Новини 

2022-2023 н.р.

Збір допомоги населенню

12 червня 2023 року здобувачі освіти, викладачі кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання спільно з кафедрою історії та суспільно-економічних дисциплін взяли участь у зборі допомоги населенню, яке постраждало від підтоплення внаслідок знищення дамби Каховського водосховища. Було зібрано питну воду, засоби гігієни та одяг. 

Обговорення освітніх програм

Обговорили освітні програми бакалаврського й магістерського рівнів спеціальності "Філологія" в нашому тривожному незламному Харкові 

Щиро вдячні всім, хто долучився (колегам, роботодавцям, здобувачам, випускникам...), за небайдужість, за вдумливу співпрацю...

З вами все здолаємо... І переможемо! 

Відзначаємо дні науки!

22  травня 2023 року в на психолого-педагогічному факультеті Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради відбувся круглий стіл "Дискусійні питання сучасних стилістичних досліджень", присвячений Дню науки.

       Із вітальним словом виступили кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Наталя Демченко, а також керівник студентського наукового гуртка «Лінгвістика текстів різних стилів» кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Ірина Волкова.

Гуртківці поділилися результатами своїх наукових здобутків у царині сучасної стилістики. Було обговорено такі проблеми:

1.     СТИЛІСТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ХАРКІВСЬКОЇ ЛІНГВІСТИЧНОЇ ШКОЛИ (доповідач – Марина Варченко).

2.     ПРОЗА ЛАРИСИ ДЕНИСЕНКО ЯК ВІДДЗЕРКАЛЕННЯ ІННОВАЦІЙНИХ СТИЛІСТИЧНИХ ПРОЦЕСІВ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ (доповідач – Дар’я Гапочка).

3.     КОНФЕСІЙНА ЛЕКСИКА ЯК ОЗНАКА СТИЛЮ (доповідач – Марія Мізерецька).

4.     СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ ДІАЛЕКТИЗМІВ (доповідач – Карина Юрченко).

5.     СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ АНГЛІЦИЗМІВ (доповідач – Дар’я Зеленська).

6.     ОКАЗІОНАЛІЗМИ ЯК ЗАСІБ СТИЛІСТИКИ (доповідач – Анастасія Олійник).

Відбулося жваве обговорення зазначених питань. Усі зацікавлені проблемами стилістики сучасної української мови змогли окреслити для себе перспективу філологічних досліджень.

Дякуємо викладачам і студентам за участь у круглому столі! Із нетерпінням чекаємо на нові результати наукових пошуків!

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ: ПРИНЦИПИ ТА ВИМОГИ

Заняття, присвячене підвищенню рівня академічної культури, 21 квітня 2023 року було проведено для філологів-першокурсників магістрами Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. На зустрічі говорили про законодавчу базу, що регулює принципи чесної взаємодії в освіті, а також про внутрішню культуру кожної людини. Було розглянуто типологію порушень принципів академічної доброчесності в освітньому просторі. Після чого відбувся практикум, на якому студенти вправлялися в кваліфікації правопорушень принципів порядності й доброчесності.

Разом з пробудженням природи, відбувається розквіт наукового життя 

🌻

Колектив кафедри разом зі здобувачами-філологами долучилися до проведення ХІV  Всеукраїнської студентсько-викладацької науково-практичної конференції «Мова й література у проєкції різних наукових парадигм» у  ДЗ «Луганський національний університет  імені Тараса Шевченка» ЛНУ імені Тараса Шевченка

З вітальним словом до учасників звернувся Роман Міняйло - професор кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, доктор філологічних наук, доцент, який наголосив на довгих і тісних зв'язках між закладами і висловив переконання, що сьогодні освіта в Україні вагома рушійна сила на шляху до перемоги! Учасники пленарного засідання порушили актуальні питання підготовки освітян з огляду на виклики сучасності. 

У своєму виступі Наталя Демченко - завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, кандидат філологічних наук, доцент, розповіла про важливість підготовки філологів, які не тільки є знавцями мови, але й носіями менталітету, культури народу, здатні на ефективну міжкультурну взаємодію з представниками інших країн та культур. Також Уляна Кузьменко - магістр освітньо-професійної програми Польська мова та літераткра. Українська мова та література поділилася власним досвідом упровадження інформаційних технологій в мовно-літературній освітній галузі, зазначила виклики, перспективи, переваги та недоліки їх використання для здобувачів освіти й вчителів. 

Вдячні за високий рівень організації та можливості долучитися до наукової еліти України. 

Віримо в Перемогу!

20 квітня 2023 р. відбувся методичний семінар «Мовно-літературна освіта в 5 класі НУШ: зміни й очікування», доповідачами на якому були проф. О. Маленко й доц. О. Муслієнко – викладачі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С.  Сковороди. До вебінару долучилися викладачі й здобувачі вищої освіти кафедри української мови, літератури та методики навчання Харківської гуманітарно-педагогічної академії. Роботу семінару відкривав проф. К. Голобородько – декан українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка. Під час вебінару були порушені актуальні питання, пов’язані зі змінами в освітній програмі НУШ, зокрема за мовно-літературними компонентами. Усі слухачі щиро вдячні шановні доповідачам за те, що вони прокоментували важливі питання й запропонували своє компетентне бачення змін мовно-літературної освіти НУШ.   

       Викладачі кафедри та здобувачі вищої освіти мали честь взяти участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Сучасна дитяча література: реалії та перспективи», що відбулася у  закладі-партнері 🤝 Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії. 

