ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ У ПРОФЕСІЙНОМУ МОВЛЕННІ

1.  Зв’язок числівників з іменниками.

2.  Збірні числівники з іменниками,

3.  Написання цифр та символів.


Зв’язок числівників з іменниками 

Числівник - самостійна частина мови, що означає число, певну кількість чого- небудь, порядок переліку при лічбі та відповідає на питання скільки? котрий? який?

1.    Кількісні числівники пов'язуються з іменниками зв'язком узгодження або самі керують іменником. Числівник один узгоджується з іменниками усіх трьох родів, має множину і відмінюється, як прикметник: один центнер, одна технологія, одне підприємство, однієї групи тварин, одного бухгалтера, в одній книзі, і т.д. В усному мовленні він може опускатися при іменнику (гривня, літр, кілограм, метр): не вистачає гривні, надоїли літр молока, зекономили літр дизпалива на кожному гектарі.

2.    Числівник два також має граматичне значення роду: два при зв'язку з іменниками чоловічого і середнього роду (два роки, два метри) і дві - у поєднанні з іменниками жіночого роду (дві літри, дві руки). Це значення роду виражається лише у формах називного і знахідного відмінків.

3.    Граматичне значення роду мають також числівники іншомовного походження: нуль, тисяча, мільйон, мільярд, більйон, трильйон. У реченні можуть виступати з своїм давнім іменниковим значенням, тоді вони мають форму множини, на відміну від числівників, що числа не виражають: тисяча гектарів, мільйон трудящих - числівники, тисячі гектарів, мільйони трудящих - іменники.

4.    Числівники п’ять, шість і т.д. у формах називного (знахідного) відмінків керують іменниковою формою родового відмінка множини, наприклад: п'ять механізаторів, шість книг, двадцять днів, сімдесят п'ять літ.


 Збірні числівники з іменниками

Збірні числівники поєднуються:

а) з іменниками чоловічого роду, а також з іменниками «спільного» роду: троє друзів, четверо студентів, п'ятеро громадян;

б) з особовими займенниками ми, ви, вони: їх було семеро, нас було двоє;

в)     з іменниками IV відміни (назвами тварин): троє курчат, четверо телят ;

г) з множинними іменниками: двоє ножиць, трос окулярів.

Збірні числівники не поєднуються:

а) з іменниками на позначення осіб жіночої статі, нелітературним є поєднання: п'ятеро центнерів, троє  робітників;

б) з назвами неістот, просторіччям вважаються поєднання: четверо столів, троє книг;

в)     з назвами, що позначають дорослих тварин, не літера­турними вважаються словосполучення: двоє коней, троє корів.

Форми числівників дво, три, чотири вживаються, коли наступна частина починається з приголосного (крім слів сотий, тисячний, мільйонний, мільярдний): двогодинний, двоповерховий, триденний, трипроцентний, триразовий, чотиримісячний.

Числівникові форми двох, трьох, чотирьох вживаються, коли наступна частина починається з голосного (двохактний, чо­тирьохосьовий. трьохосновний), коли другою частиною складного слова є порядкові числівники: сотий, мільйонний, мільярдний: трьохсотий, двохмільйонний, чотирьохмільярдний.


 Написання цифр та символів

1.   Простий кількісний числівник, який називає однозначне число (без вказівки на одиниці виміру) в запису відтворюється словом, а не цифрою (У поле повинно вийти два комбайни). Так само пишуться однозначні числівники, якими позначаються часові межі (Щеплення триватиме два - три тижні). Якщо однозначне число супроводжується найменуванням одиниць виміру, воно пишеться цифрами (7 центнерів сіна).

2.   Складні і складені числівники звичайно записують цифрами, крім тих випадків, коли ними починається речення (порівняйте: Було оброблено 31гектар площі і Тридцять один гектар площі було оброблено). Цілі числа, які виражаються кількома знаками, прийнято записувати, розбиваючи їх на класи з допомогою пропусків (при десятковій — кожен четвертий так: 100 000 т, 253 530 грн.).

3.   Запис порядкових числівників відрізняється від запису, кількісних. Якщо запис ведеться арабськими цифрами, то порядковий числівник вводиться в текст з відмінковим закінченням (3- тя репродукція, борошно 1-го сорту), при перерахуванні кількох порядкових числівників відмінкове закінчення ставиться лише один раз: вироби 1, 2 і 3-го сортів.

4.   Деякі порядкові числівники для розрізнення позна­чаються в документах з допомогою римських цифр, проте вже без відмінкових значень (так, наприклад, подекуди записують порядкові номери місяців, кварталів та ін.).

5.   Складні слова, перша частина яких — цифрове позначення, можуть писатися в документації комбіновано: 100- процентний, 50-кілометровий, 4-міліметровий (дозволяється другу частину таких назв скорочувати, якщо це одиниця виміру: 50-км, 5-мм).

6.   Окремі види інформації передаються у вигляді змішаного запису, який складається з цифр і слів (можна 473 000, а можна 473 тис.). Словесно-цифровий запис не лише дає можливість скорочувати написання великих і малих чисел, а й значно полегшує сприймання.

7.   У професійному мовленні аграріїв на означення приблизної кількості в усній і писемній формі використовуються такі звороти, як: понад, до, більше, менше.