Червона Рута - народний символ України

4 березня ми відзначаємо День народження Володимира Івасюка. Легендарного буковинського композитора, автора багатьох хітів.

Його життя і смерть окутане таємницями. Він був одним із небагатьох тодішніх українських композиторів, які не написали жодної пісні російською мовою. Сучасники Володимира, які добре його знали, кажуть, що так він чітко демонстрував ставлення до тодішнього радянського панівного режиму. І, саме за це поплатився власним життям… 

Українці добре знають однойменну пісню В. Івасюка, але не чітко собі уявляють, яка ж вона – червона рута і чому така легендарна. 

Яка Вона «червона рута»?

Ці квіти в народі називають "червона рута", хоча наукова назва – рододендрон. Яскраві рожеві квіти можна побачити, якщо піднятися на висоту понад півтори тисячі метрів. Ця квітка в Україні зустрічається лише у Карпатах на субальпійських та альпійських луках на висоті 1600-2050 метрів поміж заростями сосни та ялівцю. Це вічнозелений чагарник, листя якого жорстке, як у чорниці. На кожному кущику утворюється 10-15 яскравих рожевих чи червоних квіток, які схожі на дзвоники. Квітне рослина упродовж трьох тижнів, зрідка до серпня.

Легенди й перекази Карпат оповідають, що справжня рута - то жовта квітка. І лише в чарівну ніч на Купала стає червоною буквально на декілька хвилин. А дівчина, яка її знайде і зірве, буде щаслива в коханні. 

Інша легенда оповідає про квітку, яка зацвітає червоними барвами лише раз на 10 років. І котра дівчина знайде її та подарує юнакові, той буде кохати дівчину вічно і ніколи не зрадить.

Пісня "Червона рута" у виконанні Володимира Івасюка, Назарія Яремчука та Василя Зінкевича на фестивалі "Пісня-1971" у Москві, яка була визнана як найкраща з усіх в тодішньому Радянському Союзі. 

А пісня Володимира Івасюка "Водограй" була визнана однією з найкращих у 1972 році.

Василь Зінкевич - 2021- Червона Рута - Концерт у Національному палаці мистецтв "Україна" 

А ще сьогодні квіткою Червона рута називається Монарда двійчаста.

Це багаторічна рослина висотою 70-100 см. Застосовується як запашна, пряна, лікарська та декоративна рослина. Має аромат бергамоту. Свіже листя як прянощі використовують у салатах, рибних та м'ясних стравах, для лікування ран та шкірних інфекцій, настойку застосовують для полоскання горла та рота, оздоровлення зубів та ясен, від головного болю та лихоманки. Подивіться на цю полум'яну красу:

Завдання уроку: 

 Розгляньте малюнки, послухайте пісню "Червона рута" та намалюйте, як ви уявляєте, чарівну квітку, яка приносить щастя:

У вільний час  подивіться та послухайте: