Науково-методична робота викладачів кафедри

Укладачі: Наталя Демченко, Ірина Волкова, Ольга Масло


У навчально-методичному посібнику відповідно до програми курсу «Морфологія української мови» запропоновано як лекційний матеріал, так і вправи до практичного його опрацювання, а також контрольні питання до кожного розділу, що дадуть можливість організувати здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія для самостійної роботи, допоможуть їм закріпити й удосконалити практичні навички аналізу мовних явищ. Використання посібника допоможе активізувати роботу студентів зі всебічного та глибокого вивчення морфологічних явищ української мови. Призначений для студентів філологічних спеціальностей закладів вищої освіти, учителів та викладачів.

Укладачі: Ірина Волкова, Ольга Масло, Марія Кордулян


У методичних вказівках висвітлено теоретичні питання української фонетики та фонології. Видання допоможе активізувати роботу здобувачів вищої освіти щодо всебічного та глибокого вивчення фонетичних, фонологічних особливостей сучасної української літературної мови. Курс лекцій розрахований на здобувачів освіти спеціальності 035 Філологія.

Укладачі: Н. Демченко, Т. Крехно, А. Чала


Навчальний посібник спрямований на формування у здобувачів вищої освіти фахових компетентностей. Присвячений розгляду базових тем із зазначеного курсу мовознавства і містить три блоки: теоретичний, у якому подані матеріали лекцій освітнього компонента; семінарський блок, у якому пропонуються завдання для семінарських занять; практичний блок, у якому подані практичні завдання; блок для самостійної роботи здобувачів вищої освіти; тестові завдання на закріплення знань; індивідуальні завдання;  рієнтовний перелік питань до підсумкового контролю; словник основних термінів. До кожної теми й у кінці посібника подано рекомендовану літературу для опрацювання, що сприятиме інтенсифікації самостійної роботи здобувачів вищої освіти у межах освітнього компоненту «Загальне мовознавство».


Навчальний посібник адресовано здобувачам першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 035 Філологія (Українська мова та література), а також науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти.

Укладачі:  Наталя Демченко, Ірина Волкова, Анна Чала


У пропонованому практикумі подано перелік важливих для засвоєння курсу тем і планів до них, список літератури, опорні схеми у вигляді QR-кодів, а також систему практичних завдань, що дають можливість організувати здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія для самостійної роботи, допоможуть їм закріпити й удосконалити практичні навички аналізу синтаксичних явищ. Пропонуються схеми розбору словосполучення, простого неускладненого і простого ускладненого речення, складних конструкцій, наводяться зразки аналізу тих чи інших структуру. для здобувачів вищої освіти першого бакалаврського рівня освітньої програми Українська мова та література, викладачів.

Укладачі:  Наталя Демченко, Анна Чала


У методичних настановах до виконання практичних занять і самостійної роботи для здобувачів вищої освіти першого бакалаврського рівня, компактно репрезентовано основні теми освітнього компонента «Українська діалектологія»

Запропоновано теми практичних і самостійних робіт, до яких подано план, літературу, методичні рекомендації для самостійного вивчення матеріалу, практичні завдання для самостійного контролю засвоєних знань; пропонується основна та додаткова література для самостійного опрацювання, контрольні роботи, тестові завдання, глосарій. Усе це активізує здобувачів вищої освіти в освітньому процесі, учить їх працювати самостійно.

Для здобувачів вищої освіти першого бакалаврського рівня освітньої програми Українська мова та література, викладачів.

Укладачі: А. Харківська, Н. Демченко, Ю. Місяк

Щоденник укладений відповідно до програми практики «Пробні уроки в закладах загальної середньої освіти» та призначений для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 035 Філологія, а також науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти.

Укладачі:  Н. Демченко, О. Масло, І. Волкова, М. Кордулян, І. Романова

У посібнику подано плани практичних та семінарських занять, список рекомендованої літератури до кожної з тем, а також інструктивно-методичні рекомендації, у яких висвітлено узагальнений матеріал щодо основних рис літературного процесу, життя й творчості письменника, запропонований аналіз як окремих творів, так і художнього доробку найяскравіших постатей в цілому, а також цікаві факти з життя письменників, що сприятиме поглибленню вивчення біографії майстрів слова другої половини ХІХ століття. Призначений для студентів філологічних спеціальностей закладів вищої освіти, учителів та викладачів.

