Українська мова ____клас Урок № _____
Тема: Іменник.
Мета: а) навчальна: повторити, поглибити засвоєні в початковій школі знання учнів із розділу «Морфологія», «Іменник», вивчити основні відомості про іменник як частину мови, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні, навчити учнів знаходити іменники в реченні; сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників;удосконалювати орфоепічні та орфографічні уміння;
• б) розвивальна: розвивати творчі вміння використання іменників у власних висловлюваннях, розвиваючи усне і писемне мовлення, розвивати вимовну і слухову культуру, кмітливість, самостійність мислення, покращити каліграфію учнів, увагу, слухову та зорову пам’ять, логічне мислення, творчі здібності; збагачувати словниковий запас;
• в) виховна: виховувати любов до ріної мови, шанобливе ставлення до школи, навчання ; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти формуванню самостійності, витримки, позитивних рис характеру.
Внутрішньопредметні зв’язки: фонетика, орфоепія, орфографія.
Міжпредметні зв’язки: російська, іноземні мови.
Форма проведення уроку: • Урок-подорож
Наочність та обладнання: • комп’ютер, презентація; • таблиці; • картки; • ілюстрації; • книги, підручники, словники; • записи на дошці.
Хід уроку
І. Організаційний момент.( Організація учнів для роботи.)
Вчитель Пролунав дзвінок —
Починаємо урок.
Працювати слід всім старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім класі
Учні — просто молодці!
Будемо дружно працювати,
Висновки робити, спостерігати,
Вчити все, фантазувати
Й по планетах подорожувати!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та мети уроку.
Учитель: Сьогодні ми зібрались разом,
Щоб подорожувати у Всесвіті Мови всім класом.
На планету Морфології ми потрапили
Та в цікаві пригоди разом з Школяриком втрапили.
Слайд 2
У Всесвіті Мови найважливіше,
зрозуміти, що тільки СЛОВО є найголовніше!
Слово початок всьому і кінець.
У подорожі нашій слово – чарівний вінець.
Кожна планетка Слово вітає,
Бо Слово закони Мови всі знає.
Всі розділи Мови в порядку тримає.
Нас в подорож кличе і розуму навчає.
Слайд 3
Ми з Школяриком над планеткою Морфології пролетіли.
До Іменників в гості залетіли.
Школярик попросив нас йому допомогти,
спільну мову з Іменниками знайти.
Учениця: Тож швиденько до роботи, щоб не мати нам турботи!
Учень: Щоб допомогти нашому Школярику, створимо групи помічників.
Школярик: Як закінчимо подорож у країні Іменників, я відзначу тих, хто краще мені допомагатиме. Клас швиденько, не барись на команди поділись!
Слайд 4
Учитель: Ось ми і маємо дві команди. Привітаємо! Команда « Калина» та команда «Барвінок»!
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:
а) Пояснення матеріалу за презентацією, спостереження й аналіз мовних явищ (під керівництвом учителя);
б)Учні беруть активну участь у дослідженні матеріалу презентації, роблять висновки, формулюють правила;
Школярик: Шановні учні! Щоб зайти на територію іменників, слід згадати пароль, тобто слова - питання, на які відповідає іменник. Хто швидше скаже?
Слайд 5
Команда, яка знає відповідь, піднімає сигнальну картку. Вигукувати без дозволу у Всесвіті Мови не годиться!(-1 очко)
К-К (Команда «Калина») : Іменник відповідає на питання хто? що?
Учень – іменник: Ви пароль назвали вірно! А можливо ви вже знаєте, що ми означаємо?
Школярик: Я знаю. Вас зовуть іменники, отже, ви даєте ім’я предметам та живим істотам! Назви бувають….забув! Які?
К-К: Загальні та власні!
Учень – іменник: А мені цікаво, чи вам відомо, якого роду бувають іменники?
К-Б (Команда «Барвінок»): Чоловічого, жіночого, середнього!
Учень – іменник: А ви можете сказати: іменники мають рід чи змінюються за родами?