       З вітальним словом до учасників конференції звернулася Наталя Демченко- завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, кандидат філологічних наук, доцент, яка наголосила на важливості проведення наукових конференцій у цей складний для всіх українців час. Учасники жваво дискутували про жанрове різноманіття та тематику літератури для дітей та юнацтва, а також шукали нові методи популяризації читання. 

      Також на пленарному засіданні виступила здобувачка вищої освіти освітньо-професійної програми Українська мова та література Анна Єрьоміна, яка поділилася досвідом упровадження ігор в освітній діяльності.

   Вдячні колегам за можливість стати співорганізаторами конференції і тим самим довести, що, попри повномасштабне вторгнення і постійні обстріли, ми тримаємо освітній і науковий фронт.

Віримо в ЗСУ! Наближаємо Перемогу!

Започатковуємо науковий проєкт «Гастрономічний код Слобожанщини»

7 квітня 2023 року відбулося засідання наукового гуртка «Наукові студії з історії мови й діалектології». Гуртківці, бакалаври й магістри, ухвалили план проєкту, метою якого стане дослідження гастрономічного компоненту національної культури, що відображений у говіркових наративах слобожан. Записи говіркових текстів Слобожанщини стануть матеріалом для лінгвокогнітивної інтерпретації світоглядних уявлень українців нашого регіону про гастрономічну культуру як компонент національної ідентичності. Були узгоджені питання реєстру населених пунктів, критеріїв добору респондентів, розроблені анкета й питальник, обговорена методика інтерв'ювання й графічної транскрипції матеріалу.

Кураторами проєкту є Роман Міняйло, доктор філологічних наук, професор,  Анна Чала, кандидат педагогічних наук, доцент, Тетяна Крехно, кандидат філологічних наук, доцент. 

Переконані, що внесок кожного з молодих науковців до справи збереження живого народного мовлення слобожан буде безцінним.

Хто тримає цей район? Пес Патрон, Пес Патрон!🐶

04 квітня до Міжнародного дня просвіти з питань мінної небезпеки Молодіжний хаб спільно з викладачем академії Аллою Гейдел долучили дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, які проживають у гуртожитку академії, до написання радіодиктанту «Пес Патрон застерігає».

Перед диктантом діти грали в мовні ігри та слухали представника ДСНС, який розповідав про забруднення мінами й вибухонебезпечними предметами та про важливість навчання дітей правил безпечної поведінки.

Працюємо заради майбутнього!

Настановча конференція з переддипломної практики здобувачів-бакалаврів освітньо-професійної програми Українська мова та література 

30 березня відбулася настановча конференція щодо організації переддипломної практики здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія. Під час зустрічі завідувач навчально-виробничої практики Юлія Володимирівна Місяк розповіла про особливості організації цієї практики у воєнний час. Викладачі-керівники практики закцентували увагу на програмі практики, програмних результатах її проходження та підкреслили важливість практичної підготовки для формування компетентного фахівця. Окрім цього були надані методичні рекомендації щодо проходження та зразки звітної документації. Здобувачі вищої освіти мали можливість обрати базу практики згідно з власними побажаннями.

Наші письменники-початківці

Продовжуємо ділитися здобутками наших студентів. Нещодавно викладачі кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання спільно із засновником молодого, але креативного видавництва ініціювали проведення конкурсу письменників-початківців. Метою конкурсу було залучення сучасної молоді до написання творів. Варто відмітити, що ми віднайшли справжні таланти. 

Науково-педагогічні працівники кафедри та представники видавництва-партнера одноголосно відзначили дві авторські роботи: Анастасії Жукової (студентка 3 курсу Харківської гуманітарно-педагогічної академії спеціальності 035 Філологія) та Вікторії Переверзевої (студентка 2 курсу Харківського педагогічного фахового коледжу Харківської гуманітарно-педагогічної академії спеціальності Початкова освіта). Авторки будуть нагороджені грамотами та гонорарами від видавництва, інші учасники отримають заохочувальні подяки за участь.

🌸Березень квітне перемогами! 🌸

🎉Раді вітати з перемогою у Всеукраїнському конкурсі есе учнівської та студентської молоді  "Мій Шевченко" здобувачок вищої освіти 511 уф групи спеціальності 035 Філологія 🎉

🔅Ібрагімову Уляну Азарівну з дипломом ІІ ступеня,  

🔅Жиденко Тетяну Олександрівну  з грамотою  в номінації "Пророцтво Генія" 

🔅і їх керівницю - Чалу Анну Геннадіївну!

📚Із метою популяризації творчої спадщини Тараса Шевченка, актуалізації пам’яті про Кобзаря та його ролі у закладанні духовних основ української нації цьогоріч  за підтримки Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України громадською організацією «Інноваційні обрії України» було проведено ювілейний V Всеукраїнський конкурс есе учнівської та студентської молоді «Мій Шевченко». У  Конкурсі взяли участь  3309 учасників! Зокрема серед закладів вищої освіти 200 учасників, серед яких 20 переможців. 💙💛

✏️Додатково членами журі були визначені номінанти, чиї роботи визнані кращими!

Інші 42 учасниці конкурсу від академії та структурних підрозділів нагороджені подяками. 

👏🏻Пишаємося нашими здобувачами вищої освіти і бажаємо нових перемог

Здобувачі вищої освіти Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської обласної ради серед переможців конкурсу на кращого читця поезій Ліни Костенко.

