Співпраця між управлінням Державної служби якості освіти у Полтавській області та

 ПНПУ імені В. Г. Короленка

За освітньою програмою «Дошкільна освіта (скорочений термін)» спеціальності 012 Дошкільна освіта розпочалося навчання студента за програмою внутрішньої академічної мобільності

У ІІ семестрі 2023-2024 н.р. на підставі Угоди про співпрацю щодо реалізації програми внутрішньої академічної мобільності між Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г. Короленка та Обласним коледжем «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради розпочалося навчання здобувача вищої освіти ОП «Дошкільна освіта (скорочений термін)» ОС бакалавр Ковалівської Ірини Сергіївни. Полтавська студентка групи ДО-231(ск) Ковалівська Ірина Сергіївна опанує освітній компонент «Інноваційні технології в корекційній роботі» в Обласному коледжі «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради. Вона прослухає лекції та пройде практичні заняття у старшого викладача кафедри педагогіки, психології та дошкільної освіти Коробко Юлії Віталіївни. Зміст та програмні результати навчання з дисципліни «Інноваційні технології в корекційній роботі» у закладах вищої освіти відповідали загальним і спеціальним компетенціям передбачених освітньою програмою «Дошкільна освіта (скорочений термін)», а саме: здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями; здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях; здатність до розвитку в дітей раннього і дошкільного віку мовлення як засобу спілкування і взаємодії з однолітками і дорослими; вміння складати Індивідуальну програму розвитку та необхідні для навчання дітей з особливими освітніми потребами документи, бути ознайомленими з універсальним дизайном в освіті та розумним пристосуванням; здатність до індивідуального і диференційованого розвитку дітей раннього і дошкільного віку з особливими освітніми потребами відповідно до їхніх можливостей, про що свідчать протоколи засідань кафедри дошкільної освіти (ПНПУ імені В.Г. Короленка) та кафедри педагогіки, психології та дошкільної освіти (Обласний коледж «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка»). З вітальним словом до студентів звернулись кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка, координатор внутрішньої академічної мобільності  Зімакова Лілія Василівна та кандидат педагогічних наук, заступник директора з навчально-методичної роботи Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради Деньга Наталія Миколаївна. 

Співпраця із ЗДО м. Полтава

7 грудня старший викладач кафедри дошкільна освіта Юлія Дубовик завітала до працівників Полтавського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу №41 "Гніздечко" Полтавської міської ради Полтавської області. Під час заходу було обговорено можливості вступу в 2024 році до Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. Родзинкою зустрічі було представлення Юлією Олександрівною власних методичних розробок та матеріалів з питання ознайомлення дітей з героїчними професіями. 

17 серпня кафедра дошкільної освіти Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка провела розважальний захід «Мандруємо стежинками літа» для вихованців Полтавського ЗДО № 5  «Ягідка». Діти із задоволенням брали участь у різних локаціях: творчій, мистецькій та спортивній.

До заходу приєдналася ректорка, професорка  Марина Гриньова, декан факультету педагогічної і мистецької освіти, професорка Наталія Сулаєва, завідувачка, професорка кафедри дошкільної освіти Олена Гнізділова. Захід був насичений посмішками та позитивною дитячою енергією.

Співпраця із гімназією №36 Полтавської міської ради 

Продовжуючи співпрацювати з гімназією №36 Полтавської міської ради, доцентами кафедри дошкільної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Оксаною Вашак та Оксаною Вільховою  разом із вчителем 1 класу Наталією Алєдіновою був проведений спільний виховний захід «У маленьких долоньках «Янгол-оберіг» для українських захисників».

​До заходу долучилися військові однієї з частин. В організації та проведенні приймали участь студенти ІІ курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта гр. ДО-26 Тетяна Кіріченко та Тетяна Пархоменко, а також магістрантка ІІ курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта (Управління в системі дошкільної освіти) гр. ДО-65 Людмила Мартиненко.

​Для реалізації завдань національно-патріотичного виховання дітей та молоді, а також підтримки воїнів збройних сил України, викладачі та студенти долучилися до вкрай важливого і такого потрібного у наш час заходу. Він розпочався зворушливими піснями та віршиками учнів першого класу. Чуйність та щирість дітей відчувалися у кожному слові. Тому емоційно-зворушливими були пісні дітей, батьки яких, перебувають на фронті.

