Новини 

2023-2024 н.р.

Відзначаємо Дні науки! 

Онлай-подорож до Острозького музею книги та друкарства

29 квітня 2024 року до студентів-філологів із гостьовою лекцією завітав виконувач обов'язків директора Державного історико-культурного заповідника міста Острога Андрій Брижук. Пан Андрій провів філологічне товариство залами Музею  книги та друкарства міста Острога, що міститься в Луцькій надбрамній вежі XVІ ст., розповів про зародження книгодрукування в Україні, представив колекцію музейних стародруків XVI – початку ХІХ століть, ознайомив з особливостями роботи друкарні князя В.-К. Острозького, роллю Острозької Академії (1576-1636) як першого потужного просвітницького та книговидавничого осередка Східної Європи. Надзвичайне враження на аудиторію справили розповіді й відеоматеріали про рідкісні книги музейної колекції: рукописні Євангеліє XVІ ст., Острозьку Біблію, інкунабули, рукописний Коран, Патерик Києво-Печерський, "Енеїду" Котляревського, Шевченкові "Кобзарі". Представлена паном Андрієм історія друкарства постала свідченням впевненого загальнокультурного поступу українського народу.

ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ 

XIV МІЖНАРОДНОГО МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОГО КОНКУРСУ УЧНІВСЬКОЇ ТА СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ

ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА!

  Сьогодні, 17 квітня 2024 року, на Вченій раді академії професорсько-викладацький склад на чолі з ректором академії - Галиною Федорівною Пономарьовою - вітали здобувачок-переможниць 🏆 XIV Міжнародного мовно-літературного конкурсу  учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка - Кондратенко Ларису (здобувачку вищої освіти 511 уф групи), яка посіла 🥇місце, і Переверзєву Вікторію (здобувачку фахової  передвищої освіти 31 по групи), яка посіла 🥉 місце  у  фінальному етапі – на загальнодержавному рівні, і їх керівниць - Ольгу Володимирівну Масло та Інну Олексіївну Проворну! 

Майже кожного року здобувачі освіти нашої академії досягають високих результатів у цьому конкурсі. Вітаємо вас і бажаємо успіхів у навчанні та визначних досягнень на життєвій ниві!

Обмінюємося науковими напрацюваннями

17 квітня 2024 року науково-педагогічні працівники і здобувачі Харківської гуманітарно-педагогічної академії взяли участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Сучасна дитяча та юнацька література: реалії і перспективи» на базі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.

Обидві ХГПА пов’язує плідна співпраця, зокрема в аспекті реалізації спільного проєкту «Схід і Захід разом».

Виголошені на пленарному та секційних засіданнях доповіді засвідчили вагомість досліджування проблем дитячої літератури в теоретичній і практичній площинах, особливо у вимірі сьогодення, коли українці зі зброєю в руках виборюють право на самобутність, на збереження й розвиток рідної мови і культури.

І тут надійним опертям постає молоде покоління українців! Допомогти їм у цьому була покликана сьогоднішня науково-практична конференція.

Специфіка функціювання сучасної дитячої та юнацької літератури, методика її вивчання в закладах освіти, форми й методи її популяризації в умовах інформаційного суспільства, творчі виміри та проблеми перекладу дитячих і юнацьких художніх творів стали предметом доповідей і жвавих обговорень…

Тримаймо стрій!

Гостьова лекція «Чоловічі смаки і кулінарні витребеньки: сучасна українська література»

16 квітня 2024 року ми радо вітали гостю Олену Маланій – кандидата філологічних наук, доцента кафедри української літератури Волинського національного університету імені Лесі Українки. Пані Олена у своїй науковій та викладацькій практиці звернула увагу на гастрономічний дискурс в  українській літературі. Під час викладу «Чоловічі смаки і кулінарні витребеньки: сучасна українська література» перед учасниками зустрічі розгорнувся концепт гастрономічної культури як національний феномен, утілений у художніх текстах.  Кулінарно-гастрономічні образи беруть участь у формуванні історичного тла текстів, у кшталтуванні персонажів, в увиразненні образу автора, є засобами об’єктивації естетичних, культурних смаків українців, народної філософії. 

Гостьова лекція розширила наукові обрії студентів-філологів, котрі в рамках гуртка «Наукові студії з історії мови і діалектології» реалізують проєкт «Гастрономічний код Слобожанщини» й досліджують іншу площину гастрономічних наративів: діалектне мовлення. Представлена пані Оленою гастрономічна картина світу художніх текстів, безперечно, позитивно позначиться на подальшій інтерпретації  говіркових аудіозаписів на тему народної кухні, на виявленні й усвідомленні глибинних культурних пластів, що містять у собі прості розповіді людей про родинні традиції споживання їжі.

Шановна пані Олено, щиро дякуємо за таку нагоду!

Удосконалюємо перекладацьку майстерність

Протягом березня викладачі кафедри і здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня освіти спеціальності 035 Філологія на запрошення колег із Волинського національного університету імені Лесі Українки брали участь у перекладацьких майстернях у рамках проєкту "Жіноча сторона поезії, або Через вірші до мови", що фінансується Національним агентством академічних обмінів.

18 та 25 березня 2024 року відбулися майстер-класи за участю поетес Кристини Домбровської та Малгожати Лебди в Римському університеті Ла Сапієнца у змішаному форматі (наживо та онлайн).

Майстер-класи у змішаній формі за участі відомих польських авторок організувала Польська академія наук – Відділ у Римі. Координаторка проєкту – директорка Агнешка Стефаняк-Грицко, а модераторами стали професор Луїджі Марінеллі й аспірантка Серена Буті з університету «La Sapienza» у Римі.

Щиро вдячні колегам-полоністам з Луцька за запрошення!

ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ доктора філологічних наук, завідувачки кафедри української філології та журналістики Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка ОЛЬГИ КИРИЛЮК «МОВА ТА ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА»

Сьогодні в стінах Харківської гуманітарно-педагогічної академії (хоч і в режимі онлайн, але цього ніхто не відчув – настільки «живим» і активним було професійне спілкування!) здобувачі бакалаврського рівня за спеціальністю 035 Філологія (Українська мова та література), магістранти освітньо-професійної програми «Польська мова та література. Українська мова та література», науково-педагогічні працівники вишу мали чудову нагоду насолодитися лекцією доктора філологічних наук Ольги Леонідівни Кирилюк.

Пані Ольга одразу ж зацікавила авдиторію візуалізацією лекційного матеріалу та проблемними запитаннями, які спонукали слухачів до вдумливого спільного аналізу чинників інформаційної війни з її давньою «історією», що зокрема засвідчили наведені лекторкою зразки способів мовних маніпуляцій часів Першої світової війни (а вони напрочуд перегукуються зі способами мовних маніпуляцій сьогодення)…

Надзвичайно важливо, що здобувачі освіти побачили звичний фаховий матеріал із його термінологійним апаратом (актуалізація семи, концептуальна метафора, евфемізм, наратив тощо) в його прикладному аспекті, важливому в сьогоднішньому протистоянні українців ворожій пропаганді.

Те, що слухачам лекції болить мовна агресія, мовна маніпуляція, засвідчили власні приклади, якими вони органічно доповнювали лекційний матеріал, а «диригентом в оркестрі» виступала пані Ольга, а отже, лекція стала по-справжньому майстер-класом для майбутніх викладачів-філологів (україністів і полоністів).

Необхідність таких науково-методичних заходів зовнішньої академічної мобільності не викликає сумнів.

Тож продуктивна співпраця між ХГПА та ЦДУ ім. В. Винниченка триває!

P. S. А найкраща нагорода лекторові – Ользі Леонідівні – захоплені відгуки студентів і магістрантів, які вже чекають наступних майстер-класів…

P. P. S. Чекають і колеги-викладачі, також активні учасники сьогоднішнього свята наукового спілкування!..

Лекція з мовознавства

Науково-педагогічні працівники кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання разом із магістрантами спеціальності 035 Філологія (Українська мова та література. Польська мова та література) відвідали лекцію з мовознавства професора Лучик Алли Анатоліївни на тему "Методи лінгвістичної компаративістики у наукових дослідженнях". Лекційний матеріал був надзвичайно пізнавальний і корисний для чинних і майбутніх дослідників у галузі порівняльно-історичного, зіставно-історичного та зіставного (типологічного і контрастивного) мовознавства.

Майстер-клас із Кристиною Домбровською


18 березня 2024 року  в рамах міжнародного проєкту "Жіноча сторона поезії, або через вірші до мови" спільно з вільнюськими студентами онлайн приєдналися до зустрічі з польською авторкою - КРИСТИНОЮ ДОМБРОВСЬКОЮ, поеткою і перекладачкою. Здобувачі вищої освіти освітньої програми Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література мали змогу відвідати унікальний майстер-клас із літературної творчості та перекладу! Модерував зустріч  полоніст світового рівня Луїджі Марінеллі з римського університету La Sapienza.

Дякуємо колегам із Волинського національного університету імені Лесі Українки за співпрацю і запрошення!

Всеукраїнська олімпіада з методики викладання української мови та літератури

16 березня 2024 р. відбулася Всеукраїнська олімпіада з методики викладання української мови та літератури, у якій взяли участь здобувачки вищої освіти другого (магістерського) рівня освіти  спеціальності 035 Філологія Даріна Рішко і Валерія Лакєєва

Вітаємо з перемогою Даріну  🏆(Диплом ІІІ ступеня) і з підвищенням кваліфікації Валерію!!! Центр мовної та цифрової освіти "Школа успіху" подарував лідеркам доступ до однієї з частин курсу про штучний інтелект чи підготовки до сертифікації, вартістю 950 грн. 😎 

Пишаємося нашими здобувачами вищої освіти! Зичимо подальших творчих злетів і перемог! 🥇🥈🥉

Гостьова лекція "Шевченко і Рєпін: до проблеми мистецького діалогу"

до 210-ї річниці з дня народження Т.Г. Шевченка

Сьогодні з нагоди 210-ої річниці від дня народження Т.Г. Шевченка провідна мистецтвознавиця, заввіділу Харківського художнього музею Ольга Денисенко прочитала для студентів і викладачів нашої академії гостьову лекцію про біографічні й мистецькі паралелі між Шевченком і Рєпіним, 180-річчя якого ми також відзначатимемо цього року. 🕊️

Чудовий знавець факту, пані Ольга відзначала схожість художніх доль двох геніїв – двох синів України. Як родзинки, подавала вона маловідомі загалові важливі нюанси й деталі життя і творчості митців. 🎨

Так, Тарас узимку 1831 року пішки разом з іншими слугами-кріпаками пройшов від Вільна до Петербурга за обозом свого пана, але після заслання першою в Петербурзі він відвідав родину саме Енгельгардтів. 

І, виявляється, незвичайні очі мав Шевченко. А ви знаєте якого кольору вони були? ))))✨

Літературно-мистецька зустріч із Тарасом Шевченком

до 210-ї річниці з дня народження Т.Г. Шевченка

Тарас Шевченко...

Ім'я, яке викликає в кожного українця свої асоціації: поет, пророк, художник. Сьогодні здобувачі освіти Харківського педагогічного фахового коледжу та Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" разом із викладачами вшанували пам'ять Тараса Шевченка - ОСОБИСТОСТІ, яка творила словом і пензлем. За допомогою гри відновили свої знання щодо життєвого шляху митця; познайомилися із Шевченком художником-портретистом, автором "Живописної України"; здобувачі освіти створили постери із цитат із творів Шевченка; узяли участь у музичній вікторині за творами поета.

Тарас Шевченко в стилі діджитал

до 210-ї річниці з дня народження Т.Г. Шевченка

8 березня 2024 року професорсько-викладацький склад  кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, а також здобувачі психолого-педагогічного факультету долучилися до зустрічі зі співробітниками відділу «Україніка» ім.. Т. Г. Шевченка Харківської державної наукової бібліотеки ім. Короленка, присвяченої 210-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка, у форматі «Тарас у стилі діджитал».

