Практика

                У сучасних реаліях надзвичайно важливою є практична підготовка фахівців, завдяки якій ще під час навчання здобувачі мають можливість набуття практичного досвіду.


      Практична підготовка здобувачів вищої освіти бакалаврського ступеня освітньої програми Українська мова та література має наскрізний характер, здійснюється протягом усього періоду навчання.


         Її безперервність та логічна послідовність дозволяє майбутнім фахівцям здобувати необхідний обсяг практичних знань та умінь.

Настановча конференція з переддипломної практики здобувачів першого (бакалаврського) рівня освіти освітньо-професійної програми Українська мова та література 

03 квітня відбулася настановча конференція щодо організації переддипломної практики бакалаврів-філологів. Під час зустрічі викладачка-керівниця практики закцентувала увагу на програмі практики, програмних результатах її проходження та пояснила про значення практичної підготовки для формування компетентного фахівця. Окрім цього були надані методичні рекомендації щодо проходження та зразки звітної документації. Здобувачі вищої освіти мали можливість обрати базу практики згідно з власними побажаннями.

Творча співпраця з 

Комунальним закладом "Харківський ліцей №20 Харківської міської ради"


Студенти-філологи провели для учнів 8-х класів захід присвячений фінансовій грамотності. Діти дізналися як раціонально планувати бюджет, що таке фінанси та фінансова система.

Продовжуємо співпрацю

 з Комунальним закладом "Харківський ліцей №20 Харківської міської ради"

з питань підготовки здобувачів вищої освіти та взаємного обміну досвідом

Майбутні педагогічні працівники матимуть можливість познайомитися з особливостями діяльності закладу загальної середньої освіти, оволодіють сучасними методами і формами роботи у галузі професійної діяльності, познайомляться зі шляхами практичного застосування отриманих раніше теоретичних знань.

Успішне проходження практики – запорука успіху майбутнього

1 листопада відбулася настановча конференція щодо організації та проходженняпереддипломної практики здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти заочної форми здобуття освіти освітньої програми Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література.

Згідно зі змістом освітньої програми, наповненням навчального плану переддипломна практика є невід'ємним складником підготовки висококваліфікованогофахівця – майбутнього філолога-славіста.

Відповідно до графіку освітнього процесу переддипломна практика триває з 06 до 24 листопада.

Упродовж трьох тижнів здобувачі мають продемонструвати вміння застосовуватитеоретичні знання під час переддипломної діяльності, адаптуватися в ролі викладача закладу вищої освіти, провести заняття з мовознавчих та літературознавчих освітніх компонентів, а також взятиучасть у створенні українсько-польського контенту.

Більш детальна інформація щодо мети, змісту й завдань практики розміщена у силабусі, а викладачі-керівники практики підготували методичні рекомендації щодо її проходження, що стануть у нагоді здобувачам.

Цьогоріч базами проходження переддипломної практики обрано два заклади ЗВО: Харківський національний університет внутрішніх мправ, Український державний університет залізничого транспорту.

Під час настановчої конференції викладачі-керівники практики Наталя Демченко та Анна Чала надаливсі необхідні рекомендації та матеріали щодо проходження переддипломної практики.   

Переддипломна практика – запорука якісної підготовки фахівців

26 жовтня відбулася настановча конференція щодо організації та проходженняпереддипломної практики здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти денної форми здобуття освіти освітньої програми Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література.

Переддипломна практика є важливою ланкою в підготовці висококваліфікованих здобувачів вищої освіти до майбутньої діяльностіза фахом,забезпечуючи їх відповідність вимогам сьогодення та власну конкурентноспроможністьна ринку праці.

Згідно з графіком освітнього процесу переддипломна практика триває з 27 жовтня до 16 листопада. Базамипрактики було обрано два провідніЗВО Харкова: Харківський національний університет внутрішніх мправ, Український державний університет залізничого транспорту.

