kiedy należy odrobić opuszczoną modlitwę

PYTANIE: Czy opuszczona modlitwa powinna być odrobiona jak najszybciej i w określonej kolejności? Tzn. jeśli opuściliśmy zuhr i zbliża się asr, to najpierw odmawiamy zuhr, a jeśli jest już czas asr to najpierw asr a po nim zuhr? I jeśli opuściliśmy więcej to chyba wszystkie po kolei? Czy można odrabiać modlitwę zuhr z zuhr i asr z asr itd. następnego dnia? I czy odrabia się modlitwy sunna (nadobowiązkowe) przed fadżr czy nie?

ODPOWIEDŹ: Modlitwa została zalecona przez Allaha w określonych porach dnia (interpretacja znaczenia):

[Koran 4:103] {Zaprawdę modlitwa dla wiernych jest przypisana w oznaczonym czasie!} (Zobacz jeszcze [Koran 17:78], [Koran 2:229] )

Sunna Proroka zdefiniowała czasy modlitw w dokładny sposób.

Nie można odmawiać modlitwy przed określonym czasem (celowo, zatem nie można odmawiać modlitwy na zaś, np. dzisiaj odmówię modlitwę asr, którą powinnam odmówić jutro). Nie można też modlitw celowo opóźniać, czyli odmawiać ich poza określonym czasem, jeśli nie ma ku temu powodu, określonego przez sunnę jako usprawiedliwiający.

Jeśli modlitwę odmówi się przed obowiązującym czasem (ale nie jest to działanie celowe, tylko np. wynika z faktu, że muzułmanin przebywa w kraju niemuzułmańskim, w miejscu gdzie nie jest ogłaszany azan, gdzie nie ma dostępu do informacji o obowiązujących godzinach modlitw) – nie jest to grzechem, albowiem intencją wiernego nie jest przekroczenie granic Allaha. Jeśli jednak wierny np. zorientuje się, że odmówił w danym dniu modlitwę asr w czasie modlitwy zuhr; a nie upłynął jeszcze czas obowiązywania modlitwy asr, powinien modlitwę - której wykonanie przyspieszył – odmówić w obowiązującym ją czasie.

Zgodnie z ogólną opinią uczonych, osoba która celowo opuszcza wykonanie modlitwy i nie odmawia jej w obowiązującym czasie jest grzesznikiem, i jej modlitwa nie zostanie zaakceptowana.

Istnieje hadis w kolekcji Sahîh Muslima, przekazany przez Ibn Abbasa: „Prorok połączył modlitwę zuhr i modlitwę asr; a potem modlitwę maghrib i modlitwę isza, a nie było wtedy ulewnych deszczy ani nie zachodziła obawa (o napaść, stan obawy, strachu przed niebezpieczeństwem). Zapytano Ibn Abbasa: „Co zamierzał przez to Prorok?” Ten odpowiedział: „Nie chciał, aby ludzie napotykali trudności.”

Jak należy rozumieć ten hadis? Oznacza to, że można połączyć modlitwy, kiedy zachodzi obawa, niebezpieczeństwo, trudność – w odmawianiu modlitw o określonym czasie. Jak należy rozumieć niebezpieczeństwo, obawę, trudność? Np. łączy się te modlitwy w meczetach, kiedy są trudne warunki pogodowe (wichury, opady śniegu, ślizgawice, itp.) utrudniające wiernym dotarcie do meczetów (z hadisu wynika, że za czasów Proroka – ulewne deszcze były wystarczającym argumentem do łączenia modlitw w meczetach). Oczywiście dla kobiet, które nie muszą odprawiać modlitwy obowiązkowej w meczecie – wichura nie może być wymówką – albowiem może ona wykonać modlitwę w domu w obowiązującym czasie.

Szeich ibn Usajmin pisze, że jeśli muzułmanin napotyka realne trudności i przeszkody w wykonywaniu modlitwy w ustalonym czasie, wówczas może powyższe modlitwy łączyć.

Fatawa Arkanul-Islam, Szeich Muhammad bin Salih al-Usajmin

przekład: E.Saleh