Tema broja SPORT

ANKETA O SPORTU

Anketa za učenike od 1. do 8. razreda, o sportskim navikama, aktivnostima. P(r)ovjeri svoje navike.

Naš moto:  Sve se može kad se hoće, ali stvarno!

bitly.ws/3aE8o 

(Sebastian Gajski, 6. a)

Intervju sa sportašem

Ivica Kostelić: Djelovati i vjerovati!

Telefonski smo intervjuirali člana obitelji Kostelić koja je promijenila povijest hrvatskog sporta i skijanja. Saznali smo kako je trenirao kad je bio naš vršnjak te što je važno za današnje mlade skijaše. Strogoća je rastezljiv pojam, pogotovo kad su u pitanju visoki zahtjevi. Ozljede su ga puno koštale. Upoznajte Olimpijca Ivicu Kostelića! 

Pitanja pripremio: Sebastian Gajski, 6. a

Razgovarali: Manuela Klenkar, Lovro Margetić, Vanja Lisjak, Sebastian Gajski

 

Dobar dan, odakle nam se javljate?

-        Kod kuće sam, Kloštar Ivanić.

 

Pripremili smo nekoliko pitanja pa ako ste spremni.

-        Jesam, spreman sam.

 

Tko Vas je uveo u svijet sporta?

-        U svijet sporta uveo me otac kada me je s tri godine prvi put postavio na skije. Sa šest godina prvi sam put upisan u skijaški klub Medveščak u kojemu sam počeo sa skijanjem. Jedno kratko vrijeme igrao sam hokej.

 

Kako su izgledali prvi treninzi?

-        Bilo je dosta slobodnog skijanja. Pravi treninzi počeli su kad sam prešao iz Medveščaka u klub Unior Celje. Tamo smo se preselili radi tatinog posla. Dvije sezone skijao sam za taj klub i to su bili moji prvi ozbiljni treninzi. Skijanje među kolcima, u postavljenim stazama, po pravilima.

Kako i zašto ste zavoljeli skijanje?

-        Jako sam se volio skijati jer mi je to davalo osjećaj slobode, nešto što je bilo pod mojom kontrolom i nitko mi ništa nije mogao reći. Mogao sam oblikovati svoju zabavu. Što sam više vremena provodio u prirodi i na snijegu, to sam više volio skijanje.

Koji Vam je bio prvi veći uspjeh?

-        Prvi veći uspjeh kojega se sjećam bilo je osvajanje 3. mjesta na Prvenstvu istočne regije. Slovenci su imali sustav natjecanja po regijama i „Vshodna“ regija bila je jedna od četiri regije u Sloveniji, prema broju šampiona skijaški najjača regija koja je uključivala Štajersku i Korušku. U toj regiji takmičili su se mnogi jaki klubovi poput Branika i mnogi kasniji šampioni poput Tine Mazej, Nike Kunca i Janice Kostelić, Ilke Štuhec potječu iz te Vshodne regije. 1988. prvi put sam osvojio medalju na tom natjecanju, što je bio dosta visoki nivo natjecanja i toga se s radošću prisjećam.

 

Jeste li na skijaškoj stazi imali tremu ili ste se osjećali sigurno?

-        Uvijek sam imao tremu, ali ne mogu reći da sam se radi toga osjećao nesigurno. Dapače, osjećao sam se sigurno. Trema je nešto sasvim normalno.

 

U medijima se navodi da je tata bio strogi trener. Jeste li kao dijete bili pozitivno ili negativno osvrnuti prema tome? Tko Vas je još trenirao?

-        Na početku sam imao nekoliko trenera koji su radili u klubovima Ksenija Krojc, Ozren Muller, Jano Cesar, Vincencij Jovan. Od prelaska u Ski klub Zagreb trener je bio moj otac. U moje doba treneri su bili strogi za današnje pojmove, bili su autoriteti i mi smo to poštovali kao natjecatelji. Ništa neobično nisam vidio u strogoći i autoritetu. Strogoća je rastezljiv pojam. Drago mi je da su me treneri naučili da moram raditi da bih postizao ciljeve, da moram trenirati i to prihvatiti. Tako stvari stoje, i za mene, i za vas, bez obzira čime ćete se baviti u životu. Morat ćete raditi da biste nešto postigli. U vrhunskom sportu morate posvetiti svoj život i biti spremni odgovoriti na te zahtjeve. To su visoki zahtjevi i za njih trebate biti disciplinirani.