​Під час проведення заходу, студенти розповіли про національних ляльок-оберегів, які з давніх часів використовували українці для захисту наших військових. Тому вони, разом із військовими виготовили так звані ляльки-мотанки, підписавши їх кожен своїм ім’ям. Наприкінці заходу всі «янголи» були вручені військовим разом із подарунками від батьків класу та викладачів кафедри дошкільної освіти. Усі дарунки повинні передати нашим найкращим захисникам на фронт. Низький уклін усім, хто боронить нашу українську землю за кожну мить нашого мирного життя!

Співпраця з кафедрою дошкільної та початкової освіти ЦДУ ім. В. Винниченка 

У рамках співпраці між кафедрою дошкільної та початкової освіти ЦДУ ім. В. Винниченка та кафедрою дошкільної освіти ПНПУ ім. В.Г.Короленка 28 листопада відбулися гостьові лекції для здобувачів освіти ЦДУ ім. В. Винниченка  першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальностей. Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти Зімакова Лілія Василівна провела лекцію на тему «Теоретико-методичні основи партнерської педагогіки». Доктор філософії, старший викладач кафедри дошкільної освіти Дубовик Юлія Олександрівна провела лекцію на тему «Особливості впровадження професійної орієнтації дошкільників в освітній процес ЗДО». 

16 листопада 2023 року здобувачі освіти бакалаврського та магістерського рівнів спеціальності 012 Дошкільна освіта долучилися до лекційного заняття кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної та початкової освіти Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Тетяни Олександрівни Прибори на тему «Емоційний інтелект дошкільника: техніки розвитку». Під час лекції студенти переконалися в актуальності проблеми, що розглядалася, ознайомилися з теоретичними та прикладними аспектами формування емоційного інтелекту. Цікава та змістовна мультимедійна презентація доповнювала навчальний матеріал. Високий рівень компетентності, емоційність лектора не залишили байдужими слухачів та спонукали їх до активної взаємодії. Логічним продовженням лекції стало заняття-практикум на тему «Інструменти соціально-емоційного розвитку та навчання дітей дошкільного віку» Юлії Сергіївни Котелянець, доктора педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної та початкової освіти Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка. Студенти отримали унікальну можливість познайомитися з особливостями реалізації програми соціально-емоційного розвитку та навчання «Веселі друзі». Під час заняття Юлія Сергіївна професійно залучала слухачів до дискусії, а цікаві форми роботи, проблемні запитання сприяли їх пізнавальній активності.

Співпраця з Обласним коледжем «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія» Полтавської обласної ради

19 жовтня студенти першого та другого курсів спеціальності 012 "Дошкільна освіта" долучилися до гостьової лекції "Благополуччя дітей та педагогів". Лекція проводилася в рамках співпраці між Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г. Короленка та Обласним коледжем «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія» Полтавської обласної ради. Лектором заходу була доктор філософії, старший викладач кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики Людмила Московець.

Ця подія була надзвичайно корисною для всіх учасників, які отримали можливість взяти участь у цікавих та пізнавальних інтерактивних заходах. Зокрема, студенти малювали "Квітку благополуччя", що символізує важливі аспекти благополуччя дітей та педагогів, і виконувати вправу "Амулет спокою", спрямовану на зниження тривожності та створення комфортного емоційного фону. Під час зустрічі, для покращення засвоєння матеріалу та взаємодії зі студентами, були використані інтерактивні сервіси Padlet та Jamboard.

На лекції відбулося обговорення факторів та засобів підвищення благополуччя, як власного, так і дітей, що є надзвичайно важливим аспектом в професійній підготовці майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти.

Співпраця з Полтавським обласним еколого-натуралістичним центром

У рамках проведення «Року позашкільної освіти» студенти другого курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта (куратор- Оксана Вільхова)  відвідали Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр. Здобувачі вищої освіти познайомилися із особливостями функціонування закладу, специфікою роботи гуртків. Керівник гуртка «Екобарви» Оксана Марченко розповіла про вплив позашкільної освіти на формування особистості дітей різних вікових категорій та провела зі студентами релаксаційний майстер-клас «Малювання кавою». 