Під час настановчої конференції викладачі-керівники практики Наталя Демченко, Анна Чала, Юлія Гарюнова детально роказали про мету, завдання та зміст практики, окреслили види робіт, що підягають оцінювання та озвучили критерії оцінювання, зауважили, що вся інформація міститься у силабосі та методичних рекомендаціях, що є в постійногму доступі у здобувачів. 

15 вересня 2023 року в режимі відеоконференції відбулася настановча конференція з педагогічної практики здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія освітньої програми Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література. Базою практики став Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди.

Із вітальним словом звернулася Демченко Наталя Дмитрівна - завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Академії, яка ознайомила із метою і завданням педагогічної практики. 

Декан українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка  ХНПУ імені Г.С. Сковороди Голобородько Костянтин Юрійович ознайомив із структурою факультету, освітніми програмами, за якими провадиться підготовка філологів. 

 Заступник декана факультету з навчальної роботи Варенікова Олена Володимирівна, ознайомила практикантів графіком освітнього процесу, підкреслила важливість і місце практики у системі підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти, а також надала консультації щодо організації роботи з використанням дистанційних та цифрових технологій в умовах воєнного стану.

Викладачі-керівники практики (доценти Наталя Демченко, Анна Чала, Ірина Царьова, Ірина Романова , Юлія Гарюнова) зробили огляд силабусів педагогічної практики та ознайомили зі зразками документації. 

Професорсько-викладацький склад двох знаних закладів освіти м.Харкова, а також студенти-майбутні філологи продовжують свою роботу в умовах воєнного стану, адже освіта є пріоритетом для міста-героя, ресурсом підтримки і розвитку суспільства.

Настановча конференція з переддипломної практики здобувачів-бакалаврів освітньо-професійної програми Українська мова та література 

30 березня відбулася настановча конференція щодо організації переддипломної практики здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія. Під час зустрічі завідувач навчально-виробничої практики Юлія Володимирівна Місяк розповіла про особливості організації цієї практики у воєнний час. Викладачі-керівники практики закцентували увагу на програмі практики, програмних результатах її проходження та підкреслили важливість практичної підготовки для формування компетентного фахівця. Окрім цього були надані методичні рекомендації щодо проходження та зразки звітної документації. Здобувачі вищої освіти мали можливість обрати базу практики згідно з власними побажаннями.

Міжнародний день письменника!

Здобувачі вищої освіти спеціальності 035 Філологія провели заходи присвячені Міжнародному дню письменника для учнів Харківської загальноосвітньої школи №20. 

У рамках заходів учні поділилися улюбленими літературними творами та книгами, пригадали видатних українських письменників та поетів. Не забули приділити хвилинку і розвитку власної творчості, виконали спеціальні вправи та пройшли опитування.

Онлайн-діалоги у межах проведення практики «Музейна комунікація»

Протягом тижня студенти психолого-педагогічного факультету долучилися до онлайн-діалогів у межах проведення практики «Музейна комунікація». Перша зустріч була з працівниками Полтавського літературно-меморіального музею Івана Котляревського. 

Здобувачі дізналися про експозиційно-виставкову ( у форматі 3D туру) та надзвичайно цікаву просвітницько-освітню діяльність музею, зокрема довідалися про дивовижні тематичні екскурсії, такі як «Полтавські кулінарні витребеньки», «Шляхами творів І. Котляревського», «Музейне полювання – віртуальна подорож шляхами Енея».

Були подивовані різноманітними проєктами задля залучення молоді в літературний контекст та популяризації української культури.

Дві інші зустрічі були з працівниками Національного музею літератури України. Надзвичайно цікаво було дізнатися про історію створення музею в колишній Колегії Павла Ґалаґана, вінчання Івана Франка з Ольгою Хорунжинською у церкві , яка збереглася в музеї, про унікальну бібліотеку, колекції музею, серед яких є зразки старовинних видань XVII-XVIII століть, унікальні стародруки, зокрема й перша друкована книга слов'янськими літерами «Апостол» Івана Федорова, рукописна книга «Ліствиця» Іоанна Ліствичника.