Упродовж 🗓️лютого-березня кафедра української філології та журналістики Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка до дня народження нашої видатної сучасниці Ліни Костенко проводила конкурс на краще читання поезії Ліни Костенко. А вже 25 березня оголосили результати, на основі яких ми щиро вітаємо наших переможниць, які посіли призове 3 місце 🥉серед 2300 учасників із усієї України - Ібрагімову Уляну Азарівну, здобувачку вищої освіти 511 уф групи психолого-педагогічного факультету спеціальності 035 Філологія і  Мікову Ангеліну Геннадіївну, здобувачку вищої освіти 211 со групи факультету дошкільної і спеціальної освіти та історії спеціальності 016 Спеціальна освіта. Інші здобувачі вищої освіти нашої академії нагороджені подяками за участь у конкурсі. Ми пишаємося нашими здобувачами вищої освіти! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦Висловлюємо щиру вдячність викладачам за підготовку учасників. 

Нам треба жити кожним днем.

Не ждать омріяної дати.

Горіть сьогоднішнім вогнем.

Бо завтра може не настати. 

                                            Ліна Костенко

Весна - час пробудження всього живого. Сонячне тепло вселяє надію, людина прагне очищення й чогось нового. Тож недаремно саме в березні весь світ відзначає День театру. 

Театр - це мистецтво, що поєднує в собі дійство, видовищність, музику, малярство, хореографію, створюючи поживу для душі, роздумів. Недаремно французький енциклопедист  Вольтер сказав: "Розум людський ніколи не винаходив нічого шляхетнішого за театральні дійства як для вдосконалення, так і для очищення людської натури". Прилучитися до прекрасного, удосконалитися, очиститися, нас нажитися змогли здобувачі освіти Харківського фахового педагогічного коледжу та Харківської гуманітарно-педагогічної академії завдяки нашим друзям із Харківського театру для дітей і юнацтва, які організували онлайн-виставу "Назар Стодоля" за однойменною п'єсою Тараса Шевченка і надали доступ до неї.

14 та 21 березня 2023 року проходили спільні онлайн-лекції за допомогою сервісу відеозв’язку Google Meet зі здобувачами вищої освіти спеціальностей 013 Початкова освіта, 011 Освітні, педагогічні науки, 035 Філологія на теми: «Якісна школа - сучасний простір для комфортної освіти» та «Безпека освітнього кіберсередовища».

Лекторами виступили: кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки, психології, початкової освіти та освітнього менеджменту Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради Юлія БЛУДОВА та кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри дошкільної та початкової освіти Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Тетяна ПРИБОРА.

Модератор зустрічей: кандидат педагогічних наук, доцент, професор кафедри педагогіки, психології, початкової освіти та освітнього менеджменту Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради Вероніка ОДАРЧЕНКО.

Спікерки в ході своїх виступів окреслили ключові аспекти створення безпечного освітнього середовища НУШ; розкрили важливість проведення ранкових зустрічей з учнями для створення позитивного клімату в роботі колективу; продемонстрували практики підтримки благополуччя дітей в НУШ; охарактеризували поняття «кібернетичне освітнє середовище» та його співвідношення з віртуальним освітнім середовищем, зміст та види цифрових слідів і цифрових тіней; означили ризики, які треба враховувати сучасному вчителю в ході роботи, використовуючи онлайн-ресурси; надали поради щодо створення сильного цифрового сліду.

Присутніми на лекціях були: доктор педагогічних наук, професор, декан психолого-педагогічного факультету Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.

Спікерки висловили окрему подяку за активну співучасть у проведенні лекцій здобувачам вищої освіти.

Наприкінці зустрічей викладачі та студенти щиро подякували Юлії Олександрівні та Тетяні Олександрівні за змістовні лекції, оригінальність їх подачі, також за їхню активну громадянську позицію, професіоналізм.

Методичний семінар «Прийоми стимулювання самостійного аналітичного мислення на етапі конструювання нового знання у структурі уроку:

аспект наступності в системі Початкова освіта Базова середня освіта»

 

17 березня 2023 року здобувачі освіти психолого-педагогічного факультету мали можливість обговорити актуальні питання мовно-літературної освіти в Новій українській школі, що не передбачає запам’ятовування учнями визначень термінів і понять, а натомість забезпечує активне конструювання знань, формування умінь, уявлень через досвід практичної пошукової діяльності. До діалогу були залучені бакалаври спеціальностей Філологія, Початкова освіта й магістри спеціальності Філологія.

Майбутні філологи і вчителі початкової школи моделювали навчальні ситуації, що стимулюють усвідомленість, самостійність, рефлексивність, контрольованість та саморегуляцію учнів під час розбудови нового знання. Діяльнісний, інтегрований, проблемно-пошуковий, компетентнісний підходи стали тлом для конструювання способів дослідження й інтерпретації учнями мовних явищ, шляхів розв’язання ситуацій протиріч, моделювання самостійних висновків.

Учасники семінару акцентували на забезпеченні логічного зв’язку, системності та наступності в реалізації завдань мовно-літературної галузі в початковій і середній школі. 

Зміст семінару узгоджується із запитами роботодавців на формування системності професійної картини світу майбутніх філологів, зокрема в аспекті наступності й перспективності навчання між ланками «Початкова освіта» – «Базова середня освіта» (Лист директора ХЗОШ № 19 Ольги Булавінцевої від 18.09.2020).

15 березня 2023 року серед планових заходів академічної мобільності кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання ХГПА студенти бакалаврату спеціальності 035 Філологія і магістратури за спеціалізацією 035.033 слов’янські мови та літератури (переклад включно, перша – польська) мали чудову нагоду слухати гостьову лекцію доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри українознавства і лінгводидактики ХНПУ імені Г.С. Сковороди Олени Маленко на тему "Наше мовне сьогодення: «своє» VS «чуже»".