Школярик: Це і я знаю! Іменники змінюються за родами та мають числа –багато і мало!
К-К: Ні, не правильно! Іменники мають рід! Бо ти, Школярик, і вранці чоловічого роду, і вдень, і ввечері!
Учень – іменник: Дітям пам’ятати слід, що іменник має рід.
Чоловічій – значить «він»: учень,хвіст, портфель, пінгвін.
А жіночій рід - «вона»: дружба, ластівка, весна.
Є й середній рід – «воно»: вухо, яблуко, вікно.
Школярик: А я чув, що іменники бувають і спільного роду.
Учень – іменник : Але є іменники, у яких нульове закінчення, і дуже важко визначити рід. Іменники «бандероль», «папороть», «біль», «тюль» запитують, до якого роду вони повинні бути віднесені? Учні, допоможіть!
К-К: Іменники «бандероль», «папороть» - жіночого роду, а «біль», «тюль» - чоловічого.
Слайд7
Учень – іменник: А як визначити ж, до якого вони належать роду?
Слайд 8
К-К: (розповідають)
Учень – іменник:А чи знаєте, які в нас числові форми?
К-Б: А числова форма – це однина та множина.
Слайд 9
Учень – іменник: Але в нас є іменники «сіль, молоко», «ножиці, штани». Що ви про них скажете?
К-К: Є іменники, що мають лише форму однини, а є лише стоять в множині!
Учень – іменник: Та правила ви знаєте. А чи виконаєте завдання?
Слайд10 (учні виконують).
Учень – іменник: Молодець Школярик, і команди добре обізнані про нас!
Тоді всіх вас запрошую до держави іменників!
(Виходить Велика Буква)
Велика Буква: Не пускаймо на територію іменників учнів, а особливо Школярика! Вони постійно зневажають мене і Лапки, коли вживають на письмі іменники - Власні назви. Це злісні порушники Правопису! Якщо ви не згадаєте хоч кілька правил, я не пущу вас!
Школярик: Друзі, допоможіть мені!
Команди відповідають.
Слайд 11
Велика Буква: Виконайте мої завдання! Хто швидше?! 1.Чому на слайді я написана з великої букви? 2.Знайдіть власну назву, що береться в лапки (учні виконують).
Велика Буква: Ось тепер і заходьте! Та обережно, на всій території іменників ростуть незвичайні грибочки, не потопчіть, бо без них іменникам дуже важко було б!
Слайд 12
Учень – іменник: А можеш ти, Школярику, сказати, що це за грибочки? Я тебе кличу, Школярику! Отже, чи є в іменників клична форма? У нас, іменників, є чудова форма, а в російській мові такої немає!А відмінки всі прямі? Отже, ми змінюємося за відмінками.
Школярик: Ой, команди! Я щось нічого не розумію!Що це?
Команди відгадують.
Слайд 13
Учень – іменник: Та є серед нас такі іменники, що не змінюються взагалі! Але ми не знаємо, хто вони!
К-Б: (розповідають)
Школярик:Тож, перевірмо!
Слайд 14
Учень – іменник : Тож, жосить крутитись біля території іменників. Час дослідити її! Та мені цікаво, Школярику, чи ти знаєш на які 2 півкулі ділиться планета Морфологія? І на якій півкулі знаходимось ми?
Слайд 15
Школярик: Мені друзі допоможуть! Хто допоможе?
Школярик вручає контурну карту 2 півкуль планети Морфології. Учні її протягом гри заповнюють.
К-Б (Команда «Барвінок»): Морфологія складається із самостійних та службових частин мови. Іменник живе на 1 півкулі, тобто самостійна частина мови.
Слайд 16
Учень – іменник: Та в нас велика проблема. Ми не можемо створити карту власної території. Школярику, чи не міг би ти зі своїми друзями створити нам таку карту.
Учитель: Шановні команди! Ми повинні карти скласти і подарувати господарям держави Іменників.