Укладачі:  Наталя Демченко, Ольга Масло, Ірина Волкова, Марія Кордулян

У посібнику висвітлено узагальнений матеріал щодо основних рис літературного процесу, життя й творчості письменників, цікаві факти з їхнього життя, запропонований аналіз як окремих творів, так і художнього доробку найяскравіших постатей в цілому, що сприятиме поглибленню вивчення біографії майстрів слова; подано плани практичних та семінарських занять, список рекомендованої літератури до кожної з тем, а також інструктивно-методичні матеріали. Призначений для здобувачів вищої освіти першого (ба5калаврського) рівня філологічних спеціальностей, учителів та викладачів. 

Укладачі: Алла Харківська, Ольга Масло, Марія Кордулян

Методичний посібник укладений відповідно до програми «Фольклорна практика», містить рекомендації та настанови з підготовки до практики, методи збирання та обробки фольклорного матеріалу, питальник з програми практики, зразки записування та системного аналізу фольклорних текстів.

Посібник призначений для здобувачів вищої освіти філологічних спеціальностей і викладачів закладів вищої освіти. 

Укладачі: Демченко Н.Д., Чала А.Г.

Орієнтація практикуму максимально спрямована на самостійну, індивідуальну роботу студентів, зокрема на опрацювання ними усіх тем відповідно до тематичного плану робочої навчальної програми, виконання спеціальних вправ із дисципліни, відповідає засадам кредитно-трансферної системи навчання, згідно з якими самостійна робота в бібліотеках чи вдома є одним з пріоритетних видів діяльності, оскільки вчить молодь не отримувати, а здобувати знання, орієнтуючись на потреби майбутньої професії та особисті інтелектуально-психологічні риси.

Запропоновано 9 тем практичних занять, до яких подано план, літературу, орієнтовні теоретичні відомості, методичні рекомендації для самостійного вивчення матеріалу, практичні завдання для самостійного контролю засвоєних знань. Усе це активізує студентів в освітньому процесі, учить їх працювати самостійно.

Практикум стане в пригоді здобувачам другого (магістерського) рівня вищої освіти та викладачам ЗВО. 

Укладачі: Полякова І.В.

У посібнику вміщено систематизовані за розділами та темами завдання з дисципліни «Сучасна українська мова» з метою організації самостійної роботи здобувачів закладу вищої педагогічної освіти. Матеріали завдань охоплюють усі теми програми.

Структура посібника відповідає змісту й завданням, визначеним чинною програмою навчальної дисципліни «Сучасна українська мова».

Посібник призначено для викладачів та студентів нефілологічних спеціальностей закладів вищої педагогічної освіти як заочної, так і денної форми навчання. 

Укладачі:  Петриченко Л.О.,Демченко Н.Д.,Чала А.Г. 

Видання містить практичні рекомендації щодо організації навчально- й науково-дослідницької діяльності майбутніх фахівців філологічного профілю, зокрема освітньої програми Українська мова та література.

Мета методичних рекомендацій допомогти здобувачам вищої освіти філологічного профілю оволодіти технологією написання рефератів, статей, курсових робіт, підготувати і захистити їх.

Видання рекомендоване для здобувачів вищої освіти першого бакалаврського рівня філологічних спеціальностей та викладачів ЗВО. 

Укладачі: Романова І.В.

Видання містить завдання, спрямовані на практичне осягнення дисципліни «Риторика». Воно має такі розділи: «Історичний розвиток риторики», «Основні категорії риторики», «Культура спілкування та мовлення оратора», «Класифікація красномовства, ведення діалогу та суперечки».

Методичні настанови призначено для підготовки студентів-бакалаврів спеціальностей 035 Філологія, 034 Культурологія. Матеріали цього видання можуть стати в нагоді викладачам та студентам закладів вищої освіти гуманітарних спеціальностей. 

Укладачі: Демченко Н.Д., Лонська І.О., Оловаренко О.І.

У робочому зошиті подано навчально-тренувальні вправи до розділу «Морфологія» з дисципліни «Українська мова» для здобувачів вищої освіти коледжу.

Мета посібника – допомогти здобувачам вищої освіти відновити й поглибити закріпити та розширити, узагальнити й систематизувати теоретичні та правописні знання з морфології, виробити практичні вміння та навички у вдосконаленні власного усного та писемного мовлення; сформувати орфографічну грамотність, що є основою розвитку комунікативної компетенції особистості майбутнього педагога; виробити навички контролю й самоконтролю, а також підготуватися до складання ЗНО.

Робочий зошит стане у нагоді здобувачам вищої освіти та фахової перед вищої освіти і викладачам ЗВО.

