Конференції кафедри

Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція з міжнародною участю

«Дошкільна освіта у сучасному соціокультурному просторі»

Презентація Конференція 9-10 червня.pdf

9 червня 2022 року на психолого-педагогічному факультет Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка розпочала роботу Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Дошкільна освіта у сучасному соціокультурному просторі». У ній взяли участь понад двісті п’ятдесят учасників, які представляли заклади вищої освіти з різних куточків України: міст Києва, Харкова, Дрогобича, Сум, Хмельницького, Бердянська, Ізмаїла, Глухова, Запоріжжя тощо, а також педагог із Великобританії.

Учасників конференції тепло привітали: ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Марина Гриньова Гриньова Марина Вікторівна; доктор педагогічних наук, доктор теологічних наук, професор, проректор з наукової роботи Фазан Василь Васильович та декан психолого-педагогічного факультету, доктор педагогічних наук, професор Наталія СулаєваСулаєва Наталія Вікторівна. Вони підкреслили виняткову роль виховання дитини у контексті викликів сьогодення, подякували викладачами кафедри дошкільної освіти за турботу про дітей-переселенців, яких університет прихистив у своїх стінах та побажали учасникам конференції плідної роботи.

Начальник управління Державної служби якості освіти у Полтавській області, кандидат педагогічних наук, доцент Кращенко Юрій Петрович також привітав учасників конференції та відзначив унесок фахівців кафедри дошкільної освіти у розбудову освітнього простору Полтавщини.

Принагідно, Рейпольська Ольга Дмитрівна – доктор педагогічних наук, завідувач лабораторії дошкільної освіти та виховання Центру розвитку дитини та дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України – продовжила розкриття теоретичних засад створення системи забезпечення якості освіти в ЗДО з урахуванням актуальної нормативно-правової бази. Вона наголосила на актуалізації співпраці з ЗВО та ЗДО у контексті підвищення якості освіти.

Косенчук Ольга Геннадіївна – кандидат педагогічних наук, доцент, начальник відділу дошкільної та початкової освіти Державної установи «Український інститут розвитку освіти» продовжила наукову дискусію характеристикою міжнародних підходів до оцінювання якості освітнього процесу в закладах дошкільної освіти за методикою ECERS-3 та ознайомила учасників із результатами загальнонаціонального дослідження в Україні, результати якого суттєво вплинуть на формування освітньої політики дошкілля.

До роботи конференції також долучилась Varyanko-Issom Oksana – викладач початкової школи Алдемур Фарм (Ковентрі, Великобританія), яка розповіла про особливості виховання толерантності в умовах полікультурного суспільства у молодшій початковій школі Великобританії (розрахованій на дітей 4-6 років).

Цікава доповідь доктора педагогічних наук, головного наукового співробітника лабораторії дошкільної освіти та виховання Центру розвитку дитини та дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України Брежнєва Олена Геннадіївна стосувалась проблем та перспектив організації цифрового освітньо-виховного середовища закладу дошкільної освіти, як відкритої системи цифрової комунікації усіх учасників освітнього процесу (дитини, батьків та освітян). Вона наголосила на необхідності використання інформаційно-комунікаційних технологій у ЗДО, що сприятиме формуванню цифрової грамотності дітей та набуттю навичок їх володіння.

Миськова Наталія Миколаївна – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної педагогіки, психології та фахових методик Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії – розкрила особливості підготовки майбутніх педагогів ЗДО до формування у дітей навичок, орієнтованих на сталий розвиток. Вона перерахувала основні складники сталого розвитку, а саме: економічні, соціальні, екологічні, охорона здоров’я та інші та розкрила вектори сталого розвитку.

Провідні спеціалісти Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка: завідувач кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Половіна Олена Анатоліївна та кандидат педагогічних наук Кондратець Інна Вікторівна окреслили особливості організації дитячої та педагогічної творчості, як передумови гармонійного розвитку особистості та деталізували питання арт-освіти майбутніх вихователів. Науковці наголосили на важливості формування дитячої рефлексії, мотивації та активного слухання, а відтак – моделювання творчого процесу вихователем у відповідь на ініціативу дитини.

Шульга Людмила Миколаївна – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, продовжила розкриття питання мистецької діяльності як засобу збереження емоційного благополуччя дітей в умовах воєнного стану, адже саме мистецтво може позитивно вплинути на емоційний стан дитини та батьків.

Справжньою родзинкою став виступ Шутя Миколи Миколайович – кандидата педагогічних наук, доцента кафедри теорії і технологій дошкільної освіти та мистецьких дисциплін Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, який змусив учасників на хвилинку почуватись щасливими та безтурботними дітьми, аналізуючи проблеми соціально-психологічного благополуччя дошкільників. Він наголосив на важливості усвідомлення самості кожної дитини, її цінності, розуміння необхідності забезпечення її благополуччя.

Гордієва Ірина Іванівна – директор комунальної установи «Петриківський інклюзивно-ресурсний центр «ПІРАМІДА» Петриківської селищної ради Дніпропетровської області розповіла про актуальні шляхи співпраці інклюзивно-ресурсного центру з дошкільними установами у площині психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами. Ірина Іванівна наголосила на важливості створення моделі порушення поведінки дітей та акцентах роботи у Центрі для дітей з освітніми потребами «Піраміда».