 

Kad Vam se priključila sestra Janica? Jeste li joj pomagali?

-        Janica i ja zajedno smo trenirali cijeli život, od 1990. do 2006. koliko je trajala njezina karijera. Ona je sigurno imala velike koristi od toga što je trenirala s muškarcem.

 

Imali ste veliku podršku obitelji. Koliko je to važno u životu?

-        Bilo kakav podrška je dobrodošla a podrška obitelji posebno. To su ljudi s kojima provodimo većinu vremena, barem u razvojnom dijelu života, tako da je važno imati podršku. Imao sam na svome putu i više od podrške jer to je bio zajednički projekt u kojemu smo svi sudjelovali. Važna mi je bila i podrška okoline, škole, prijatelja.

 

Je li teško bilo uskladiti treninge sa slobodnim vremenom?

-        Što je slobodno vrijeme… U jednom takvom vrhunskom sportu vaše je vrijeme podređeno treniranju i natjecanju. Malo ga je, ali u djetinjstvu znatno više nego kasnije. Kako ga malo ima, tako ga naučiš i cijeniti, i još više uživaš u slobodnim trenucima.

 

Koliko su bili bitni redovni obroci i prehrana za sportaše?

-        U skijanju provodite puno vremena na hladnome tako da tijelo troši puno energije koju treba nadomjestiti kaloričnom hranom. Time smo bili dobro opskrbljeni jer je naš djed bio težak. Držao je i krave i svinje i kokoši pa smo imali domaću hranu.

 

Kako ste se tijekom karijere nosili s ozljedama? Koje su bile najteže?

-        Nažalost, imao sam jako puno ozljeda. To su jako teški udarci za svakoga sportaša. Ozljede su najveće prokletstvo koje vas može zadesiti. To je nešto čime se ili morate naučiti nositi ili ne možete nastaviti. Prilika da naučite nešto i iskušate svoju volju, test za svakoga sportaša - može li prebroditi ozljedu ili ne. Psihološki najteža ozljeda dogodila mi se u siječnju 2001. godine. Treći put u tri godine puknuo mi je prednji križni ligament, medijalni meniskus i oštetio sam hrskavicu. Tada još nisam postizao vrhunske rezultate u seniorskoj konkurenciji a već je to bila treća ozljeda koja je zahtijevala operaciju.   

 

Koja Vam je medalja ili nagrada najdraža?

-        Sigurno Veliki kristalni globus, najvrjednija nagrada. Drugih ima mnogih koje su mi jako drage i svaka ima svoju priču, teško mi je izdvojiti. Medalje su najčešće kao djeca, sve ih voliš podjednako. Moja prva pobjeda u Aspenu na Svjetskom kupu ipak ima posebno značenje jer je došla nakon mnogo godina ozljeda i hospitalizacija, došla je koja konačna naplata svih tih muka.

 

Koliko Vam je bitno u životu dobro zaraditi, imati novca?

-        U životu je bitno dobro zaraditi i imati novac, ali nije najbitnije. Svatko će vam o tome reći na svoj način, ali možda je najbolje rekao Forest Gump: „Novac vam treba onoliko koliko vam treba.“ Sve više od toga neće vam donijeti posebnu sreću. Novac je vrijeme. Ako možete novcem ispuniti slobodno vrijeme da se možete baviti nečime što želite, onda novac ima svoju svrhu. Inače, meni novac nije motivator za bilo koje moje pothvate. Novaca malo imate pa malo nemate. Stoga nije dobro svoje odluke i motivaciju temeljiti na nečemu što je nestalno kao novac.

 

Kad ste i zašto završili sa skijaškom karijerom?

-        U veljači 2017. godine. Imao sam puno bolova nakon operacija i nisam više mogao postizati vrhunske rezultate. Dosta sam se mučio tako da sam odlučio da je došao kraj aktivnom natjecanju.

 

Radite kao trener savjetnik hrvatskih alpskih skijaških reprezentacija. Kako motivirate mlade skijaše?

-        Treba ih naučiti da moraju raditi. Teško je motivirati ljude koji ne shvaćaju vrijednost rada i potrebu žrtvovanja za ciljeve. Usaditi radnu etiku - kada u tome uspijete lakše je motivirati. Skijanje je vjerojatno najljepši sport na svijetu koji je samo po sebi nagrada i privilegija. Treba ih naučiti da uživaju u tome što rade, da nije samo natjecanje već i osobno zadovoljstvo. Takva motivacija ostaje zauvijek, bez obzira na rezultate i novce.

