Новини
2020-2021 н.р.

     Колектив кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання вітає Кузьменко Уляну та наукового керівника доцента Чалу Анну зі здобутою перемогою (1 місце) у XV Харківському регіональному конкурсі студентських наукових робіт із природничих, технічних та гуманітарних наук за напрямом "гуманітарні науки" !!!


     Пишаємося тобою! Бажаємо міцного здоров’я, натхнення та подальших досягнень на життєвому шляху! 

І мудрість, і любов жива у фольклорних витоках нашого краю

 

Цьогоріч фольклорна практика студентів психолого-педагогічного факультету відбувалася в Красноградському краю.

 

Філологи відвідали Красноградський краєзнавчий музей, де взяли участь у майстер-класі з виготовлення ляльок-мотанок, ознайомилися з інтер’єром української хати XIX століття, вітряком, сільським реманентом, традиціями та звичаями Красноградщини.

 

Виконавиці гуртів «Калинонька» (село Добренька) та «Тишенківські зорі» (село Тишенківка) поділилися своїми спогадами про народні ігри, прикмети; зворушили мелодикою автентичних українських пісень.

 

Подивували студентів і жартівливі українські пісні у виконанні хору «Колежаночка і компанія» Красноградського педагогічного фахового коледжу. З особливим запалом студенти долучилися до автентичних наспівів великоднього та різдвяного циклів на майстер-класі старшого викладача коледжу Петра Мудрика.

 

Фольклорна практика стала важливим засобом долучення студентів до неоціненної скарбниці матеріальної та духовної культури українського народу. Збирацька діяльність сприяла популяризації скарбів народної пам’яті, формуванню національної свідомості філологів.

111 уф звіт фольклорна практика 2021.mp4

Дорогами Куп’янщини...

 

            Куп'янськ зустрів дощиком і водночас незабутніми враженнями... Реалізація грантового проєкту почалася із зустрічей з носіями говірок Куп'янщини. Перед студентами-філологами та викладачами розкрився глибинний колорит етнокультурних концептів Приоскілля: любов до рідної землі, життєві цінності, народна філософія матеріалізуються від оповіді до оповіді.


         Другого дня діалектологічної експедиції за мальовничими пагорбами сіл Приоскілля (Вільшани, Токарівки, Мечникова, Колодязного) відкрилися скарби людських талантів і місцевих говірок. Фіксуючи діалектний матеріал, студенти почули багатоголосся людських доль і пройнялися життєвим оптимізмом, любов'ю до рідного краю.


              Кожного дня ми отримували нові емоції... Реалізація грантового проєкту триває...

20210614_113007.mp4

День слов'янської писемності і культури


               25-травня 2021 року студенти коледжу та академії взяли участь у заході, організованому Комунальним закладом «Харківський обласний центр молоді», з нагоди Дня слов’янської писемності і культури. Лекторка Юлія Стаднік проінформувала про витоки слов’янської писемності, внесок святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, які упорядкували слов’янський алфавіт, заклавши основу для подальшого удосконалення кирилиці. Учасники упевнилися, що наш спільний обов’язок не лише дбати про історико-культурну спадщину, а й утверджувати імідж високоосвіченої української нації.   

Скажи: «Ні!» - страху публічного виступу


              23-26 квітня викладачі кафедри та студенти-філологи прослухали серію онлайн-лекцій  викладачки Каунаського коледжу (Литва) Аушри Дідьюргене.


          Лекції були присвячені основам публічного виступу, доповідачка зосередила увагу на етапах формування публічного виступу і його композиційних частинах, а також закцентувала на необхідності правильного застосування вербальних і невербальних засобів у процесі публічного виступу.  

Дні академічної доброчесності

 

        Актуальні питання дотримання професійної етики в освітньому середовищі обговорювалися на заходах, що відбулися в рамках Днів академічної доброчесності 5 – 7 травня 2021 року. Викладачами та студентами-філологами був проведений семінар-тренінг «Розвиток власної креативності чи формування звички привласнювати чужі думки».


                    Учасники заходу змалювали соціальний портрет людини нової інформаційної доби, визначили головні якості особистості ХХІ століття, схарактеризували знання та інтелект як основний стратегічний ресурс сучасності.