Оцінювання здійснюється за 12-ти бальною шкалою.  

Укладачі: Полякова І.В.

Робочий зошит спрямований на забезпечення усвідомленого розуміння навчального матеріалу освітнього компонента «Усна народна творчість», розвиток творчого потенціалу студентів першого курсу освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» спеціальності 035 Філологія.

Робочий зошит призначений для здійснення компетентнісного формування знань, умінь і навичок у процесі практичної та самостійної роботи здобувачів вищої освіти. 

Укладачі: Алла Гейдел, Олена Оловаренко

Матеріал практикуму укладено відповідно до чинної Програми з української мови, затвердженої Міністерством освіти і науки України.

Завдання з української мови з використанням QR-коду, подані у праці, призначені для перевірки й оцінювання знань фактичного матеріалу, практичних навичок мовного аналізу здобувачів вищої освіти.

Для викладачів, учителів та здобувачів вищої освіти ЗВО. 

Укладачі: Харківська А.А., Демченко Н.Д., Чала А.Г.

Методичний посібник укладений відповідно до програми "Українська діалектологія", містить рекомендації та настанови з підготовки до практики, методи збирання та обробкидіалектологічного мовного матеріалу, питальник з програми практики, зразки записування та системного аналізу діалектних текстів. 

Для студентів філологічних спеціальностей і викладачів закладів вищої освіти. 

Укладачі: Н.Д. Демченко, Л.О. Петриченко, А.Г. Чала

У запропонованому практикумі містяться розділи, які відповідають структуруванню названого курсу: "Фонетика й фонологія", "Складоподіл. Акцентологія. Орфоепія", "Лексика та лексикологія", "Фразеологія", "Морфеміка та словотвір", "Морфологія", "Синтаксис". Кожний розділ містить перелік теоретичних питань, які орієнтують студентів під час самостійної підготовки, а також призначені для перевірки їхніх знань; різноманітні впрви й практичні завдання, що мають на меті закріпити й поглибити теоретичні знання; список рекомендованої літератури, яку студенти можуть використовувати для підготовки до іспитів і практичних занять.

Практикум стане в нагоді учням, абітурієнтам, студентам та вчителям шкіл та викладачам ЗВО. 

Укладач: Т.І. Крехно

Видання містить систему вправ та завдань, спрямованих на формування навичок здійснювати історично-порівняльний аналіз лінгвістичних фактів фонетичного та лексичного рівнів, характеризувати особливості східної, західної та південної груп слов'янських мов, працювати з етимологічними та перекладними словниками, читати тексти, написані східнослов'янськими, західнослов'янськими та південнослов'янськими мовами.

Укладачі: Петриченко Л.О., Бабакіна О.О., Масло О.В., Волкова І.В.

У навчальному посібнику висвітлено теоретичні питання щодо укладання найбільш поширених ділових паперів та подано практичні вправи, що допоможуть ефективному формуванню комунікативної компетентності майбутніх педагогів. Видання допоможе активізувати роботу студентів зі всебічного та глибокого вивчення граматичних, стилістичних, синтаксичних особливостей української мови за професійним спрямуванням. Призначено для студентів вищих навчальних закладів та викладачів.

Укладач: Давидченко І.Д.

До словника ввійшли основні літературознавчі терміни, що вивчаються протягом двох років курсу "Зарубіжна література"; відомості про літературні часописи, національні та міжнародні літературні премії; інформація про літературні організації та спілки, асоціації та угруповання.

Словник розрахований на широке коло читачів. Він стане в пригоді студентам і викладачам кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, усім, кого цікавить зарубіжний літературний процес.

Укладачі: Х.М. Лісковацька, Н.І. Потеряйко

Практикум укладений із метою вироблення у студентів філологічних спеціальностей умінь і навичок застосовувати практичні знання з курсу "Загальне мовознавство" на практиці. Він містить завдання закритої форми з основних теоретичних питань лінгвістики, зокрема: предмет і завдання загального мовознавства, знакова природа мови, мова та мислення, мова та мовлення, фонологічна, граматична, лексико-семантична системи мови, проміжні рівні мови, мова та суспільство, мова й історя, а також критерії оцінювання. Збірник тестів може бути викорстаний під час поточного та підсумкового контролю. Згодиться як для аудиторної, так і самостійної роботи студентів. Стане в нагоді викладачам вищих навчальних закладів, аспірантам і всім охочим виявити рівень знань із загального мовознавства. 