Учень – іменник: Просимо до подорожі по нашій державі. Яка вона багата, тут і
(Звучить вірш)
Іменник
Тиша. Сон. Будильник. Ранок.
Мама. Тато. Джек. Сніданок.
Сумка, Термос. Ковбаса.
Ліфт, Автобус. Шлях. Краса.
Стежка. Ліс. Дуби. Ялини.
Вуж. Гриби. Пташки. Малина.
Білка. Небо. Синь. Роса.
Тиша. Термос. Ковбаса.
Комарі. Вогонь. Димок.
Шлях. Автобус. Ліфт. Замок.
Ванна. Мило. Ліжко. Сон.
Сонце. Африка. Пальми. Слон.
Школярик: Яка чарівна держава іменників! Але я нічого не знаю про території, а у іменників вони звуться - відміни. Команда «Калина» розповість, що дізнається про 1 та 3 відміни. а команда «Барвінок» про 2 та 4 території-відмінки тоді, коли ми на інших уроках добре вивчимо все про іменник.
Вчитель: Наша наступна подорож у Всесвіті Мови відбудеться на наступних уроках. А зараз попрацюємо за підручником.
в) робота з підручником (уточнення формулювання правила за підручником, вивчення правила та добір нових прикладів для його ілюстрації);
г) перевірка розуміння нового матеріалу (повторення деяких вивчених правила, аналіз нових прикладів).
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності:
а) формування вмінь користуватися знаннями (новими правилами) у процесі виконання різноманітних вправ (під керівництвом учителя);
б) самостійна творча робота(короткий звіт-ессе про «міжпланетний політ»).
VІ. Завдання додому: (пояснення домашнього завдання і способу його виконання.) Обов’язкове : вивчити матеріал підручника (пар.36,впр……).
За бажанням : скласти казкову розповідь «Пригоди на планеті «Фонетика» або про……
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Рефлексія.
Що я навчився? Що я зрозумів? Що потрібно доопрацювати, виправити
1. Рефлексія емоційного стану.
Картки із зображенням обличчя, смайлики (сумного, веселого).
Картки із зображенням «погоди нашого уроку» – «сонечко» – мені було цікаво, «сонечко та хмаринка» – інколи було не цікаво, «хмаринка» – було сумно.
«Квіточка - семицвіточка», або палітра емоцій.
Діти вибирають для себе пелюсточку, колір якої найбільш підходить до кольору настрою, створюють загальну квітку.
Нагадуємо, якому ж настрою відповідає який колір:
· червоний – захоплення,
· оранжевий – радість, благополуччя, творчість;
· жовтий –зрозуміло, хочеться ще інформації;
· зелений – заспокоює, все добре;
· блакитний - зрозуміло, але перенасичено;
· синий – незадоволення, сум;
· фіолетовий - тривога, напруга.
· Рефлексія діяльності
2. Рефлексія діяльності.
«Дерево успіху». Зелений лист – справився із завданнями, жовтий лист – не всі завдання виконав, червоний лист – не справився.
«Драбинка успіху». Нижня сходинка - у мене нічого не вийшло; середня сходинка – у мене були складнощі; верхня сходинка – мені все вдалося.
3.Рефлексія змісту учбового матеріалу
Продовжи фразу. Учні можуть по ланцюжку висловитися про значущі для них цінності уроку:
Сьогодні я дізнався…
«Знаю - Хочу знати – Дізнався».
Сенкан. Цікавий прийом рефлексії у вигляді синквейна. Можна застосовувати як заключне завдання з пройденої теми, для уточнення.
· Перший рядок – назва теми (одне слово);
· Другий – опис теми в двух словах;
· Третій – рядочок опису дій в рамках даної теми (три слова);
· Четвертий рядочок – фраза з чотирьох слів, яка показує відношення до даної теми;
· П’ятий рядочок – синонім, який показує суть теми.
«Корзина ідей». Учні записують на листочках свою думку про урок, всі листочки кладуть в корзину, потім вибірково вчитель зачитує думки та колективно обговорюють відповіді.