 

 

Danas imate veliku obitelj, bavite se jedrenjem, svirate gitaru. Diplomirali ste Povijest. Čini se da ste u svemu uspjeli. Jeste li rođeni pod sretnom zvijezdom ili ipak imate neku uputu za uspjeh?

-        (Smijeh) Teško mi je to reći. Moga oca su pitali kako biti uspješan i ostvarivati dobre rezultate. Rekao im je da moraju biti aktivni i moraju vjerovati. Nema jednostavnog odgovora, ali ako bih ga mogao sažeti glasio bi: Treba djelovati i vjerovati.

 

Da možete ponovno krenuti sa skijanjem što biste promijenili u svome radu i osobnom razvoju? Ili biste sve učinili baš isto?

-        Ne znam kako bismo mi to mogli promijeniti, ali neke stvari bih i mijenjao. Mi smo krenuli u to bez novca pa smo morali spavati u šumi ili autima, to sigurno nije dobro za tijelo, to bi se dalo izbjeći. Sigurno bih radio više vježbica za učvršćivanje koljena i trupa.

 

Oduvijek ste zaljubljeni u Medvednicu. Što biste nama mladima u Stubičkim Toplicama poručili, je li naš okoliš naša prednost?

-        Mlade treba potaknuti da idu i da zavole Medvednicu, da je čuvaju jer ona je izoliran prirodni resurs. Nije zaštićena i beskrajna poput šuma u Gorskom kotaru ili Lici. Okružena je sa svih strana civilizacijom i ima svoju gospodarsku vrijednost, ali pruža nam nešto što mnogi drugi stanovnici svijeta nemaju - prekrasnu planinu za koju ne moramo putovati satima da bismo nešto doživjeli nego nam je nadohvat ruke. Trebamo uživati u onome što nam ona daje – od skijanja, planinarenja, sporta. Izađite, upoznajte planinu i naučite druge da uživaju u njoj. I čuvajte ju za buduće naraštaje.

 

Odlična poruka za završetak intervjua. Jedino ako Vi još nešto želite dodati.

-        Ne treba ništa. Dobar intervju, dobra pitanja.

 

Puno Vam hvala na Vašem vremenu. Nadamo se da ćete nas posjetiti uskoro i u školi.

-        Hvala na pozivu. Sretno u vašem učenju i napredovanju!

Doviđenja!


NA KROSU U DONJOJ ŠEMNICI 

SPORTSKE IGRE OKO ŠKOLE

Svake godine ljubitelji sporta i trčanja u predmetnoj nastavi pod palicom učiteljice TZK Martine Debeljak pripremaju se za Županijsko natjecanje u krosu u Donjoj Šemnici. Ove je godine održano 9. studenoga a učenici David Kralj, Sebastian Gajski, Viktor Bosnar, Toto Šipek-Glavač, Leon Zrinski, Mislav Aščić, Ledjon Pervizaj, Nicole Kraševac, Lucija Domitrek, Melani Mirt i Lorena Poslon sudjelovali su u pratnji vjeroučitelja Lovre Mihelića .

Ekipni rezultati:

Djevojčice (VII. i VIII. razred): 18.

Dječaci (V. i VI. razred): 11.

Dječaci (VII. I VIII. razred): 13.

Najbolje pojedinačne rezultate ostvarili su David Kralj (8.) i Toto Šipek-Glavač (12.).


Prolaz na četvrtinu finala u futsalu.

U utorak 21. studenog u Bedekovčini održano je županijsko natjecanje u futsalu za dječake 7. i 8. razreda. U pratnji učiteljice TZK Martine Debeljak sudjelovali su učenici Mislav Aščić, Jan Jarebica, Toto Šipek Glavač (kapetan), Matija Pasanec, Ivan Hlebec, Leon Zrinski, Ivan Mišič, Ledjon Pervizaj.