Олена Дмитрієва провела цікаву віртуальну подорож у простір цифрової шевченкіани, ознайомивши із різноманітними порталами та сайтами. Особливо пізнавальним було дізнатися про надзвичайний внесок відділу «Україніка» у цифрову шевченкіану, серед якої маловідомі праці М.Сумцова та М. Семенюка, віртуальний фотоальбом, інтерактивна карта пам’ятників Т. Шенвченка, письменники та науковці Харківщини, які присвятили свою творчість Т. Шевченку та ін..

Галина Лях занурила слухачів у час, коли жив Т. Шевченко, його оточення, смаки, сторінки Щоденника, ілюструючи все цікавим наочним матеріалом.

Завдяки інтерактивним завданням, представленим Юлією Уткіною, здобувачі не тільки перевірили свої знання про Кобзаря, але й змогли почути розлогі коментарі до кожної відповіді.

Щиро дякуємо співробітникам відділу «Україніка» Харківської державної наукової бібліотеки  за цікаву та пізнавальну зустріч!

До 210-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка здобувачі креативно попрацювали над створенням постерів "крилаті вислови із творів Кобзаря"

Здобувачі вищої освіти нашого закладу взяли участь у  VI Всеукраїнському конкурсі есе учнівської та студентської молоді «Мій Шевченко», присвяченому творчості великого Кобзаря. Захід проводився за підтримки багатьох державних установ, серед яких Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» та Громадська організація «Інноваційні обрії України». Цьогоріч на конкурс надійшло понад 1007 робіт.   Радіємо, що цьогоріч  ми знову серед переможців.  Міщенко Сергій (Диплом ІІ ступеня) – викладач Гейдел А.М.,    Дидика Оксана (Диплом ІІІ ступеня) – викладач Лонська І.О.     Переможці є і в   номінаціях-    Єгоров Богдан - 11 ф, Бабич Анна - 11 м (Викладач – Гейдел А.М.)

Кращі творчі роботи переможців будуть опубліковані  у збірнику наукових праць «Українські студії в європейському контексті» в рубриці «Рецензії. Огляди. Публіцистика».

Наша дума, наша пісня . . Не вмре, не загине… . От де, люде, наша слава, . слава України!

11 березня 2024 року Харківський обласний центр молоді запропонував узяти участь здобувачам освіти та викладачам закладу в заході «210-та річниця від Дня народження Тараса Шевченка». Під час події модераторка (музейниця) ознайомила присутніх із важливими віхами життя та творчості Пророка, таким чином мотивуючи студентську молодь поглиблено зацікавитися буттям Поета та Художника.

Цілком доречною була ілюстрація актуального візуального матеріалу щодо Тараса Шевченка.

Уклінно дякуємо організаторам за пізнавальну комунікацію!

…І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі.

210 років від дня народження національного і світового генія, поета, художника, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Його ім’я, увібрало в себе душу народу, стало часткою його життя. Зі святом!

Цьогоріч із цієї нагоди  відбувся всеукраїнський краєзнавчий конкурс “От де, люде, наша слава, слава України!”. Здобувачі вищої освіти Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської обласної ради радо взяли участь у цьому конкурсі й саме у день народження Великого Кобзаря отримали сертифікати учасників!

Підсумки загальноакадемічної акції "Лист захисникам і захисницям України"

Щиро дякуємо за активну участь, усі ваші листи неодмінно отримають наші Герої!

Слава Україні!

Україна починається з тебе!💙💛

Розмови про академічну й позаакадемічну доброчесність

21 лютого 2024 року в колі філологічної спільноти відбулися «Розмови про академічну й позаакадемічну доброчесність». Міркування про порядність у сучасній вищій освіті спонукали студентів до осягнення поняття «Цифрова етика». Аналіз чесних і нечесних моделей використання Інтернет-ресурсів здійснювався на матеріалі таких запитів в Інтернеті: скачати реферат дешево; читати книгу онлайн; слухати музику без ліцензії і без ліміту; дивитися кіно онлайн без реклами безкоштовно в хорошій якості.

Учасники діалогу з’ясовували умови законного й незаконного використання Інтернет-продукції, виявляли причини процвітання музичного піратства, рахували збитки, які приносить автору вкрадена в нього, скопійована й розміщена в Інтернеті книга, розмірковували над адміністративною та кримінальною відповідальністю поширювачів краденої кінопродукції, а також моральною відповідальністю глядачів – споживачів краденого кіно.

Відверті історії з власного досвіду взаємодії з незаконно розміщеною в Інтернеті продукцією споводували жваву дискусію й висновок про більшу вагу персональної культури споживання Інтернет-продукту, аніж правового врегулювання цих процесів.

 Організатори заходу, команда бакалаврів та магістрів-філологів, надали інформацію про українські сервери для завантаження / читання / перегляду / слухання Інтернет-контенту (книг, музики, фільмів), що не порушують авторських прав.

Міжнародний день рідної мови!

21 лютого до Міжнародного дня рідної мови здобувачі 11по та 41по  груп провели круглий стіл "О слово рідне, хто без тебе я?". Учасники повідали історію походження свята, дібрали вислови відомих людей різних країн про рідну мову, доводячи, що для кожного народу мова є інтелектуальним та духовним надбанням своєї країни.  Здобувачі декламували власні вірші та поезії українських поетів про рідну мову, розкриваючи її красу та силу. Проведені цікаві мовні вікторини. "Молитва до мови" та "Гімн українській мові" нікого не залишили байдужими.

Моделювання уроків української мови та літератури на засадах компетентнісного підходу

Сьогодні, 07 лютого 2024 року, попри масові обстріли, у рамках вивчення фахових освітніх компонентів для здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія і викладачів кафедри проведено майстерку «Моделювання уроків української мови та літератури на засадах компетентнісного підходу» онлайн на платформі ZOOM. Спікером цього заходу була лауреатка міського конкурсу «Учитель року – 2024» Кобзар Альбіна Олексіївна – учителька української мови та літератури вищої категорії, старший учитель Харківського ліцею № 141.