Співпраця з Департаментом культури, молоді та сім’ї Полтавської міської ради 

23 травня 2023року в рамках вивчення курсу «Актуальні проблеми сімейного виховання дошкільників» для студентів другого (магістерського)  та третього (освітньо - наукового) рівня спеціальності 012 Дошкільна освіта  була проведена гостьова лекція на тему: «Сім’я - простір без насильства. Запобігання домашньому насильству та жорстокому поводженню з дітьми» головним спеціалістом відділу сім’ї та дітей Департаменту культури, молоді та сім’ї Полтавської міської ради Даценко Вікторією Миколаївною. 

Лекторка охопила ряд питань, що розкривають проблему жорстокості і насильства у сучасній сім’ї,  ознайомила студентів з причинами, видами, ознаками, індикаторами та наслідками насильства, наголосила на соціально – профілактичній, просвітницькій роботі з батьками щодо жорстокого ставлення до дітей. Окрему увагу на лекції було приділено  характеристиці законодавчих документів та діяльності уповноважених органів по запобіганню та протидії домашньому насильству.

Вікторія Миколаївна висловила поради щодо правильного поводження вихователя з дітьми, які постраждали від жорстокого ставлення батьків та надала рекомендації по налагодженню  з ними позитивних взаємин.

Педагогічна майстерність та компетентність Вікторії Миколаївни дозволили доступно, змістовно і грунтовно розкрити означену проблему та аргументовано відповісти на численні запитання, які цікавили здобувачів.

Співпраця з Полтавською обласною універсальною науковою бібліотекою імені П. Котляревського

21 квітня 2023 року студенти першого курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта завітали до Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені П. Котляревського. Першокурсники відвідали презентацію видання «Музична Шевченкіада українських композиторів в рамках проєкту «Музичні обрії Полтави і Полтавщини».  Книга - результат семирічної роботи митця та дослідника Мирослава Гулковського, написана здебільшого за матеріалами власного архіву. Презентувала видання голова Полтавського обласного осередку, композиторка, музикознавець, культурно-освітня і музично-громадська діячка Тамара Оскоменко-Парулава.  Під час заходу, короленківці мали унікальну можливість насолодитися музичними творами сучасних композиторів Полтавщини, які поклали музику на вірші Тараса Григоровича Шевченка: Юлії Корженко, Олексія Чухрая, Тамари Парулави, Сергія Горюновича.

Кафедра дошкільної освіти щиро дякує працівникам відділу мистецтва Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені П.Котляреського за запрошення та проведений захід.

У рамках виховної роботи 7 квітня 2023 року студенти першого курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта ПНПУ імені В. Г. Короленка відвідали виставку авторських ляльок «Прийшла весна-паняночка». Захоплююча екскурсія відбувалась у відділі мистецтв Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського.

На виставці були представлені більше 40 робіт народних майстрів. Це красиві, стильні, інтер’єрні, вузлові ляльки з рослинних і текстильних матеріалів; міні-скульптури, м’які забавки та цілі художні композиції.

Проведена екскурсія дала можливість детально ознайомити  майбутніх фахівців дошкільної освіти з творчістю сучасних народних майстрів та лялькарів.

По завершенню зустрічі студенти висловили слова щирої вдячності працівникам бібліотеки за цікаву екскурсію та змістовну інформацію.

Співпраця з Державним музеєм іграшки 

25 травня 2023 року для студентів першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів спеціальності 012 Дошкільна освіта була проведена гостьова лекція на тему: «Відродження української народної ляльки» методистом вищої категорії Державного музею іграшки ( Державний Музей Іграшки )Людмилою Валентинівною Гладун.