Rezultati su nas sve ozarili:

Skupina H

LOBOR- OŠ FRANJE H. KIŠA - MARIJA B.- OŠ M. BISTRICA 2:7

MIHOVLJAN- OŠ "LJ. GAJA" - STUBIČKE T.- OŠ VLADIMIR BOSNAR 5:0

LOBOR- OŠ FRANJE H. KIŠA - MIHOVLJAN- OŠ "LJ. GAJA" 0:9

LOBOR- OŠ FRANJE H. KIŠA - STUBIČKE T.- OŠ VLADIMIR BOSNAR 3:6

STUBIČKE T.- OŠ VLADIMIR BOSNAR - MARIJA B.- OŠ M. BISTRICA 4:2

MARIJA B.- OŠ M. BISTRICA - MIHOVLJAN- OŠ "LJ. GAJA" 3:9

 

H1 MIHOVLJAN - OŠ "LJ. GAJA"

H2 STUBIČKE T.- OŠ VLADIMIR BOSNAR

Najviše golova zabio je Mislav Aščić. „Osjećaj je odličan. Ni žuti karton koji sam dobio nije mi pokvario taj dan. Svi smo slavili u svlačionici četvrtinu finala. Očekujemo, naravno, prolaz dalje!“

Razgovarali: Lovro Margetić, Ena Marošević, 6. a

OLIMPIJSKE  IGRE      

 o prvim Olimpijskim igrama:

Drevne Olimpijske igre bile su prvenstveno dio vjerskog festivala u čast Zeusa, oca grčkih bogova i božica. Festival i igre održavale su se u svetištu Olimpiji na poluotoku Peloponezu. Drevne Olimpijske igre počele su 776. godine prije Krista. Samo su mladi Atenjani grčkog podrijetla mogli sudjelovati na prvim Olimpijskim igrama. Ovo je pravilo s vremenom ublaženo, a igre su bile otvorene za sve sportaše iz regije. Međutim, morali su biti punopravni građani grčkog grada-države, nije im bilo dopušteno počiniti nikakav zločin i nije im bilo dopušteno da se rode izvan braka. Svi sportaši morali su doći na Olimpijske igre do određenog vremena prije početka igara. Tko je došao prekasno, diskvalificiran je. Budući da su se sportaši međusobno natjecali u nekoliko disciplina, igre su se tradicionalno odvijale šest dana i imale su određeni slijed koji je uključivao i festivale i prinose za bogove. U lipnju 1894., nakon pregovora s Pariškom međunarodnom sportskom konferencijom, povijesni grad Atena izborio je pravo domaćina za prve Olimpijske igre koje su bile moderne. Prve Olimpijske igre, svladavši mnoge poteškoće, konačno su otvorene 6. travnja 1896. godine. Domaćin je ovaj dan odabrao za svečano otvaranje u spomen na 75. godišnjicu grčkog ustanka protiv turske vladavine.

Olimpijske igre – NEKAD I SAD:

U usporedbi s današnjim Olimpijskim igrama, spektakl koji su priredile prve Olimpijske  igre 1896. bio je prilično mali. Sudjelovalo je samo 245 sportaša iz 14 zemalja. To je malo kad se uzme u obzir da je 2016. u Rio de Janeiru nastupilo više od 11. 000 sportaša iz cijelog svijeta a podjednaki broj očekuje se ove godine u Parizu od26. srpnja do 11. kolovoza. Danas postoji i mnogo više natjecanja nego tada. 1896. sportaši su se mogli natjecati na samo 43 natjecanja. Natjecanja su se odvijala u ovim sportovima: mačevanje, dizanje utega, atletika, biciklizam, hrvanje, streljaštvo, plivanje, tenis i gimnastika. 2021. na ljetnim igrama u Tokiju održalo se 339 natjecanja u 33 sporta. Jedna je disciplina izmišljena za moderne prve olimpijske igre: maraton. Podsjeća na legendu o vojniku za kojeg se kaže da je nakon pobjede u bitci otrčao iz grada Maratona u Atenu. U prve Olimpijske igre bili su uključeni samo muški sportaši amateri. Međutim, ženama je bilo dopušteno sudjelovati u igrama u godinama koje su uslijedile, prvo u disciplinama golf i tenis. Postupno je dodano još natjecanja.

Olimpijske igre su sportsko natjecanje koje se održava svake četiri godine. Isprva su se održavale samo u Grčkoj u staro doba, ali svoj ponovni procvat doživljavaju u 19. stoljeću. Za oživljavanje Olimpijskih igara je zaslužan humanist s francuskom putovnicom imena Pierre de Coubertina. Tako je na njegov prijedlog, osnovan Međunarodni olimpijski odbor. Od tada do danas su olimpijske igre održavane bez prestanka, osim u vrijeme prvog i drugog svjetskog rata. Zimske Olimpijske igre su se priključile nešto kasnije, te se redovito održavaju od 1924. godine.

