Lapse tervise edendamine

AVATUD E-KURSUS LAPSEHOIDJATELE

Tervis on miski, mille olemasolu me kõik teame, kuid millele tavaliselt inimene igapäevaselt ei mõtle.

Tervisega seonduv muutub oluliseks pigem siis, kuid tervisevaru on juba kahanenud ja inimene haigestub. Ideaalis peaksime suutma mõelda teistpidi – haigusi ennetavalt. Siis ei oleks päevakorras mitte niivõrd küsimus, kuidas ravida haigusi ja toime tulla krooniliste terviseprobleemidega, vaid mida on võimalik igapäevaselt ette võtta, et mitte haigeks jääda ja immuunsüsteemi tugevdada.


Tervislik toit, piisav ja regulaarne füüsiline aktiivsus, tervist toetav elukeskkond, ebatervislikest harjumustest hoidumine ja vaimse tervise eest hoolitsemine – see on oluline nii lapse- kui täiskasvanueas.

Ülevaade kursusest

Käesoleva kursuse raames käsitletakse tervise ja tervisedenduse mõistete kontseptsioone. Tuuakse välja peamised lasteasutuste ja mänguväljakute ning -vahenditega seotud aspektid, et tagada igas vanuses lastele turvaline kasvu- ning mängukeskkond. Antakse ülevaade tervisliku toitumise põhimõtetest ja liikumisaktiivsuse edendamisest ning selgitatakse tervisedendusliku sekkumise olulisust erinevates arenguvaldkondades. Lisaks on eraldi välja toodud peamised terviseprobleemid ja sekkumisvõimalused lapseeas ja juhiseid antakse imiku süleshoidmiseks ja mähkmete vahetamiseks. Välja on toodud eraldi peatükk tervisedenduslikest näidistöödest, mille on õppetöö raames koostanud Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lapsehoidja kutseõppekava õpilased.

Erinevate peatükkide juures on arvukalt olulisi viiteid nii seadusandlikele aktidele kui veebilehekülgedele, mis annavad võimaluse teemadesse põhjalikult süüvida, silmaringi laiendada ning toetavad materjali läbitöötamist. Lisaks on tekstis lugemis- ning mõtlemispausid, mis suunavad õppijat seoseid leidma ning järeldusi tegema.


Sihtgrupp: lapsehoidjad ja teised kuni 7-aaastaste lastega töötavad inimesed

Maht: 5 EKAP ehk 130 tundi

Õpiväljundid:

  • toetab lapse, sh imiku igakülgset arengut, arvestades lapse individuaalsust ja lähtudes lapsekeskse kasvatuse põhimõtetest;

  • koostöös võrgustikuga kujundab lapse väärtusi ja häid käitumistavasid;

  • kavandab, viib läbi ja analüüsib mängulisi ja loovtegevusi erinevates kasvukeskkondades, arvestades lapse (sh imiku) individuaalsust;

  • kujundab lapse eneseteenindus- ja regulatsioonioskusi igapäevastes tegevustes lõimides tunnetus-, õpi- mängu-, sotsiaalsed tegevusi.

Kursuse autorid

Liana Kurg ja Airin Treiman-Kiveste