Національний музей літератури — модератор культурницького діалогу, майданчик для реалізації мистецьких проєктів на засадах кооперації з різними інституціями та окремими митцями. На базі музею відбуваються різні майстер-класи, зустрічі з письменниками, художниками, музикантами.

Остання зустріч була присвячена глибокому зануренню в шістдесяті роки ХХ століття, для яких характерне культурно-мистецьке відродження України та початок репресій щодо її представників. Студенти ознайомилися з унікальними експонатами 60-их років, що зберігаються в музеї та пов’язані з такими сподвижниками української культури, як Алла Горська, В. Зарецький, В. Симоненко, В. Стус, І. Драч та інші.  

Такі онлайн-діалоги сприяють реалізації спільних освітніх, просвітницьких та культурних проєктів.

Краєзнавча практика 2022

В умовах вищої освіти навчальна краєзнавча практика є важливим етапом у системі підготовки фахівця, оскільки допомагає сформувати компетентності майбутнього філолога. У зв’язку із російською агресією та уведенням воєнного стану, краєзнавча практика була проведена онлайн.

Студенти-філологи занурилися у світ храмового мистецтва Харківщини, дізналися про самобутню архітектуру та скульптуру нашого регіону, садово-паркові перлини, більш глибоко дослідили витоки сучасного мистецтва, спираючись на аналіз здобутків як тетральних, так і кінодіячів, художників, музикантів.

Особливо зворушило студенти підготували доповідь про визначну особистість, вулицю, музей, історію школи, краєвиди тощо, пов’язані із дитячими спогадами. Ми дізналися про незвичайну письменницю та художницю Юлію Ткачову з Нової Водолаги, яка, незважаючи на те, що прикута до інвалідного візка, має порушення мовлення, долає фізичні обмеження та створює своїми поезіями, як і пензлем, картини душевної насолоди. Світлана Безлаковська розповіла про борця за українську ідею, одного з організаторів Гельсінської спілки - Олексу Тихого, який учителював у її рідній школі. Ляшенко Дарина поділилася розповіддю про Шкарлетову Марію Савеліївну, ім’я якої носить Медичний коледж на Куп’янщині, що перебуває зараз під окупацією. Почули й незвичайні розповіді про Булавинівку, Шарівку, гору Кременець тощо.

Отже, студенти поглибили свої знання з історичної, культурної, наукової, літературної спадщини Харківщини, а набута інформація може бути використана для популяризації нашого краю, усвідомлення незнищенності УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ!!!

Дослідження діалектних особливостей говірок рідного краю

Відповідно до навчального плану студенти 2 курсу спеціальності 035 Філологія проходили діалектологічну практику з 01 червня до 14 червня 2022 року в дистанційному режимі в умовах воєнного стану.

Перед проходженням практики студенти пройшли належну теоретичну, науково-практичну та навчально-методичну підготовку під час лекційних і практичних занять із курсу «Українська діалектологія».

Викладачі-керівники практики, Чала А. Г., Лигус О. Ф., надали консультації щодо збирання й оформлення діалектних матеріалів.

У межах відведеного часу для самостійної роботи студенти робили пробні записи говірки свого населеного пункту, а також визначали діалектні особливості говірки, на основі чого відносили її до певного говору.

01 червня 2022 року була проведена настановча конференція щодо організації практики в умовах воєнного стану з використанням дистанційних технологій, на якій перед студентами було поставлено конкретні завдання щодо особливостей збору й лінгвістичного опрацювання матеріалу відповідно до програми практики та методичного посібника «Діалектологічна практика», укладеного А. Харківською, Н. Демченко, А. Чалою. Здобувачі вищої освіти також ознайомилися з правилами техніки безпеки під час польової експедиції.