             Міркування про академічну доброчесність як атрибут сучасної особистості  набули особливої емоційності на тлі статистичних відомостей щодо шахрайства в освітньому середовищі України і ставлення до нього вітчизняних здобувачів освіти та викладачів.


          Студентка 2 курсу Оксана Юферова переконала учасників заходу в необхідності й можливості розвивати оригінальність мислення, провела онлайн-тренінг із формування креативності, рекомендувала вправи нащодень для розвитку нестандартності й гнучкості думки. 

Беремо участь у вебінарі Олени Масалітіної

«Мова як обличчя: нове в українському правописі 

просто й практично»!

23 квітня 2021 року професорсько-викладацький склад кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання та здобувачі вищої освіти спеціальності 035 Філологія взяли участь у вебінарі Олени Масалітіної «Мова як обличчя: нове в українському правописі просто й практично» (захід від Платформи шкільних та молодіжних медіа Youth MediaLab).

Упродовж зустрічі пані Олена цікаво й популярно пояснила основні зміни в українському правописі, які набули чинності 2019 року, подала науковий коментар до них. Спікерка акцентувала увагу присутніх на тому, що використання / невикористання мовцем нової правописної редакції свідчить передусім про ментальні пріоритети людини. Зрозуміло, що ці зміни покликані відновити справедливість та повернутися до власних джерел. Серед матеріалу, проаналізованого кандидаткою філологічних наук, було питання жіночих називників – фемінітивів, адже вони є питомою рисою нашої мови.

Уклінно дякуємо Олені Масалітіній за такий натхненний захід!

Що можна робити викладачеві з аналітикою навчання?

7 квітня 2021 року викладачі кафедри відвідали інтерактивний вебінар EDEN NAP  «What do I do as an educator with learning analytics?» за підтримки програми Еразмус+.

Доповідачами були викладачі різних закордонних закладів вищої освіти.

Під час інтерактивного вебсемінару викладачі кафедри ознайомилися з досвідом чотирьох закладів вищої освіти в шести країнах світу щодо оперування аналітичними відомостями досягнень здобувачів в освітньому середовищі. Цікавою є практика відкритості й доступності аналітичних довідок для всіх учасників освітнього процесу. Відомості щодо досягнення запланованих результатів навчання використовуються для комплексного освітнього моніторингу, виявлення проблем, формулювання завдань і способів їх рішення, систематизації конструктивних пропозицій і рекомендацій.

Оприлюднення статистики й результатів аналізу освітньої динаміки дозволяє європейським закладам вищої освіти здійснювати ефективний менеджмент у галузі.

ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ

КОНКУРСУ ПИСЬМЕННИКІВ-ПОЧАТКІВЦІВ!

               Упродовж першого кварталу 2021 року кафедрою української лінгвістики, літератури та методики навчання разом з партнерами-представниками дитячого видавництва – було проведено конкурс для письменників-початківців, метою якого було знайти серед юних філологів творчих талановитих авторів творів для дітей.

          Роботи конкурсантів подивували різножанровістю, оригінальністю, креативністю та непередбачуваністю сюжету.

    Серед низки робіт науково-педагогічні працівники кафедри та представники видавництва особливо високо оцінили два рукописи: пригодницький детектив «Таємниця автопарку дядька Джона» Анастасії Кресало та казку «12 чар кішки Лукреції, або шлях повернення додому» Оксани Юферової. На увагу заслуговують також роботи Анастасії Жукової (1 курс) і Діани-Пелагеї Шабеті (4 курс).

                 Переможці конкурсу отримали грошову нагороду від видавців-партнерів.

           Вітаємо здобувачів вищої освіти освітньої професійної програми Українська мова та література Кресало Анастасію (4 курс) та Юферову Оксану (2 курс) з успішними першими кроками на творчому шляху! 

РОБОЧА НАРАДА З ПИТАНЬ ПЛАНУВАННЯ 

ДІАЛЕКТОЛОГІЧНИХ ЕКСПЕДИЦІЙ

           До реалізації грантового проєкту залучені всі студенти-філологи та викладачі кафедри української філології, літератури та методики навчання. Загальна онлайн-зустріч філологів-викладачів та філологів-здобувачів відбулася 30 березня 2021 року.

            Якою має бути методика добору інформантів?

           Які питання включити до анкети?

     Як стимулювати розгорнуті наративи мовців з метою максимального розкриття етнокультурних концептів, утілених у мові?

