Sõrve - minu kodu III alustas emakeelepäevaga

Postitamise kuupäev: Mar 25, 2013 7:35:21 AM

Artikkel projektist ja algusüritusest emakeelepäeval:

https://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=54&artid=52493

Kuna artikkel on hetkel tasuline, siis allpool ajalehes ilmunud tekst:

Juba kolmandat aastat uurivad Salme kooli lapsed koos õpetajatega oma kodukandi ajalugu. Sel aastal on tegevused seotud kooli saabuva juubeliga ja põhirõhk on pandud haridusele. 

On ju praeguseks alles jäänud Salme kool Sõrve ainus kool. Nagu ka eelnevatel aastatel, on projekt saanud rahastuse programmist “Saarte pärimuslik kultuurikeskkond 2011–2014“. Kogu projekti käik on kajastatud kooli kodulehel projektide alalehel pealkirja “Sõrve – minu kodukoht“ all.

Selleaastane projekt sai alguse juba aasta alguses, kui koolis kuulutati välja konkurss “Koolilood“, kus lastel oli võimalus oma vanemate, vanavanemate või lihtsalt tuttavate käest uurida kodukandi koolilugusid. Huvitavamad neist leiavad kindlasti oma koha kooli juubeliks välja antavas brošüüris.

Avaürituseks kujunes aga emakeelepäeva tähistamine neljapäeval, 14. märtsil. Emakeele õpetaja Tea Merivald juhatas teise tunni alguses sisse aktuse ja temaga koos astusid koolipere ette nobedalt vardaid veeretavad “eidekesed“ Eliis Raaper, Hedy Läets ja Maris Arge. Enne, kui nemad sõna said, esitas 5. klass laulu “Emakeel“. “Eidekesed“ Hedy ja Maris kandsid ette Sõrve-ainelise luuletuse “Kas mäletad?“ ja Eliis J. Tuuliku “Patsiiliuse“. Muhe tekst ja murdekeel pani terve koolipere naerma. Anseküla seltsimaja lastering koos juhendaja Mari Lepikuga laulsid meile esivanemate lauldud ja lastele õpetatud laule ja kutsusid lapsi kaasa tantsima kunagi koolis vahetundides mängitud laulumänge. Koos esinejate tänamisega said Anseküla-triibulise tänukirja “Koolilugude“ tublimad – Liisi Kilgas, Robin Vahter, Mihkel Tõnisots ja Henrik Veskinõmm.

Projekt ise kestab veel terve aprilli ja mai. Selle aja sisse mahuvad veel suureformaadilise (1 m x 1 m) kunstitöö “Salme kool 25“ valmimine (eksponeeritakse projekti “Elav, põnev ja kirev vaimne kultuuripärand“ raames pärandilinnas Viljandis), kohtutakse arheoloogide ja muinsuskaitse inimestega, uuritakse hariduse lugu Salme ja Torgu valla piires ning pannakse kokku nii interaktiivne kui paberkandjal kaart koolide kunagiste asukohtadega. Algklasside lapsed käivad muuseumitunnis “Kuidas vanasti elati ja koolis käidi?“. Selle õppeaasta eelviimasel päeval, 3. juunil teeme kokkuvõtte kogu projektist. 

Tõotab tulla igati põnev kevad!

Ivi Saar,

Salme kool