Практична спрямованість майстерки активізувала всіх учасників до творчої взаємодії. Загальна атмосфера заходу, енергетика учасників, жвава дискусія додавали тепла і яскравих емоцій. Ми пишаємося, що вчителі Харкова – незламні, творчі, сучасні і талановиті!

Онлайнові курси з цифрової української філології

Здобувачки другого року навчання 211 уф групи Літвін Софія та Шуляк Ірина пройшли навчання на Онлайнових курсах з цифрової української філології, що організовані Єнським університетом у Німеччині разом з українськими університетами-партнерами. Літвін Софія опанувала курс «Сучасна українська література. Автори, жанри, тренди», де разом з іншими студентами ознайомлювалась із ключовими персоналіями, жанрами й художніми тенденціями в новітній українській літературі. Разом із письменниками Юрієм Андруховичем та Софією Андрухович студенти вчилися говорити про сучасну літературу та інтерпретувати її тексти. Із Сергієм Жаданом під час онлайн-зустрічі велася розмова про письменство доби війни, обговорювалися очікування від літератури – письменницькі й читацькі.

Ірина Шуляк здобувала нові професійні навички під час опанування курсу "Вступ до прикладної лінгвістики". У форматі інтерактивного навчання, семінарів, командної роботи учасники курсу ознайомилися з  математичними методами в мовознавстві, цифровими корпусами української мови, вчилися застосовувати методи прикладної лінгвістики в лінгводидактиці та соціолінгвістиці.

16 грудня проведено ІІ (обласний) етап XIV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед закладів фахової передвищої освіти Харківщини. 

Зазначимо, що метою Конкурсу є вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, стимулювання студентської молоді до вивчення української мови і літератури.

Члени журі уважно перевірили роботи конкурсантів і визначили переможців, які братимуть участь у наступному етапі в лютому. 

Приємно відзначити, що наша студентка Вікторія Переверзєва посіла перше місце серед представників 43 закладів фахової передвищої освіти Харківщини.

Вітаємо Вікторію Переверзєву з перемогою у конкурсі! 

Вдячні  Інні Олексіївні Проворній  за ґрунтовну підготовку студентки до участі в конкурсі! 

На Вченій раді академії було відзначено студентку та викладача!

Тож бажаємо їм подальших перемог!

15 грудня проведено ІІ (обласний) етап XIV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Здобувачка вищої освіти академії Кондратенко Лариса мала можливість проявити свої творчі здібності серед здобувачів закладів вищої освіти з 20 університетів Харкова.

Зазначимо, що метою Конкурсу є вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, стимулювання студентської молоді до вивчення української мови і літератури.

Основними завданнями Конкурсу є:

• виявлення творчо обдарованої молоді та розвиток її потенціалу;

• виховання в молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу;

• виявлення майбутньої плеяди митців художнього слова.

Члени журі уважно перевірили роботи конкурсантів і визначили переможців, які братимуть участь у наступному етапі в лютому. 

Приємно відзначити, що наша студентка Кондратенко Лариса посіла перше місце серед представників усіх закладів вищої освіти Харківщини. 

Тож бажаємо харків’янам подальших перемог на всіх фронтах!

Вітаємо Ларису Кондратенко з перемогою у конкурсі! 

Вдячні  Ользі Володимирівні Масло, кандидату філологічних наук, доценту, за ґрунтовну підготовку студентки до участі в конкурсі! На Вченій раді академії було визначено студентку й викладача!

Онлайн-захід із нагоди 130-річчя Миколи Хвильового

 

13 грудня 2023 року викладачі кафедри та здобувачі вищої освіти були присутніми на онлайн-заході з нагоди 130-річчя та виходу Повного зібрання творів письменника.

Ростислав Мельників, за загальною редакцією якого стало можливим це зібрання, зауважив, що робота над ним тривала близько семи років. За його словами, це інша концепція подачі постаті митця: на перший план виходить поезія Миколи Хвильового, що є ключем до його прози та публіцистики. Професор Юрій Безхутрий наголосив, що письменник заповнює наше культурне поле, а його творчість належить до канону.

Модератори та присутні активно долучилися до обговорення цієї важливої події – виходу Повного зібрання творів Миколи Хвильового.

Дякуємо за цікаву комунікацію!

Оцінюючи-вчуся!

Не лише здобувачі вищої освіти постійні учасники науково-методичних івентів, професорсько-викладацький склад постійно дбає про підвищення рівня фахової компетентності.

Цьогоріч доценти кафедри Анна Чала і Ольга Масло - члени журі Міського конкурсу "Учитель року-2024 року". Педагоги академії, оцінюючи досвід найкращих вчителів-практиків Харкова, є активними учасниками  науково-методичної комунікації. Найкращі педагогічні ідеї, з якими ознайомилися науково-педагогічні працівники під час конкурсу, пропонуються здобувачам вищої освіти при викладанні фахових освітніх компонентів і виробничої практики.

Якщо метою надання освітніх послуг є висококомпетентний фахівець, то його викладач повинен бути і здобувачем, і слухачем, і членом журі.

Як діяти у разі виявлення вибухонебезпечних предметів?

22 листопада кафедра української лінгвістики, літератури та методики навчання разом зі здобувачами вищої освіти долучилася до Zoom конференції з фахівцями компанії «The HALO Trust», які проінформували про мінну безпеку і подальші дії при виявленні небезпечних місць.

Розповіли про ризики повʼязані з вибухонебезпечними предметами. 

Дякуємо за корисну інформацію, адже знання заходів мінної безпеки допоможе уникнути загрози і врятувати життя

Мова росте елементарно разом з душею народу

 Іван Франко

 

Сьогодні, 13 листопада 2023 року, у дистанційному форматі стартував  І етап  ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

У вступному слові і Лариса Олексіївна Петриченко, і Наталя Дмитрівна Демченко акцентували на нелегкому  життєвому шляху та уподобаннях Петра Яцика, який, живучи у Канаді, став успішним і заможним та вкладав зароблені кошти у популяризацію України та української мови у світі. Серед величезної кількості проєктів мецената – започаткування конкурсу з української мови міжнародного рівня. Тим самим налаштовували наших конкурсантів на безсумнівну віру у Перемогу нашої нації!

