Тема: "Гімн дитинству, перекладений прозою…" (гра "Щасливий випадок" за повістю М.Твена "Пригоди Тома Сойєра")

Мета: перевірити знання тексту-твору; розвивати почуття гумору; виховувати якості уважного читача

Обладнання: виставка ілюстрацій до твору

Хід уроку

Діти живуть своїми уявленнями про добро та зло, честь та безчестя, достоїнства людини; у них свої критерії класи, у них навіть свій вимір часу…

В.Сухомлинський

І. Вступне слово вчителя.

Читачам цього світу симпатичні герої Марка Твена. Тому не дивно, що у центрі міста Ганнібал, в якому минуло дитинство письменника, стоїть пам’ятник двом хлопчикам. Вони босі, у подертих штанцях, один тримає за хвіст кота. Двоє бешкетників – то нерозлучні друзі – Том і Гек.

"Здатність говорити про смішне, зберігаючи поважність тону, не даючи зрозуміти, що тебе самого смішить те, про що ти розповідаєш", - так визначив найважливішу рис письменника-гумориста Марк Твен. "Гімном дитинства, перекладеним прозою" назвав письменник свою повість "Пригоди Тома Сойєра".

ІІ. Проведення гри.

І сьогодні ми знову пригадаємо витівки бешкетника й фантазера Тома.

Тож запрошуємо наші команди.

Команди презентують свої назви, девізи та емблеми.

І гейм. Розминка

За хвилину команди мають дати якомога більше правильних відповідей, кожна з них оцінюється одним балом. Кількість балів підраховуються.

Запитання для першої команди

1. Назвіть справжнє ім’я та прізвище Марка Твена. (Семюел Клеменс)

2. Місто, в якому відбувають події повісті. (Сент-Петерсберг)

3. Ім’я молодшого брата Тома. (Сід)

4. В який день тижня Том білив дощатий паркан? (У суботу)

5. Вислів зі Святого Письма, який полюбляла цитувати тітонька Поллі. ("Хто попускає дитині, той псує її")

6. Яку винагороду отримав Том від тітки Поллі за побілений паркан? (Яблуко)

7. Як називався костюм, що його Том уже два роки надягав тільки в неділю? ("Другий костюм")

8. Перше кохання Тома. (Емі Лоренс)

9. Що подарував Томові у недільній школі директор та суддя? (Біблію)

10. Назва хвороби, яку вигадав собі Том, щоб не йти до школи. (Гангрена)

11. Ім’я шкільного товариша Тома. (Джо Гарпер)

12. Яка назва нового медичного засобу, за допомогою якого лікувала тітка Поллі Тома? (Антибіль)

13. Як звали рудого кота тітки Полі? (Пітер)

14. Назвіть ім’я хлопчика, що мав прізвисько "Кривава Рука". (Гек)

15. Кого зустрів Том у печері? (Індіанця Джо)

Запитання для другої команди

1. Що означає псевдонім "Марк Твен"? (Мірка два)

2. В Якому містечку минуло дитинство Марка Твена? (У Ганнібалі)

3. Ім’я двоюрідної сестри Тома. (Мері)

4. Яку винагороду отримав Том від сестри за вивчені верші з Проповіді? (Складний ножик)

5. Яку назву мав пароплав, якого вдавав із себе Бен Роджер, коли Том білив паркан? ("Великий Міссурі")

6. На думку Гекльберрі, навіщо потрібні дохлі коти? (Зводити бородавки)

7. Прізвище Беккі. (Тетчер)

8. Назва гори, яку було видно з вікон школи, де вчився Том. (Кардіфська)

9. В якого літературного героя грав Том зі своїм другом Джо в лісі? (У Робін Гуда)

10. Назвіть пароль Тома, Гека та Джо. (Кров)

11. На яку хворобу хворів Том на канікулах? (На кір)

12. Де ночував Гек, коли втік від удови Дуглас? (У порожніх бочках)

13. Назвіть ім’я хлопчика, що мав прізвисько Гроза Морів. (Джо)

14. Що Бен Роджер дав Тому, аби той дозволив йому попрацювати замість нього? (Усе, що залишилося від яблука, яким він ласував)

15. Назва зброї, яку Том і Гек знайшли в печері. (Рушниці)

ІІ Гейм. "Щасливий випадок"

Команди по черзі витягують зі скриньки номери запитань. Ведучий оголошує запитання, і протягом 15 секунд команда має дати правильну відповідь. Якщо відповідь неправильна, право оголосити свою думку з цього питання отримує команда-суперниця та, врешті-решт, інші учні класу.