Укладачі: Полякова І.В., Проворна І.О.

Мовленнєва майстерність майбутніх педагогів є професійно значущою за своєю роллю. Проблема мовленнєвої майстерності невіддільна від розуміння національного і соціокультурного феномена мовної особистості взагалі й мовної особистості вчителя зокрема. Її опануванню сприятиме матеріал пропонованого практикуму. Зміст практичних завдань зумовлений комунікативно-діяльнісний підходом до навчання іспрямований на розвиток аналітичних, дослідницьких, мовленнєвих здібностей майбутніх педагогів.

Методичні рекомендації стануть у нагоді як студентам усіх спеціальностей, так і викладачам.

Укладач: Крехно Т.І.

У навчальному посібнику з "Історичної граматики" висвітлено наукові теорії з питань еволюціонування фонологічної системи, історії формування граматичних класів частин мови, розвитку синтаксичного рівня праслав'янської, протоукраїнської, староукраїнської мов.

Навчальний посібник покликаний оптимізувати роботу студентів над лекційними матеріалами з курсу "Історична граматика", поглибити та систематизувати знання з історії української мови, сформувати наукове підгрунтя філологічного світогляду. 

 Укладач: Крехно Т.І.

Видання містить систему вправ та завдань, спрямованих на практичне засвоєння закономірностей розвитку граматичної будови української мови, формування навичок здійснювати історичний аналіз лінгвістичних фактів фонетичного, морфологічного, синтаксичного рівнів української мови. 

Укладач: Крехно Т.І.

Видання містить систему вправ та завдань, спрямованих на практичне опрацювання теоретичних положень курсу "Методика навчання української мови в початковій школі". Практикум охоплює розділи "Методика вивчення частин мови", "Методика вивчення розділу "Будова слова. Словотвір", "Методика вивчення фонетики і графіки".

Матеріали практикуму враховують оновлені підходи до мовної освіти в контексті реформування загальної середньої освіти "Нова українська школа".

Практикум призначено для підготовки студентів-бакалаврів за спеціальністю Початкова освіта, а також для оптимізації професійно-методичної підготовки магістрів за спеціальністю Початкова освіта в ході вивчення навчальної дисципліни "Технології вивчення галузі "Мова і література". Водночас видання може бути корисним для вчителів початкових класів та викладачів педагогічних закладів вищої освіти. 

Укладачі: О.О. Бабакіна, Н.Д. Демченко, М.І. Кордулян, І.В. Волкова, О.В. Масло

У практикумі подано тексти для диктантів, уміщено вказівки щодо методики проведення та оцінювання цього виду роботи в закладах освіти різного рівня. Видання допоможе оптимізувати роботу учнів та студентів зі всебічного та глибокого вивчення орфографічних та пунктуаційних норм української мови, сприятиме набуттю навичок граматичного письма.

Призначений для старшокласників, студентів закладів вищої освіти, учителів та викладачів.

Укладачі: Бабакіна О.О., Кордулян М.І., Лигус О.Ф.

Метою пропонованого практикуму з методики викладання є допомога студентам в оволодінні новими підходами та змістом навчання української мови й читання молодших школярів, ефективними способами керівництва освітнім процесом сучасними технологіями навчання й виховання. У праці вміщені практичні й лабораторні заняття з методики.

Робоча частина складається з двох розділів - практичні й лабораторні та плани завдань для самостійної роботи з методики викладання української мови в початкових класах. До кожного змістового модулю надано рекомендовану літературу, питання для самоконтролю, зошит й завдання або схеми аналізу підручників, спостережених у школі уроків. Практикум стане в нагоді викладачам методики викладачам методики викладання української мови, учителям і студентам факультету початкової освіти та філології. 


Укладачі: Волкова І.В., Масло О.В.

Практикум зорієнтований на вироблення навичок правильного перекладу текстів фахового спрямування українською мовою, а саме: добирати українські еквіваленти фахових термінів, граматичних сполучень та синтаксичних конструкцій аналогів російської мови для спеціальностей "Початкова освіта", "Дошкільна освіта", "Спеціальна освіта", "Соціальна робота", "Середня освіта (Фізичне виховання)", "Середня освіта (Музичне мистецтво", "Середня освіта (Англійська мова)", "Середня освіта (Інформатика)"

Видання стане в нагоді викладачам і студентам вищих навчальних закладів при вивченні дисципліни "Українська мова за фаховим спрямуванням". 

Укладачі: Потеряйко Н.І., Проворна І.О.

