Урок української мови
\Урок сімейної етики\
6 клас
Тема уроку: Доконаний і недоконаний види дієслів.
Мета уроку: Ознайомити учнів із доконаним та недоконаним видами дієслів;
пояснити причини специфічної зміни ознаки всіх форм дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати види дієслів в усному та писемному мовленні.
За допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу формувати в молодого покоління знання й відчуття роду, виховувати повагу до старшого покоління, любов та взаємоповагу у родині.
Мовна змістова лінія: Доконаний і недоконаний види дієслів.
Соціокультурна змістова лінія: Родинні зв”язки. Взаємини і традиції в українській родині.
Конкретизація проблематики у змістовному наповненні підручника: Взаємини і традиції в українській родині.
Внутрішньопредметні зв”язки: українська література, російська мова, образотворче мистецтво.
Обладнання:
1 Комп”ютери, телевізор, програвач.
2 Презентація уроку.
3 Роздавальний матеріал.
4 Ілюстрації.
5 Таблиці.
/Слайд 1,2, 3/
Тип уроку: урок формування й удосконалення знань, умінь та навичок.
Форма проведення уроку: „Посиденьки біля бабусиної скрині”
\ з використанняґм ІКТ\
Запрошені: Бабусі учнів.
Оформлення класу:
- посередині класної кімнати змайстрована „бабусина розмальована скриня”, біля якої сидять в українському вбранні запрошені бабусі;
- на дошці записана тема уроку та епіграф, розміщені ілюстрації та заздалегідь
намальовані на окремих аркушах кілька родовідних дерев учнів класу.
Епіграф: /Слайд 4,5/
Родина, рід, які слова святі,
Вони потрібні кожному в житті,
Бо всі ми з вами – ніжні гілочки
На дереві, що вже стоїть віки.
Це дерево – наш славний родовід,
Це – батько й мати, прадід твій і дід.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Вчитель:
- Дорогі діти, сьогодні ми проведемо урок у незвичайній формі: полинемо в давнину та побудемо у наших бабусь на посиденьках біля чарівної скрині, яка нам багато про що повідає. За добрим українським звичаєм привітаємось з нашими бабусями. /Слайд 4,5/
Учень:
Дорогих бабусь вітаємо,
Щастя й долі побажаймо.
Українська традиція є недарма:
Гречно вітатись завжди з усіма.
Добрий день, вам люди добрі,
Будьте ви завжди здорові, раді вам,
Що прийшли, дякуємо красненько!
Ось яка чарівна мова радує серденько.
Ми запрошуємо вас на урок до нас!
Бабуся:
- Любі наші діточки, нам дуже приємно, що ви запросили нас на ваш урок,
Тож ми прийшли до вас не з пустими руками, а з мудрою скринею-чарівницею, біля якої й проведемо наші посиденьки, чи то бач – урок.
/Звучить мелодія пісні „Родина”, бабусі підспівують/
ІІ. Мотивація
Вчитель:
- Прочитаємо вдумливо наш епіграф та розкриємо його зміст./Слайд 6, 7,8 9/
Переглянемо слайди, на яких ви бачите гравюри з родовідними деревами найталановитіших граверів родовідних дерев в Україні. Розглянемо й наші родовідні дерева, намальовані учнями класу/
/ Гравюри О.Тарасовича, І. Щиринського, Г. Левицького./
- Чи схожа родина на дерево?
- Чи не походять і не розвиваються від діда – прадіда діти, онуки й правнуки за тією ж закономірністю, що й гілки від стовбура?
/робота за слайдами/
2
ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.
Бабуся.
- Діти, у скрині є давня розповідь про родовідне дерево. Я хочу, щоб хтось з вас прочитав.
Вчитель:
- Всі хай послухають та одразу ж згадають дієслова, запишуть їх,
з’ясують лексичне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль.
Учень:
Ще в глибоку давнину виник звичай вести літописи, хронологію роду, щоб передати нащадкам пам’ять про їхніх предків. Кожне наступне покоління роз- повідало про себе.
Родовідні дерева в Україні з’явилися в середньовічну епоху. Кожне таке дерево являло собою алегорію, тобто іносказання, втілення в образі дерева поняття про рід людський. Родини зображувалися у вигляді гілок, а члени цих родин – як галузки (розветвления), листочки, плоди.
/учні виконують завдання/
Вчитель:
- А ми не забуваймо, до вивчення теми повертаймо. Знайдемо в тесті дієслова, а потім вже й тема нова! Про дієслово все згадаймо, до скринь заглядаймо– на питання відповідаймо. Що називається дієсловом? Морфологічні ознаки назвіть до другої скрині перейдіть!/ Тож підсумуємо, що ж ми знаємо вже про дієслово?