Здобувачі вищої освіти освітньої програми Українська мова та література упродовж практики працювали над визначенням добору інформаторів й історико-краєзнавчими аспектами діалектологічної практики. Досліджували історичні джерела діалектів обраного населеного пункту, працювали з «Атласом української мови», із науково-методичною літературою (статті, словники), досліджували інтерактивну карту говорів української мови. Проведено круглий стіл «Архаїзми та інновації в діалектних словниках  як відображення динаміки говірок української мови».

Кожен здобувач вищої освіти обирав інформаторів за місцем проживання, бесіди з інформаторами, запис на відео, аудіо пристрої, тому після інтерв’ю проводились обговорення народно розмовного матеріалу, порівнювали діалекти Харківської, Дніпропетровської, Львівської, Донецької областей. Студенти презентували історію досліджуваного населеного пункту; краєзнавчі музеї, храми, історичні пам’ятки досліджуваного населеного пункту, району; дослідження ізголос за Атласом української мови.

Усі різновиди практики документовані у діалектних текстах та на електронних носіях, а також проілюстровані світлинами, що додано до матеріалів практики.

Здобувачі вищої освіти освітньої програми Українська мова та література під час практики досягли запланованої мети практики, набули відповідних компетентностей і удосконалили програмні результати; поглибили та закріпили знання, отримані на заняттях із української діалектології; сформували навички збирання та обробки діалектного матеріалу; набули навичок дослідницької роботи.

Наприкінці практики, 14 червня 2022 року, були проведені Meet-конференції за її результатами. Учасники практики виступили із науковими повідомленнями, поділилися враженнями, а також презентували звіти.

Усі учасники звітної конференції залишилися сповненими приємних вражень, адже збагатилися новими знаннями про особливості живого народного мовлення, почули багато цікавої інформації про життя, обряди, звичаї і традиції різних населених пунктів нашої прекрасної України.

Нові виклики навчальної практики

       Сучасний педагог - це творча особистість, яка здатна адаптуватися до будь-яких умов освітнього процесу. Саме цьому вчаться здобувачі вищої освіти під час проходження навчальної, виховної та переддипломної практики сьогодні. Разом з методистами здобувачі розробляють та проводять онлайн-уроки за допомогою різних платформ, зокрема Googlemeet, Zoom, learningapps, Quizizz. Одним із найважливіших аспектів уроку є психологічна підтримка дітей та створення позитивного мікроклімату в колективі.

Фольклорна експедиція Красноградщиною

 

          8 червня 2021 року студенти 111 уф групи разом із керівниками: Марією Кордулян та Ольгою Масло - виїхали на фольклорну практику до Красноградського краю.


         Перший день минув дуже насичено. Кілька годин поспіль студенти пізнавали історію Красноградщини, занурювалися в побут і традиції, торкалися старожитностей. Також узяли участь у майстер-класі з виготовлення ляльок-мотанок. Студентів гостинно зустріла старовинна українська хата. Працівники музею розіграли у ній інтермедію, пригостили узваром та канапками із салом, а також розповіли про призначення сільського реманенту. Філологи були подивовані відтворенням старовинного вітряка.


        Другий день фольклорної практики. 09.06.2021. Мальовниче село Добренька зустріло філологів цікавою легендою, пов'язаною з пращурами-козаками. Тепло й зворушливо відбулася зустріч із старожилами (колишніми солістками хору, одна з яких, пані Раїса, єдина жінка-трактористка) та гуртом "Калинонька". Вони поділилися почутими в дитинстві замовляннями, розповідями про відьом, народні ігри, прикмети, а також зворушили виконанням народних пісень. Зустріч завершилася гостинним частуванням пампушками з часником. Через кілька годин нас зустрічало село Тишенківка. Студенти почули літопис села, обряд весілля 1967 року, розчулилися піснями гурту "Тишенківські зорі", відомого не тільки в Україні, але й у Європі. Наприкінці гостювання філологи скуштували козацького кулешу.


