Lapse hoidmine süles ja mähkmete vahetus


Imiku esmakordne süleshoidmine võib olla veidi hirmutav ja ebamugav. Imiku süllevõtmisel tuleb olla rahulik ning enesekindel, sest imikud saavad aru kui täiskasvanul on ebamugav või kui ta on ärritunud. Alati tasub olla võimalikult ettevaatlik, kuid ei samas peab tead, et imik polegi nii habras, kui esmapilgul arvatakse.

Püstises asendis kaisus hoidmine

Vastsündinud lapse pea on keha kõige raskem osa, seega vajab tuge nii beebi pea kui ka kael. Toeta ühe käega beebi pead ja teise käega imikut istmiku alt.

Imikuid lohutab instinktiivselt täiskasvanu südamelöökide kuulmine. Too laps endale nii lähedale, et ta saaks oma pea vastu täiskasvanu rinda toetada. Üks käsi peaks toetama enamikku beebi kehakaalust ja teine käsi toetab ja kaitseb samal ajal pead ja kaela. Veendu, et beebi pea oleks suunatud ühele poole, et ta saaks vabalt hingata.

Hälli asend on ilmselt kõige sagedasem ning ka kõige loomulikum ja lihtsam viis beebi hoidmiseks. Libista üks käsi lapse kaela, pea ning sealt edasi selja alla, teine käsi aseta lapse tuharate alla. Lapse pead, kaela ja selga toetav käsi on küünaliigesest kõverdatud ning lapse istmikku toetava käe sõrmed tuleks välja sirutada, et oleks võimalik last nii palju kui võimalik toetada. Too laps oma keha lähedale ja kui on soovi, võib teda õrnalt edasi–tagasi kiigutada.

Silmast-silma vaadates hoidmine on suurepärane hoidmise viis lapsega suhtlemiseks. Aseta üks käsi nii, et see toetakse beebi pead, kaela ja selga ning teine käsi tuharat. Hoia last enda ees, vaadake talle silma ning räägi, laula või lihtsalt naerata talle.

Kõhuli asendis hoidmisviis sobib suurepäraselt lapse rahustamiseks kui tal on näiteks kõhugaasid. Võta laps oma käsivarrele kõhuli asendisse nii, et pea on küünarliigese lähedal ning väljapoole pööratud. Vajadusel rahusta last: patsuta või hõõru teise käega lapse selga. Kontrolli, et lapse pea ja kael oleks kogu aeg toetatud.

Püstises "Tere maailm" asendis hoidmisviis sobib suurepäraselt, kui laps hoiab oma pead ja kaela. Ta on uudishimulik ning soovib ümbruses toimuvat näha. Toeta lapse selg vastu oma rinda nii, et tema pea oleks toetatud. Aseta üks käsi lapse istmiku alla ja teine ​​käsi lapse rinnale.

Puusal/küljel hoidmisviis sobib suurepäraselt siis, kui laps hoiab ise kindlalt pead ja kaela. Tõsta laps enda puusale/küljele ja toeta lapse vasak külg või keskosa oma parema külje vastu või vastupidi, sõltuvalt sellest, kummal pool soovitakse last hoida. Kasuta oma "hoidva" puusa poolset kätt lapse jalgade ja selja toetamiseks. Puusal/küljel hoidmine on väga mugav, kui peab tegelema mitme asjaga, sest vaba kätt saab kasutada muude toimingute tegemiseks. Vajadusel kasuta vaba kätt täiendavaks lapse toetamiseks.

Mähkmete vahetus

Vastsündinu ja imiku nahk on õhuke ning õrn ja neil võib mähkme piirkonnas tekkida kiiresti nahaärritus. Lapse nahk peab olema puhas ja kuiv. Vastsündinul tuleb mähkmeid vahetada keskmiselt kuni 10 korda ööpäevas, suuremal lapsel keskmiselt 6 korda ööpäevas.

Mähkmed võivad olla riidest või ühekordsed, jälgi, et mähe oleks õige suurusega ja sobiks lapsele.

Räägi lapsele, mis toimuma hakkab. Enne mähkme vahetamise alustamist veendu, et sinu käed oleksid soojad! Vajadusel soojenda käed.

Vaata filmi! Nahahooldus mähkmete vahetamisel

ÜLESANNE

Vaata kahte mähkmevahetuse videot. Võrdle neid ja too välja, mida teeksid teisiti ja miks ning kumba varianti eelistaksid ise kasutada?