1. Відомо, що Том за дозвіл побілити паркан отримав багато різних "коштовностей". Назвіть п’ять із них. (Яблуко, паперовий змій, дохлий пацюк на мотузці, дванадцять кульок, поламаний пищик, скельце від пляшки, порожня котушка, ключ, грудка крейди, скляна затичка від кафарки, олов’яний солдатик, двійко пуголовків, пістони, однооке кошеня, мідна дверна кляпка, помаранчеві шкуринки, стара поламана рама від кватирки)

2. Про кого ці рядки: "… аж ніяк не був зразковим хлопчиком у містечку"? (Про Тома)

1. Поясніть, після якого випадку тітка Поллі сказала про Тома: "Ну, тепер я простила б цьому хлопцеві хоч мільйон гріхів? (Після того як знайшла в кишені куртки шматок кори, на якому було написано: "Ми не потонули, а тільки втекли в пірати")

2. У кого друзі позичили візок, щоб перевезти гроші? (У Бонні Тейлора)

3. Назвіть імена трьох чоловіків, яких зустріли Том і Гек на кладовищі. (Мефор Поттер, індіанець Джо, лікар Робінсон)

4. Пригадайте, як, на думку Гекльберрі, знаходять тих, хто потонув. (Стріляють із гармати над водою, щоб утопленик виплив нагору. Беруть хлібини, кладуть усередину срібло та пускають по воді, і там, де лежить покійник, хлібини спиняються)

5. Про кого ці рядки: "У цього хлопчика й витівки щоразу різні, тож не знаєш, чого й сподіватися"? (Про Тома)

6. Ім’я тимчасового суперника Тома у стосунках з Беккі. (Альфред)

ІІІ. Гейм. Конкурс капітанів

У цьому конкурсі беруть участь лише капітани команд, які по черзі мають дати відповіді на запитання.

1. Скільки потрібно було вивчити віршів, щоб отримати Біблію? (Дві тисячі)

2. Скільки квитків та якого кольору потрібно було назбирати, щоб отримати Біблію? (Десять жовтих)

3. Про кого так казали: "Він був нероба, безпритульник і розбишака"? (Про Гека)

4. Хто з героїв повісті "був чарівним блакитнооким створінням з двома довгими золотистими кісками"? (Беккі)

5. Назвіть предмет, що був схованкою для скарбу. (Скриня)

6. Ким вирішили стати Том і Гек, обстежуючи коридори печери? (Розбійниками)

IV гейм. Гонка за лідером

Запитання для першої команди

1. Якої фірми був ножик, що подарувала Тому Мері? (Барлоу)

2. У кого грали Том, Гек і Джо на острові? (У піратів)

3. Як називалися мінеральні утворення, що звисали зі стелі печери? (Сталактика)

4. У кого мала заночувати Беккі після заміської прогулянки? (У Сьюзі Гарнер)

5. Від кого тікали Том і Беккі у печері? (Від кажанів)

Запитання для другої команди

1. Як Том Сойєр назвав гурт розбійників, який він мав очолити? ("Ватага Тома Сойєра")

2. Предмет, що допоміг Томові не заблукати в печері. (Клубок тонкої шворки для повітряного змія)

3. Предмет, за допомогою якого намагався вибратися з печери індіанець Джо. (Мисливський ніж)

4. Кому присвячена повість? (Дружині Марка Твена)

5. Чим Том Сойер пригощав Беккі в печері? (Весільним пирогом)

За результатами всіх геймів підраховуються бали команд і визначається переможець.

ІІІ. Підсумки уроку.

1. Заключне слово вчителя.

У Марка Твена були плани щодо завершення історії його улюблених героїв.

Книга "Пригоди Тома Сойєра" була художнім відкриттям письменника, а наступні – не дуже вдалим повторенням. Усі спроби дати відповідь на запитання, якими стануть його герої, поринувши у світ дорослих, так і залишилися незавершеними.

2. Презентація учнями власних сюжетів продовження повісті "Пригоди Тома Сойєра".

3. Проблемне питання:

- як ви гадаєте, чому твір М.Твена вже стільки років залишається улюбленою книгою читачів різних поколінь?

IV. Домашнє завдання.

Підготуватись до твору-роздуму про головного героя повісті Марка Твена.