          Як фіксувати матеріал?

         Яку обрати методологію інтерпретації текстів?

         Як спланувати маршрут експедицій?

         Хто буде відповідальним за логістичні рішення?

–       такі питання обговорювалися на робочій нараді.

Філологи планують індивідуальні освітні траєкторії

Протягом лютого – березня 2021 року здобувачі вищої освіти ОП Українська мова та література ознайомлювалися з  пропозиціями кафедр академії щодо вибіркових освітніх компонентів з метою планування індивідуальної освітньої траєкторії на наступний навчальний рік. На сайтах кафедр здобувачі вивчали інформацію про тривалість курсів, цілі, очікувані результати, зміст, методи навчання, профайли  викладачів, що містяться в силабусах.

29 березня відбулася фінальна онлайн-зустріч адміністрації, викладачів та здобувачів освіти, на якій обговорювалися актуальні питання вибору-2021.

Перший проректор Лариса Петриченко ще раз нагадала присутнім про нормативну базу, якою керується академічна спільнота, реалізуючи вільний вибір студентів. Керівник навчального відділу Інна Давидченко зазначила, що здобувачі освітньої програми цікавилися механізмом формування індивідуальної освітньої траєкторії, можливістю вибору навчальних дисциплін з інших ОП академії. Завідувач кафедри Наталя Демченко засвідчила, що протягом лютого та березня студенти отримували інформацію від викладачів щодо потенційних освітніх компонентів. Гарант Тетяна Крехно акцентувала, що цьогоріч до переліку вибіркових освітніх компонентів додано позиції, запропоновані студентами (Основи журналістики) та роботодавцями (Управління проєктами в галузі філології, Основи критичного мислення, Шкільне документознавство).

На зустрічі здобувачі освіти мали можливість остаточно зважити свій вибір під час діалогу з завідувачами та викладачами кафедр академії, що пропонують дисципліни загального циклу підготовки, а також науково-педагогічними працівниками кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання.   

Гостьова лекція
«Ефективні практики навчання власного висловлення з української мови»

18 березня 2021 року на платформі Zoom відбулася гостьова лекція «Ефективні практики навчання власного висловлення з української мови», яку провела кандидат педагогічних наук, доцент кафедри методики навчання мов і літератури КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти», старший екзаменатор ХРЦОЯО Лузан Людмила Олександрівна. Здобувачі вищої освіти зі спеціальності 035 Філологія та професорсько-викладацький склад ознайомилися з порадами, що надала доповідачка щодо доцільних методів та прийомів навчання власного висловлення.

Пані Людмила наголосила на роботі, що має передувати написанню власного висловлення, а саме: добір мотиваційних цитат, цікавих історій та фактів із життя та літератури; використання «сторінки гарячих дискусій», робота з олівцем щодо запропонованого тексту, «мозковий штурм», аналіз робіт попередніх років щодо типових помилок, яких припускалися учасники ЗНО. Високий науково-методичний рівень викладу інформації поєднувався з цікавим візуальним матеріалом, напрацьованим як самою лекторкою, так й іншими фахівцями-словесниками.

Щиро вдячні Людмилі Олександрівні за ефективну зустріч і сподіваємося на подальшу співпрацю!

Онлайн-марафон "Єднаймо душі словом Кобзаря!"

                    Березень – початок весни. Це пробудження надій, мрій, сподівань. Але це ще й місяць вшанування пам’яті великого сина України – Тараса Григоровича Шевченка. 

               Державна установа «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» і ВСП «Технолого-економічний фаховий коледж Білоцерківського НАУ» організували літературний онлайн-марафон «Єднаймо душі словом Кобзаря!», присвячений  пам’яті Тараса Шевченка. Онлайн-марафон тривав 2 дні. До нього долучилися заклади фахової передвищої освіти зі всієї України. Заклади фахової передвищої освіти Харківської області брали участь у марафоні 10 березня. Здобувачі освіти Харківського педагогічного фахового коледжу академії також взяли участь у марафоні. Студент 1 курсу відділення фізичного виховання та музичного мистецтва Муравський Ігор представив твір Т.Шевченка «Н.Маркевичу», а студентка 3 курсу педагогічного відділення Господаренко Владислава в поезії «У неділю не гуляла» поєднала виразне читання із музичним виконанням. 

