Українська мова 5 клас Урок № _____
Тема: Графіка.
Мета: а) навчальна: повторити, поглибити засвоєні в 5 класі знання учнів із розділу «і Графіка. Фонетика. Орфоепія й орфографія», вивчити основні відомості про буквенну систему української мови, удосконалювати орфоепічні та орфографічні уміння й навички п’ятикласників, поглибити знання учнів про український алфавіт, щодо позначення звуків мовлення на письмі, навчити відрізняти звуки від букв; використовуючи здобуті знання на практиці;
• б) розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення, розвивати вимовну і слухову культуру, пкращити каліграфію учнів, увагу, слухову та зорову пам’ять, логічне мислення, творчі здібності; збагачувати словниковий запас;
• в) виховна: виховувати любов до ріної мови, за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти формуванню самостійності, витримки, позитивних рис характеру.
Внутрішньопредметні зв’язки: фонетика, орфоепія, орфографія.
Міжпредметні зв’язки: російська, іноземні мови.
Форма проведення уроку: • Урок-подорож
Наочність та обладнання: • комп’ютер, презентація "Всесвіт Української Мови. Графіка"; • таблиці; • картки; • ілюстрації; • книги, підручники, словники; • записи на дошці.
Хід уроку
І. Організаційний момент.( Організація учнів для роботи.)
«Початок – половина цілого» –сказав якось Піфагор.
Вчитель Пролунав дзвінок —
Починаємо урок.
Працювати старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 5-м класі
Учні — просто молодці!
Учитель На уроках сидіти ми не дуже бажаємо, тож краще знов у подорож всі вирушаємо!
Всесвіт Мови нас чарує,
Кличе він до себе нас,
Дивну подорож дарує,
Чудесами зачарує і здивує усіх вас!
Звучить пісня про Мову.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та мети уроку.
Учитель: Дорогі діти! Наша мова така чудова, багата і, як коштовний камінець, виграє всіма барвами. Для того, щоб її більше пізнати, ми сьогодні здійснимо чудесну подорож до Всесвіту Української Мови! Ваша уява, ваша фантазія і ваші знання з мови стануть першими помічниками, допоможуть поринути у найцікавіші мандри, здійснити цікавий «міжпланетномовний» політ. Сьогодні ми здійснимо політ на планету « Графіка», а це означає, що ми починаємо вивчати новий розділ про мову «Графіка».
В той же час, подорожуючи чудовою планетою « Графіка», ми повинні:
· Ознайомлення учнів із завданнями уроку.
(Вчитель роздає учням картки із завданнями уроку)
Взнати ( знаннєва складова) все про буквенну систему української мови:
- що вивчає графіка ;
- які є букви в українській мові ;
- яка різниця між звуком і буквою у словах;
вивчити алфавіт української мови, правила вживання великої букви. .
Уміти (діяльнісна складова):
- розрізняти букви і звуки;
- правильно і каліграфічно писати букви;
- пояснювати співвідношення між звуками й буквами;
- правильно вживати велику букву;
- уміти користуватися абеткою під час роботи зі словниками.
Обґрунтовувати написання слів відповідними орфографічними правилами; дотримуватись чергувань голосних і приголосних звуків;
Ціннісна складова
усвідомлювати красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність;
виявляти відкритість до пізнання різних культур через мови.
-
Подорожуючи планетою « Графіка», ми інколи перелітатимемо і на планети «Фонетика», «Орфографія», «Орфоепія», а також визначатимемо в словах орфограми й обґрунтовуватимемо їх відповідним правилом.
· Ознайомлення учнів з пам’яткою «Правила роботи на уроці».
Правила роботи на уроці
1. Ми поважаємо права власні й інших.
2. Ми не сміємося з чужих помилок.
3. Ми маємо право на помилку, бо вчимося.
4. Ми ділимося матеріалами та думками з іншими.
5. Ми завжди допомагаємо одне одному.
( З метою зацікавлення учнів класу можна поділити на команди, На моніторі комп’ютера починає демонструватися презентація «У Всесвіті Української Мови» Слайд 1-2
Учень: Ось нам Всесвіт промовляє ,
Нас до себе закликає:
„Ви без діла не сидіть,
до планеток полетіть”
Слайд 3
Учениця: Для подорожі ми створили команди, побудували-намалювали міжпланетні «мовнольоти». Команди мають назви, обрані командири, виготовлені, хоч і на плакатах, але міцні та надійні космічні «мовнольоти»!
Учень: На зв’язку «мовно –космічний центр керування подорожами у Всесвіті Мови», зараз починається наша друга подорож –заняття. Спостерігаємо за польотами-заняттями!
Учитель
Діти, часу не гаймо!
Тож графіку вивчаймо
І заняття-подорож розпочинаймо!
Учень: У Всесвіті Мови свої закони,
різні розділи, правила і перепони.