Тема віртуальної онлайн-лекції стосувалася народної іграшки, яка нині є не лише об’єктом творчої діяльності і предметом дитячої гри, але й культурним феноменом, у якому сконцентровано пам’ять української нації. Лекторка наголосила на визначальній ролі народної іграшки у процесі виховання маленького українця. Лейтмотивом віртуальної екскурсії було гасло: «Втратити ляльку, втратити частину української душі. Найкраще дитину виховувати на власному автентичному продукті, пробуджуючи в неї глибинну генетичну пам’ять та прививаючи любов до свого рідного. Тож давайте будемо любити українське, плекати та захищати наше, сприяти та робити все для його відродження, бо цього ніхто не зробить за нас».

Найцікавішим для викладачів і здобувачів освіти була розповідь про те, що в українській народній іграшці знайшли відображення явища історичного буття, етичні й естетичні уявлення різних регіонів країни. Так, широко були представлені вузлові ляльки Черкащини, Поділля, Слобожанщини, Київщини, Одещини, Львівщини та інших українських земель. Присутніх вразило образне і функціональне розмаїття вузлових ляльок, відмінності яких полягають у регіональному матеріально-практичному і кольоровому втіленні.

Значну увагу пані Людмила приділила вузловим лялькам Середньої Наддніпрянщини (Полтавська, Черкаська і Київська області), які були не лише засобом забав і розваг дітей, а й оберегом людської душі і долі, символом матері-прародительниці з символом Сонця на обличчі. Найбільше слухачів захопили зразки народних іграшок Полтавщини, які мали сакральне значення для наших пращурів. Досить широко в експозиції музею були представлені зразки вузлових лялечок Пирятинського повіту Полтавської губернії.

У ході лекції здобувачі вищої освіти ще раз переконалися, що українська народна іграшка має надзвичайно багату історію, вона пройшла тривалий шлях еволюції, при цьому більших змін зазнали її функції і зміст, ніж форма.

Віртуальна онлайн-екскурсія стимулюватиме науково-педагогічних працівників і студентів до подальшого вивчення культурної спадщини нашого народу. А використання українських народних іграшок в освітньому процесі ЗДО сприятиме утвердженню національної самобутності та менталітету і відіграє найважливішу роль в процесі становлення маленького громадянина незалежної країни.

Гостьова лекція Анни Косарєвої 

У межах «Року позашкільної освіти», 19 грудня для студентів та магістрантів спеціальності 012 Дошкільна освіта була організована Косарєвою Анною, засновницею «ГО Мейкерспейс» (м. Тель-Авів, Ізраїль) гостьова онлайн-лекція на тему: «Освітні послуги для дошкільнят в Ізраїлі, країні, яка навчилася жити під ракетними обстрілами». До участі залучилися декан факультету педагогічної і мистецької освіти, проф. Наталія Сулаєва, завідувачка кафедри дошкільної освіти проф. Олена Гнізділова та викладачі кафедри.

Маючи великий педагогічний досвід роботи у приватній освітній діяльності, Анна Косарєва поділилася досвідом роботи дитячих садків, організацією гурткової роботи та дозвілля поза закладами дошкільної освіти Ізраїлю, зокрема у м. Тель-Авів. Оскільки ця країна, так само як і Україна, перебуває в умовах воєнного стану, головна увага була приділена питанням створення безпечних умов перебування дітей, вихователів, викладачів та батьків під час навчання у закладах освіти.

Доповідачкою був представлений ізраїльській досвід роботи ясельних груп, починаючи з трьох місяців життя дитини. Цікаві аспекти системи роботи обов’язкового садочка, наявність бомбосховищ та створення безпечних умов не тільки для навчальної роботи з дітьми, але й для надання психологічної допомоги дітям та вихователям під час обстрілів. Принагідно були презентовані методичні інструкції щодо правильного поводження під час тривоги, а також важлива роль організації індивідуальної фізичної безпеки.

Анною Косарєвою були детально розкриті важливі психологічні чинники розмов з дошкільниками про ракетні обстріли і терористичні атаки,  а такод покрокові дії усіх учасників освітнього процесу, які використовують педагоги в усіх закладах Ізраїлю. Наголосила на важливій роботі психологів, розробці різних програм для підтримки психічного здоров’я студентів та викладачів у закладах вищої освіти Ізраїлю.