"Методичні рекомендації з методики української мови" укладені відповідно до вимог робочої навчальної програми з дисциплін "Методикавикладання української мови" та "Каліграфія" і спрямовані на вирішення завдань удосконалення професійної підготовки фахівців за спеціальністю "Початкова освіта".

Рекомендовані матеріали можуть бути використані викладачами у процесі вивчення зазначеної навчальної дисципліни, а також будуть корисним методичним матеріалом для студентів.


Укладач: Крехно Т.І.

У навчальному посібнику висвітлено наукові теорії з питань походження словя'н і їх мов, класифікації слов'янських мов , етапів історичного розвитку сучасних млов'янських мов, схарактеризовано особливості фонетичної, графічної та лексичної систем слов'янських літературних мов.

Навчальний посібник покликаний оптимізувати роботу студентів над лекційеим матеріалами з курсу "Історія слов'янських мов", поглибити та систематизувати знання з історії слов'янських мов, сформувати наукове подгрунтя філологічного світогляду. 

Укладач: Гейдел А.М., Оловаренко О.І.

Матеріал навчально-методичного посібника укладено відповідно до чинної Програми з української мови, затвердженої Міністерством освіти і науки України (2004 р.). Лінгвістичні ігри та вправи, уміщені у праці, призначені для перевірки й оцінювання знань фактичного матеріалу, практичних навичок мовного аналізу студентів І-ІІ курсів коледж.

Для викладачів та студентів.

Укладач: І.О. Лонська

У робочому зошиті міститься навчально-тренувальні вправи до розділу "Орфографія" із дисципліни "Українська мова" для студентів коледжу.

Структура кожної із тем порядкована меті - допомогти студентам відновити й поглибити, закріпити та розширити, узагальнити й систематизувати правописні знання з основних розділів української мови, виробити практичні вміння та навички у вдосконаленні власного й чужого усного та писемного мовлення; сформувати орфографічну грамотність, що є основою розвитку комунікативної компенції особистості майбутнього педагога; розвинути науково-дослідницькі здібності та виробити навички контролю й самоконтролю, а також підготуватися до ЗНО.

Робочий зошит стане у нагоді студентам і викладачам ЗВО.

Оцінювання здійснюється за 12-ти бальною шкалою. 

Укладачі: Демченко Н.Д., Петриченко Л.О., Чала А.Г.

Орієнтація навчально-методичного посібника максимально спрямована на самостійну, індивідуальну роботу студентів, зокрема на опрацювання ними усіх тем відповідно до тематичного плану робочої навчальної програми, виконання спеціальних вправ з дисциплін, а також трьох домашніх конторльних робіт, посібник відповідає засадам кредитно-модульної системи навчання, згідно з якими самостійна робота в бібліотеках чи вдома є одним з пріоритетних видів діяльності, оскільки вчить молодь не отримувати, а здобувати знання, орієнтуючись на потреби майбутньої професії та особисті інтелектуально-психологічні риси.

Запропоновано 16 тем, до яких подано план, літературу, методичні рекомендації для самостійного вичення матеріалу, практичні завдання для самостійного контролю засвоєних знань. Усе це активізує студентів у навчальному процесі, учить їх працювати самостійно.

Пропоновані конторольні завдання з курсу "Ділова українська мова" призначені для студентів як денної, так і заочної форм усіх спеціальностей. Контрольні роботи мають на меті перевірку тих теоретичних знань та практичних навичок, які студенти мали отримати в результаті самостійного вивчення програми запропонованого курсу.

Навчально-методичний посібник стане в нагоді студентам та викладачам ВНЗ.

Укладач: Проворна І.О.

Практикум "Тестові завдання з синтаксису (готуємося до ЗНО)" укладений відповідно до програми з дисципліни "Українська мова" для студентів, які мають базову середню освіту. Спрямований на поглиблення знань із синтаксису простого і складного речень, пунктуації. Основне завдання - підготувати до успішного складання завдань ЗНО із синтаксису.

Тестові завдання можуть бути використані викладачами та студентами під час вивчення дисципліни "Українська мова", "Сучасна українська мова".

Укладач: Гейдел А.М., Оловаренко О.І.

Матеріал практикуму укладено відповідно до чинної Програми з української мови, затвердженої Міністерством освіти і науки України. Вправи з української мови з використанням  QR-коду, уміщені у праці, призначені для перевірки й іцінювання знань фактичного матеріалу, практичних навичок мовного аналізу студентів.

Для викладачів та студентів ВНЗ.