Продовжила висвітлення питання підготовки майбутніх вихователів до роботи в умовах інклюзії Невмержицька Олена Василівна – доктор педагогічних наук, професор кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Вона відзначила, що освітяни повинні на власному прикладі вчити толерантності по відношенню до різних дітей, які мають різну поведінку, різні релігії, різні вподобання.

Надія Зиновіївна Дудник, доцент кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти ДДПУ підкреслила важливість впровадження альтернативної педагогіки – Вальфдорської, яка є одним з ключових аспектів у цілій системі освіти і належить до популярних в Україні та поза її межами і актуальних основ розвитку дитини.

Петренко Леся Миколаївна – доктор педагогічних наук, доцент кафедри загальної педагогіки та андрагогіки Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка розкрила особливості духовно-морального виховання дітей у сучасних умовах у контексті педагогічних ідей Г. Ващенка. На її думку, дошкільний вік є періодом формування моральних норм, коли важливо використовувати різні засоби народної та класичної педагогіки, у якій саме сім’я, як соціальний інститут та ЗДО відіграють найпершу роль.

Гнізділова Олена Анатоліївна Елена Гниздилова– доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри дошкільної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка деталізовано висвітлила досліджувану проблему формування у дітей дошкільного віку уявлень про мужні професії. Вона також наголосила, що проблема ранньої профорієнтації завжди була гострою та набуває особливої актуальності в умовах війни у нашій країні.

Насамкінець, як модератор конференції, науковця також відзначила високий академічний рівень доповідей, подякувала поважним учасникам та побажала подальшої натхненної роботи.

Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю)

«Дошкільна освіта в Україні в умовах світових змін»

30–31 травня 2019 р. кафедра дошкільної освіти ПНПУ імені В. Г. Короленка організувала і провела Всеукраїнську науково-практичну конференцію (з міжнародною участю) «Дошкільна освіта в Україні в умовах світових змін». Про участь у роботі конференції заявили науковці вищих закладів освіти України, Польщі, вихователі та завідуючі закладів дошкільної освіти Полтавської області та м.Полтави.

На пленарному засіданні наукова спільнота була представлена дослідниками з Полтави, Харкова, Запоріжжя, Чернівців, Умані, Хмельницького, Кам`янець-Подільського та інших міст.

У рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю) «Дошкільна освіта в Україні в умовах світових змін» відбувся воркшоп «Використання арт-технологій в розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку», який був проведений кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри дошкільної освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, автором альтернативної програми «Розвиток творчих здібностей старших дошкільників на заняттях з малювання» Шульгою Людмилою Миколаївною.

Учасники воркшопу ознайомилися з техніками малювання за допомогою різноманітних матеріалів (зубна щітка, клей, крейда, штампи з природного матеріалу, крупа, фарби тощо) та мали унікальну можливість зануритися у світ художньої творчості.


25-26 жовтня 2018 року викладачі кафедри взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Дитинство ХХІ століття: інноваційна освіта» (Кременчуцький педагогічний коледж імені А.С.Макаренка).

15 лютого 2018 року студенти та викладачі кафедри дошкільної освіти ПНПУ імені В. Г. Короленка взяли участь у IV Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції «Актуальні проблеми дошкільної освіти: перспективи, інновації, розвиток», організатором якої був факультет дошкільної освіти Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.

21 листопада 2017 року відбувся науково-практичний інтернет-семінар «Дошкільна освіта у сучасному соціокультурному просторі» за ініціативи кафедри теорії та методик дошкільної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка та кафедри дошкільної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. До обговорення важливих наукових проблем сучасної дошкільної освіти в Україні долучились викладачі кафедри теорії та методик дошкільної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка

10 березня 2017 року кафедрою дошкільної освіти був проведений Регіональний науково-практичний семінар “Інноваційний освітній простір у сучасному ДНЗ: знахідки і досвід педагогів України та зарубіжжя”. Метою семінару був розгляд регіонального аспекту запровадження інноваційних технологій вітчизняної та зарубіжної дошкільної освіти. На семінарі обговорювалося широке коло напрямів сучасних галузей педагогічної та психологічної науки – дошкільної педагогіки, дошкільної лінгводидактики, теорії та методики формування елементарних математичних уявлень, методики ознайомлення дітей з природою, дитячої психології, психології дитячої творчості тощо – з урахуванням новітніх тенденцій наукового пошуку. У рамках роботи семінару учасники прослухали доповіді-виступи науковців, завідувачів та вихователів ДНЗ, магістрантів спеціальності «Дошкільна освіта» та відвідали відкриті заняття у Полтавському ДНЗ № 40 «Ромашка», на яких вихователі представили інноваційні методики мовленнєвого, логіко-математичного та сенсорно-пізнавального розвитку дошкільників.

10 березня 2016 року викладачами кафедри на базі Полтавського дошкільного навчального закладу №40 “Ромашка” було проведено регіональний науково-практичний семінар “Інноваційний потенціал професійної підготовки майбутніх фахівців початкової і дошкільної освіти”.