Наприкінці своєї доповіді, Анна Косарєва зупинилася на важливій роль системної роботи з педагогами та дітьми щодо підтримки фізичного та психічного здоров’я. Після заходу, усі учасники змогли поставити різні запитання та отримати фахову відповідь. Це є цікавий та вкрай важливий досвід роботи Ізраїлю, який можна, у майбутньому використовувати в освітній діяльності закладів освіти України.

Гостьова лекція Наталії Гавриш

17 листопада 2022 року для студентів спеціальності 012 Дошкільна освіта ПНПУ імені В.Г.Короленка пройшла гостьова лекція провідного ученого у галузі дошкільної освіти, автора науково-педагогічних досліджень з дошкільного виховання, дошкільної лінгводидактики, доктора педагогічних наук, професора, експерта з дошкільної освіти, члена редколегії «Методична скарбничка вихователя» Гавриш Наталії Василівни на тему «Формування критичного мислення старших дошкільників на основі використання дидактичної наочності». Лекція відбувалась у форматі онлайн. На ній були присутні 68 учасників освітнього процесу – професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти та студенти освітніх рівнів «бакалавр» та «магістр» денної та заочної форм навчання.

Із самого початку Наталія Василівна вдало мотивувала слухачів до сприйняття матеріалу, залучивши їх до діалогу та обґрунтувавши важливість формування критичного мислення з дошкільного дитинства, а потім розкрила потужний педагогічний інструментарій сучасних методів. Цікаво ознайомила з дидактичною наочністю, яка ефективно формує базову здібність особистості дошкільника – критичне мислення. Великий інтерес викликав у студентів метод «Чи вірите ви, що…?» за репродукціями художніх картин. Студенти переосмислили якість та характер запитань до дітей за змістом дидактичних картин і зрозуміли як цьому допомагає технологія фокусного навчання. Важливо було майбутнім вихователям почути від Наталії Василівни, як від автора комплектів сюжетних демонстраційних плакатів «Запрошуємо до розмови», «Розповідаємо разом» видавництва «Генеза», велику кількість зразків запитань та можливостей їх використання в освітньому процесі ЗДО під час проектної діяльності і на різних видах занять.

У такий складний, напружений час Наталія Василівна майстерно збагатила, уточнила, удосконалила професійні знання студентів спеціальності 012 Дошкільна освіта. Вони надихнулись її ідеями, педагогічною позицією, креативністю, виваженістю, досвідченістю, енциклопедичністю та любов’ю до дошкілля.

Співпраця з Державною установою «Український інститут розвитку освіти» 

Для студентів та аспірантів спеціальності 012 Дошкільна освіта 2 червня 2022 року була проведена неймовірно професійна та захоплююча гостьова онлайн-лекція кандидата педагогічних наук, доцента, начальника відділу дошкільної та початкової освіти Державної установи «Український інститут розвитку освіти» КОСЕНЧУК ОЛЬГИ ГЕННАДІЇВНИ на тему «Підготовка майбутніх вихователів ЗДО до здійснення самоаналізу за методикою ECERS -3».  Із вітальним словом на початку заходу виступила завідувачка кафедри дошкільної освіти, докторка педагогічних наук, професорка Гнізділова Олена Анатоліївна, яка акцентувала увагу на важливості та перспективності оцінки якості дошкільної освіти України за міжнародною методикою ECERS-3. Ольга Геннадіївна на початку лекції наголосила на унікальній нагоді поговорити про те, як на державному рівні здійснюються кроки для забезпечення рівного доступу до якісного дошкілля в Україні. Пролунали риторичні питання: Яка освіта є якісною??? Як виміряти якість освітнього процесу в ЗДО? Як виміряти якість освітнього процесу в ЗДО берез адміністративно-бюрократичної перевірки? Відповідь є – це міжнародна методика ECERS-3, яка впродовж 40 років впроваджується у Європейських країнах та зорієнтована не на перевірці, а на оцінюванні умов, створених для розвитку дитини; визначенні стратегій вдосконалення освітнього середовища відповідно до міжнародних стандартів, сильних і слабких сторін в освітньому процесі закладу дошкільної освіти. Під час доповіді Ольга Геннадіївна Косенчук принагідно ознайомила з результатами дослідження виміру якості освіти ЗДО в Україні за світовими вимогами. Розповіла про основні структурні елементи методики ECERS-3, а також представила звіт про роботу групи експертів, яка оцінювала дошкільне освітнє середовище України. На тверде переконання лекторки, універсальність методики дозволить проводити самоаналіз у ЗДО різних типів, системно оцінювати освітній процес, враховувати сильні та визначати слабкі сторони, можливості та ризики, дасть можливість коригувати подальшу діяльність усіх учасників освітнього процесу. Щодо організації освітнього середовища, ключовим, на її погляд, є аналітика, прогнозування та впровадження. У центрі всіх процесів має бути дитина, задля розвитку якої необхідно створити оптимальні умови у ЗДО. Якщо ж говорити про освітнє середовище – яке вважається третім вчителем, то треба говорити про 3 складники:  фізичне, соціальне, структуроване програмне середовище. Неімовірний важливий баланс наявності по-перше, самостійної діяльності дітей, насамперед ігрової;  по-друге,  фасилітована діяльність, у тому числі ігрова; по-третє, організована діяльність – ігрова та навчально-пізнавальна. Лекція пройшла в надзвичайно позитивній, теплій і невимушеній атмосфері. Особливу зацікавленість здобувачів викликали практичні поради лекторки, щодо оцінювання освітнього середовища ЗДО нашої країни за міжнародною методикою ECERS-3. Здобувачі мали змогу безпосередньо задати запитання спікеру та отримати на них вичерпну відповідь.

