Mis on tervisedendus?

WHO tervisedenduse (TE) mõiste kõlab järgnevalt – see on protsess või tegevus, mille tulemusena inimese või inimeste koosluse võime oma tervist parandada kasvab. See võib sündida tänu teadlikkuse ja motivatsiooni kasvule aga ka võimaluste ja tingimuste paranemisele.


Sisuliselt tähendab see laste puhul seda, et täiskasvanute ülesanne on jagada lastele juba varases eas teadmisi ja vormida oskusi, et välja kujuneksid vajalikud harjumused, mis oleksid tervist toetavad. See omakorda tagab lapsele tulevikus parema tervisliku seisundi ja edendab üldist elukvaliteeti. Lapsi saab motiveerida vanusele sobilike meetoditega ning tegevuse eelduseks on teatud kindlad võimalused ja tingimused.


NÄIDE: Üks oluline teema tervisedenduses on hammaste tervishoid. Eesmärgiks on piisav ja korrektne suuhügieen, et hambad oleksid terved. See eeldab juba varases eas õige hambapesutehnika õpetamist. Eelduseks on õigete vahendite ehk hambaharja, -pasta olemasolu ning järjepidev õpetamine ja suunamine, kuidas ja millal neid kasutada. Hammaste pesemine peab olema vahva ja mänguline tegevus, headeks motivaatoriteks on toredad lastepärased hambaharjad ja kasuks tuleb ka kaasahaarav hambapesulaul tegevuse taustaks. Lõpuks kujuneb välja harjumus igapäevaselt õiget tehnikat kasutades hambaid pesta ning tulevikus on süühügieeni- ning hammastega probleeme vähem ja üldine tervislik seisund samuti parem.

TERVISEDENDUSLIKUD TEGEVUSED VÕTAVAD AEGA JA EELDAVAD PÕHJALIKKU EELTÖÖD!

Tervisedendust kujundab ja teostab Eestis riiklikul tasandil eelkõige Sotsiaalministeerium ja Tervise Arengu Instituut), kuid valdkondlikke tegevusi rakendatakse ka maakondlikul, kohalikul ning organisatsiooni tasandil. Tervisedenduse valdkonna juhtimisel ning tegevuste elluviimisel on oluline roll linna- ja vallavalitsustel. 2018. aasta alguses lõpetasid töö maavalitsused, kes viisid pikka aega ellu ka tervisedenduslikke tegevusi. Maavalitsuste ülesanded rahvatervise valdkonnas võtsid üle kohalikud omavalitsused, kes peavad neid tegevusi nüüd maakonnas ühiselt ellu viima (Sotisaalministeerium 2020).

Laste tervisedenduse peamised tegevused on:

  • tõenduspõhise terviseteabe kättesaadavaks tegemine ja terviseharituse parandamine;

  • vigastuste ennetamine ja vähendamine;

  • tasakaalustatud toitumise ja kehalise aktiivsuse edendamine;

  • vaimse tervise edendamine;

  • muud tervist edendavad tegevused.


Riiklikul tasandil on tervisededuslikud tegevused kirjeldatud ka Rahvatervise seaduses.