 

Koje sportove obuhvaćaju olimpijske igre?

Olimpijske igre obuhvaćaju najpopularniji sport današnjice, a to je nogomet. Prate ga i ostali popularni sportovi poput košarke, atletike, plivanja, maratona, olimpijskog dizanja utega, stolnog tenisa i tenisa, streljaštva, rukometa, vaterpola, odbojke, borilačkih sportova poput karatea, boksa itd. Ako se bavite nekim sportom, želim vam da sudjelujete u Olimpijskim igrama koje su san svakog sportaša.                                                                                                     

 

Tekst: Andrija Dreven, 4. a 

Izvor: digitalne enciklopedije, www.hina.hr 




PARIZ 

U 2024. godini održavaju se Olimpijske igre u Parizu. Sportaši i posjetitelji itekako će imati što vidjeti i doživjeti u glavnom gradu Francuske. Neke od najpoznatijih znamenitosti su Eiffelov toranj, Muzej Louvre, Crkva Sacré-Cœur, Luxor Obelisks i Muzej d'Orsaj.  Neprežaljena katedrala Notre-Dame koju su obećali obnoviti do Olimpijskih igara.

Prošle godine posjetila sam Pariz. To je sigurno jedno od najljepših mjesta koja sam posjetila. U Parizu podzemne željeznice i općenito iznimno jak javni prijevoz koje povezuje sve dijelove ogromnoga grada pa se lako mogu vidjeti sve znamenitosti u gradu. Najviše mi se svidio muzej Louvre. Unutra je puno slika, ali najpoznatija od njih je Mona Lisa slikara Leonarda Da Vincija. Također na Eiffelovom tornju bilo je predivno. Podijeljen je na tri razine, a do svake imate izbor ići dizalom ili stepenicama. Moja obitelj i ja išli smo dizalom. Na svim katovima ima puno suvenirnica, a na prvom katu ima čak i restoran. Na trećem katu najviše mi se svidio pogled. Na svakom je katu predivan pogled, ali na najvišem je ipak najljepši.

Ako vas Olimpijske igre ove godine ipak ne odvedu u Pariz, stavite ga obavezno na listu gradova koje morate obići.

Tekst: Manuela Klenkar, 6. a


Najljepši sport 

Nisam baš sportski tip, ali volim klizanje kao hobi i zabavu po zimi. Volim i gledati televizor i volim slušati glazbu pa ponekad kada prolazim kroz programe naiđem na neka natjecanja sa zanimljivom muzikom pa odlučim pogledati. Nakon nekog vremena zainteresiram se i za natjecanje. Tako sam nedavno saznala za Zlatnu piruetu. Zlatna pirueta je najstarije natjecanje u umjetničkom klizanju koje se održava u Zagrebu od 1968. godine, tada kao prijateljski susret Zagreba i Sofije a od 1972. godine natjecanje je promijenilo naziv u Zlatna pirueta Zagreba. Ove godine održano je na Zagrebačkom velesajmu, četiri dana u prosincu. Na natjecanje su došli sudionici iz čak 30 zemalja svijeta. Naš jedini predstavnik bio je Jari Kessler. Pobjednica je bila talijanska klizačica Sarina Joos. Umjetničko klizanje za mene je najljepši spoj sporta, glazbe i kostima.

Tekst: Ena Marošević, 6. a


NAJVIŠE PEHARA OSVOJENIH U STOLNOM TENISU - PONOSNO KRASE ZBORNICU!

"Hrvatska pliva", plivamo i mi

U studenom su učenici 3. a i 3. b razreda pohađali školu plivanja u Termama Jezerčica kao dio projekta „Hrvatska pliva“. Nositelj projekta je Županijski školski sportski savez Krapinsko-zagorske županije u suradnji s OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice. Projekt je obuhvaćao obuku djece neplivača s ciljem učenja vještine plivanja bez inzistiranja na plivačkoj tehnici i to učenjem disanja u vodi, plutanja na trbuhu i leđima, skakanja na noge, ronjenja i oslobađanja straha od vode.

