Українська мова 5 клас Урок № _____
Тема: Фонетика.
Мета: а) навчальна: повторити, поглибити засвоєні у початкових класах знання учнів із розділу «Фонетика і графіка. Орфоепія й орфографія», вивчити ОСНОВНЕ про звукову систему української мови, удосконалювати орфоепічні та орфографічні уміння й навички п’ятикласників, уміння розрізняти звуки, передавати слова звукописом; використовуючи здобуті знання на практиці;
• б) розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення, фонематичний слух, увагу, слухову та зорову пам’ять, логічне мислення, творчі здібності; збагачувати словниковий запас;
• в) виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти формуванню любові до рідної мови, самостійності, витримки, позитивних рис характеру.
Внутрішньопредметні зв’язки: графіка, орфоепія, орфографія.
Міжпредметні зв’язки: російська, іноземні мови.
Форма проведення уроку: • Урок-подорож
Наочність та обладнання: • комп’ютер, презентація "Всесвіт Української Мови. Фонетика"; • таблиці; • картки; • ілюстрації; • книги, підручники, словники; • записи на дошці.
Хід уроку
І. Організаційний момент.( Організація учнів для роботи.)
«Початок – половина цілого» –сказав якось Піфагор.
Вчитель Доброго ранку,— мовлю за звичаєм,
Доброго ранку,— кожному зичу я.
Кому дозволено першим сісти?
— Дівчаткам.
— Так, спочатку — краса, а потім — сила.
Тож, дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
Учитель Вчити у класі уроки ми не дуже бажаємо, тож краще у подорож всі вирушаємо!
Всесвіт Мови нас чарує,
Кличе він до себе нас,
Дивну подорож дарує,
Чудесами зачарує і здивує усіх вас!
Звучить пісня про Мову.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та мети уроку.
Учитель: Дорогі діти! Наша мова така чудова, багата і, як коштовний камінець, виграє всіма барвами. Для того, щоб її більше пізнати, ми сьогодні здійснимо чудесну подорож до Всесвіту Української Мови! Ваша уява, ваша фантазія і ваші знання з мови стануть першими помічниками, допоможуть поринути у найцікавіші мандри, здійснити цікавий «міжпланетномовний» політ. Сьогодні ми здійснимо політ на планету «Фонетика», а це означає, що ми починаємо вивчати новий розділ про мову «Фонетика».
В той же час, подорожуючи чудовою планетою «Фонетика», ми повинні:
· Ознайомлення учнів із завданнями уроку.
(Вчитель роздає учням картки із завданнями уроку)
Взнати ( знаннєва складова) все про звукову систему української мови:
- що вивчає фонетика ;
- які є зуки в українській мові ;
- найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків у словах .
Уміти (діяльнісна складова):
- розрізняти звуки;
- правильно вимовляти звуки;
- пояснювати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ;
- та пояснювати співвідношення між звуками й буквами;
Обґрунтовувати написання слів відповідними орфографічними правилами; дотримуватись чергувань голосних і приголосних звуків;
Ціннісна складова
усвідомлювати красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність;
виявляти відкритість до пізнання різних культур через мови.
-
Подорожуючи планетою «Фонетика», ми інколи перелітатимемо і на планети «Орфоепія», «Орфографія», «Орфоепія», а також визначатимемо в словах орфограми й обґрунтовуватимемо їх відповідним правилом.
· Ознайомлення учнів з пам’яткою «Правила роботи на уроці».
Правила роботи на уроці
1. Ми поважаємо права власні й інших.
2. Ми не сміємося з чужих помилок.
3. Ми маємо право на помилку, бо вчимося.
4. Ми ділимося матеріалами та думками з іншими.
5. Ми завжди допомагаємо одне одному.
( З метою зацікавлення учнів класу можна поділити на команди, намалювати вигадані мовнольоти. На моніторі комп’ютера починає демонструватися презентація «У Всесвіті Української Мови» Слайд 1-2
Учень: Ось нам Всесвіт промовляє ,
Нас до себе закликає:
„Ви без діла не сидіть,
до планеток полетіть”
Слайд 3
Учениця: Для подорожі ми створили команди, "побудували-намалювали" міжпланетні «мовнольоти». Команди мають назви, обрані командири, виготовлені, хоч і на плакатах, але міцні та надійні космічні «мовнольоти»!
Учень: На зв’язку «мовно –космічний центр керування подорожами у Всесвіті Мови», зараз починається наша перша подорож –заняття. Спостерігаємо за польотами-заняттями!
Учитель
Діти, часу не гаймо!
Тож Фонетику вивчаймо
І заняття-подорож розпочинаймо!
Учень: У Всесвіті Мови свої закони,
різні розділи, правила і перепони.
Звуки і букви ми зустрінемо,
звуки почуємо та ще й вимовимо.
Ну а букви не складніше – око бачить, рука пише.
Нас цікавить і будова слова,
бо значущі частини кожного слова,
постійно слова творять знову і знову!
Ще й у Лексики багатство ми поринемо.
Та і Стилістику не покинемо.
У болотистих місцях Орфографії
вивчимо правопис, не забудемо й красуні Каліграфії.
Тож вперед, у космічно-мовні далі,
Щоб перемагати й отримати медалі.
Карти по Всесвіту Мови ведуть,
Шлях нам цікавий показують.
Мову знати допомагають,
Вивчити правила закликають!
Щасливої вам подорожі!
Слайд 5
(Далі робота за презентацією)
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:
а) Пояснення матеріалу за презентацією, спостереження й аналіз мовних явищ (під керівництвом учителя);
б) Активна участь учнів у дослідженні матеріалу презентації, (діти роблять висновки, формулюють правила);
в) робота з підручником (уточнення формулювання правила за підручником, вивчення правила та добір нових прикладів для його ілюстрації);
г) перевірка розуміння нового матеріалу (повторення деяких вивчених правила, аналіз нових прикладів).
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності:
а) формування вмінь користуватися знаннями (новими правилами) у процесі виконання різноманітних вправ (під керівництвом учителя);
б) самостійна творча робота(короткий звіт-ессе про «міжпланетний політ»).
VІ. Завдання додому: (пояснення домашнього завдання і способу його виконання.)
Обов’язкове : вивчити матеріал підручника (пар.36,впр……).
За бажанням : скласти казкову розповідь «Пригоди на планеті «Фонетика» або про……
VІ. Підсумок уроку.