Мозаїка

Сьогодні ви будете займатися творчістю на кухні (бажано коли весь посуд помитий і прибраний). 

Згадайте, як ви колись у дитинстві бавилися іграшковою мозаїкою:

Сьогодні ви теж будете створювати подібну мозаїку, розкладаючи на поверхні столу природний матеріал, який у вас є на кухні - різні крупи та насіння:

Мозаїка це грецьке слово, яке означає - «присвячене музам». Це вид монументального мистецтва живопису, якій здавна тісно пов'язаний з архітектурою.

Роздивіться фрагмент унікальної мозаїки підлоги православної базиліки VІ століття у Херсонесі, що неподалік сучасного міста Севастополь, у Криму:

Птах у християнському храмі символізував людську душу, це символ свята вознесіння.

Зображення пташки майстерно викладене на підлозі з природних каменів різного забарвлення, подрібнених на невеликі частини: мармуру, базальту, граніту.

Мистецтво мозаїки непідвласне часу, і ми можемо тільки уявити красу стін та стелі цієї стародавньої базиліки:

Трохи історії : 

З V до XI століття давньогрецьке місто-держава Херсонес було найбільшим містом на північному березі Чорного моря і важливим центром візантійської культури. Це місто проіснувало майже 2 тисячі років, і остаточно припинило своє існування у першій половині XV століття. Херсонес включений до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

 Та найвідоміша та найбільша мозаїка розташована в Софійському соборі у Києві: ЦЕ-

Оранта на золотому фоні зі шматочків золотої смальти (кольорового скла).

  За рахунок того, що шматочки покладені під різними кутами, незалежно від напрямку світла золотий фон виблискує завжди.

 Греки – Орантою, що означає ту, що молиться. Українці таке зображення називали Берегинею, або ж просто Богинею. Кияни вірять, що свята Оранта київська – їхня захисниця, а тому, доки існуватиме вона, доти непорушно стоятиме сам Київ.

      Зображення побудовано із врахуванням деяких оптичних ілюзій: тому, хто заходить до храму, здається, що Оранта, яка височіє над вівтарем, робить крок до нього. 

Тому, хто стоїть перед вівтарем – що вона сидить на незримому троні. Та коли дивитись на неї із другого поверху храму, звідти, де були колись місця для молитовного усамітнення князя, його родини та найближчого оточення – Оранта стоїть і дивиться просто в очі:     

Творче завдання уроку:

 "Створити мозаїку з природних матеріалів". 

Для роботи вам знадобляться : 

На вибір: квасоля або сочевиця різних сортів, кукурудза, горох різних кольорів, соняшникове та гарбузове насіння, рис, пшоно тощо, 

чиста поверхня кухонного столу, аркуш паперу та олівець для малюнка

Олівцем окресліть на папері, а якщо це можливо - одразу на столі, контурний малюнок усієї композиції у повний розмір.

Визначте за кольором насіння та круп колір деталей зображення. Намагайтеся підбирати контрастну гаму кольорів для тла та основного зображення.

Не потрібно закріплювати мозаїку на площині клеєм!  

Просто сфотографуйте заверщену мозаїку та перешліть фото для оцінки у вайбер- клас.

ОРІЄНТОВНІ ТЕМИ : 

Якщо вам сподобалася техніка мозаїки з природних матеріалів - творіть дизайнерські прикраси та подарунки, та наповнюйте своє життя та життя своїх рідних позитивними емоціями кожен день: