Muuseumipäev

Postitamise kuupäev: May 30, 2011 1:27:44 PM

Esmaspäev, 30 mai oli pikalt ette planeeritud 5. - 7. klasside lastele muuseumipäevaks.

Hommikul kell 09.30 oli buss ees ja 52 last koos õpetajatega alustasid sõitu Kuressaarde. Pargi ääres saime bussist maha ja enne kokkulepitud kellaaega (10.00) olime juba piiskopilossi ees uudistamas. Vastu tuli meid võtma kultuurharidustöö osakonna juhataja Raul Salumäe.

Esmalt viidi meid lossi kapiitlisaali kus muuseumi direktor Endel Püüa tutvustas meile muuseumi üldisemalt, rääkis ülevaatlikult lossist ja kinkis igale üritusel osalejale Kuressaare linnust tutvustava bukleti.

Edasi jagati kogu grupp kaheks - 5. ja 6. klass hakkasid lossiga tutvuma Raul Salumäe juhendamisel, 7. klass muuseumi teadusdirektori Olavi Pesti käe all. Ringkäigu sees tutvustati piiskopi omaaegseid eluruume, kööki, õllekoda, kütmissüsteemi, vangitorni ... Peale ringkäiku koguneti uuesti kokku ja edasiseks uudistamiseks jagati seltskond neljaks: 5. klass, 6, klass ja kaks gruppi 7. klassist. Nüüd liikus iga grupp koos oma õpetajaga vastavalt plaanile ühe juhendaja juurest teise juurde.

Garel Püüa tutvustas arheoloogilisi väljakaevamisi lossi ümbruses: nägime vanade müüride aluseid, mis eeldatavasti on vanemad kui loss ise - esimene ringmüür ümber lossi. Saime teada, et esimese ja praegu näha oleva müüri vahel oli ka teine ringmüür ning nende vahel kraav. Praegusest müürist on lahti kaevatud kolm torni, mida praegu veel puhastatakse, suvel hakatakse konserveerima. Uudistasime ka hetkel ehitatavat tunnelit, mille kaudu tuleb merepoolsest küljest lossihooviga uus ühendus. Selle ehituse käigus tulid samuti välja mingi torni seinad. Millist rolli see torn omada võis,veel ei teata. Pakutud on isegi võimalust, et see võis olla tuletorn - lähedal oli ka sadam.

Maret Soorsk, muuseumi peavarahoidja, viis meid vaatama muuseumi kogusid - vanad rahvariided (ka meie Anseküla ja Jämaja kihelkondade omad), kindad-sokid, peakatted, rääkimata puidust tööriistadest ja tarbeesemetest. See oli huvitav - muuseumis on väljas ju ainult väike osa sellest, mis muuseumil tegelikult olemas on ja sinna ruumidesse tavakülastaja ligi ei pääse. Tarbeesemeid uurides tuli juttu ka peremärkideest, mis esemetele oli lõigatud või põletatud. Meie lapsed ju joonistasid ka peremärke.

Raul Salumäe tutvustas II maailmasõda Saaremaal ja sõjajärgset aega. Uus ekspositsioon alles see kuu avati. Seetõttu oli uudistamist palju - kõik oli uus ja huvitav! Juttu oli ka üsna kooli kõrval toimunud kunagisest Tehumardi lahingust - nõukogude aastatel liikus selle lahingu kohta kõikvõimalikke ja mittetõeseid jutte, isegi pilte lahingu järgmisest hommikust oli võltsitud. Uue eskspositsiooni kõrgematel korrustel oli juba isegi lastele tuttavaid asju -m sisustatud oli 60-ndate aastate stiilis korter, paljusi esemeid teadsid lapsed oma vanemate või vanavanemate kodudest. Alla liikudes oli võimalus minna ka välja lossimüürile ja imetleda merevaadet.

Vanemteadur Sirje Azarov tutvustas meile Saaremaa kivimeid - vaatasime Saaremaa sisse. Siin oli äratundmisrõõmu - erinevaid kivistisi on meie randades leida küll - kas siis Kaugatomal või Ohessaares. Ette antud "spikri" abil püüdsid lapsed määrata karbikestes olevaid kivistisi - mis on millest tekkinud. Väga ilusaid ja huvitavaid näidismaterjale saime näha.

Kuressaare loss (Saaremaa Muuseum)