Урок української мови
\Урок сім’ї –круглий стіл „ Сімейний альбом”\
7 клас
Тема уроку: Урок розвитку мови. Письмовий твір-опис зовнішності людини за фотокарткою в художньому стилі.
Мета уроку: вчити робити опис зовнішності людини в художньому стилі, усвідомлювати послідовність викладу матеріалу щодо опису зовнішності особи, удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу; розвивати мовленнєво – комунікативні вміння створювати твір-опис, здійснювати змістово –композиційний і мовний аналіз його; виховувати любов, повагу до старшого покоління у сім’ї, шанобливе ставлення до рідних та відповідальне ставлення до сімейних традицій.
Мовленнєва змістова лінія: Письмовий твір-опис зовнішності людини.
Соціокультурна змістова лінія: Шанобливе ставлення до старших.
Родинні зв”язки. Взаємини і традиції в українській родині.
Конкретизація проблематики у змістовному наповненні підручника: Взаємини і традиції в українській родині.
Внутрішньопредметні зв’язки: українська література, російська мова, образотворче мистецтво.
Обладнання:
1 Комп’ютери, телевізор, програвач.
2 Презентація уроку.
3 Роздавальний матеріал.
4 Фотоальбоми.
5 Таблиці.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь та навичок.
Форма проведення уроку: круглий стіл „ Сімейний альбом”
\ з використанняґм ІКТ\
Запрошені: мати або батько від кожної сім’ї учнів.
Оформлення класу:
- з парт утворено дворядний круглий стіл: середина – діти, друге коло - батьки ;
- на дошці записана тема уроку, цитати та епіграф, розміщені ілюстрації та заздалегідь
намальовані на окремих аркушах кілька малюнків -портретів батьків учнів класу.
Цитати на дошці:
„Брівки чорні, карі оченята
Личко рум’яненьке, білі рученята...
Одягнуся, як на свято, в вишиту сорочку
І в зелену спідничину, ще й коралі на шнурочку.
Заплету рівненько косу, приберусь віночком з рути
Та й візьмуся у підбочки.
А на ніжки – черевички сап’янові червоненькі.
Ось така я українка!”
„У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
( Т.Шевченко)
Епіграф: „Батьки і діти! Діти і батьки!
Нерозділиме і одвічне коло...”
(Б.Олійник)
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
/Привітання, побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи.
Звучить музика./
Вчитель:
- Дорогі мої!
Батьки і діти ! Діти і батьки !
Нерозділиме і одвічне коло.
Ми засіваємо життейське поле
І не на день майбутній – на віки!..
Батьки і діти...Діти і батьки...
Шановні, сьогодні ми проведемо урок незвичайний. За цими круглими дворядними столами зібралися батьки і діти учнів 7 класу, щоб маленькою цією класною родиною поспілкуватися, згадати добру сімейну традицію: тихими зимовими вечорами линути у спогади та розглядати сімейні альбоми. До речі, погляньмо на дошку!
/На дошці :
Словникова робота
Альбом, -у,ч.р.( франц.album походить від латинського album – біла таблиця -
1) книга або зошит в оправі з чистими листами для малювання, зберігання фотографій, марок тощо;
2) об”єднань за темою видання або зібрання портретів, малюнків, музичних творів і т.
Фотографія,-ї, ж.р ( від грец.фото-світло, граф- пишу, зображую) -
1) спосіб одержання зображення на світлочутливому матеріалі за допомогою оптичного апарата;
2) мистецтво фотографії;
3) зображення, відбиток, одержаний таким способом,
синоніми –знімок, фотокартка;
4) майстерня для фотографічного знімання та виготовлення знімків.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учень: /під музику пісні „Рідна мати моя”/
Сімейні альбоми, сімейні фотокартки ,
Про що розкажуть вони мені?
Про маму і тата, про рідню багату
Колись далеко насняться мені!
На рідні обличчя погляну,
Й на серці так хороше стане!
Вчитель:
Ти , хлопче, як виростеш, то захочеш колись відкрити свій сімейний альбом та, вглядаючись в рідні обличчя, красиво розповісти діткам своїм про рідню, описати словесно рідних. А для цього ти повинен навчитися в художньому стилі описувати зовнішність людини.
ІІІ Актуалізація мотиваційних можливостей школярів.
Вчитель:
Діти згадайте:
1. У яких стилях можна описати зовнішність людини?
2. З якою метою письменники використовують описи зовнішності героїв у художніх творах?
3. Пригадайте, які мовні засоби використовує письменник для опису зовнішності своїх героїв?
Шановні батьки, згадайте прислів”я, приказки, загадки, які відбивають опис зовнішності людини?