/ Робота за розданими раніше картками ( тестові завдання)/
ІV Оголошення теми, мети .
Вчитель:
- Колись на посиденьках дізнавалися про щось цікаве, нове, чи то про минуле. Сьогодні ми з вами продовжимо вивчати дієслово, та дізнаємось про види дієслів, бо тема нашого уроку „ Доконаний і недоконаний види дієслів. ”
Тож ознайомимось із доконаним та недоконаним видами дієслів;
розкриємо причини специфічної зміни ознаки всіх форм дієслова; удосконалюватимемо вміння доречно вживати види дієслів в усному та писемному мовленні.
А також формуватимемо в собі знання й відчуття роду, виховуватимемо повагу до старшого покоління, любов та взаємоповагу у родині.
Та щоб дістатись до мети , картку успіху отримай ти!
/вручає карту успіху/
V Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу .
Бабуся:
- Любі наші діточки, так хочеться почути народну мудрість з ваших уст!
Вчитель:
- Прочитайте прислів”я та випишіть дієслова у дві колонки :
Дія, яка відбувається Дія довготривала, незавершена
Поставте до них питання.
„Українському роду нема переводу. Сім”я на матері тримається, хата батьком підпирається. Уся сім”я збереться – серце матері радісно заб”ється. Нема такого краму, щоб купити маму. Батька покинеш, сам загинеш.”
/ Учні виконують роботу/
Вчитель:
- Проаналізуємо записане вами та скажимо, які ж дієслова є доконаного, а які недоконаного виду? /Діти, аналізуючи дієслова, виводять правило /
- Прочитаймо тепер правило за підручником.
Вчитель:
- Отже, вид - специфічна ознака всіх форм дієслова – указує на характер перебігу дії в часі, виражає відношення дії до її внутрішньої межі.
/Виконання вправи 425./
Бабуся:
- Шановна вчителько! Колись на посиденьках любили й ігри цікаві! Любі наші діточки, хто першим замінить наші фразеологізми дієсловами !
Вчитель:
-Та визначить вид дібраних дієслів. З двома фразеологізмами складе речення.
/Лінгвістична гра./
Вбирати з молоком матері; лізти поперед батька в пекло; вести свій рід;
вирвати з корінням; гладити по голові.
Вчитель:
- Поглянемо на дієслова та скажимо ж : за допомогою чого творяться види дієслів?
Пам’ятати – запам’ятати;
кричати – крикнути;
допікати – допекти;
скликати – скликати.
Цікаве мовознавство.
В українській мові більшість дієслів керує у словосполученні іменниками в певному відмінку. Так, дієслово дякувати керує іменником у давальному відмінку: дякувати батькові.
Фізкультхвилинка.
„Бабусин клубочок”
VІ Закріплення вивченого матеріалу.
Бабуся:
- Дорогі наші діточки, у нашій скрині лежить чудовий заповіт
вам!
/ передають заповіт дітям, учень читає виразно/
Не забувай свій рід! Шануй і поважай матір і батька. Вони дали тобі життя.
Ти будеш дорослою людиною, але для них до останнього їхнього подиху залишишся дитям. Своєю працею й піклуванням вони несуть радість у твою колиску. Не забувай, що батьки також мають право на радість. Шанобливо стався до бабусі та дідуся. Де б ти не був, ніколи не забувай про свою рідну домівку. Завжди пам”ятай про неї.
(За В.Сухомлинським)
Учень:
Не забудемо з якого роду ми,
З якого кореня у світі почались,
Ми – діти українського народу,
Що тут у Терновій нам дав колись.
Потім виконують письмово вправу 435.
Бабуся:
- А скажіть- но, діти ! А як ви ставитесь у сім”ї до бабусі та дідуся?
/Діти відповідають/
Вчитель:
-Неможливо уявити дитинство без бабусиної казки чи дідусевої бувальщини. Вони, як старші люди в сім”ї , наділені природним розумом, добротою, людяністю, чесністю, працьовитістю, життєвим досвідом . Тож, ми повинні з пошаною та любов”ю ставитися до них .
Діти :
- Низький уклін вам, дорогі наші бабусі!
Учень:
- Спасибі вам бабусі наші,
За те, що добрі та хороші.
Вклонімося бабусям рідненьким,
Що як бджілки щодня устають раненько.
І вся наша дітвора
Зичить щастя та добра!
Контрольно – оцінювальний етап.
Оцінювання роботи учнів та мотивація їх оцінок.
V Домашнє завдання .
Вчитель:
-Опрацюйте та вивчіть параграф 43.
Складіть висловлювання на тему „Моя родина”.Вправа 436.