Інформативність лекції, комплекс надважливих проблем нашого мовного сьогодення в аспекті лінгвоекології не залишили байдужими ані викладачів, ані студентів. Про це свідчить жваве обговорення слухачами лекційного матеріалу (понад 40 хвилин!) з відстоюванням власного бачення лінгвоекологічних проблем та шляхів їхнього подолання.

Одностайної згоди учасники заходу дійшли в тому, що за грамотним, сучасним, національно орієнтованим словом майбутнє нашої України!

Відбулася творча зустріч здобувачів вищої освіти психолого-педагогічного факультету, викладачів кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, викладачів кафедри педагогіки, психології, початкової освіти та освітнього менеджменту з випускницею 2000 р. спеціальності «Початкова освіта» Оленою Лисих. На сучасному етапі спікерка є засновницею та ведучою Клубу переговорів, експерткою з переговорів, бізнес-тренеркою, коучем, автором книг з психології, зокрема «Щоденник переговорів».

Пані Олена продемонструвала авторський метод «ІІІМ» (інтуїтивно-інтегрально-інструментальний метод впливу на переговорах).

На початку зустрічі з привітальним словом до учасників звернулася декан психолого-педагогічного факультету, доктор педагогічних наук, професор Оксана Бабакіна.

Оксана Олексіївна підкреслила, що ми завжди пишаємось здобутками наших випускників!

Викладачі академії та здобувачі вищої освіти гідно тримають освітній фронт

Відсутність світла й зв‘язку не стали перешкодою для нагородження переможців першого етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт та їх наукових керівників.

Пишаємося нашими здобувачами! Вдячні нашим викладачам! Віримо в ЗСУ! Перемога за нами!

Щороку 9 березня українці відзначають день народження Тараса Григоровича Шевченка - Великого Кобзаря, геніального поета і художника.

Сьогодні - у часи потрясінь та повномасштабної війни, слова Шевченка як ніколи актуальні. В його рядках знаходимо силу, віру і наснагу. Прикладом Шевченка надихається багато людей, його пророчі слова дають сили і нашим героям-захисникам.

У рамках "Шевченківських днів" у закладі освіти пройшли тематичні заходи.

До 209-річчя з дня народження національного філософа-поета Тараса Шевченка здобувачі творчо та креативно попрацювали над створенням асоціативного грона до слова "Тарас Шевченко".

Саєнко Марина, 31ср група

Гафич Єлизавета

Полонська  Анастасія, 41по група

Юхта Дар"я, 31ср група

Васильєва Тетяна, 31 ф група

Мазняк Марина 41- по група

Омеліна Єлизавета, 31 ср група

У рамках академічної мобільності й обміну досвідом між гуманітарно-педагогічними вишами доктор філологічних наук, професор кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Міняйло Роман Вікторович провів гостьову лекцію «Фразеологія: розділ мовознавства і поклик серця...» для викладачів і студентів навчально-наукового інституту педагогіки і психології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Були присутні й студенти спеціальності «спеціальна освіта» ХГПА.

Захід також був присвячений святкуванню 102-річчя ЛНУ імені Тараса Шевченка, який зараз перебуває в непростій ситуації – є вдруге переміщеним.

За відгуками слухачів, лекція була цікавою та інформативною. Здобувачі освіти вкотре переконалися в силі «живого» образного слова, а також у перспективі досліджування фразеології здобувачами педагогічних професій.

До річниці широкомасштабного вторгнення росії в Україну студенти-філологи долучилися до проведення круглого столу «Український культурний простір під час російсько-української війни».

Українська культура завжди була зброєю, що не дозволила росії зітерти нашу самоідентичність.

Здобувачі окреслили мапу незламності українців шляхом занурення в різноманітні культурні проєкти, реалізовані як в Україні, так і за кордоном. Не оминули своєю увагою діяльність кінорежисерів та труднощі, з якими вони зіштовхуються.

Розповіли про зміни в дизайні одягу, творчість ілюстраторів під час війни, діяльність музикантів, українських коміків, які працюють в жанрі стендап за кордоном.

Згадали про численні культурні акції, організовані на підтримку України.

Культура стала на захист України із перших днів війни, як вона це робила й протягом тривалого часу в ХІХ та ХХ столітті. Увесь світ зрозумів, що словами можна плакати, звуками пісень кричати про біль та боротьбу, жовто-блакитними фарбами промовляти про свою незламність.

 

Народ мій є, народ мій завжди буде,

Ніщо не перекреслить мій народ!

Пощезнуть всі перевертні й приблуди,

і орди завойовників-заброд

В. Симоненко

Викладачі кафедри та студенти-філологи взяли участь в онлайн марафоні "Мова єднає націю". Результатом якого стали єдине відео декламування поезій та карта єдності.

Учасники продемонстрували свої таланти та вкотре довели, що наша нація об'єднана українською мовою, любов'ю до Батьківщини та жагою до ПЕРЕМОГИ!

Все буде Україна!

Святкуємо день рідної мови!

Викладачі кафедри разом зі здобувачами вищої освіти відзначають це свято, як і кожна культурна людина, яка усвідомлює, що мова є безцінним надбанням людства.

Міжнародний день рідної мовидень, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі. У  Комунальному закладі «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради   здобувачі вищої освіти разом із викладачами долучилися до святкування. Цікава вікторина, читання поезій не залишили нікого байдужими.