Співпраця з Управлінням Державної служби якості освіти в Полтавській області

19 січня 2022 року завідувач кафедри дошкільної освіти,  професор Олена Гнізділова взяла участь в обговоренні проєкту Порядку проведення інституційного аудиту закладів дошкільної освіти. У заході взяло участь понад 300 осіб: представники Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, Полтавського ОІППО, ВГО "Асоціація працівників дошкільної освіти", місцевих органів управління освітою, консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників, керівники, методисти закладів дошкільної освіти, відповідальні особи за дошкільні підрозділи закладів загальної середньої освіти. 

Співпраця з Маріупольський державним університетом

У рамках співпраці з Маріупольським державним педагогічним університетом 27 травня 2021 року кафедрі дошкільної освіти відбулася онлайн-зустріч викладачів, аспірантів, студентів, педагогів і керівників закладів дошкільної освіти м. Полтави з Оленою Геннадієвною Брежнєвою, докторкою  педагогічних наук, завідувачкою кафедри дошкільної освіти Маріупольського державного університету, співавтором Базового компоненту дошкільної освіти.

Олена Геннадієвна презентувала доповідь на тему «Математика для дітей в інтегрованих дидактичних модулях: теорія і технологія». У контексті обговорення ключових позицій оновленого Державного стандарту дошкільної освіти, спікерка акцентувала увагу на стратегії і тактиці реалізації освітнього напряму «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» з урахуванням докорінних змін, що відбулися у царині дошкільного дитинства. Корисним було дізнатися мету, завдання, новітні підходи до сучасної математичної підготовки дошкільників в Україні. Олена Геннадіївна у цікавій, доступній формі представила відмінності освітніх моделей: традиційної та інтегрованої.

Під час лекції були застосовані інтерактивні прийоми ознайомлення з інформацією. Жвавий інтерес та обговорення викликали приклади авторських індивідуальних ігор логіко-математичного змісту, зразки блочно-тематичного планування інтегрованих днів.

Співпраця кафедри дошкільної освіти із закладами рівзних типів, форм власності

Важливим напрямом науково-педагогічної роботи кафедри є співпраця із закладами освіти різних типів, форм власності та підпорядкування у руслі надання якісної дошкільної освіти. У рамках співпраці кафедри дошкільної освіти психолого-педагогічного факультету ПНПУ імені В.Г.Короленка та Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді (договір № 7/01-64/57 від 19.02.2019 р. до 19.02.2024 р.) 8 квітня 2021 року викладачі кафедри дошкільної освіти взяли участь в обласному методичному об’єднанні організаторів роботи з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку «Сучасні тенденції раннього розвитку дітей дошкільного віку в закладах позашкільної освіти». Освітній захід відбувся в режимі он-лайн. На ньому були присутні 50 учасників з різних закладів освіти Полтавської області.

