Тема: "Байка у світовій літературі" вивчається після теми "Міфи і література".

На вивчення відводиться 6 уроків.

Урок №1

Байка як жанр літератури. Езоп.

Байка "Вовк і Ягня"

Урок №2

Байки Езопа "Крук і Лисиця", "Мурашки і Цикада", "Хліборобові діти".

Урок №3

Жан де Лафонтен. Байка "Зачумлені звірі".

Урок №4

І.А.Крилов – відомий російський байкар. Байка "Вовк і Ягня".

Урок №5

Урок позакласного читання. Байки світової літератури.

Урок №6

Тематичне оцінювання з теми "Байка у світовій літературі"

Урок № 1

Тема: Байка як жанр літератури. Езоп. Байка "Вовк і Ягня".

Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення жанру байки у світовій літературі; розкрити особливості побудови і поетики байок; допомогти засвоїти значення термінів "байка", "мораль", "алегорія"; ознайомити з творчістю давньогрецького байкаря Езопа, з особливостями змісту та побудови його байок; сприяти вихованню морально-етичних якостей особистості.

Обладнання: Словник термінів, виставка творів байкарів та їх портрети, ілюстрації за сюжетами байок.

Тип уроку: Вивчення нового навчального матеріалу.

Форма роботи: групова

Хід уроку

Здається байка просто бреше.

А справді – мудру правду чеше.

Л.Глібов

Езоп їх вигадав і ввів у моду.

М.Годованець

І Оголошення теми, мети і завдань уроку.

ІІ Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Байка – ровесниця міфів.

2. Групова робота учнів.

І група.

1. Історія виникнення байки.

2. Обробка сюжетів байок.

3. Відомі байкарі.

Складання схеми "Байка у творах письменників світової літератури.

ІІ група

1. Структура байки. Поняття "персоніфікація", "алегорія".

2. Характерні ознаки байки.

а) На основі розповіді учнів з ІІ-ї групи колективно складається асоціативний кущ.

б) Учні записують поняття:

Байка – невеликий прозовий або віршований твір алегоричного змісту і повчального характеру.

Персоніфікація (або уособлення) – художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослин, предмети.

Алегорія (з грец. "інакомовлення") – це відображення одного предмета через інший.

ІІІ група

1. Короткі відомості про Езопа

2. Образ Езопа в легендах

3. Езопова мова

Учні записують поняття:

Езопова мова – замаскований спосіб думок із натяками, недомовками задля уникнення будь-яких заборон.

ІV група

1. Виразне читання байки "Вовк і Ягня"

2. Аналіз байки.

3. Традиційність сюжету твору.


3. Групова дослідницька робота.

а) Кожна група створює асоціативний кущ "Вовк", "Ягня" (характеристика персонажів)

б) Кожна група відповідає на питання:

- у яких словах криється мораль?

- у чому полягає алегорія твору?

ІІІ Закріплення вивченого матеріалу.

1. Мозковий штурм

- що таке байка?

- з яких частин складається?

- що таке алегорія?

- що таке езопова мова?

2. "Мікрофон"

- як ви розумієте зміст вислову Л.Глібова? (епіграф до уроку)

ІV Домашнє завдання: прочитати байки Езопа, намалювати ілюстрації; підібрати вислови про байки та їх авторів