Гостьова лекція "Сучасна українська поезія очима студентів-журналістів в Україні та Польщі"

Лекція була присвячена творчості поетів Нью-Йоркської групи і нашого земляка Сергія Жадана. Власне їхні вірші настільки зацікавили і вразили студентів Ґданського університету, що вони спробували перекласти їх польською мовою. Проф. ХНЕУ ім. С. Кузнеця Ірина Іванова ознайомила слухачів із цими перекладами, котрі стали субтитрами до коротких чудових відео, у яких харківські студенти презентували цю поезію в українськомовному оригіналі. Закінчилася лекція обговоренням перспектив українсько-польських студентських  перекладів і ширше - перспектив поширення й пропагування української поезії в Польщі.

17 лютого 2023 року, в умовах співробітницва з закладом ЦДУ імені В. Винниченка, здобувачі вищої освіти спеціальностей: 013 Початкова освіта, 011 Освітні, педагогічні науки, 035 Філологія та викладачі психолого-педагогічного факультету були запрошені на творчу зустріч з композитором зі світовим ім’ям Найджелом Осборном.

Твори Найджела Осборна виконуються у всьому світі найвідомішими оркестрами та оперними театрами. Серед відзнак композитора: Приз ювілею Королеви, Премія «Thorn EMI» за музичну освіту, Премія Редкліффа, Міжнародна оперна премія «Radio Suisse Romande» та «Ville de Geneve» та ін.

Зустріч була проведена за спиянням організації «Art Therapy Force», яка діє в рамках українського проєкту, створеного для надання психологічної допомоги цивільному населенню, яке постраждало внаслідок військової агресії. 

 

Захід відбувся на платформі Zoom 

10 лютого 2023 року до  Дня жінки в науці студенти-філологи психолого-педагогічного факультету долучилися до проведення круглого столу «Постать української жінки в науковому та мистецькому контексті». Слухачі занурилися в таємничий жіночий світ, створений за допомогою кольорів Аллою Горською, Зінаїдою Серебряковою, Марією Примаченко, Катериною Білокур.

Дізналися про родину просвітительки та письменниці Христини Алчевської,  про Наталію Полонську-Василенко -  науковицю, історикиню, археологиню, архівістку, одну з провідних представниць державницької школи в українській історіографії, авторку майже 200 наукових праць у царині історії Запоріжжя та Південної України.

Здобувачі були подивовані присутністю в чоловічому диригентському колі жінки – Оксани Линів.

Усіх зачарував голос Квітки Цісик.

Жінка в українському просторі – це сила духу та незламності, жертовності, розуму, активна громадська діячка та борчиня за свободу. І сьогодні серед наших жінок є волонтери, військові, медики, які доводять щодня усьому світу, що Україна є і буде великою непереможною державою!!!

З нагоди Міжнародного дня жінок і дівчат у науці за вагомі досягнення у науково-дослідній роботі грамотами Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської обласної ради були нагороджені викладачі кафедри: 

Масло Ольга Володимирівна - кандидатка філологічних наук, доцентка;

Чала Анна Геннадіївна - кандидатка педагогічних наук, доцентка.

Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради повсякчас орієнтований на зміцнення міжнародних зв’язків академії у світовому освітньому й науковому товаристві. Задля цього виш проводить кропітку системну роботу.

Черговим заходом стало проведення 3 лютого 2023 року в стінах закладу в онлайн форматі зустрічі, на якій очільниця відділу міжнародних звʼязків та академічної мобільності Юліана Дьоміна ознайомила здобувачів бакалаврських і магістерських освітньо-професійних програм та всіх інших присутніх на заході зацікавлених осіб із сайтами, на яких розміщено відомості про конкурсні, грантові й стипендіальні програми, з алгоритмами пошуку інформації й подання заявок.

Питання, які ставили здобувачі, засвідчили зацікавленість здобувачів у проєктуванні власної траєкторії освітньої діяльності з обовʼязковим складником міжнародної співпраці.

Завдяки консультативному сприянню відділу міжнародних звʼязків та академічної мобільності ХГПА колективи науково-педагогічних працівників уже мали досвід здобуття міжнародних грантів. Тож на черзі – здобувачі. Крокуймо до успіху разом!

22 грудня 2022 року кафедрою української лінгвістики, літератури та методики викладання було організовано гостьову лекцію з методики викладання мови як іноземної. Лектор - викладач Державного загальноосвітнього коледжу м. Мюнхена (Німеччина) Вікторія Зарапіна. Здобувачі освіти та викладачі академії мали змогу дізнатися про тонкощі практичної роботи з іноземцями, які вивчають мову. Вікторія розповіла про методики, які застосовує, викладаючи німецьку мову в школі й коледжі, зокрема про застосування театральних вистав. Особливий інтерес викликала розповідь про способи усунення непорозумінь, спричинених різницею менталітету, культурними особливостями іноземних учнів. Наприкінці лекторка відповіла на численні питання студентів і викладачів. Спілкування було жвавим і доброзичливим. Слухачі дуже вдячні Вікторії за цікаву лекцію на актуальну тему.

"Світ не піймав..."

До 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди наші здобувачі створили асоціативні грона до виразів "Григорій Сковорода" та "Байки Сковороди".

Гафич Єлизавета 

41 по

Жуйборода Карина

41 по

Григорова Єлизавета 

41 по

Романенко Юлія

11 м

Медведєва Світлана

512 по

Полонська Анастасія 

41 по

Сухар Валерія

21 д

Шастіна Альбіна 

41 по

        18 листопада 2022 року  серед здобувачів вищої освіти проведено І етап  ХХІІІ Міжнародного конкурсу з української мови  імені Петра Яцика. 

