НАВЧАЛЬНО-НАУКОВА ЛАБОРАТОРІЯ

кафедри дошкільної освіти

Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка

Навчально-наукова лабораторія кафедри дошкільної освіти є структурним підрозділом кафедри дошкільної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка й створена з метою удосконалення підготовки фахівців за спеціальністю 012 Дошкільна освіта та формування готовності майбутніх вихователів до впровадження оновленого змісту дошкільної освіти відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти. Навчально-наукова лабораторія започаткувала свою діяльність у 2020 році.

При визначені осередків викладачі кафедри дошкільної освіти передовсім керувалися змістовими блоками  чинних освітніх програм та напрямами освітньої роботи в закладах дошкільної освіти. Предметно-розвивальне середовище лабораторії складається з таких осередків:нормативно-правовий; осередок раннього розвитку дітей; осередок когнітивного розвитку; осередок національно-патріотичного виховання; осередок художньо-естетичного виховання.

Освітня та наукова діяльність у навчально-науковій лабораторії кафедри дошкільної освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка

Лабораторія ДО.pptx

В основі фахової підготовки майбутніх вихователів лежить ознайомлення майбутніх вихователів з нормативно-правовою базою дошкільної освіти. Яка представлена чинними цього річ освітніми програмами для ЗДО та методичним супроводом. Цей осередок використовується викладачами кафедри під час проведення занять з таких дисциплін: «Університетська освіта та академічне письмо» (доц. Манжелій Н.М., ас. Фазан Т.П.), «Дошкільна педагогіка» (проф. Гнізділова О.А., ас. Лукашова Ю.О.) та методик дошкільної освіти.

В економічно розвинених країнах світу визнано, що першою інвестицією держави у формування людського капіталу країни є підтримка раннього розвитку дітей від народження до трьох років. Викладачі кафедри дошкільної освіти, які забезпечують викладання навчальних дисциплін «Дошкільна педагогіка» (проф. Гнізділова О.А.), «Дитяча психологія та психологія дитячої творчості» (доц. Пасічніченко А.В.), «Виховання дітей раннього віку» (доц. Вашак О.О.) переконані, що ранній вік посідає особливе місце в загальному перебігу психофізичного й особистісного розвитку дитини та є найбільш сприятливим до педагогічних впливів, інтенсивного фізичного і психічного розвитку. Тому значний акцент в лабораторії зроблено на розвиток дітей раннього віку. Для цього підібрані різноманітні ефективні засоби розвитку пізнавальних психічних процесів у малюків, розвиток мовлення, пам’яті, образної уяви та мислення у дітей раннього віку.

У чинних освітніх програмах для ЗДО передбачено формування у дітей дошкільного віку логіко-математичної, мовленнєвої, еколого-природничої компетенцій. Для цього в лабораторії створено когнітивний осередок, де розміщено матеріали із сенсорики, математики, грамоти. У ньому представлено дидактичні засоби, які сприяють засвоєнню дітьми сенсорних еталонів (колір, розмір, величина, форма), формуванню кількісних, геометричних, часових і просторових уявлень. Матеріалами когнітивного осередку послуговуються студенти у ході опанування таких освітніх компонентів «Дошкільна лінгводидактика» (доц. Зімакова Л.В.), «Основи природознавства з методикою ознайомлення дітей з природою» (доц. Карапузова І.В.), «Теорія та методика формування елементарних математичних уявлень дошкільників» (доц. Вільхова О.Г.), «Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності дошкільників» (доц. Зімакова Л.В.).

Cьогодні дошкільна освіта асоціюється з новими ідеями, експериментами, радісними відкриттями, пошуком новим технологій виховання і навчання дошкільників. Тому у лабораторії представлено інноваційні технології дошкільної освіти: розвивальний матеріал Монтессорі, кубики Зайцева, блоки Дьєниша, палички Кьюізенера, ігри Воскобовича і Нікітіних. Вони застосовуються студентами у процесі опанування такими професійно-орієнтованими дисциплінами «Інноваційні технології формування логіко-математичної компетентності дошкільників» (доц. Вільхова О.Г.), «Інноваційні технології дошкільної освіти» (доц. Зімакова Л.В.).

Природа є тією бездонною криницею, звідки дитина змалечку черпає знання, навчається розуміти навколишній світ, цінувати життя. І чим раніше у неї сформуються конкретні уявлення і поняття про природні явища, тим вагомішими будуть результати виховання бережливого ставлення до всього живого. Важливим шляхом до пізнання природи є дослідництво, яке лежить в основі самостійного пошуку дитиною нових знань про навколишній світ. Тому мобільну дослідну станцію викладачі кафедри (проф. Гнізділова О.А., доц. Карапузова І.В.), вважають вдалим рішенням. Вона використовується під час викладання дисципліни «Організація дослідно-експериментальної діяльності дітей в природі» і дозволяє студентам проводити експерименти з водою, повітрям, ґрунтом, рослинами, отримати сенсорні враження, дає можливість краще розуміти причинно-наслідкові зв’язки у довкіллі і захоплено-чуттєво пізнати світ природи.

У лабораторії значну увагу приділено можливостям реалізації національно-культурологічного компоненту професійної підготовки майбутніх вихователів. Матеріали, які вміщено до національно-патріотичного осередку використовуються для проведення навчальної дисципліни «Дошкільна етнопедагогіка з методикою проведення занять з народознавства» (доц. Вашак О.О.), сприяють формуванню емоційно-ціннісного ставлення до національної культурної спадщини українського народу, виховують патріотизм.

Художньо-естетичний розвиток дитини дошкільного віку реалізується через зміст освіти у різних видах художньо-естетичної діяльності (літературно-художньої, музичної, театральної тощо). Відповідно до цього ми створили художньо-естетичний осередок, в якому представлено музичні іграшки, різні види театру (бі-ба-бо, пальчиковий, магнітний, ложковий). Матеріали осередку застосовуються під час викладання дисциплін «Дошкільна педагогіка» (проф. Гнізділова О.А., ст.викл. Дубовик Ю.О.), «Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності дошкільників» (доц. Зімакова Л.В.), «Теорія і методика музичного виховання» (проф. Сулаєва Н.В.). Це формує у майбутніх вихователів здатність сприймати мистецькі твори, занурюватися у світ фантазійних образів, в атмосферу словотворчості,  самостійно створювати виразні художні образи.

Освітній процес нерозривно пов'язаний з науковою творчістю здобувачів освіти зі спеціальності. На базі лабораторії проводять свої засідання проблемні групи викладачів кафедри, студенти ознайомлюють один одного з результати своїх наукових пошуків. Вагомі досягнення студентів і викладачів представлено в лабораторії в окремій локації. Лабораторія оснащена таким чином, що кожен викладач будь-якої фахової дисципліни освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта» освітніх ступенів «бакалавр», «магістр» може нею скористатися.