Звуки і букви ми зустрінемо,
звуки почуємо та ще й вимовимо.
Ну а букви не складніше – око бачить, рука пише.
Нас цікавить і будова слова,
бо значущі частини кожного слова,
постійно слова творять знову і знову!
Ще й у Лексики багатство ми поринемо.
Та і Стилістику не покинемо.
У болотистих місцях Орфографії
вивчимо правопис, не забудемо й красуні Каліграфії.
Тож вперед, у космічно-мовні далі,
Щоб перемагати й отримати медалі.
Карти по Всесвіту Мови ведуть,
Шлях нам цікавий показують.
Мову знати допомагають
Вивчити правила закликають!
Щасливої вам подорожі!
Слайд 5
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:
а) Пояснення матеріалу за презентацією, спостереження й аналіз мовних явищ (під керівництвом учителя);
б)Учні беруть активну участь у дослідженні матеріалу презентації, роблять висновки, формулюють правила;
в) робота з підручником (уточнення формулювання правила за підручником, вивчення правила та добір нових прикладів для його ілюстрації);
г) перевірка розуміння нового матеріалу (повторення деяких вивчених правила, аналіз нових прикладів).
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності:
а) формування вмінь користуватися знаннями (новими правилами) у процесі виконання різноманітних вправ (під керівництвом учителя);
б) самостійна творча робота(короткий звіт-ессе про «міжпланетний політ»).
VІ. Завдання додому: (пояснення домашнього завдання і способу його виконання.) Обов’язкове : вивчити матеріал підручника (пар.47,впр……).
За бажанням : скласти казкову розповідь «Пригоди на планеті « Графіка» або про……
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Рефлексія.
Що я навчився? Що я зрозумів? Що потрібно доопрацювати, виправити?
1. Рефлексія емоційного стану.
Картки із зображенням обличчя, смайлики (сумного, веселого).
Картки із зображенням «погоди нашого уроку» – «сонечко» – мені було цікаво, «сонечко та хмаринка» – інколи було не цікаво, «хмаринка» – було сумно.
«Квіточка - семицвіточка», або палітра емоцій.
Діти вибирають для себе пелюсточку, колір якої найбільш підходить до кольору настрою, створюють загальну квітку.
Нагадуємо, якому ж настрою відповідає який колір:
· червоний – захоплення,
· оранжевий – радість, благополуччя, творчість;
· жовтий –зрозуміло, хочеться ще інформації;
· зелений – заспокоює, все добре;
· блакитний - зрозуміло, але перенасичено;
· синий – незадоволення, сум;
· фіолетовий - тривога, напруга.
· Рефлексія діяльності
2. Рефлексія діяльності.
«Дерево успіху». Зелений лист – справився із завданнями, жовтий лист – не всі завдання виконав, червоний лист – не справився.
«Драбинка успіху». Нижня сходинка - у мене нічого не вийшло; середня сходинка – у мене були складнощі; верхня сходинка – мені все вдалося.
3.Рефлексія змісту учбового матеріалу
Продовжи фразу. Учні можуть по ланцюжку висловитися про значущі для них цінності уроку:
Сьогодні я дізнався…
«Знаю - Хочу знати – Дізнався».
Сенкан. Цікавий прийом рефлексії у вигляді синквейна. Можна застосовувати як заключне завдання з пройденої теми, для уточнення.
· Перший рядок – назва теми (одне слово);
· Другий – опис теми в двух словах;
· Третій – рядочок опису дій в рамках даної теми (три слова);
· Четвертий рядочок – фраза з чотирьох слів, яка показує відношення до даної теми;
· П’ятий рядочок – синонім, який показує суть теми.
«Корзина ідей». Учні записують на листочках свою думку про урок, всі листочки кладуть в корзину, потім вибірково вчитель зачитує думки та колективно обговорюють відповіді.
Анкета самоаналізу роботи на уроці
1. На уроці я працював:
а) активно, б) пасивно.
2. Своєю роботою на уроці я:
а) задоволений, б) незадоволений.
4. За урок я:
а) не втомився, б) втомився.
6. Матеріал уроку для мене був:
а) зрозумілим, б) не зрозумілим,
в) корисним, г) марним,
д) цікавим, д) нудним,
е) легким, є) важким.
7. Домашнє завдання мені здається:
а)цікавим, б) не цікавим.
Рефлексія
(підсумок)
Сьогодні я дізнався…
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що…
Тепер я зможу…
Я навчився…
У мене вийшло …
Я зміг…
Мені сподобалося ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
Я придбав ...
Мені захотілося ...
Мене надихнуло ...
Я виконав завдання…
Я відчув що…
Урок дав мені для життя…
Підберіть фразеологізм, відповідний вашому сприйняттю уроку:
· чув краєм вуха
· ворушив мізками
· рахував ворон
· натхненно слухав
· лід рушив
· був на сьомому небі
· бив байдики
· ловив гав
· комар носа не підточить