Обговорення ОП

02 червня 2023 року в КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» ХОР обговорили освітню програму другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 035 Філологія, спеціалізації 035.033 слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська. На обговоренні були присутні здобувачі вищої освіти, науково-педагогічні працівники, які забезпечують реалізацію ОП, науково-педагогічні працівники вітчизняних і закордонних ЗВО (рецензенти ОП), роботодавці та стейкхолдери (Брацкі А.С. – доктор габілітований гуманітарних наук Гданського університету (Інститут класичних студій, філологічний факультет, заклад славістики і балканських студій); Сухарєва С.В. – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри полоністики і перекладу Волинського національного університету ім. Лесі Українки; Черемська О.С. – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри українознавства і мовної підготовки іноземних громадян Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнеця; Булавінцева О.М. – директор Харківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 19 Харківської міської ради; Медвідь І.А. – заступник директора з наукової роботи Дому Франка; Кобилко Н.А. – кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін факультету № 6 ХНУВС), Голубнича М.В. – заступник директора Полтавського літературно-меморіального музею І.П. Котляревського; академічна спільнота (Петриченко Л.О. – перший проректор академії, доктор педагогічних наук, професор, голова підрозділу із забезпечення якості освіти академії; Бабакіна О.О. – декан психолого-педагогічного факультету, доктор педагогічних наук, професор; Місяк Ю.В. – завідувач навчально-виробничої практики; Денисова М.І. – голова студентської ради академії; Єна А.С. – практичний психолог; Литвин Є.А. – голова студентської ради психолого-педагогічного факультету); здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти (Ібрагімова У.А., Носач А.В., Соломоненко Д.А., Твердохліб В.О.); випускники першого (бакалаврського) рівня ОП Українська мова та література 2023 р. (Кондратенко Л.О., Лакєєва В.В., Рішко Д.М.).

Завкафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Демченко Н.Д. привітала всіх присутніх, подякувала за проявлений інтерес до освітньо-професійної програми другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 035 «Філологія», спеціалізації «035.033 слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська», за бажання обговорити ОП з метою її вдосконалення й надавання зараз і в подальшому якісних освітніх послуг.

Гарант ОП, доктор філологічних наук, професор кафедри Міняйло Р.В. проінформував присутніх, що викладачі кафедри другий рік поспіль реалізують магістерську освітньо-професійну програму «Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література», яку розроблено за аналогією до подібних закордонних і вітчизняних ОП, а її унікальність – у вивчанні слов’янських мов і літератур для інтеграції в європейський освітній простір. Упродовж року зацікавлені особи, здобувачі, роботодавці активно працювали над удосконаленням ОП. Своїми думками викладачі кафедри і здобувачі ділилися на різноманітних майданчиках, як‑от на пленарному засіданні ХІV Всеукраїнської студентсько-викладацької науково-практичної конференції «Мова й література у проєкції різних наукових парадигм» (завкафедри, доц. Демченко Н.Д. – «Мовна особистість майбутнього філолога в умовах євроінтеграції освіти», здобувачка Кузьменко У.І. – «Інформаційні освітні технології в мовно-літературній галузі: виклики й перспективи»), на конференції зі сучасної літератури у Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії (як співорганізатори), також як співорганізатори (спільно з Інститутом української мови НАН України та ХНПУ імені Г.С. Сковороди) на науковому семінарі «Памʼять війни: мовно-літературний і соціокультурний досвід» (01.06.2023); на заходах зовнішньої і внутрішньої академічної мобільності, як, наприклад, на обговореннях після гостьових лекцій проф. Міняйла Р.В. для викладачів і студентів навчально-наукового інституту педагогіки і психології ЛНУ імені Тараса Шевченка «Фразеологія: розділ мовознавства і поклик серця...» (28.02.2023), «Чорноморсько-балтійський мовний простір: лексика, фразеологія, словотвір» (28.04.2023) – на запрошення Запорізького національного університету, після відкритої лекції «Фахова мова в поетичному вимірі» (18.05.2023) до Днів науки для нашої Академії та для здобувачів і викладачів інших вишів; на гостьових лекціях запрошених докторів наук, зокрема проф. Маленко О.О. (ХНПУ імені Г.С. Сковороди), проф. Новикова А.О. (ГНПУ імені Олександра Довженка), проф. Іванової І.Б. (ХНЕУ імені Семена Кузнеця) та ін.

Гарант відзначив активну роботу здобувачів за ОП «Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література» цього навчального року: Ібрагімова Уляна – дві перемоги у всеукраїнських конкурсах студентських робіт; Жиденко Тетяна – перемога в номінації ХVІІ всеукраїнського студентського конкурсу перекладу; Сапелка Карина – перемога в першому етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей; Кузьменко Уляна – номінантка конкурсу «Молода людина року». Здобувачі мають публікації у наукових фахових виданнях, пройшли багато різноманітних вебінарів,  участь у яких засвідчено сертифікатами.