У сучасних реаліях сприяння утвердженню статусу української мови як державної, піднесення її престижу, виховання у молодого покоління українців поваги до мови свого народу є провідним завданням професорсько-викладацького складу кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання. Кожен викладач-наставник конкурсанта доклав максимум зусиль, щоб підготувати його до такого важливого конкурсу.

Бажаємо майбутнім переможцям впевненості у своїх силах і призових місць на наступних етапах!

Круглий стіл до Днів науки
"Лінгвокультурна парадигма творчості Ліни Костенко"

10 листопада відбувся захід до Днів науки, що присвятили Ліні Василівні Костенко – нашій сучасниці. Одній із небагатьох, чиї твори знає майже кожен українець.  без перебільшення, провідного поета сучасної доби.

Інтелектуалізм і філософічність – визначальні риси її творчості.

Тож сьогодні студенти-доіслідники її творчості поділяться з нами своїми спостереженнями щодо її стилю: які мовні засоби виклористовує Ліна Костенко для досягнення інтелектуалізму й філософічності.

Круглий стіл до Всесвітнього дня науки в ім՚я миру та розвитку «Літературознавчі обрії»

08 листопада 2023 року доценти кафедри Ірина Романова та Ольга Масло провели круглий стіл до Всесвітнього дня науки в ім՚я миру та розвитку «Літературознавчі обрії». У ньому взяли участь здобувачі вищої освіти четвертого року підготовки спеціальності  035 Філологія, що поділилися із присутніми своїми науковими дослідженнями. Молоді літературознавці осмилювали проблеми маскулінності у творчості В. Винниченка, русифікації в літературному контексті ХІХ століття, художнього моделювання дитячої свідомості в доробку Б. Грінченка, В. Винниченка, В. Підмогильного, морально-етичної компоненти роману М. Матіос «Солодка Даруся», особливості українських народних казок. Жваве обговорення викликало питання, як цікаво, нетрадиційно можна привернути увагу учнів до життєпису письменника.

До нових літературознавчих обріїв!

Екскурсія мобільним інклюзивно-ресурсним центром

7 листопада 2023 року працівники психолого-педагогічного факультету Харківської гуманітарно-педагогічної академії мали можливість ознайомитися зі специфікою роботи мобільного інклюзивно-ресурсного центру КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти». Під час екскурсії дізналися про особливості надання корекційно-розвиткових  та психолого-педагогічних послуг дітям Харківщини з особливими освітніми потребами.

Автомобільний інклюзивно-ресурсний центр оснащений усіма необхідними інструментами, які дозволяють здійснити  діагностування дітей, які мають РАС, ДЦП, особливості в сприйнятті зорової та слухової інформації тощо. Фахівці, що обслуговують мобільний центр, працюють із дітьми 24 громад Харківщини, що потребують систематичної корекційно-розвиткової роботи.

Захід мав дуже важливе значення, оскільки викладачі факультету працюють із майбутніми педагогами, що повинні в сучасних умовах демонструвати високий рівень підготовки до роботи зі здобувачами освіти, що мають особливі потреби. Під час рефлексії після проведеної екскурсії дійшли висновку про те, що компонент, пов'язаний із інклюзивною освітою, має надзвичайно важливе значення для здобувачів, що в майбутньому будуть фахівцями у сфері надання освітніх послуг. А поглиблення знань про процес реального включення в активне життя соціуму людей, які мають проблеми у фізичному розвитку чи ментальні особливості, є передумовою для створення комфортного освітнього простору.

І етап ХІV Міжнародного мовно-літературного  конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка

 

06 листопада 2023 року відбувся І етап ХІV Міжнародного мовно-літературного  конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, у якому взяли участь як здобувачі коледжу, так і академії. Із привітальним словом до молоді звернулися перший проректор Лариса Петриченко та завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Наталя Демченко: вони визначили важливість Шевченкового слова для кожного українця, зокрема, і здобувачів освіти.

Конкурс передбачав написання есе, яке засвідчувало обізнаність молоді із творчістю Генія українського слова, усвідомлення художніх засобів. Дякуємо організаторам та учасникам – нашим талановитим здобувачам! 

Успішне проходження практики – запорука успіху майбутнього

1 листопада відбулася настановча конференція щодо організації та проходження переддипломної практики здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти заочної форми здобуття освіти освітньої програми Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література.

Згідно зі змістом освітньої програми, наповненням навчального плану переддипломна практика є невід'ємним складником підготовки висококваліфікованого фахівця – майбутнього філолога-славіста.

Відповідно до графіку освітнього процесу переддипломна практика триває з 06 до 24 листопада.

Упродовж трьох тижнів здобувачі мають продемонструвати вміння застосовувати теоретичні знання під час переддипломної діяльності, адаптуватися в ролі викладача закладу вищої освіти, провести заняття з мовознавчих та літературознавчих освітніх компонентів, а також взяти участь у створенні українсько-польського контенту.

Більш детальна інформація щодо мети, змісту й завдань практики розміщена у силабусі, а викладачі-керівники практики підготували методичні рекомендації щодо її проходження, що стануть у нагоді здобувачам.

Цьогоріч базами проходження переддипломної практики обрано два заклади ЗВО: Харківський національний університет внутрішніх справ, Український державний університет залізничого транспорту.

Під час настановчої конференції викладачі-керівники практики Наталя Демченко та Анна Чала надали всі необхідні рекомендації та матеріали щодо проходження переддипломної практики.  

Переддипломна практика – запорука якісної підготовки фахівців

26 жовтня відбулася настановча конференція щодо організації та проходження переддипломної практики здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти денної форми здобуття освіти освітньої програми Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література.

Переддипломна практика є важливою ланкою в підготовці висококваліфікованих здобувачів вищої освіти до майбутньої діяльності за фахом,забезпечуючи їх відповідність вимогам сьогодення та власну конкурентноспроможність на ринку праці.

