Авангард: кубізм, футуризм, кубофутуризм

Авангардизм (від фр. avant — попереду та garde — охорона), або «передовий загін»низка течій у мистецтві, радикальніших, ніж модернізм, які зародилися на початку XX ст.в процесі експериментів з формою, побудовою художнього твору, відмова від фігуративного живопису та кардинальної зміни уявлень про простір у мистецтві, означала радикальні авангардові революції у мистецтві.

До авангардистських стильових течій відносять

кубізм,

футуризм,

абстракціонізм

експресіонізм,

конструктивізм,

дадаїзм,

сюрреалізм.

Сьогодні ми познайомимося з кубізмом та футуризмом.

За оцінками фахівців, у світі три найвідоміші художники ГЕНІЇ: геній італійського Відродження Леонардо да Вінчі; великий нідерландський постімпресіоніст Вінсент Ван Гог і лідер модерністів - іспанець 

Пабло Пікассо (1881-1973). Розгляньте його автопортрети. 

Засновниками кубізму вважають ГЕНІЯ, іспанського художника Пабло Пікассо(1881 – 1973), та французького художника Жоржа Брака.

Кубісти відмовилися від класичних форм передачі кольору й світла і намагалися створити нові форми багатовимірної перспективи, розкладаючи об'єкт на геометричні форми (кола, півкола, трикутники, куби).

 При цьому об'єкт зображувався з різних боків, навіть невидимих, що давало змогу зрозуміти його внутрішній зміст:

П. Пікассо «Авіньйонські дівчата» 

П. Пікассо «Скрипка» 

Ж. Брак - «Будинок в Естаці» 

Па́бло Ру́їс Піка́ссо (повне ім'я — Па́бло Діє́го Хосе́ Франсі́ско де Па́ула Хуа́н Непомусе́но Марі́я де лос Реме́діос Сіпріа́но де ла Санті́сіма Триніда́д Клі́то Ру́їс-і-Піка́ссо)

 25 жовтня 1881, Іспанія8 квітня 1973, Франція (91 рік)

 іспанський і французький художник, працював в основному у Франції, один із найвидатніших митців XX століття

Картини Пікассо вважають найдорожчими у світі, а що за популярністю вони посідають І місце не лише у відвідувачів музеїв, а й у викрадачів картин.  

Улюбленим персонажем Пікассо був Арлекін. 

У цьому образі можна простежити стильові пошуки художника: 

 Картина Пабло Пікассо "Жінка, що плаче" (Дора Маар) (1937):

На замовлення уряду Іспанії у 1937 році Пікассо написав картину «Герніка» після того, як  іспанське містечко Генріка було вщент зруйновано бомбардуванням фашистської авіації у період Другої світової війни. Художник за місяць   представив величезну картину (3.5х8.5 метрів) в чорно-білій палітрі. Фрагменти жахливих сцен насильства, страждання, смерті людей і тварин вражали в композиції.

 Картина стала символом протесту проти війни 

З 1912 року художники захопилися синтезуванням різних форм у в техніці колажу та аплікації. 

Вони конструювали зображення з найрізноманітніших елементів: графічних знаків (літер, цифр, нот), малюнків-схем, кольорового паперу, обривків газет, шпалер з орнаментом, імітацій різних фактур, мотузок, шматків дерева і тканини, листів заліза, наклейок. Усе це в уяві глядача мало складатися в певний образ (зазвичай «натюрморт»). При достатньо віддаленій схожості з оригіналом сенс твору підказувала його назва

Фрагмент балету Еріка Саті «Парад» з костюми за ескізами П. Пікассо: 

Футуризм (лат. futurum — мабутнє) — радикальний -художній напрям авангардного мистецтва, виник у Італії та був поширений на поч. XX ст. 

Футуристи прагнули відобразити динамічну форму,рух та енергію майбутнього, ери техніки, високих швидкостей і темпів сучасного життя: 

На основі поєднання й переосмислення ідей кубізму і футуризму в образотворчому мистецтві виник напрям кубофутуризм.

Олександр Богомазов (1880-1930) — фундатор вітчизняного кубо-футуризму, якого називають «українським Пікассо» шукає нові співвідношення локально забарвлених кольорових плям в відображенні простору і часу: 

МУЗИЧНИЙ Футуризм 

Започаткували Франческо Прателла і Луїджі Руссоло, які виступили з маніфестом «Мистецтво шумів», характерного для епохи автомобілів і літаків: 

Сенсаційний музичний образ потягу створив Артур Онеггер у оркестровій п'єсі

 "Pacific 231 або Симфонічний рух № 1" (1923) : 

Практичне художньо-творче завдання уроку:

 Намалюйте натюрморт, портрет або пейзаж у стилі кубізму. Матеріали та техніку виконання оберіть за бажанням - аплікацію, живопис або графіку. 

Домашнє завдання: Прочитати, подивитися