Mis on tervis?

Tervist on püütud määratleda läbi mitmesaja erineva mõiste. Tervise termin eesti keeles tuleneb sõnast terviklik, terve. Calnan (1987) on uurinud erinevaid tavakasutuses olevaid tervise erinevaid tõlgendusi ning leidis, et enamik kasutab tervise terminit ainult seoses haigestumise ning haiguse kontseptsiooniga. Seega on levinud eeskätt negatiivne tervise käsitlus – haiguse, tervisehäire olemasolu või selle puudumine. Rohkem tuleks kasutada tervise positiivset käsitlust – heaolu ja võimekuse olemasolu või selle puudumine.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) „tervise“ mõiste käsitluse järgi on tervis organismi kehalise, psüühilise ja sotsiaalse heaolu seisund ja mitte ainult haiguse või kehalise puude puudumine (1947).

Mõtestame lahti allolevad WHO tervise kontseptsioonid:


Tervis on protsess, mitte seisund ja tervis on ajas muutuv – meie tervisevaru ei ole pidevalt samasugune. See muutub sõltuvalt vanusest, eluperioodist, elutingimustest ja tulevikus töötingimustest. Laste tervisele on eriti oluline tähelepanu pöörata, sest nende organism on veel lõplikult väljakujunemata ja immuunsüsteem nõrgem.

Tervis on füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund ja varu, mis on osaliselt geneetiliselt määratletud, kuid sõltub paljuski ka ümbritsevast keskkonnast – lapse tervis ja heaolu sõltub eeskätt teda ümbritsetavatest täiskasvanutest. Kui palju pööratakse rõhku tervislikule toitumisele juba enne sündi, imiku-, väikelapse ja ka koolieelses eas. Kui palju on lapse päevakavas liikumist ja kui turvaline on teda ümbritsev kasvu- ning mängukeskkond.

Tervis on võimalus edukalt rakendada oma kehalist, emotsionaalset ja intellektuaalset potentsiaali mida tervem laps, seda tublim mängija, õppija ja maailmaavastaja ta on. Lapse füüsiline, kognitiivne ja sotisaal-emotsionaalne areng on eakohane.

Tervis on suutlikkus vastu panna haigustekitajatele, säilitada töö- ja loomevõime kiiresti muutuvates füüsilistes, psüühilistes ja sotsiaalsetes tingimustes – tugeva immuunsüsteemiga laps ei haigestu nii kergesti ja põeb hooajalised haigused kergemini läbi. Omal kohal on tervist ning arengut toetavad tegevused, mida käesoleva kursuse raames ka käsitletakse.