            Учасників ознайомили із завданнями конкурсу, а також нагадали про правила безпеки під час повітряної тривоги.

       У регіональному етапі конкурсу зможуть узяти участь здобувачі вищої освіти, які стали переможцями в академічному етапі. 

Мова об'єднує!

     09 листопада українці вшановують пам’ять Преподобного Нестора Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. І саме сьогодні, в День української писемності та мови, викладачі кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, здобувачі вищої та фахової передвищої освіти Академії та структурних підрозділів і всі охочі долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, який об’єднав українців у всьому світі навколо рідної мови. 

      Цьогоріч диктант читала відома народна артистка, Герой України Ада Роговцева. Автор тексту – українська письменниця і режисерка Ірина Цілик. «Розкажи мені про свій дім» – такою була тема 22 Радіодиктанту національної єдності. Текст диктанту був дуже емоційним і чутливим для усіх присутніх, адже кожен українець відчуває на собі жорстокі терористичні атаки з боку російської федерації. Але вигук наприкінці тексту «Я – вдома!» надихає нас, дає сили вистояти у цій важкій боротьбі за свободу, незалежність. Віримо, що зовсім скоро кожен українець повернеться у свою домівку. 

       В умовах повномасштабної збройної агресії українська мова стала стратегічною зброєю, символом незламності та віри! Розмовляти українською, мовою сильної та незламної нації, – модно та престижно!!! 

Дякуємо усім небайдужим до українського слова. В єдності наша сила. 


Ми – непереможні! 

Все буде Україна!

9 листопада у День української писемності та мови здобувачі освіти приєдналися до креативного проєкту створення асоціативного грона до слова  "Мова"

Бірюкова Інна 

41 по група

Середега Софія

21 ср група

Квакіна Євдокія

11 м група

Рудич Анна

21 ср група

Єрохіна Поліна

512 по група

Полонська Анастасія

41 по група

Сірик Софія

11 м група

Шульга Катерина 

512 по група

Ришкіна Аріна 

21 д група

Романенко Юлія

11 м група

Мазняк Марина

41 по група

Пурей Анастаія

41 по група

Зражевець Ксенія

41 по група

Гафич Єлизавета

41 по група

Чертова Тетяна

21 ср група

Ковальова Оксана 

41 по група

Сергієнко Валерія

41 по група

Щиро дякуємо за участь!

Ель-айюбі Сюзанна

11 ф група

Захід «Дегустуємо українську мову!»

       Відбувся захід «Дегустуємо українську мову!», присвячений Дню української писемності та мови. Цьогоріч це свято набуває особливого звучання, а тому немає потреби вкотре наголошувати: мова має значення!

   Метафорична назва цього заходу підкреслює витонченість, надзвичайно вишуканий смак, привабливість української мови. Учасники дегустували тексти раннього Павла Тичини, Миколи Хвильового, Анатолія Камінчука, Оксани Забужко, Ірини Рубець. Студенти декламували вірші, слухали музичні композиції, брали участь в обговоренні питань щодо значущості української мови в житті сучасної людини. Слово є потужним маркером ідентичності, указує на зв'язок людини з культурою української спільноти. 

Уклінно дякуємо учасникам за цікавий комунікативний захід!

Українська мова у світі - яка вона?

 

Науково-дослідницька компетентність – це обов’язковий складник висококваліфікованого педагога, тому професорсько-викладацький склад власним прикладом постійно заохочує здобувачів вищої освіти брати участь у науково-практичних конференціях різних рівнів.

       Незважаючи на складні воєнно-економічні умови 04 листопада 2022 року  здобувачі вищої освіти освітньої програми другого (магістерського) рівня вищої освіти Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література разом із викладачами були учасниками VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Українська мова у світі». Раз на два роки Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» організовують такий захід.

Під час конференції учасники обговорили найактуальніші мовні питання, що виникли в час російсько-української війни. Також учасники мали змогу прослухати виступи панельної дискусії на тему «Українська мова як світова: реальна перспектива чи фантазія?»за участю відомих науковців і громадських діячів.

Окремої уваги заслуговує виступ  Віталія Портникова, відомого українського журналіста, публіцистом, письменника, телеведучого, аналітика, лавреата Премії імені Василя Стуса (2022), який поділився міркуваннями: Як мова впливає на ідентичність?

            Чи стане Україна притулком для українців?

           Як змінити уявлення світу про українську культуру?

Усіх учасників запросили долучитися до роботи у «Світових кафе», де вони разом розробили рекомендації до проєкту ухвали підсумків роботи конференції.

Програма конференції.pdf

Місто Харків і область дуже постраждали від війни, саме тому Яків Яворський звернуся за допомогою для українців до своїх друзів із Великобританії. Ewen Cameron та  Wendy Warrington привезли  різноманітну гуманітарну допомогу : продуктові набори, ковдри, одяг, медикаменти, взуття, медичне обладнання для лікарень.  

25 жовтня Ewen Cameron та  Wendy Warrington разом із викладачем Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» та лідерами ГО «Нове майбутнє +» та ГО «Велика Данилівка» відвідали  Велику Данилівку та Черкаські Тишки. Саме у цих районах тривалий час не було світла та газового опалення, а в Черкаських Тишках його й досі немає. На території Данилівки та Черкаських Тишків йшли запеклі бої, саме тому багато будівель зруйновано вщент, але люди залишилися , бо вірять у майбутнє України.  Перемога буде обовꞌязково, бо нам допомагають такі особистості,як Ewen Cameron та  Wendy Warrington.              

