Колорит готичного міста

Готика (італ. gotico, від назви германського племені готів), готичний стиль — художній стиль, що був завершальним етапом у розвитку середньовічної культури країн Західної Європи (між серединами XII та XVI століть).

 Сам термін «готика» виник саме в добу Відродження для позначки попереднього періоду розвитку архітектури, аби підкреслити відмінності архітектури, що відродила стилістику архітектури Стародавнього Риму і мала значні відмінності (стильові і конструктивні) від середньовічної архітектури. 

Готичний стиль в архітектурі виник в XII столітті в північній Франції й протягом наступного століття поступово розповсюдився територією Німеччини, Австрії, Чехії, Англії та Іспанії. В північну Італію, якою на той час володіла Священна Римська імперія, готика потрапила трохи пізніше, і витончені італійці сприймали цей стиль як «варварський» (звідси й назва). В готичній архітектурі виділяють три етапи розвитку: ранній, зрілий (висока готика) і пізній (палюча готика).

В основному готичний стиль проявився в архітектурі соборів, церков та монастирів. Він розвивався на основі романської, а точніше кажучи – бургундської архітектури. На відміну від романського стилю, з його круглими арками, масивними стінами й маленькими вікнами, для готики характерні арки з загостреним верхом, вузькі й високі вежі й колони, багато прикрашений фасад з різьбленими деталями й барвисті вітражі. 

Всі елементи готичного стилю підкреслюють вертикаль, ніби показуючи нам, що храм тягнеться до неба:

Собор Паризької Богоматері знаходиться в східній частині острова Сіте. Його будівництво розпочалося в 1163 році, за правління короля Людовіка VII. У будівництві собору брало участь багато різних архітекторів, про що свідчать різні по висоті вежі і західна сторона, що відрізняється стилем. Вежі були закінчені в 1245 році, а весь собор – в 1345 році.

Довжина собору складає 128 метрів, ширина – 48 метрів, висота дзвіниць – 69 метрів, а вага дзвону «Еммануель» у східній вежі – 13 тон. Собор з його чудовим внутрішнім оздобленням протягом багатьох століть служив місцем проведення королівських одружень, імператорських коронувань і важливих літургій. В соборі зберігається одна з найважливіших християнських реліквій – Терновий вінець.

Найвідомішим символом собору Паризької Богоматері є гаргуйлі або химери, які прикрашають вежі і втілюють собою людські гріхи. У соборі знаходиться найбільший у Франції орган, який складається з 109 регістрів і 7800 труб. Набуттю собором слави багато в чому сприяв історичний роман Віктора Гюго «Нотр-Дам де Парі», опублікований в 1831 році. 15 квітня 2019 року собор сильно постраждав від пожежі.

Міланський кафедральний собор Різдва Діви Марії – це найбільш визначний представник готичного стилю в Італії. Собор відрізняється від своїх побратимів чудовим кольором. Це тому, що для його оформлення використовувався білий мармур, який в цілому не характерний для готичної архітектури. Вражає час, який знадобився на зведення собору – майже шість століть. Перший камінь був закладений в 1386 році архієпископом Антоніо ді Салуццо. Довжина храму становить 158 метрів, висота шпилю – 108 метрів. Над вівтарем знаходиться цвях, який використовувався для розп’яття Ісуса Христа. В цілому Міланський собор прикрашають понад 3000 скульптур, він може вмістити до 40 тисяч осіб (поступається тільки собору в Севільї). 

Кельнський собор – це найбільший готичний собор Німеччини, який з 1996 року входить до списку об’єктів Всесвітньої культурної спадщини. Два могутніх 157-метрових шпиля домінують над усім містом. Завдяки ним собор займає третє місце серед найвищих церков світу. А ще Кельнський собор має найбільший в світі фасад. Будівництво храму велося в два етапи – з 1248 по 1437 рік і з 1842 по 1880 рік.

Кельнський собор – це не тільки місце проведення церковних служб, а й великий музей, де за століття зібрана вражаюча колекція картин, скульптур і коштовностей. Серед творів мистецтва в першу чергу слід назвати ряди лавок в хорі, фрески над ними, головний вівтар та скульптури на огорожі хору. На верхніх рядах вікон сяють чудові вітражі, а деякі вікна, розташовані в бічній капелі, збереглися з XIII століття. Але головним скарбом собору є мощі трьох волхвів – Каспара, Мельхіора і Балтазара, які принесли Ісусу дари на Різдво.

Празький кафедральний собор Святого Віта – це один з найгарніших готичних соборів Європи. Будівництво колосальної споруди розпочалося ще в 1344 році і було закінчено лише в ХХ столітті. Собор проектувався як місце коронації, скарбниця і фамільний склеп чеських королів. Довжина собору становить 124 метра, а висота головної вежі – 102,8 метра. Всередині собору перед відвідувачами відкривається блискуча панорама з великою кількістю красивих вітражів, приголомшливим хором і вівтарем. Виділяються звід даху, величні колони, мозаїка «Останній суд» і балкон-галерея, де розміщені бюсти знаменитих засновників і будівельників собору: чеських королів і королев, архієпископів і архітекторів. 