Згідно з графіком освітнього процесу переддипломна практика триває з 27 жовтня до 16 листопада. Базами практики було обрано два провідні ЗВО Харкова: Харківський національний університет внутрішніх справ, Український державний університет залізничого транспорту.

Під час настановчої конференції викладачі-керівники практики Наталя Демченко, Анна Чала, Юлія Гарюнова детально роказали про мету, завдання та зміст практики, окреслили види робіт, що підягають оцінювання та озвучили критерії оцінювання, зауважили, що вся інформація міститься у силабосі та методичних рекомендаціях, що є в постійному доступі у здобувачів.

Радіодиктант національної єдності 2023

27 жовтня в День української писемності та мови кафедра української лінгвістики, літератури та методики навчання академії разом із здобувачами вищої освіти доєдналися до написання радіодиктанту національної єдності,  бо це передусім акція єднання й ідентифікації українців у всьому світі, до якої кожного року приєднується колектив академії.

Викладачі та здобувачі вищої освіти мали змогу поділитися враженнями від написання, дійшли спільного висновку, що назва радіодиктанту має символічну назву «Дороги України», а текст - має життєстверджувальну силу, яка попри трагічність і щемливість кожного слова, націлює на Перемогу, єдність і віру в щасливе майбутнє рідної України.

У час, коли ворог намагається нас роз’єднати та зламати, ми маємо пам'ятати, що саме мова є невід’ємним складником духовної культури та національної свідомості українців.

Круглий стіл «Мова єднає: філологічні цікавинки та поетичний бум першокурсників»

27 жовтня до  Дня української писемності та мови здобувачі 11 по групи підготували та провели круглий стіл «Мова єднає: філологічні цікавинки та поетичний бум першокурсників». Здобувачі ознайомили зі своєю інтерпретацією та розумінням значущості мови у наш важкий час, вони повідали філологічні цікавинки про мову,  про її розвиток, дібрали влучні вислови про мову українських митців,  довели, що для кожного українця мова є інтелектуальним та духовним надбанням нашого народу.

Студенти  декламували свої улюблені вірші про мову, розкрили її красу та силу. 

Першокурсники представили себе як поети-початківці, прочитавши власні поезії, присвячені рідному слову.

У День української писемності та мови здобувачі освіти доєдналися до  креативного проєкту створення сенканів та літературних грон до слова "Мова"

Бескровцева Інна, 613 поз

Діденко Алла, 613поз

Мариненко Анастасія, 41по

Григорова Єлизавета, 312по

Тарасенко Інна, 613поз

Поджара Богдана, 41по

Новікова Аліна, 41по

Пурей Анастасія, 312по

Тугай Юля, 613поз

Рижикова Діана, 312по

Пащенко Поліна, 41по

Таран Лизавета, 41по

Колпачева Дарина, 41по

Зозуля Яна, 41по

Гостьова лекція з нагоди 180-річчя з дня народження видатного польського художника Генрика Семирадзького 

25 жовтня з нагоди 180-річчя з дня народження видатного польського художника Генрика Семирадзького (24.10.1843 - 23.08.1902) мистецтвознавець, завідувач відділу Харківського художнього музею Ольга Йосипівнана Денисенко на запрошення кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання прочитала гостьову лекцію "Драма Лесі Українки "Oргія": образотворчі візії Генрика Семирадзького"для здобувачів вищої освіти й викладачів нашої академії.

Генрик Семирадзький - наш земляк, народжений у родині польського oфіцера-високопосадовця у тодішньому Новобілгороді (тепер - Печеніги). Закінчив Харківський університет, згодом - Петербурзьку академію мистецв. Став одним із корифеїв європейського академічного живопису. 

Ольга Йосипівна розкрила харківські сторінки життя художника, зачитала рядки з листів, у яких Семирадзький із Італії висловлював вдячність до далеких харківських учителів і любов до батьківщини, чарівні пейзажі якої асоціювалися в нього з італійськими краєвидами. 

Надзвичайно цікавими були спостереження Ольги Йосипівни про художні паралелі у драмі Лесі Українки та картинах Семирадзького "Римська оргія", "Оргія часів Тиберія на острові Капрі". Глибоке знання античної історії, культури - неодмінна складова тогочасної гуманітарної освіти, саме ці знання були тим підґрунтям, на якому виростали пристрасна драматична творчість Лесі Українки і величні полотна Генрика Семирадського з багатофігурними композиціями, ідельними пропорціями оголеного жіного тіла і неперевершеною грою світла й тіні.

Красно дякуємо Ользі Йосипівні за долучення до світу краси й гармонії геніального майстра!

Навчальні програми для українських студентів Єнського університету


З ініціативи Єнського університету в Німеччині (Friedrich-Schiller-Universität Jena) у 2022 – 2023 роках було організовано онлайн-програми навчання з української філології для студентів з України.

До курсів осіннього семестру 2023 року доєдналися здобувачі освіти бакалаврського рівня Софія Літвін та Ірина Шуляк (211 уф група).

Софія обрала курс «Сучасна українська література» й досліджує зараз явища і тенденції новітньої української літератури, вчиться інтерпретувати сучасні художні твори, зокрема на тлі драматичного воєнного сьогодення. Літературознавчу компетентність слухачі курсу формують зокрема на матеріалі текстів, що написані в добу нинішньої війни за свободу України: «Точка нуль» Артема Чеха, «Доця» Тамари Горіха Зерня, «Інтернат» Сергія Жадана.

Ірина Шуляк зацікавилася курсом «Вступ до прикладної лінгвістики». У межах курсу Ірина знайомиться з  математичними методами в мовознавстві, цифровими корпусами української мови, вчиться застосовувати методи прикладної лінгвістики в лінгводидактиці та соціолінгвістиці.

Лекторами й асистентами курсів є викладачі-філологи Львівського національного університету імені Івана Франка, Українського католицького університету, Харківського літературного музею, Бердянського державного педагогічного університету.