                   Такі заходи сприяють підвищенню рівня загальної культури, вихованню почуття гордості за свою землю, за тих митців, які «на сторожі» коло свого народу поставили слово.

Ще одна онлайн-лекція колег-волинян для філологів

Другого березня студенти психолого-педагогічного факультету та викладачі кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання прослухали онлайн-лекцію «Леся Українка у векторах модерної ідентичності. Біографія і творчість» Сергія Романова, доктора філологічних наук, доцента, завідувача кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури Волинського національного університету ім. Лесі Українки, автора двох монографій і близько сотні статей, упорядника Повного зібрання творів Лесі Українки у 14 томах, автора передмови до тому поезії та ліро-епічних творів.

Лектор по-новому окреслив постать Лесі Українки через її стосунки з чоловіками, із близькими, зупинився на плідній політичній, суспільно-громадській діяльності. Сергій Романов виділив вектори, що й визначили ідентичність творів Лесі Українки: інтелектуалізм, трагізм, масштабність мислення на перспективу, іронічність, відвертість, а також розуміння життя як зусилля в часі. Аналізуючи листування та драматичні поеми Лесі Українки, лектор наголосив на тому, що письменниця спрямувала українську літературу на європейський вектор розвитку, хоча й наголосив, що довгий час такий аспект її творчості спотворювався. Сергій Романов зауважив, що більшість драматичних поем написана на ранньохристиянські та античні теми, але Леся Українка спроєктовувала їх на Україну, намагаючись таким чином протистояти російському колоніалізму.

Лекція Сергія Романова дозволила привідкрити завісу над тими етапами біографії та творчості письменниці, що довгий час не висвітлювалися, наприклад, взаємини з А. Кримським, К. Квіткою, С. Мержинським, оцінка сучасниками її творчості, справжні наративи, що є підґрунтям драм «Блакитна троянда», «Кассандра», «Бояриня», «Руфін і Прісцілла». Сподіваємося, що такі лекції сприятимуть долученню студентів-філологів до написання наукових досліджень за творчістю Лесі Українки.  

Ще одна сходинка до реалізації грантового проєкту

            Викладачі кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання та здобувачі освітньої програми Українська мова та література 26 лютого 2021 року долучилися до роботи Всеукраїнської лінгвістичної школи-семінару «Діалектологічна майстерня» на тему: «Діалектний текст: від звучання й записування до інтерпретації». Учасники семінару мали можливість послухати як досвідчених фахівців-діалектологів, так і молодих дослідників. Неоціненний досвід спілкування залюблених у народне слово став важливим етапом і в реалізації грантового дослідження «Динаміка етнокультурних концептів Сходу і Заходу (на матеріалі говірок Центральної Слобожанщрини і Бойківщини)», що об’єднає пошукові зусилля діалектологів Слобожанщини і Бойківщини. 

             «Єдність в різноманітті!»– під таким гаслом незабаром почнуть свою роботу дві експедиції: до Куп"янщини і Дрогобиччини. Успіхів та удачі дослідникам!

Святкуємо ювілей Лесі Українки разом
з театром "Березіль"

              25 лютого в театрі «Березіль» відбулася прем'єра «Лісової пісні» Ігоря Бориса. Вистава бездоганна!!!

        Під час перегляду переживали вир почуттів: подив (як можна було так майстерно поєднати сучасні ритми, мелодії, пісні з сюжетом драми-феєрії?), захоплення (кольорове рішення,  мізансцени, гра акторів) – душу виймало, серце зупинилося, сліз не втримати…

         Так художньо відверто режисер «прокричав» про життєві проблеми: батьки можуть розчавити долю власної дитини,  безцеремонно втручатись і нав'язувати свою волю…

          Усевишня любов – вічна загадка – на все ладна людина заради любові, навіть «своє вбрання змінити на жебрацькі шати…»

             Десятки років працюю з дівчатами й молю Бога, аби не дав розтоптати їхні душі, аби жили під гаслом: «Найкраща в світі!».

     Мавка, передягнута в людське вбрання, роз'ятрила душу: жалюгідна постава, покірливість…  –  усе заради високих почуттів!..

          Останній монолог Мавки – надмистецтво! Відчувала, що просто вмираю: це справді велика біда, якщо не можеш розлюбити людини, яка своїм життям не зуміла до себе дорівнятись…

              «Грай же, коханий, благаю…»

              Низький уклін режисерові й акторам, які втілили задум майстра.