/ Робота за завданнями/
ІV Оголошення теми, мети .
Вчитель:
Ось і ми, розглядаючи наші сімейні фотокартки, розкриємо тему нашого уроку розвитку мови „Письмовий твір-опис зовнішності людини за фотокарткою.”
Ми будемо вчитися робити опис зовнішності людини, усвідомлювати послідовність викладу матеріалу щодо опису зовнішності особи, удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу; розвивати мовленнєво – комунікативні вміння створювати твір-опис, здійснювати змістово –композиційний і мовний аналіз його; водночас ви, діти, повинні виховувати у собі любов та повагу до старшого покоління у сім’ї, шанобливе ставлення до рідних та відповідальне ставлення до сімейних традицій.
Поринаємо у наш урок!
V Підготовча робота до складання письмового твору – опису людини в художньому стилі .
Вчитель:
Опис зовнішності людини може бути складений у науковому, діловому та художньому стилях. Мета художнього опису зовнішності людини – створити її образ, емоційно вплинути на читача чи слухача, викликати певне ставлення до того, кого описують.
А тепер проаналізуємо 1 цитату, записану на дошці та розглянемо ілюстрацію „Україночка”. Ми на уроках мови вже вчилися складати опис зовнішності людини, тож згадайте та складіть за ілюстрацією колективний усний художній опис портрету українки.
/ Учні складають за ілюстрацією колективний усний художній опис портрету українки та одночасно письмовий план опису зовнішності людини в художньому стилі./
Вчитель:
Любі діти, а тепер розглянемо свої фотоальбоми та знайдемо портрет,
який вас найбільш приваблює.
Які б ви дібрали епітети, що характеризують основні риси обличчя обраної людини ?
Що можна сказати про характер людини?
Про що свідчать одяг та взуття людини?
/учні виконують завдання/
Добір робочих матеріалів:
* виписування з уривків порівняння, що відбивають опис зовнішності людини (уста – тиха молитва; очі як волошки в житі; брови як шнурочки);
* підбір епітетів до слів, які характеризують риси обличчя людини (очі – блакитні, сірі, карі, чорні, великі, виразні, усміхнені...; вуста – маленькі, червоні, пухкенькі...; брови-...; чоло -...; ніс -...; щоки -...);
* складання речень зі словами волосся, стан, одяг, погляд.
Вчитель:
- Проаналізуємо 2 цитату, записану на дошці та розглянемо малюнок –ікону „Божа матір”.
/Діти описують картину/.
VІ Складання письмового твору – опису людини в художньому стилі .
Вчитель:
- Дорогі мої, ось і настала найвідповідальніша хвилина, коли ми напишемо свої твори – описи, а для цього, діти, оберіть улюблену фотокартку з портретом вашої мами чи тата і почніть на чернетці творити свій опис.
А шановні батьки оберуть улюблене фото своєї дитини та складуть свій твір.
Учень:
Шановна вчителько! Я дуже люблю спостерігати за маминими руками та часто згадую слова:
„Цілуйте руки ваших матерів,
Натруджені, ласкаві й ніжні руки.”
Учениця:
А у моєї мами „очі – то море казки,
У неї руки – то море ласки,
У неї очі – то зорі наче,
Погляд мами душу зігріє,
Ніжним теплом віднеї віє.”
Вчитель:
Використовуючи пам”ятку „Як складати тексти – описи зовнішності людини в художньому стилі” починаємо писати свої твори – описи, де виявимо свою безмежну любов до матері чи батька.
\написання творів на чернетку \
Вчитель:
Послухаємо, що ж написали наші батьки про своїх діточок!
/ Батьки зачитують свої міні –твори/
Контрольно – оцінювальний етап.
Визначення кращих сімейних робіт.
Оцінювання роботи учнів та мотивація їх оцінок.
Вчитель:
- Діти, давайте подякуємо вашим рідним, що виявили повагу до нас та працювали разом з нами.
Учень:
- Дорогі наші, рідні мами і татусі!
Нехай вам сонце ллє тепло до ніг,
Нехай із вами будуть лиш любов і сміх,
Хай радість осяває будні і свята,
Душа хай буде у вас завжди багата.
В достатку живіть і в любові,
Будьте щасливі і завжди здорові!
Батько:
Сину любий! Бережи повічні заповіти:
По собі лиши ти добрий слід,
Ми – творці життя, батьки і діти,
Невмирущий, мудрий український родовід!
VІІ Домашнє завдання .
Вчитель
1. Відредагувати написаний на чернетках під час уроку письмовий твір-опис та переписати в зошит.