0 KODEXAhoj, co furt máte

11.4.2013


 Mě baví stavět moduly a pasovat je k sobě, zejména, když mají díry mimo výkres, koleje do vrtule, kolejnice přesahují přes rozhraní. To vytáhnu zrcátko a s majitelem řešíme zabroušení na místě, pak domlouváme, zda bude zabrušovat jen do roviny, nebo je zapustí, zda udělá sražení hran, nebo nechá malinký otřep, aby vozy dělaly lepší klapání.  Taky jsou žůžo banánky roztodivných barev, hlavně když, jsou omotané patlajícími izolačními páskami.
 Doporučuju také nožičky co nemají stavěcí šrouby. Taky jsou dobrý ty stavěcí šrouby, kterými rukou neotočíte a pak se teprve ukáže, jestli máte s sebou fakt všechno nářadí, na které konstruktéři nožiček dokázali pomyslet.  Užívám si taky stavbu telefonie. Sice mne mrzí, když všude natahám krabičky a pak se zjistí, že majitel stanice nemá přístroj, ale hlavně že to je schopné fungovat.

 Baví mne navrhnout DCC za pochodu a pak si jej zapojit. Je skvělé objevit banánek zastrčený ve zdířce sousední koleje, je dobrodružné hledat proč se Fredy přihlašují se zpožděním. Baví mne hledat na modulech kdejaký záhyb, na kterém by mohly držet pověšené kabely, protože nechat je nudně ležet na zemi mi přijde jako zmeškaná šance si s jejich zavěšením pohrát.  Nebo si užívám čištění kolejí na cizích modulech, je to příležitost si je prohlédnout podrobněji, než když jen projíždíte vlakem. Mám rád i luxování prachu a volného štěrku, některým modulům se krásně vybarví krajina. Roznášet nákladové lístky bývá dobrodružné jako geokešing, kolikrát hledám stanici s plánkem layoutu v sále, ale někteří mi to kazí těmi cedulemi se jménem stanice.
 Jo a ještě si užívám to spřahování a rozpřahování vozů. Někdy je to lepší, než drátěné hlavolamy, co se prodávají v Praze na staromáku. Kolikrát musím koukat na spletenec spřáhel docela dlouho, než vymyslím, že je potřeba jeden vůz přizvednout, jedno spřáhlo odtlačit do strany, vozy trochu stlačit, pak spřáhla úplně rozpojit a lokomotivou popotáhnout. To je vyloženě radost, když to člověk vyřeší.  Jen mne mrzí, že těch co si na modulovce užíváme úplně všechno je tak málo. Někteří nedočkavci, které zajímá jen ježdění, by chtěli strašně rychle sfouknout stavbu, koleje aby si snad čistil každý doma, spřáhla aby nudně spřahovala bez pořádného drcnutí do soupravy. Lokomotivy aby měly adresu a rozuměly si s Fredem. Vždyť to by nám už fakt zbylo jen to nudné ježdění.
Horymír 009


ROZCESTNÍK

PROVOZUJE NÁZEV  popis
 ZABABOV H0  WEB  lidé, pravidla, komponenty modulovky...
 ZABABOV H0  BLOG AKCÍ  propozice a reportáže akcí, provozních i stavebních
 ZABABOV H0  KODEX  tady právě jste
 ZABABOV H0  INTRANET  pro členy po přihlášení
 ZABABOV H0  modulovka  emailová konference o modulovém železničním modelářství
 ZABABOV H0  zababov87  uzavřená konference pro ZABABOV H0 (nemodelářská témata)
     
 FREMO  WEB  pro členy FREMO seznamy modulů, provozní pomůcky, stavební návody
 FREMO  FYP  registrace setkání a modulů pro setkání
 NMRA  S-RP  jediný zdroj platných norem NMRA
 MOROP  NEM-DE  jediný zdroj platných norem NEM

 OSTRAMO  WEB  Pořádáme společné akce, sdílíme pravidla provozu apod.
 SLOVÁCKO  WEB  Pořádáme společné akce, vede společnou databázi vozidel.
 CHRUDIM  WEB  Pořádáme společné akce
 BÍLINA  WEB  Pořádáme společné akce
 KUNČICE  WEB  Pořádáme společné akce
 MODRÝ HORIZONT  WEB  Pořádáme společné akce
   WIKI  Kluby železničních modelářů působící v ČR
Comments