              Такими враженнями поділилися наші викладачі після перегляду вистави.

Гостьова лекція "Простір поезії як спосіб самовираження" 

              26 лютого для студентів-словесників гостьову лекцію Простір поезії як спосіб самовираження" читала Людмила Іванівна Живолуп – філологиня, авторка ліричних поезій та віршів для дітей, перекладачка, співавторка пісенних творів, лауреатка численних міжнародних та всеукраїнських літературних конкурсів.

             Слухачами були не лише студенти-філологи та їх викладачі, а й здобувачі освіти інших спеціальностей – усі, хто цікавиться мистецтвом слова.

            Присутні дізналися про  особливості поетичного таланту та способи його вираження й реалізації; про поезію в тематичному розрізі – теми, які найбільше хвилюють і спонукають до творчих роздумів: кохання і дитинство; про точки перетину і відмінності віршів про дитинство і віршів для дітей.

              Лекторка торкнулася питань особливостей поетичних перекладів та запропонувала слухачам брати участь у різних літературних конкурсах. Активною учасницею яких є й сама. 

                 Приємною несподіванкою для пані Людмили стала звістка про перемогу в конкурсі «Поетична зима» Миколи Сома.

             Зі сподіванням на подальші зустрічі бажаємо Людмилі Іванівні подальших творчих злетів. 

"ЇЇ життя – мов сонячний промінь" (святкуємо ювілей Лесі Українки) 

               25 лютого у святково прибраній залі Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» відбувся виховний захід

«ЇЇ життя – мов сонячний промінь», присвячений 150-літтю величної української поетки, драматургині, перекладачки, культурної діячки, ерудитки, великої патріотки Лесі Українки, якій судилося пройти складне й коротке, проте яскраве й наповнене подіями життя.

            Студентки 21-по групи педагогічного відділення Харківського педагогічного фахового коледжу разом із викладачкою Лигус Оленою Федорівною натхненно читали поезію, звучали Лесині музичні етюди – поринули в поетичний світ, пролетіли Лесиними променевими стежками.

           Наш народ реалізував себе у трьох геніях, які прийшли буквально один за одним: Шевченко, Франко, Леся Українка – і здійснили титанічну діяльність духу, взаємно доповнюючи себе, надолуживши за багато віків і забезпечивши українській літературі майбутнє.

              Воскресає Україна. Воскресає народ, який не міг своїм мученицьким життям до себе дорівнятись, до своєї великої та спраглої свободи душі, і сльоза над його долею пекла Лесю більше від огню. І то не Мавка проснулася від зимового сну в лісах Волині – то наша стражденна Україна почула весь світ і звертається до всього світу вустами дочки: «Ні! Я жива, я буду вічно жити, я в серці маю те, що не вмирає!» - і ця правда вічна, як молитва.

Екскурсія до літературного музею
"Сковорода: мандрівка за щастям" 

Уже стало доброю традицією щорічне відвідування студентами-філологами Харківського літературного музею. Попри пандемію, першокурсники психолого-педагогічного факультету відправилися «У мандрівку за щастям за творами Г. С. Сковороди». Філологи побували не тільки в різних часових філософських вимірах, але й самі на деякий час стали мудрецями, намагаючись розшифрувати символічні знаки «філософської торбинки» Г. С. Сковороди; перекладаючи староукраїнські слова та шукаючи сакральні відповідники у творчості письменника; а також змогли постояти біля «дерева знаків» й «фонтану блаженств», розмірковуючи над своїм існуванням. 

Наприкінці екскурсії кожний міг витягти із «скриньки» філософа життєву настанову для себе та розтлумачити її за потреби за допомогою екскурсовода.

Ця екскурсія допомогла глибше зрозуміти себе та своє призначення в цьому  світі.

Гостьова лекція

«Франко. Перезавантаження: кілька міфів про Івана Франка»

    22 лютого 2021 року здобувачі вищої освіти спеціальності 035 Філологія  й викладачі кафедри прослухали гостьову лекцію кандидата історичних наук, старшого викладача Українського католицького університету, заступника директора Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Ігоря Медведя на тему «Франко. Перезавантаження: кілька міфів про Івана Франка».  