           Дякуємо вам! Здоровꞌя і сил!

Складаємо маршрутні листи разом із вчителями-практиками: новації НУШ


21 жовтня о 17:30  здобувачі вищої освіти освітньої програми другого (магістерського) рівня вищої освіти Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література разом із викладачами-керівниками практики Наталею Демченко і Анною Чалою відвідали вебінар від «Школи успіху» «Використання маршрутних листів на уроках української мови та літератури» спікерки Тетяна Бутурлим.

Бути готовим до практичної роботи в сучасній Новій українській школі, зокрема зі здобувачами освіти середніх класів – це одне з провідних завдань сучасного учителя. Викладачі-керівники практики дбають не лише про якісну методичну підготовку здобувачів вищої освіти, але й постійно прагнуть про саморозвитку. Саме тому, разом зі здобувачами вищої освіти відвідують тематичні вебінари, а потім обговорюють їх, визначають методики й технології навчання, запропоновані вчителями-практиками при підготовці планів-конспектів до проведення уроків.

Тетяна Бутурлим поділилася не лише цікавим досвідом упровадження маршрутних листів на уроках української мови та літератури, але й корисними покликаннями для створення актуальних презентацій і програм.

Після відвідування вебінару здобувачі вищої освіти удосконалили свої фахові компетентності й жваво обговорювали різні вправи й сервіси для їх створення.


Здобувачі вищої освіти Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської обласної ради  та  Харківського педагогічного фахового коледжу Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської обласної ради взяли участь  у заходах, присвячених святкуванню 

ERASMUS+  в Україні.

      Здобувачі вищої освіти Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської обласної ради  та  Харківського педагогічного фахового коледжу Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської обласної ради взяли участь в  онлайн-акції "Харків вдячний", приуроченій до святкування Дня захисників та захисниць України.

     У Департаменті культури запропонували привітати українських героїв: "Харківщина майже повністю звільнена від окупації. Але війна за свободу  та незалежність триває. Тому, як ніколи, потрібні  слова щирої подяки та підтримки воїнам, що боронять наше життя.  Ця акція -  символ нашої вдячності всім героям сьогодення". 

     Дякуємо нашим захисникам та захисницям, які цілодобово виборюють нашу незалежність! Низький уклін вам, здоров'я та витримки!  Повертайтеся живими!

11 жовтня 2022 року здобувачі 411 уф групи психолого-педагогічного факультету взяли участь у  Науковій Платформі "Художнє Моделювання Минулого та Сучасного у творчості українських письменників".

Студенти представили власні наукові напрацювання з актуальних питань сучасного літературознавства, серед яких: «Поетичне осмислення феномену краси в романі М. Дочинця «Криничар», «Авторська інтерпретація слов’янської міфології у творчості Дари Корній та Тали Владмирової», «Концепція жінки в прозі В. Лиса», «Літературна рецепція тендеру у творчості К.Фукс», «Екзистенціалістські мотиви в романі Люко Дашвар «Покров»», «Візія міста в прозі В. Підмогильного та С. Жадана (на прикладі романів «Місто» та  збірки «Месопотамія»), «Онтологічний дискурс збірки Емми Андієвської «Казки»» та інші.

Під час презентацій наукових здобутків студенти продемонстрували глибокі аналітичні здібності, уміння обґрунтовувати результати своїх досліджень, синтезувати здобуті теоретичні знання та практичні навички.

Порушені питання викликали жваву дискусію щодо проблем чоловічої та жіночої екзистенції, представлену в романах Ксенії Фукс; еволюції міфічних образів у творчості українських письменників різних поколінь, традицій урбанізму в літературі, художніх рецепцій материнства у творчості В. Лиса та ін..

Проведення  наукових зустрічей такого формату сприяють активному обміну думками, генерації нових креативних ідей, опануванню  фундаментальних принципів буття українського етносу, світоглядної системи українців, спираючись на літературну спадщину.

Гостьова лекція професора Андрія Даниленка

«Святе письмо і формування української літературної мови»

5 жовтня 2022 року студентська й викладацька філологічні спільноти академії  мали честь відвідати онлайн лекцію професора Університету «Пейс» (м. Нью-Йорк, США), почесного професора Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Андрія Івановича Даниленка «Святе письмо і формування української літературної мови», куди ми були ласкаво запрошені  колегами з мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди. Тлом розвитку традиції біблійних перекладів ще від часів Київської Русі пан професор визначає лінгвістичний демократизм, що полягав в адаптації сакрального релігійного тексту до розуміння простим людом, у компромісному творчому синтезі фактів старослов’янської мови й мови простої. Виразною особливістю формування секулярного говірного стандарту української мови окреслено одночасність цього процесу із творенням говірних біблійних текстів. Представлені паном Андрієм лінгвістичні портрети Кирила й Мефодія, Мелетія Смотрицького, Іоникія Галятовського, Василя Гречулевича, Івана Вишенського, Пантелеймона Куліша стали ілюстрацією прогресивності української філологічної думки в різні часи та втіленням ідей народної (пізніше національної) самодостатності й самобутності.   


О рідне слово, хто без тебе я?

 

Приємна традиція запрошувати фахівців-практиків на заняття до здобувачів вищої освіти. Ось і сьогодні на заняття з вибіркового освітнього компонента «Основи редагування текстів різних функціональних стилів» до нас приєдналася Вікторія Зенгва – відома перекладачка, редакторка, філологиня за освітою, справжня професіоналка.