Učenici su u pratnji razrednih učiteljica cijelog tjedna dolazili na bazen i tamo provodili 4 sata što je ukupno 20 sati obuke plivanja. S učenicima su na bazenu bili kineziolozi koji su se trudili djecu naučiti osnovne vještine plivanja. Plivači su utvrdili i proširili svoja znanja, a oni koji nisu znali plivati polako su se ohrabrili. Djeca su uživala na plivanju i bilo je lijepo pratiti njihov napredak.

Tekst: Petra Friščić


STOLNI TENIS

Treniram stolni tenis već četiri godine. On mi je jedan od najdražih sportova iako sam ga vrlo spontano počela trenirati. U 2. razredu u školi smo dobili letke za Stolnoteniski klub Stubaki (STK Stubaki). Moje prijateljice su se upisale pa sam se i ja odlučila okušati u tom novom sportu. Treninge od tada imam tri puta tjedno, a pohađam i izvannastavnu aktivnost u školi - Sportsku.  U to se naravno ne ubrajaju turniri i razna natjecanja, kao i puno vremena koje  provodim vježbajući. Treninzi se održavaju u Osnovnoj školi Oroslavje i u Društvenom domu Pila. Također svake se godine održavaju Školska natjecanja u stolnom tenisu. Svaka škola koja se želi natjecati odabere tri dječaka ili tri djevojčice, ali mogu odabrati i oboje. Zadnje dvije godine idem na Školsko natjecanje iz Stolnog tenisa a ove godine održava se treće. Od sportova u kojima se natječe naša škola najviše uspjeha imamo upravo u stolnom tenisu! Kad sam na turniru jako sam nervozna. Nervozna sam samo zato jer jedva čekam početi igrati i vidjeti s kime igram. Za vrijeme igre nisam više toliko nervozna već se nekako zaokupim igrom. Na kraju sam sretna što sam dala sve od sebe, ali i ponosna kad  osvojim neku nagradu. Naravno da sam ponekad tužna kad izgubim, ali pomogne mi to što znam da sam se cijeli dan zabavljala i družila s prijateljima.


MALI RJEČNIK STOLNOG TENISA

 

NEC = loptica pri servisu udara o mrežicu i pada na suprotnu stranu stola

PRASICA = loptica udara o sam rub stola

SET = jedan igrač osvojio je 11 poena

MEČ = tri odigrana seta

Tekst: Manuela Klenkar, 6. a

SPORT INFO

Volimo sport! Pratimo sport! Želimo biti dobri sportaši! 

Za novinarsko oko  i uho zapeo nam je izbor sportaša godine:

https://sportske.jutarnji.hr/sn/sport-mix/ostali-sportovi/foto-sportske-novosti-su-izabrale-ovo-su-najbolji-hrvatski-sportasi-i-sportasice-u-protekloj-godini-15417965


Sportski portali u Hrvatskoj 1. Hrsport.hr 2. Sportske novosti 3. Sportklub 4. Gol.hr 5. Sportalo 6. SportCom.hr 7. Nogometplus 8. HRT Sport 9. Basketball.hr 10. Gp1.hr 

Izvor: https://chat.hr/najbolji-sportski-portali-u-hrvatskoj/ 

(Ena Marošević, 6. a)

https://ivica.kostelic.hr/bio/

Najveći uspjesi skijaške karijere Ivice Kostelića

Zimske olimpijske igre:

– srebrna olimpijska medalja u kombinaciji ZOI Torino 2006.

– srebrne olimpijske medalje u slalomu i superkombinaciji ZOI Vancouver 2010., u superkombinaciji ZOI Soči 2014.


Svjetska i Svjetska juniorska prvenstva:

– svjetski slalomski prvak sa SP-a u St. Moritzu (SUI) 2003. godine, srebro u superkombinaciji sa SP-a u Schladmingu (AUT) 2013. godine, bronca u superveleslalomu sa SP-a u Garmisch-Partenkirchenu (GER) 2011. godine

– bronca u kombinaciji sa Svjetskog juniorskog prvenstva u Schladmingu 1997. godine


Svjetski kup:

– 26 pobjeda na utrkama Svjetskog kupa

– 60 plasmana na pobjednički podij na utrkama Svjetskog kupa

– veliki Kristalni globus ukupnog pobjednika Svjetskog kupa 2011. godine

– mali Kristalni globusi slalomskog pobjednika Svjetskog kupa 2002. i 2011. godine