        Лекція розпочалась із запитань від здобувачів вищої освіти щодо такого відомого й незвіданого Франка. Пан Ігор у своїй лекції розповів про цікаві факти із життя Каменяра, розвіяв міфи, а дещо й підтвердив. Упродовж спілкування відповідав на запитання слухачів, наводив цікаві факти щодо особистого життя письменника, його політичних поглядів, морально-духовного світогляду.

            Дуже приємно, коли ти прослуховуєш лекцію справжнього фахівця, закоханого в свою роботу. Ми відчули, яким близьким і сучасним є для нас постать Івана Яковича Франка.

     Наприкінці лекції львівський франкознавець розповів про роботу літературно-меморіального музею Івана Франка, охоче запросив усіх відвідати музей, запропонував для подальшого самостійного пізнання постаті Франка сучасні наукові розвідки, лінки найактуальніших сайтів.

               Ми дійсно перезавантажилися!

Студенти-філологи долучилися до конференції Харківського обласного центру молоді "Хто і як створив нашу мову" 

              22-го лютого 2021 року відбулася конференція у ZOOM, організована КЗ ХОЦМ, з нагоди Міжнародного Дня рідної мови.  Захід «Хто і як створив нашу мову» - це філологічна подорож стежками становлення рідного слова. Щиро вдячні лекторці Юлії Стаднік за ґрунтовний аналіз літературних джерел, що стали витоками формування рідної мови; за відчуття шляхетності й вишуканості, найтонші нюанси думки й чуття; за наголошування спілкуватися українським словом, адже «Соловей співає, доки голос має».

ВІТАЄМО науково-педагогічних працівників кафедри
Полякову Ірину Вікторівну  та Чалу Анну Геннадіївну
з присвоєнням вченого звання доцента
кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання!
(Наказ Міністерства освіти і науки України 157 від 09 лютого 2021 року)

Школа розвитку soft skills: досвід здобувачів вищої освіти

У сучасних реаліях для вдалого працевлаштування необхідно мати різні навички та вміння. Надзвичайно важливо приділяти увагу не тільки рівню професійних знань, а й здатності оперативно реагувати на вимоги ринку, безперервно займатися самоосвітою, вміти спілкуватися і брати відповідальність за результати власної діяльності.


З огляду на це сучасна підготовка фахівця передбачає не тільки формування у студентів мовної компетентності та оволодіння вузькопрофільними знаннями, а й розвиток таких вмінь, як працювати в команді, знаходити компроміс, аналізувати інформацію, збирати необхідні факти, формулювати думку, аргументувати.


Академічна спільнота нашого закладу розуміє важливість розвитку у здобувачів освіти  soft skills: лідерські якості та вміння працювати в команді, вміння ставити цілі й досягати їх, управління часом, цілеспрямованість, навички ефективної комунікації, стресостійкість, креативність, творчий підхід до вирішення проблем. Розв’язання вищезазначених завдань ми вбачаємо в застосуванні інтерактивних і проблемних методів навчання, а також у проведенні занять школи розвитку soft skills (із досвіду здобувачів вищої освіти). 10 студентів ОП Українська мова та література працюють за фахом і навчаються за індивідуальним планом-графіком, успішно поєднуючи навчання з набуттям практичних навичок на виробництві. Отож змогли  поділитися власним досвідом з іншими здобувачами вищої освіти. Усі молоді фахівці зазначили, що сьогодні роботодавцям потрібні гнучкі спеціалісти, що мають різнопланові соціальні навички й швидко адаптуються до нових завдань, володіють додатковими якісними комунікативними компетентностями, мають здібність переконувати або йти на компроміс.


Також здобувачі третього та четвертого курсів, що поєднують освіту з роботою, запропонували для розгляду конкретні практичні ситуації з власного досвіду. Учасники тренінгу аналізували сценарії ефективного розв’язання запропонованих практичних виробничих проблем.

       Науково-методичні орієнтири організації
дистанційного навчання

9 грудня відбулася онлайн-зустріч викладачів кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання з директором Харківської ЗОШ № 110 Ольгою Уліцькою, учителем української мови та літератури вищої категорії Світланою Бабічевою.


Основною метою зустрічі стали популяризація дистанційного навчання як ефективного інструменту реалізації концепції безперервного навчання, обмін досвідом упровадження та використання дистанційного навчання, надання консультативної допомоги для закладів вищої освіти.