Захід «Запах слова»

До Дня української писемності та мови кафедра та здобувачі освіти провели захід «Запах слова» (модератор – доцент Ірина Романова). Ця метафора Миколи Хвильового наштовхнула присутніх на цікаву її інтерпретацію й поглибила розуміння значущості писемності та мови в житті людини, особливо в період війни. Учасники відчули не тільки запах українського Слова, але й запах Перемоги.

Були представлені різні інтерактиви: так, Анастасія Грицак запропонувала завдання «Пограймо в запахи (про твори літератури)»; Юлія Сазанова цікавилася у присутніх улюбленими українськими словами; Катерина Сокол провела мовну гру «Правда чи дія?»; Анна Єрьоміна продекламувала вірш Миколи Лотоцького «Не говори: в нас мова солов՚їна»; Анастасія Ходак дала поради щодо плекання мовної стійкості; Еліна Турецька долучила учасників до створення сенкану «Україна».

Говорімо державною мовою, бо це частина ідентичності, запорука єдності українців!

Зустріч з найвідомішим польським перекладачем Вітольдом Сковронським

20 жовтня 2023 у рамках співпраці з Харківським національним педагогічним університетом імені Г.С. Сковороди та з метою інтеграції в міжнародний освітній простір відбулася онлайнова лекція відомого польського перекладача Вітольда Сковронського про традиції перекладацької школи, яку він заснував у Познанському університеті Адама Міцкевича. 

Пан Вітольд перекладав президентів, членів королівських родин, імператорів, тож має величезний практичний досвід перекладацької діяльності. Про свої професійні секрети пан Вітольд розповідав із натхненням, позитивними емоціями, гумором. Багато цікаво слухачі дізналися про особливості перекладу усних повідомлень (конференційний і синхронний переклад), про лінгвістичну й психологічну підготовку перекладачів у школі Вітольда Сковронського.

До лекції долучилися здобувачі Харкова, Києва, Тернополя, Неаполя. Після лекції пан Вітольд дав відповіді на численні питання. Усі слухачі отримали задоволення від змістовного, насиченого, емоційного, корисного фахового спілкування. 

А магістранти-полоністи академії здобули практичні рекомендації щодо перекладацької діяльності від справжнього професіонала.

Польсько-український вебінар

12 жовтня 2023 року викладачі кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання взяли участь у Другому польсько-українському вебінарі «Іноземні кампуси: досвід і передумови функціонування у Польщі та в Україні» («Kampusy zagraniczne: doświadczenia i uwarunkowania w Polsce i w Ukrainie»).

Організаторами заходу були Варшавська Політехніка разом з Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі, Фундацією польських ректорів та Спілкою ректорів України.

У доповідях було представлено досвід польських і українських ЗВО у провадженні освітньої та іншої діяльності за кордоном.

Суголосними проблемам сьогодення були доповіді Томаша Єнджеєвського з Торунського університету Миколи Коперника, Анни Мрозовської-Вишинської з Університету WSB Merito про актуальний нормативний стан і практику щодо правових умов та обмежень для відкриття у Польщі іноземних закладів вищої освіти та їхніх філій, а також щодо права польських ЗВО надавати освітні послуги за межами Польщі, доповіді Євгена Герасименка з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Лариси Човнюк з Національного університету «Києво-Могилянська академія» щодо правового статусу, можливостей та обмеження для відкриття філій іноземних університетів в Україні, а також форм діяльності і представництва українських ЗВО за кордоном.

Усі доповіді й викликані ними обговорення мали на меті усвідомлення необхідності створення належних умов для відкриття іноземних закладів вищої освіти або їхніх філій у Польщі та Україні.

Святкуємо Дні Еразмус 2023 разом!

Здобувачі-філологи доєдналися до відззначення Днів Еразмус.

National Erasmus+ Office in Ukraine & HERE team 

Науковий івент "Галерея соціолінгвістичних портретів українців"

 

10 жовтня 2023 року гуртківці «Наукових студій з історії мови та діалектології» разом із викладачами-керівниками Р. Міняйлом, А. Чалою, Т. Крехно моделювали соціолінгвістичні портрети українців. Матеріалом розмови стали результати досліджень учених Інституту української мови НАН України щодо соціолінгвістичних аспектів побутування мови, специфіки вияву мовної стійкості серед українців, практики двомовності, методики проведення соціолінгвістичних опитувань. Доповіді про тенденції розвитку української соціолінгвістичної науки здобувачі доповнювали власними соціологічними спостереженнями щодо мовної поведінки молодих українців. Розширили картину соціолінгвального сьогодення доповіді викладачів. Зокрема було схарактеризовано міркування Олександра Потебні про взаємну залежність мови й соціуму, проілюстровано соціальну зумовленість антропонімії, фразеологічного рівня мови.

Круглий стіл «Культура приготування українського борщу»

5 жовтня 2023 року в Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ відбувся регіональний круглий стіл «Культура приготування українського борщу», до якого долучилися понад 70 учасників: науковці та здобувачі вищої освіти з Дніпропетровської, Харківської, Київської, Луганської, Донецької, Запорізької областей.

Від Харківської гуманітарно-педагогічної академії виступив із доповіддю професор кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Роман Вікторович Міняйло.

Здобувачі вищої освіти брали активну участь у виголошенні й обговоренні доповідей.                                Учасники круглого столу дійшли висновку, що перемога "у війні за борщ" –  символ нашої ПЕРЕМОГИ у війні за свободу... 

Міжнародний день Миру

28 вересня 2023 року з нагоди Міжнародного дня Миру здобувачі вищої освіти  21 ср, 111 д, 211 кд груп взяли участь у заході «Тримаймо мир у наших долонях».  

Світова спільнота долучилася до цього свята ще в 1967 році, коли голова католицької церкви Римський Папа Павло VI визначив його як  головним у житті кожного християнина. Через 2 роки Генеральна разом Асамблея ООН підтримала ініціативу понтифіка, проголосивши свято на офіційному рівні. 

