu, 27.dubna 2023

Šimon Pešta, NZK

Členové NZK Ludmila Bartošová a Šimon Pešta se účastnili v rámci hospitačních aktivit úvodního setkání spolku Nový příběh v Osvobozené škole na pražské Floře. Michalea Thomas společně s Andreou Podolínskou a Lukášem Rolfem představili svoji vizi vznikající platformy a myšlenkového hnutí, jež pod sebe zahrne různá témata a projekty měnící společenské paradigma směrem ke zdravé, vědomé společnosti a regenerativní kultuře. Cílem této platformy je také shánět etické finanční zdroje pro tyto projekty. 

 

Náplní schůze byly především prezentace dvou prvních projektů. Prvním jsou občanská shromáždění jako nástroj participativní demokracie, který získává v posledních letech na velké pozornosti, a to dokonce na úrovni OSN. Téma představila filmařka Andrea Culková, jejímž dalším plánem je o tomto způsobu politického rozhodování natočit dokument. Druhým tématem pak bylo svobodné vzdělávání jakožto progresivní metodika v dětském učení a rozvoji, jež představila Magdaléna Košnarová, ředitelka Osvobozené školy. 

 

Po prezentacích následovala volná diskuze, jež byla podnětná a vícekrát v ní zaznělo, že důležitým stavebním prvkem pro  Nový příběh je právě nepodmíněný základní příjem. Vznikla předběžná domluva, že na dalším setkání proběhne prezentace právě této myšlenky. 



HOSPITAČNÍ ZPRÁVA   8

Družstvo Racek, Děčín 24. 6. 2023

Ondřej Cakl, NZK

Účelem mé návštěvy v sociálním družstvu Racek bylo získat hlubší porozumění struktuře, provozu a účelu kolektivu, a získat informace o jeho společenských aktivitách. Setkal jsem se proto s jednou z klíčových osobností družstva, Marikou Volfovou a strávil s ní hodinu v rozhovoru, kde jsme si vzájemně představovali aktuální vývoj v našich projektech: na HVOZDU, o NZK v Ústeckém kraji, samozřejmě o dalších plánech Racka.

Sociální družstvo Racek je nezisková organizace se sídlem v Děčíně. Je to mimořádně dobrý partner pro spolky, jako je Hvozd či NZK na Ústecku, neboť kolektiv přirozeně bourá zažité hranice mezi udržitelným samozásobitelským hospodařením a občanskou (intelektuální) reflexí stavu aktuální společnosti a jejích problémů. 

Zatímco většina občanských spolků se úzce specializuje např. na permakulturní pěstitelství, komunitní život či podporu znevýhodněných, nebo naopak na rozvoj kulturního a intelektuálního potenciálu (uměleckou tvorbu, politickou činnost, obranu lidských práv, advokační práci apod.), aktuální problémy mají obvykle komplexní podobu, kterou z limitovaných pozic a limitovanými nástroji nejde zachytit, natož pomoci řešit. Je proto skvělé, že Racek spojuje bezprostřední udržitelnou pracovní a tvůrčí činnost s osvětou v oblasti občanské angažovanosti a reflexí společenské situace.     

Organizace se zaměřuje na řadu činností, včetně občanské a ekologické výchovy, rozvoje komunitních vazeb a aktivně se podílí na zvyšování povědomí o programu Spravedlivé transformace (OPST).

Během návštěvy jsem měl příležitost prohlédnout si zázemí vlastními silami opravované Vily Racek. Zúčastnil jsem se také sousedské akce. 

Družstvo je důležitou institucí v širší komunitě. Činnost HVOZDu je třeba synchronizovat a propojovat s činností Racka, aby se náš projekt a spolek neizolovali do hranic udržitelné lokální řemeslné a pěstitelské produkce. Doporučil bych zvážit možnost většího zapojení vlastních dobrovolníků HVOZDu a rozšíření spolupráce s dužstvem.


Ondřej Cakl, červen 2023 


HOSPITAČNÍ ZPRÁVA 10  

Jitka Cardová, NZK

Pořadatel Jarmarku soběstačnosti – Zahrady všech

Šimon Stromsnes, Litoměřice 25.8.2023

Cílem setkání v čajovně Hóra bylo propojit činnosti tohoto kulturního zařízení, které má v naší komunitě významné místo, s našimi aktivitami. Chtěla jsem lépe porozumět, jak klub a čajovna Hóra a kolektiv Zahrady všech fungují, jaké akce pořádají, a jakým způsobem přispívá k kulturnímu životu v Litoměřicích.

Šimon Stromsnes se při Hóře specializuje na pořádání alternativních kulturních akcí, včetně koncertů, výstav, filmových projekcí, divadelních představení a workshopů. Jeho originílní akcí je ale sousedský jarmark Zahrada všech podporujících lokálně a udržitelně působící řemeslníky, pěstitele, prodejce a umělce. Má za cíl poskytovat platformu pro umělce a kreativní lidi a umožnit komunitě sdílet a oslavovat tvořivost v její živé a společensky zapojené formě. Společenská akce funguje také jako divadelního událost a především jako platforma pro autentickou občanskou diskusi na jakékoliv téma, které místní aktuálně považují za důlěžité: při akci průběžně probíhají neformální prezentace a přednášky, které následují stejně neformální debaty, to vše u ohně v civilní atmosféře společného rozvíjení úvah o ekologické, společenské i ekonomické problematičnosti aktuální situace na lokální, regionální a globální úrovni.
Náš rozhovor se zaměřil na zkušenosti s klubem, důležitost kulturního prostoru pro komunitu a na Stromsnesovy plány do budoucna. Projevily se dlouhodobé vzájemné sympatie a hodnotová soulehlost mezi naší činností na HVOZDu a jeho aktivitami. Šimon Stromsnes coby výrazní lokální aktivizátor a spiritus agens občanské společnosti na Litoměřicku by měl být do činnosti HVOZDu mnohem více zapojen, měli bychom dále hledat synergie pro společné akce a poskytovat mu také zázemí, kterým HVOZD disponuje a které může pro něj být velmi prospěšné.

Jitka Cardová, srpen 2023 


Hospitační zpráva 11

Kulatý stůl, Adra, dobrovolnické centrum

Eva Pilnaj, Spolek Hvozd


Dne 16.6.2023 uspořádalo Dobrovolnické centrum Adra Libereckého kraje kulatý stůl, pozvalo organizace z Libereckého kraje, které spolupracují s dobrovolníky. Setkání jsem považovala za podnětné především z důvodu síťování pracovišť s dobrovolníky.  Zastoupila jsem Spolek Hvozd a snažila jsem se navázat kontakty s místními organizacemi, většina z nich spolupracuje s dobrovolníky, kteří jsou v kontaktu s klienty. Sdíleli jsme společné téma: popularizace dobrovolnictví a jeho benefity. Také jsem prezentovala činnost Spolku Hvozd.

Účastnil se i pan místostarosta z České Lípy, který přispěl do diskuze spoustou zajímavých podnětů.


Dokument Plán rozvoje sítě

Plan_rozvoje_site_HVOZD.pdf