Собор Реймської Богоматері був головним місцем коронування майже усіх французький королів. Будівництво собору почалося в 1211 році і тривало до 1460 року. Велетенський храм в 150 метрів завдовжки з двома 80-метровими вежами ніби стрімко злітає до неба. Будівля піднімається ярус за ярусом, ділиться на безліч арок, трикутних фронтонів і гострих шпилів. Собор в Реймсі вважається найвищим готичним собором у Франції. Головний фасад собору прикрашають кілька тисяч скульптур, серед яких найбільш відомий «Ангел, що посміхається» (є символом міста), а також висічені з каменю рельєфи. Недарма Реймський собор називають «царством скульптури». Біля головного входу в собор відвідувачів зустрічає статуя Богоматері. 

Франкфуртський собор Святого Варфоломія протягом Середньовіччя служив місцем коронації германських імператорів Священної Римської імперії. Собор почали будувати в середині XIII століття на місці більш ранніх каплиць Меровінгів та Каролінгів. Приголомшливої ​​краси і величчі будівля, яку ми можемо бачити сьогодні – це результат двох ґрунтовних перебудов. Перша була проведена після пожежі 1867 року, друга – після руйнівних бомбових атак під час Другої світової війни. Найціннішою реліквією собору вважається верхня частина черепа апостола Варфоломія, якого з 1239 року вважають небесним покровителем собору. 

Севільський кафедральний собор в Іспанії (ще відомий як собор Марія-де-ла-Седе) вважається найбільшим готичним собором в Європі. Він побудований в 1401 – 1528 роках на місці колишньої мечеті, що залишилася після Реконкісти. Собор має довжину близько 135 метрів і ширину 100 метрів. Храм складається з великої основної капели та п’яти бічних прибудов загальною площею 11,5 тис. квадратних метрів. Головний вхід знаходиться з південної сторони, де розташована могила Христофора Колумба. Останки видатного мореплавця неодноразово переміщалися, тому деякі дослідники припускають, що через помилку перевізників в Севільському соборі знаходяться останки не Христофора Колумба, а його сина Дієго.

У соборі зберігається чимало реліквій і скарбів, в тому числі видатні картини Мурильйо, Веласкеса, Сурбарана і Гойї. Храм відомий також своїм розкішним позолоченим іконостасом. Вважається, що це – один з найбільших у світі іконостасів, який має площу 220 квадратних метрів і містить понад тисячу позолочених фігур. Кажуть, що на його виготовлення пішло більш як 30 тонн золота! Колосальний іконостас зображає 45 сцен з життя Христа і Богоматері.

Шартрський кафедральний собор – це воістину один з шедеврів готичної архітектури, який в 1979 році був внесений до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Побудований у 1194 – 1260 роках, це перший в історії Франції собор, присвячений Діві Марії. Нотр-Дам де Шартр зберігся до наших днів практично в первозданному вигляді. Довжина собору складає близько 130 метрів, висота – 113 метрів, висота склепіння головного нефу від підлоги – 36 метрів, центральний і бічні нефи разом мають ширину 32 метри. На підлозі собору мозаїкою викладений загадковий лабіринт, що датується 1205 роком, який символізує шлях вірян до Бога. 

Ульмський собор є найвищим в Європі – його величні готичні шпилі підносяться у висоту на 161 метр. Будівництво собору розпочалося в 1377 році і фінансувалося заможними жителями міста. Як і з багатьма іншими масштабними проєктами, процес будівництва затягнувся надовго. Після чергового тривалого застою в 1543 році церква стала лютеранською, після чого будівництво відновилося, але лише в 1890 році був добудований височенний шпиль. Крім нього в соборі варто оглянути витончені різьблені хори з дуба.

Культові будівлі нерідко прикрашають зображеннями птахів. Зазвичай в християнській традиції це або могутні орли, як знак Господа, або голуби, які символізують Святий Дух. І тільки в місті Ульм можна побачити прекрасний готичний собор, прикрашений скульптурами горобців. Ці безтурботні пташки змінили хижаків на даху собору не з якоїсь теологічної причини, просто це своєрідний символ міста.

Глостерський собор може похвалитися найбільшим вітражем серед всіх готичних соборів світу. А ще він знаменитий тим, що в ньому знімали чотири фільми про Гаррі Поттера: саме собор в Глостері перетворився на екрані в школу магів Хогвартс. Будівля собору відноситься до XI століття, вона неодноразово ремонтувалася і являє собою один з найпрекрасніших зразків світової готичної архітектури.

Костел Найсвятішого Серця Ісусакостел єзуїтів в Чернівцях. Пам'ятка неоготичної архітектури 19 століття (будівництво-1891-1894). З 1963 року тут розташовувався обласний архів. Починаючи з 1 березня 2010 року храм належить релігійній громаді Римсько-Католицької церкви.