Із вітальним словом до гостей і учасників  звернулася завідувачка кафедри Наталя Демченко, яка зауважила, що перед сучасною освітою стоїть багато викликів, серед них – дистанційна освіта. Як організувати дистанційне навчання школярів, студентів? Як розмістити матеріал, яким він має бути? У якому форматі створювати такий курс? Сьогодні ці питання цікавлять освітян. Тому рекомендації вчителів-практиків – це найкращі відповіді на них.


Пані Ольга зауважила, що дистанційна освіта в їх закладі загальної середньої освіти з’явилась ще 2014 року. В умовах карантину особливо актуальним стали питання ефективної організації освітнього процесу в режимі онлайн, налагодження якісної комунікації зі здобувачами освіти та їх батьками, упровадження нових методів роботи, а також вивчення кращих практик з дистанційної освіти.


Із презентацією власного дистанційного курсу з української мови та літератури на освітній платформі Moodle виступила Світлана Бабічева. Особливу увагу закцентувала на критеріях вибору засобів організації дистанційного навчання, поділилася досвідом створення дистанційного курсу, продемонструвала зразки власних уроків. Розповіла присутнім про досвід опанування засобами організації дистанційного навчання, назвала найбільш поширені веб-ресурси (платформи) для здійснення такого виду навчання, поділилася порадами щодо структури онлайн-уроку, оцінювання учнів. 


Під час зустрічі було висвітлено багато важливих питань щодо початкового етапу впровадження дистанційного навчання, напрямів його застосування в освітньому процесі. Учасники опрацювали алгоритм роботи з платформою  Moodle, ознайомилися з технічними можливостями та обмінялись думками щодо  використання такої платформи в  роботі зі здобувачами загальної середньої освіти в умовах дистанційного навчання.

Сучасні виклики підготовки філолога: регіональний контекст

Науково-педагогічні працівники кафедри мають сталу традицію зустрічей із представниками освітянської спільноти з метою покращення підготовки конкурентоспроможних фахівців.

 Тому, 27 листопада викладачі кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, керівник навчального відділу, керівник відділу сприяння працевлаштування випускників, завідувачі навчально-виробничої практики та представники інших підрозділів академії, які забезпечують реалізацію освітньої програми Українська мова та література були ініціаторами проведення семінару «Професійні компетентності філолога в умовах сучасних викликів: регіональний контекст», на який запросили Марину Анатоліївну Нежид – інспектора сектору освіти Богодухівської районної державної адміністрації, консультанта Комунальної установи «Богодухівський центр професійного розвитку педагогічних працівників».

Під час семінару пані Марина окреслила сучасні вимоги до компетентностей випускників, що висуваються роботодавцями, зазначила основні якості сучасного педагога, перспективи працевлаштування, затребуваність на ринку праці, гостру потребу в молодих фахівцях.

   Зустріч пройшла у формі жвавої дискусії, у результаті якої учасники обговорили питання розвитку професійної компетентності, удосконалення підготовки та підвищення кваліфікації, шляхи модернізації педагогічної освіти та найактуальніші проблеми, із якими стикаються вчителі.

Такі зустрічі допомагають закцентувати увагу викладачів на найважливіших аспектах підготовки майбутніх фахівців, здатного швидко приймати рішення, діяти в умовах невизначеності, критично мислити та працювати в команді.  

Гнучкі навички взаємодії з людьми

25 листопада 2020 року здобувачі вищої освіти та науково-педагогічні працівники стали учасниками тренінгу «Soft skills. Гнучкі навички взаємодії з людьми».


Тренінг було зорганізовано фасилітатором Міжнародної програми розвитку дитини в Україні (ICDP), партнером проєкту «Школа ефективних батьків» Іриною Сергєєвою та практичним психологом академії Мариною Надточій.


Тренінг допоміг осмислити й диференціювати категорії hard skills і soft skills, з’ясувати роль гнучких соціальних навичок для сьогодення. Тренери супроводжували моделювання ситуацій застосування soft skills в умовах освітнього процесу як у закладах вищої освіти, так і в школах.


Здобувачі освіти та викладачі мали можливість шляхом тестування з’ясувати рівень власної стресостійкості, наявність навичок ефективно взаємодіяти, конструктивно вирішувати проблеми, уникати конфліктів, обирати ефективні стратегії комунікації.