Кандидат педагогічних наук, доцент Зімакова Л.В. ознайомила учасників об’єднання з інноваційними технологіями мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку – мнемотехнікою, коректурними таблицями Н.В. Гавриш, колами Ейлера, картками Проппа тощо.

Кандидат педагогічних наук, асистент Вільхова О.Г. розповіла про сучасні тенденції здійснення логіко-математичного розвитку дітей дошкільного віку, поєднання його з елементами хореографічного мистецтва.

Здобувач третього рівня вищої освіти (доктор філософії) за спеціальністю 012 Дошкільна освіта В.О.Крамаренко представила результати свого науково-педагогічного пошуку в доповіді «Сучасний мистецько-ігровий матеріал у роботі з дошкільниками», де схарактеризувала сучасні книги як мистецько-ігровий матеріал з креативного розвитку дошкільника, представила власну розробку – магнітний мистецько-ігровий матеріал з розвитку візуальної та сенсорної креативності.

У межах співпраці кафедри дошкільної освіти психолого-педагогічного факультету ПНПУ імені В.Г.Короленка та Управління державної служби якості освіти у Полтавській області ( договір № 15/01-65/57 від 03.07.2020 безстроковий) 30 березня 2021 року завідувачка кафедри дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Гнізділова О. А.  взяла участь у онлайн-семінарі з розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти.  Учасниками онлайн-семінару були керівники та методисти закладів дошкільної освіти, представники місцевих органів управління освітою, центрів професійного розвитку педагогічних працівників Великобудищанської, Гадяцької,  Диканської, Гоголівської, Котелевської, Великорублівської, Великосорочинської, Лютенської, Шишацької, Опішнянської територіальних громад.  У своїй доповіді Гнізділова О. А. схарактеризувала систему безперервного професійного розвитку педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, окреслила критарії й показники оцінки фахової діяльності вихователів, визначила стратегічні напрями професійного зростання працівників дошкільної галузі. Олена Анатоліївна розкрила види, форми і напрями підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності працівників ЗДО.

14 лютого 2020 завідувачка кафедри дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Гнізділова О. А.  взяла участь в обговоренні проєкту критеріїв та індикаторів для оцінювання якості освітньої діяльності у закладах дошкільної освіти, яке відбулося в Управління Державної служби якості освіти у Полтавській області.  Серед запрошених - представники Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації, місцевих осередків (міста Полтави та Полтавської області), ВГО "Асоціація працівників дошкільної освіти", Полтавський ОІППО, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка, управління освіти виконавчого кабінету Полтавської міської ради, методичного кабінету міста Полтави, директори (завідувачі) та методисти закладів дошкільної освіти. Гнізділова О. А. здійснила аналіз досвіду організації дошкільної освіти Фінляндії та України у формі віртуальної екскурсії. У контексті розбудови дошкільної освіти в Україні вона виокремила прогностичні тенденції розвитку дошкільних закладів, накреслила перспективи творчого використання фінського досвіду організації освітнього процесу в умовах реформування (модернізації) дошкільної освіти в Україні.

Відповідно до договору співпраці між кафедрою дошкільної освіти психолого-педагогічного факультету ПНПУ ім. В.Г. Короленка та Кременчуцьким педагогічним коледжом А. С. Макаренка ( договір № 017/04-64/57.04 від 13.06.2018 до 13.06.2021) 25-26 жовтня 2018 року викладачі кафедри взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Дитинство ХХІ століття: інноваційна освіта» (Кременчуцький педагогічний коледж імені А.С.Макаренка).

