modlitwa żałobna za poroniony płód

PYTANIE: Kobieta poroniła dziecko. Lekarz powiedział, że prawdopodobnie nie żyło od półtora lub dwóch miesięcy. To oznacza, że płód miał co najmniej dwa miesiące, kiedy umarł. Czy jest obowiązkowym czy zalecanym dokonanie pogrzebu dziecka w tej sytuacji?

ODPOWIEDŹ: W imię Allaha Miłosiernego, Litościwego. Wszelka chwała i wdzięczność Allahowi, pokój i błogosławieństwo z Jego Wysłannikiem. Większość uczonych zgodnych jest co do faktu, że płód, który liczy więcej niż 120 dni, czyli cztery miesiące, powinien zostać po poronieniu obmyty, owinięty w całun oraz należy odmówić za niego modlitwę żałobną. Należy również nadać mu imię. Z drugiej strony, płodu który liczy mniej niż cztery miesiąca, nie należy obmywać i nie należy odmawiać zań modlitwy żałobnej. Należy owinąć go w kawałek odzienia i zakopać, ponieważ jest on częścią ciała człowieka i należy uhonorować go jako istotę ludzką.

Szeich M. S. al-Munadżdżid, znany saudyjski uczony w islamie, stwierdza: „Jeśli płód wydostaje się żywy i słyszalny jest jego krzyk, a potem umiera należy go obmyć i odmówić za niego modlitwę żałobną,; co do tego nie ma między uczonym rozbieżności. Wspomniane jest o tym w al-Mughni: „Uczeni zgodnie twierdzą, że jeśli płód żył i dało się słyszeć jego krzyk, należy odmówić za niego modlitwę. Lecz jeśli jego krzyk nie był słyszalny, Imam Ahmad powiedział: „Jeśli skończył cztery miesiące (rozwoju), należy go obmyć i odmówić za niego modlitwę żałobną.” Taki pogląd wyznawali Said ibn al-Musajjab, Ibn Sirin oraz Ishaq. Ibn Umar odmówił modlitwę żałobną za syna swej córki, który urodził się martwy.” [al-Mughni, 2/328]

W Masail al-Imam Ahmad, znajduje się hadis przekazany przez jego syna Abdullaha: „Słyszałem jak zapytano mego ojca kiedy należy odmówić modlitwę żałobną noworodka? Powiedział: ‘Jeśli został poroniony po czterech miesiącach (rozwoju), należy odmówić za niego modlitwę żałobną.’ Zapytano go, czy modlitwa żałobna powinna zostać odmówiona za niego, nawet jeśli nie słyszano jego krzyku? Odparł: ‘Tak.’” [Masail al-Imam Ahmad, 2/482, masala nr 673)] [...]

Odnośnie płodu, który nie skończył czterech miesięcy rozwoju, nie należy go obmywać i nie należy odmawiać za niego modlitwy żałobnej, ale należy owinąć go w materiał i pochować. Jest tak, ponieważ nie została tchnięta w niego dusza, przed upływem czterech miesięcy rozwoju; a zanim nie zostanie on ożywiony, nie można odmawiać za niego modlitwy żałobnej; jest on raczej elementem nieożywionym [...]. Dowodem na to są słowa Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim): „Należy odmówić modlitwę (żałobną) za poroniony płód i wznosić suplikacje o przebaczenie i miłosierdzie dla jego rodziców.” [Abu Dałud; uznany za sahih przez szeicha al-Albani w Sahih al-Dżami, 3525] W przypadku poronionego płodu, którego płci nie można było określić, należy nadać mu imię które można nadać zarówno mężczyźnie jak i kobiecie, np. Salama, Qutada, Sada, Hind, Utba lub Hibbatu-Allah.

Zaczerpnięto z Ahkam al-Dżanîn fi’l-Fiqh al-Islami autorstwa Umara ibn Muhammad ibn Ibrahim Ghanim. Zaczerpnięto z małymi zmianami z www.islam-qa.com. Allah Wszechmogący wie lepiej.

Przekład Umm Sultan