Сьогодні це свято є особливо трепетним, особливо бажаним у душі кожного українця. Щоденні сирени, «прильоти», руйнування, біль та відчай  − те, з чим живе кожен українець. І саме мрія про мир, бажання повернутися додому, обійняти рідних, відчути тепло обіймів друзів та рідних  стали тим вогником, який дає надію на мирне життя.

В Україні День миру закріплено відповідно до Указу Президента України № 100 від 5 лютого 2002 року.

Разом з кураторами та викладачами кафедри дізналися цікаву інформацію про історію символу миру – білого голуба . Зберігається одна "голубка" і в Україні – в Пархомівському музеї на Харківщині. Це малюнок 1961 року, зроблений з ліногравюри та підписаний рукою Пікассо. Малюнок подарував музею письменник Ілля Еренбург. Він товаришував з Пікассо і мав у своїй колекції кілька малюнків з голубками. Еренбург подарував одне із цих зображень вчителю історії, шанувальникові старовинної культури й мистецтва Панасу Луньову, який заснував у Пархомівці шкільний гурток для поціновувачів історії, а потім, у 1955 році, перетворив його в повноцінний музей. Сьогодні в колекції Пархомівського музею містяться роботи Малевича, Шевченка, Пікассо.

На заході прозвучали поезії Надії Красоткіної, Дмитра Павличка, Григорія Комісарова та інших сучасних поетів, чиї поезії вже мандрують Інтернет-просторами без вказівки на автора. Близько 30 поетичних  творів допомогли відчути красу українського слова, викликали спогади про мирне життя, допомогли повірити, що Перемога вже близько.  Відеоряд постерів здобувачів освіти «Мир – це…»  допоміг кожному знайти своє бачення миру. Для когось мир - це спокій і тиша, для інших - коли захисники повертаються живими додому. Думки різні, але всі вони про мир на нашій Україні. Найвищою нагородою стали сльози на очах учасників, а отже вдалося доторкнутися до душі. 

Ми дякуємо кожному і кожній, хто наближає мир своїми вчинками.

Настановча конференція з педагогічної практики

15 вересня 2023 року в режимі відеоконференції відбулася настановча конференція з педагогічної практики здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія освітньої програми Філологія. Польська мова та література. Українська мова та література. Базою практики став Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди.

Із вітальним словом звернулася Демченко Наталя Дмитрівна - завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Академії, яка ознайомила із метою і завданням педагогічної практики. 

Декан українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка  ХНПУ імені Г.С. Сковороди Голобородько Костянтин Юрійович ознайомив із структурою факультету, освітніми програмами, за якими провадиться підготовка філологів. 

 Заступник декана факультету з навчальної роботи Варенікова Олена Володимирівна, ознайомила практикантів із графіком освітнього процесу, підкреслила важливість і місце практики у системі підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти, а також надала консультації щодо організації роботи з використанням дистанційних та цифрових технологій в умовах воєнного стану.

Викладачі-керівники практики (доценти Наталя Демченко, Анна Чала, Ірина Царьова, Ірина Романова, Юлія Гарюнова) зробили огляд силабусів педагогічної практики та ознайомили зі зразками документації. 

Професорсько-викладацький склад двох знаних закладів освіти м.Харкова, а також студенти-майбутні філологи продовжують свою роботу в умовах воєнного стану, адже освіта є пріоритетом для міста-героя, ресурсом підтримки і розвитку суспільства.

Розпочинаємо навчання із циклу онлайн семінарів-практикумів 

«Бібліотечні послуги для студентів: поміркуймо…»

 

Професорсько-викладацький склад академії завжди приділяє велику увагу питанням дотримання норм академічної доброчесності і привчає до цього молодих науковців – здобувачів вищої освіти нашої академії.

Для популяризації принципів академічної доброчесності в освітньому процесі 11 вересня 2023 року викладачі психолого-педагогічного факультету разом із директором бібліотеки академії розпочали цикл онлайн семінарів-практикумів для здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти,  що передбачає низку зустрічей:

Семінар-практикум 1:

Екскурсія сайтом бібліотеки «Бібліотека – відкритий світ інформації».

Семінар-практикум 2:

«Академічне письмо, академічна доброчесність – це ключ до успішного навчання».

Бібліотечний коучинг:

«Системи пошуку наукової інформації».

Під час зустрічі доповідачі привертали увагу здобувачів і надавачів освіти (науково-педагогічних працівників) до необхідності дотримуватися принципів академічної доброчесності, наголошували на відповідальності за порушення цих принципів.

Ми впевнені, що оновленій Україні потрібні такі науковці, які вже на початку своєї наукової діяльності усвідомлюють потребу бути чесними перед колегами і країною!

Навчальний рік починаємо з роботи над інтерналізацією освітніх програм

Восьмого вересня 2023 року відбулася зустріч здобувачів вищої освіти спеціальності 035 Філологія із професором факультету прикладної лінгвістики, доктором габілітованим, керівником інтеркультурних студій Центральної та Східної Європи Варшавського університету Йоанною Ґеткою.

        Пані Йоанна розповіла про навчально-освітній процес в університеті, а саме: як відбувається розподіл навчальних годин за семестрами, які є в університеті факультети, система оцінювання, особливості вступу на різні освітні програми та рівні, терміни навчання, кількісний покажчик студентів з різних країн (зауважила, що на сьогодні в університеті навчається близько 2000 українців). Поділилася досвідом проведення навчальних практик, які зараз є не обов’язковими, але відбуваються за бажанням студентів. 

Особливо цікавим було почути про наявність різноманітних програм для студентів з України з приводу стажування у Варшавському університеті. Під час конструктивної дискусії щодо можливостей долучитися до освітніх програм для наших студентів було обговорено умови, за якими може виникнути можливість це реалізувати. Також пані професор поділилася своїми спостереженнями щодо якості навчання студентів з України, викликів, які виникають перед ними.

Підсумками зустрічі стали домовленості щодо подальшої співпраці, можливостей проходження стажування у Варшавському університеті, залучення студентів до участі в реалізації освітніх програм для українців, модераторкою яких є пані Йоанна.