Співпраця з Відділом Горішньоплавнівської міської ради та 

Центром професійного розвитку педагогічних працівників м. Горішні Плавні

4 квітня 2018 року доцент кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук Зімакова Л.В. взяла участь у роботі семінару керівних кадрів «Дошкілля в світлі реформ: реалізація завдань комунікативно-мовленнєвого розвитку дошкільників крізь призму Концепції «Нова українська школа» у м. Горішні Плавні на базі ДНЗ «Казка» компенсуючого типу. У своїй доповіді «Комунікативно-мовленнєвий розвиток дошкільників: сучасний підхід» Лілія Василівна представила науково-теоретичні основи комунікативно-мовленнєвого розвитку дошкільників, розкрила важливі напрями формування комунікативних умінь у дітей в умовах закладу дошкільної освіти, що стануть передумовою їх успішної адаптації до шкільного навчання в оновленій початковій школі. У своєму виступі вона наголосила на тому, що вищий навчальний заклад у професійній підготовці фахівців дошкільної освіти не стоїть осторонь реформ. Зокрема, з 2017 року до вибіркових дисциплін бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» було внесено такі дисципліни, як «Партнерська педагогіка», «Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності дошкільників», а на магістратурі багато років поспіль вивчається навчальна дисципліна «Інноваційні технології в дошкільній освіті».

У роботі семінару взяли участь заступник міського голови Угнічева Н.Д., начальник відділу освіти Шошина І.В., завідувач міського методичного кабінету Негода С.І., головні спеціалісти відділу освіти Павленко Л.П. та Щербина Л.О., методист ММК Войтович Б.П., доктор педагогічних наук, доцент кафедри загальної педагогіки та андрагогіки ПНПУ імені В.Г. Короленка Фазан В.В., завідувач ДНЗ «Казка» Гартман І.Є., завідувачі, вихователі-методисти та вихователі ДНЗ, батьки вихованців.

Учасники семінару відзначили своєчасність та актуальність тематики семінару, продемонстрували наявність розуміння професійної відповідальності за розвиток вітчизняної освіти і прийняли важливі рішення для подальшої роботи методичної служби та керівництва закладів дошкільної освіти міста Горішні Плавні.

23 листопада 2023 року Юлія Дубовик, доктор філософії, старший викладач кафедри дошкільної освіти, взяла участь у семінарі для керівників закладів дошкільної освіти  "Національно-патріотичне виховання дітей дошкільного віку крізь призму логіко-математичної компетентності". Подія відбулася на базі ЗДО "Горобинка" Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області за підтримки Відділу Горішньоплавнівської міської ради та Центру професійного розвитку педагогічних працівників м. Горішні Плавні.

Доповідь Юлії Дубовик на тему "Теорія і методика формування уявлень про мужні професії у дітей дошкільного віку" викликала зацікавленість та обговорення серед учасників. Доповідачка поділилася власними науковими та методичними досягненнями, сприяючи обміну досвідом та піднесенню якості роботи закладів дошкільної освіти.

Співпраця з Камʼянець-Подільським національним педагогічним університетом імені Івана Огієнка

У рамках співпраці кафедри дошкільної освіти психолого-педагогічного факультету ПНПУ імені В.Г.Короленка та Камʼянець-Подільським національним педагогічним університетом імені Івана Огієнка (договір № 24/01-57а/14 від 22.10.2015 безстроково) 21 листопада 2017 року відбувся науково-практичний  інтернет-семінар  «Дошкільна  освіта у сучасному соціокультурному просторі» за ініціативи кафедри теорії та методик дошкільної  освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка та кафедри дошкільної освіти Полтавського національного  педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

Відкрив захід Лабунець Віктор Миколайович, декан педагогічного факультету, доктор педагогічних наук, професор, який підтвердив актуальність таких заходів як для науково-педагогічних працівників вузів, так і для практиків дошкільної освіти. До вітального слова приєдналась Сулаєва Наталія Вікторівна, декан психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені  В. Г. Короленка, доктор педагогічних наук. До обговорення важливих наукових проблем сучасної дошкільної освіти   в   Україні   долучились   викладачі   кафедри   теорії   та   методик дошкільної  освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка  та викладачі   кафедри дошкільної       освіти       Полтавського       національного       педагогічного університету імені В.Г.Короленка.

Після обговорення теоретичних питань учасникам було запропоновано майстер-класи, проведені Вінцюк Оленою Анатоліївною, вихователем- методистом,  спеціалістом вищої категорії  Кам’янець-Подільського ДНЗ № 16 «Айболить» та Демчик Катериною Іванівною, кандидатом педагогічних наук, старшим викладачем кафедри теорії та методик дошкільної освіти.