УКРАЇНСЬКА   МОВА ЗА ПРОФЕСІЙНИМ СПРЯМУВАННЯМ

                                                                                                             (ДИСТАНЦІЙНЕ  НАВЧАННЯ)

Електронний  навчально-методичний  посібник

ВСП  " Хомутецький  фаховий  коледж  

Полтавського  державного  аграрного університету"

 Присяжнюк Ірини

Передмова



Незнання - це провина.

(Мілан Кундера)

Мабуть, немає у світі народу, в якого проблема мови була не на часі майже продовж всієї його історії. Для нас же вона і у третьому тисячолітті серед економічних і політичних негараздів залишається чи не найболючішою.

Державність української мови, що задекларована в Конституції України, не забезпечила їй належного місця в нашому суспільстві. Вона й понині залишається падчеркою в багатьох офіційних кабінетах, на вулиці і в сімейному колі, на телеекрані, на сторінках бестселерів і читабельної періодики, в програмовому забезпеченні наших комп’ютерів.

Ми до цих пір не можемо дозволити собі говорити українською і при цьому не почуватися провінційними. Та незаперечним є те, що саме українське село зберегло традиції, культуру, а отже і мову нашого народу. Тож плекаю надію, що пропонований посібник допоможе сформувати розумного, освіченого, інтелігентного, заможного сільськогосподарського фахівця. Саме таке завдання стоїть перед вищими аграрними закладами освіти 1-11 рівнів акредитації. До сучасних фахівців-аграріїв ставляться високі вимоги, які полягають не лише в досконалих знаннях фаху, а й у високому рівні володіння українською мовою, вільному послуговуванню нею у всіх сферах життя і, зокрема, у професійному.

Уміння спілкуватися мовою професії сприяє швидкому засвоєнню спеціальних дисциплін, підвищує ефективність праці, допомагає орієнтуватися у професійній діяльності та у ділових контактах.

Посібник знайомить студентів різних спеціальностей (агрономії, ветеринарії, технології переробки сільськогосподарської продукції, бухгалтерії) і особливостями мови фахової галузі. Матеріал подано у двох розділах:„Культура професійного мовлення. Лексичні та морфологічні норми в професійному спілкуванні”, „Синтаксичні норми сучасної української мови в професійному спілкуванні. Складання професійних документів”, що відповідає двом модулям робочої програми дисципліни. Він зорієнтований на досконале оволодіння лексичними, морфологічними, синтаксичними нормами професійного мовлення; на формування навичок культури усного і писемного мовлення; на засвоєння вмінь складати документи, що широко використовуються в аграрному діловодстві.

З цією метою в посібнику вміщено теоретичні аспекти особливостей фахового мовлення, подано унікальний лексичний матеріал, що характерний для мови вказаних вище спеціальностей; зразки документів; для систематизації і закріплення знань пропонуються усні та письмові творчі завдання, спрямовані на самостійну роботу студентів.

Оскільки, з курсу „Українська мова за професійним спрямуванням” Міністерством освіти і науки України досі не був запропонований підручник, то даний посібник покликаний заповнити цю прогалину в аграрній галузі освіти.


Мета курсу „Українська мова за професійним спрямуванням”

Сформувати національно-мовну особистість., ознайомити студентів з нормами сучасної української мови в професійному спілкуванні, з основними вимогами до складання та оформлення документів, навчити їх професійної мови, збагатити словник термінологічною, фаховою лексикою; підвищити загальномовний рівень майбутніх фахівців, формувати практичні навички ділового усного і писемного спілкування в колективі, розвивати комунікативні здібності.

Після вивчення курсу студент повинен знати:

загальні вимоги до складання та оформлення професійних текстів і

документів;

лексичні норми сучасної української літературної мови в професійному спілкуванні;

морфологічні норми сучасної української літературної мови в професійному спілкуванні;

синтаксичні норми сучасної української літературної мови в професійному спілку вапні;

Студент повинен уміти:

-володіти культурою діалогу та полілогу;

-перекладати тексти українською мовою, використовуючи

термінологічні, електронні словники;

-брати участь у процесі ділового спілкування;

- готуватися до публічного виступу;

       -дотримуватися етикету спілкування.