Пані Вікторія радо поділилася досвідом як перекладацтва, так і основами редакторської праці. Здобувачі вищої освіти мали змогу дізнатися практичні лайфхаки роботи з текстом. Гостя спонукала здобувачів вищої освіти не боятися пробувати свої сили у редагуванні й перекладі. Як справжня українка, поціновувачка рідного слова пані Вікторія має мрію – популяризувати українське слово в Європі й перекладати твори українських письменників для європейського читача! Сподіваємося, що наші здобувачі вищої освіти, завдяки таким зустрічам із професіоналами-практиками, із легкістю опанують бажаний освітній компонент, що обрали. Попри війну освіта повинна бути якісною, нація повинна розвиватися, молоде покоління повинне стати справжніми професіоналами, тому професорсько-викладацький склад кафедри докладає максимум зусиль, щоб це забезпечити.


"Виховання активної української молоді - запорука єдності держави!"

   Така спільна думка об'єднала учасників міжвузівського круглого столу між здобувачами освіти КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "ХАРКІВСЬКА ГУМАНІТАРНО-ПЕДАГОГІЧНА АКАДЕМІЯ" ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ та НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ з теми «НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ». Майбутні фахівці продемонстрували різні шляхи реалізації національно-патріотичного виховання молоді. Зокрема проаналізували національно-патріотичне виховання  здобувачів освіти академії з точки зору студентського самоврядування, поділилися власним досвідом упровадження ідей патріотичного виховання за кордоном. 

  Студенти-філологи  продемонстрували важливість формування соціальних та громадських компетентностей на уроках української літератури послуговуючись творами вітчизняних та сучасних письменників.  

      Планомірна, систематична робота закладів освіти у контексті національно-патріотичного виховання молодого покоління є необхідною умовою не тільки формування високоосвіченої, духовної, патріотичної молоді, а й тією гарантією МИРУ та злагоди на УКРАЇНСЬКІЙ землі.

Гідно тримаємо освітній фронт!

         Кафедра української лінгвістики, літератури та методики навчання розпочала освітній процес 2022–2023 н.р. із 15 серпня 2022 року. Попри надзвичайно напружену ситуацію в Україні та Харкові зокрема, викладачі гідно й у повному обсязі виконують професійні обов՚язки. Життя триває, і ми віримо, що Перемога буде за нами, що ми повернемося у стіни нашого ЗВО, що будемо викладати аудиторно. А поки що співпрацюємо зі здобувачами дистанційно. Ми проводимо навчальні заняття, приймаємо захисти дослідницьких проєктів із краєзнавчої практики, підвищуємо рівень своєї кваліфікації через участь у різноманітних семінарах, плануємо свою діяльність на цей навчальний рік. В умовах сьогодення здобувачі потребують не тільки ґрунтовних знань, але й нашої моральної підтримки. Під час виховних годин ми, куратори та наставники груп, намагаємося показати, що тільки мудрість, оптимізм та патріотичне світовідчуття допоможуть вистояти сьогодні. 

        Шановне товариство,тримаймо стрій!



Працюємо заради майбутнього нашої молоді!

Перше засідання кафедри української лінгвістики,

літератури та методики навчання 2022-2023 н.р. в умовах воєнного стану.

 

12 серпня 2022 року відбулося перше засідання кафедри 2022-2023 н.р.

Цьогорічне засідання вирізняється, по-перше складними умовами, а по-друге – професорсько-викладацькими змінами складу кафедри. Так, перед тим як перейти до порядку денного, Демченко Наталя Дмитрівна, завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання повідомила присутніх про те, що у творчий відпочинок вирішила піти берегиня українського слова, культури, традицій, вишукана частинка серця кафедри – Марія Іллівна Кордулян, яка майже все життя пропрацювала в академії! Знана не лише на Слобожанщині, але й в кожному куточку України, відома своїми творчими успіхами всеукраїнських студентських перемог, доброчесним суддівством різних усеукраїнських конкурсів із української мови та літератури. Кожен член кафедри побажав Марії Іллівні подальших творчих злетів, нових перемог; передати Дух української нації, поділитися педагогічним досвідом із європейцями.

Одна новина змінилася іншою – Наталя Дмитрівна з приємністю повідомила, що до науково-педагогічного складу кафедри приєднується Геращенко Ольга Миколаївна – кандидат філологічних наук, доцент, фахівець із польської мови, справжня майстриня своєї справи з багатим  професійним закордонним досвідом і просто щира й приємна й людина! Усі викладачі кафедри радо зустріли нову колегу.

За порядком денним було розглянуто ряд першочергових питань роботи  кафедри. Першим, що було зроблено – це визначено стан і безпечність перебування усіх членів кафедри й можливість виконання ними посадових обов’язків. Установлено, що з усіма працівниками все добре, всі сумлінно виконують свої посадові обов’язки. Викладачі кафедри згідно з розкладом повинні проводити заняття. Для проведення занять визначили наступні формати проведення: відеозв’язок (Zoom), чат-зв’язок (телеграм, вайбер та ін.), платформи Elearn, при самостійній роботі ‒ також месенджери для оперативного донесення інформації студентам. 

Наталя Дмитрівна акцентувала, що незважаючи на складний для нашої країни час, умови воєнного стану, здобувачі вищої освіти прагнуть до навчання, адже в нашій академії найкращий, потужний професорсько-викладацький склад! За перебігом вступної кампанії помітно, що вступники обирають саме наш заклад вищої освіти, тому для викладачів першочергова місія – це докласти максимум зусиль для високоякісної підготовки сучасної молоді! Саме ця освічена молодь відновлюватиме нашу Харківщину та сприятиме України!