         Третій день фольклорних мандрів Красноградщиною відбувався в стінах коледжу. Хор викладачів "Колежанки і компанія" виконав низку народних пісень жартівливого характеру. Також студенти мали змогу безпосередньо долучитися до виконання автентичних наспівів календарно-обрядових текстів, зокрема великоднього та різдвяного циклів на майстер-класі викладача Петра Мудрика.

Практика «Вступ до спеціальності»: переваги, перспективи та ризики обраної професії»

 

          Упродовж першого тижня червня студенти-першокурсники освітньо-професійної програми Українська мова та література вдосконалювали практичну підготовку. З огляду на те, що особливістю нашої освітньої програми є практична орієнтація освітнього процесу, яка скерована на підготовку компетентних і конкурентноспроможних фахівців, практика «Вступ до спеціальності» є необхідною ланкою підготовки.

 

            Здобувачі вищої освіти «приміряли» на себе різні філологічні професії: редактор, перекладач, журналіст, контент-менеджер, письменник, піар-менеджер та інші.

 

                  Результатом такої роботи стала ще більша згуртованість колективу та набуття вміння генерувати новаторські ідеї, застосовувати нестандартні методи та прийоми.  

Діалектологічна експедиція Куп’янщиною

Цьогоріч діалектологічна практика порадувала неймовірними емоціями й цінним лінгвістичним та етнографічним матеріалом.


Здобувачі вищої освіти 2 курсу освітньої програми Українська мова та література разом із викладачами-керівниками практики рушили в незвідані мандри Куп’янщиною.


Юні експедитори почали свою роботу одразу в місті Куп’янськ. Для кращого розуміння світосприймання місцевих мешканців, вони відвідали Куп’янський краєзнавчий музей, поспілкувалися із жителями міста.


Наступним етапом діалектологічної експедиції стала мандрівка Приоскіллям (сіл Вільшана, Токарівка, Мечнікове, Колодязне) під час якої здобувачі вищої освіти поповнили скарбничку Слобожанських говірок.  


У селі Токарівка побували в унікальній майстерні «Село майстрів»,  де  представлено самобутність історії українського рукоділля й традицій, звичаїв Куп’янщини.


Село Мечникове, що між двома річками – Осколом і Сіверським Дінцем, прихована місцева історична спадщина – залишки родинної садиби Нобелівського лауреата, мікробіолога Іллі Мечникова (два панських ставки, напівзруйнований будиночок для челяді і унікальна кладка великого льоху Мечникових). Місцеві розповіли, що існує легенда, що саме в тому погребі Ілля Мечников проводив свої перші дослідження сквашування молока, результатом чого на світ з'явився ряд нових молочнокислих продуктів, зокрема і йогурт. У місцевій світлиці зібралися берегині народних пісень, які радо заспівали автентичні пісні Дворічанщини.


Особливо приємною була розмова із жителями Колодязного, які запрошували до кожного двору, пригощали домашньою випічкою й кавою. Розповіли місцеві легенди про пана,  а можливо бувальщини, що Генеральний Секретар ЦК КПРС Микита Сергійович Хрущов був позашлюбним сином пана С.О. Хрущова, а матір’ю його була старша економка садиби. Микита був дуже схожий на пана,  який під час революції мігрував до Швейцарії. І коли Микита Сергійович став Генеральним Секретарем і його фото було опубліковано в газетах та журналах, багато з тих, хто ще пам’ятав пана, відразу впізнали обриси С.О. Хрущова.


Сповнені неймовірними враженнями, емоціями, записавши аудіо-, відеоматеріалами – найдорожчі скарби, ми повернулися до Харкова.

Вступ до спеціальності 111уф, 2021.pptx
111 уф звіт фольклорна практика 2021.mp4
Звіт_з_проходження_краєзнавчої_практики_411_УФ_групи.pptx
Діалектологічна практика 2019.ppt
111 уф.pptx
Музейна комунікація 211 УФ.pptx
Звіт із діалектологічної практики (2).pptx
111-УФ.ppt
ПВР 211 уф.pptx
Фольклорна практика 2019.mp4
311 УФ практика.pptx