Також гарант відзначив, що в процесі періодичних продуктивних обговорень побачили шляхи покращення ОП: освітній компонент «Пробні заняття в закладах освіти» трансформовано в «Пробні заняття в закладах фахової передвищої та вищої освіти». Відповідно до цього змінено назву (і суть!) ОК «Методика викладання літературознавчих і мовознавчих освітніх компонентів у закладах вищої освіти» на «Методику викладання літературознавчих і мовознавчих освітніх компонентів у закладах фахової передвищої і вищої освіти», оскільки (за порадами роботодавців, стейкхолдерів, пропозиціями здобувачів) випускник такої ОП зможе працювати не лише в закладах вищої освіти, а й у коледжах, технікумах, училищах, що нині є пріоритетом для країни. Також з огляду на пропозиції здобувачів розширено перелік вибіркових освітніх компонентів. За обґрунтованою пропозицією викладача польської мови, доц. Геращенко О. М. – освітній компонент «Актуальні проблеми українсько-польського філологічного простору» винесли з нормативної частини у вибіркову, додавши до нормативної частини ОК «Теорія і практика перекладу». Ураховуючи це, додано й години практики з польської мови.

На обговореннях ОП стейкхолдери й роботодавці відзначали як позитивне в нашій програмі: багато кредитів на практику, численні майданчики для проходження практики, потребу введення ОК «Теорія і практика перекладу». Унікальним складником («родзинкою») нашої ОП відзначено ОК «Харківська філологічна школа в контексті світової науки», що відповідає тяглості наукової думки Слобожанщини із часів усесвітно відомого мовознавця Олександра Опанасовича Потебні.

Виступили:

- Сухарєва Світлана, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри полоністики і перекладу Волинського національного університету ім. Лесі Українки, рецензент ОП, зазначила: «плюсами» ОП є максимальне врівноваження дисциплін теоретичної і практичної підготовки та багато кредитів на практику. Пані Світлана висловила побажання за можливості додати години практики з польської мови задля ґрунтовнішої підготовки фахівців з міжмовної (міжкультурної) комунікації, а також вийти проєктній групі ОП на закордонну співпрацю. Побажала викладачам кафедри успішно акредитувати спеціальність «Польська мова і література. Українська мова і література».

- Медвідь Ігор, заступник директора з наукової роботи Дому Франка, запропонував розширити перелік вибіркових дисциплін «Історією Польщі». Побажав реалізувати задуми й нововведення.

- Брацкі Артур, доктор габілітований гуманітарних наук Гданського університету, зауважив, що програма виважена, цікава, має свої «родзинки». Пан Артур відгукнувся на побажання Світлани Сухарєвої вийти на закордонну співпрацю: таким виходом може бути домовленість з Еразмусом, наприклад, про семестрове стажування на рівні В1. Зауважив, що Еразмус обіцяє: із кожним роком збільшуватиметься кількість місць для семестрового стажування. Ще одним варіантом може стати співпраця з певним університетом у Польщі чи долучення до партнерських програм. Побажав реалізувати задумане.

- Кобилко Наталя, кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціально- гуманітарних дисциплін факультету № 6 ХНУВС, також звернула увагу на «плюси» програми: багато практик, різноманіття дисциплін на вибір, тим паче, що більшість із них на часі. Пані Наталя побажала успіхів у реалізації програми.

- Носач Андрій, здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти, випускник бакалаврського рівня, висловив думку, що ОП досить успішна, дозволяє здобувачам розкрити свій потенціал, зазначив, що не пожалкував про обраний заклад і спеціальність, подякував за підготовку.

- Голубнича Марина, заступник директора Полтавського літературно-меморіального музею І.П. Котляревського, висловила думку, що ОП своєчасна й сучасна, вона дозволить філологам розширити свої можливості в аспекті працевлаштування, оскільки до аудіогідів англійською, німецькою вже незабаром має додатися аудіогід польською.

- Бабакіна Оксана, декан психолого-педагогічного факультету, подякувала всім запрошеним за можливість долучитися до обговорення ОП, за рекомендації та пропозиції; зазначила, що висловлені зауваження й рекомендації будуть враховані й реалізовані.

- Петриченко Лариса, перший проректор академії, голова підрозділу із забезпечення якості освіти академії, також подякувала присутнім за можливість долучитися до обговорення ОП, за висловлені пропозиції, запевнила, що висловлені рекомендації будуть розглянуті, доопрацьовані.

Ухвалили: визнати розроблену освітньо-професійну програму другого (магістерського) рівня вищої освіти як таку, що відповідає викликам сьогодення, запитам роботодавців і стейкхолдерів, потребам сучасних здобувачів освіти; розглянути висловлені рекомендації, урахувати їх для вдосконалення ОП на наступний навчальний рік.

Отже, продуктивна реалізація освітньо-професійної програми триває.

Започаткування освітньої діяльності за другим (магістерським) рівнем  зі спеціальності 035 Філологія

Харків вистоїть! І як місто науки і студентства зокрема. 

Сьогодні, 9 червня 2022 року в нашій гуманітарно-педагогічній академії (ХГПА http://www.hgpa.kharkov.com) плідно й продуктивно обговорили освітньо-професійну програму другого (магістерського) рівня вищої освіти "Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література".

Дякуємо всім, хто долучився до обговорення програми, особливо нашим колегам із Польщі!

Вступайте до Харківської гуманітарно-педагогічної академії! Тримаймо східний форпост українства разом! А друзі-поляки допоможуть (доведено сьогоденням)...