– najbolji/mali (super)kombinacijski Kristalni globusi 2011., 2012. i 2013. godine


Ciklokross Roondi Stubaki by Viktor Potočki 

Prvi ciklokros održan u Hrvatskom zagorju, i to u Stubičkim Toplicama, započela je knjižničarka susret Novinara. Zna da nisam ljubiteljica sporta, ali trudi se u meni potaknuti interes prema novim i zanimljivim aktivnostima. Uostalom, trebamo se informirati. Prvi put čula sam za takvu vrstu utrke i odlučila barem nešto malo napisati o tome. Bilo bi predivno otići na zrak i istražiti stazu. No moramo  ostati u školi. Googlanje je krenulo.

Ciklokros (CX) je disciplina u svijetu biciklizma koja se vozi po off-road terenu. Kružni tip utrke koja se najvećim dijelom vozi po travnatim, blatnim ili pješčanim površinama, a mali dio kruga može biti po asfaltu. Uz prirodne prepreke postavljaju se i umjetne prepreke visine do 40 cm. Na prvoj Ciklokross Roondi Stubaki by Viktor Potočki održanoj 4. 2. u Stubičkim Toplicama na jezeru Jarki sudjelovalo je 60 natjecatelja iz Hrvatske i Slovenije. Natjecanje je bilo podijeljeno na tri kategorije (najmlađi su vozili 20 minuta, odrasli 40 minuta). Ovo je natjecanje uz puno zabave, traži snagu, brzinu i puno vještine na stazi koju je postavio višestruki nacionalni prvak i stubički biciklist Viktor Potočki. On je ujedno bio i pobjednik. Što se vrste bicikla tiče, koriste se križanci cestovnih i brdskih bicikla. 

Tekst: Ena Marošević, 6. a

 

Izvor: https://zip.com.hr/podrucja/turizam/biciklisticki-spektakl-ciklokross-roondi-stubaki-by-viktor-potocki-privukao-60-natjecatelja/ (pristupljeno 5.2.2024)

https://www.rog-joma.hr/hr/blog/vrijeme-je-za-ciklokros/  (pristupljeno 6. 2. 2024.)


MMA

 

Najčešće pratim borilačke sportove preko stranice Gol.hr. MMA mi je vrlo zanimljiv. Saznajte što se sve skrije iza te skraćenice. 

Mixed Martial Arts (MMA), mješovite borilačke vještine, poznatiji i kao ultimate-fight, slobodna borba, Vale Tudo i free-fight je vrsta borilačkog sporta. To je sport koji sadrži borilačke vještine kao što su hrvanje, boks, kickboks, brazilian jiu-jitsu (bjj), judo, karate, taekwondo, capoeira i sambo. MMA je prije bio zvan Vale Tudo - borilački sport bez pravila. MMA je prije bio bez pravila sve dok nije došao Dana White koji je 90-ih osnovao UFC i uveo je pravila. To su 3 runde koje traju 5 minuta ili ako je borba za prvaka 5 runda koje traju 5 minuta, nema udarca u međunožje, nema fish hooka, nema udarca iza uši i na leđima, nema grizenja, povlačenja kose i još mnogo pravila… Postoji puno MMA organizacija kao što su UFC, Pride FC, Strikeforce, One FC, Bellator, PFL… Ipak, UFC (Ultimate Fighting  Championship) je jedna od najpoznatijih MMA organizacija na svijetu.  

Neki od hrvatskih MMA boraca su Francisco Croata Albano Barrio, Roberto Soldić koji je pobijedio Dricusa du Plessisa (danas prvak srednje divizije u UFC-u) i jedan od najpoznatijih hrvatskih MMA boraca Mirko 'Cro Cop' Filipović koji se borio u Pride FC-u i UFC-u i uz to u K-1 kickboxingu. Borio se protiv Fedora Emelianenka, Kevina Randelmana, Frank Mira,  Hong Man Choija, Wanderlei Silve, Mark Hunta. Bruce Lee i njegovi filmovi sve borilačke sportove učinili su popularnima.

Za razvoj MMA zaslužna je i drevna civilizacija. Pankration, starogrčki sport identičan je današnjem MMA-u, a dio Olimpijskih igara postao je 648. pr. 

 

Tekst: Vanja Lisjak, 6. a