Czy mówimy po polsku?

Зустрічі з носіями мови є одним із найефективніших методів вивчення іноземної мови, що активно застосовується на кафедрі. Такі заходи допомагають подолати мовний бар’єр, забезпечує доступ здобувачів вищої освіти до світових наукових здобутків, сприяє прагненню до участі у міжнародних і закордонних конференціях, відкриває перспективи для навчання чи стажування за кордоном, полегшує міжкультурний діалог.

Тому, 20 листопада 2020 року на запрошення викладачів польської мови на зустріч до студентів завітала українка за походженням, випускниця академії 2017 року Калина Дем’яненко, яка проживає у Польщі.

Онлайн-зустріч пройшла в теплій і невимушеній атмосфері. Пані Калина розповів про свій переїзд до Польщі й труднощі, із якими стикаються іноземці при опануванні слов’янських мов. Також цікавим було те, якою є сучасна європейська освіта, можливості працевлаштування випускників закладів вищої освіти України. Гостиня розповіла про свою роботу з дітьми дошкільного віку, про те, що вона займається з дітьми на дому, оскільки дошкільна освіта в Польщі не є обов’язковою, батьки дитини самостійно приймають рішення чи віддавати її в дитячий садок, і якщо так, то в який саме і на скільки годин в день.

Здобувачі вищої освіти поділилися планами на майбутнє, дискутували польською мовою на різні цікаві теми.

Як створити персональний

освітянський блог?

Сучасний педагог – висококомпетентний, мобільний і конкурентоспроможний фахівець, який критично мислить і постійно працює над саморозвитком.

Саме тому, 19 листопада 2020 року для здобувачів вищої освіти, професорсько-викладацького складу кафедри й усіх охочих у межах викладання освітніх компонентів «Методика викладання української мови» і «Методика викладання української літератури» було проведено онлайн семінар-практикум «Як створити освітянський блог?».

Сучасні, компетентні, креативні вчителі однієї з провідних шкіл Харкова – Харківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів № 142 Харківської міської ради Харківської області – Оксана Миколаївна Кизименко, заступник директора з навчально-виховної роботи, учитель І кваліфікаційної категорії, лауреат конкурсу вчитель року-2021 (3 місце в Московському районі) і Віра Олександрівна Селевко, учитель вищої категорії, вчитель-методист розповіли про особливості роботи вчителя на різних освітніх платформах, як ефективного способу розвитку творчих здібностей учнів і наповнення контенту блогу сучасного учителя та ознайомили з особливостями створення, налагодження і дизайну персонального освітнього блогу вчителя. Презентували власні освітянські блоги, поділилися лайфаками для швидкого й комфортного створення й наповнення блогів. Закликали майбутніх філологів спробувати уже сьогодні почати створювати власні блоги, наповнювати їх цікавинками, що дозволить їм комунікувати з різними освітянами України.

Майбутнє наших випускників – це життя та праця в новому цифровому суспільстві, у якому володіння ІКТ є запорукою успіху. Викладачі кафедри дбають про те, щоб наші здобувачі вищої освіти працювати на випередження, допомагають їм стати координаторами інформаційного потоку, який володіє сучасними методиками та новітніми технологіями.

Як молодому спеціалісту отримати першу роботу?

10 листопада 2020 року для здобувачів освіти психолого-педагогічного факультету був проведений майстер-клас «Як молодому спеціалісту отримати першу роботу». Організатор заходу  – магістр психології, спеціаліст з управління персоналом, тренер Центру управлінського консалтингу «Софія», координатор школи «HR-GENERALIST+IT-RECRUITING» Ірина Проненко.

Майстер-клас було присвячено стратегіям успішного працевлаштування. Здобувачі отримали поради щодо укладання ефективного резюме, аналізу особистісного та професійного «капіталу»;  обговорили суперечливість сучасного ринку праці: відсутність досвіду в молодого спеціаліста – наявність досвіду як основна вимога сучасних роботодавців. Надзвичайно цінною для наших студентів була інформація про класичні та сучасні канали пошуку роботи.

Здобувачі освіти разом із тренером моделювали ситуації пошуку роботи, співбесіди з роботодавцями.

Проєкт реалізації академічної мобільності

Протягом жовтня – листопада в межах внутрішньої академічної мобільності тривало цікаве онлайн-спілкування між філологічною та журналістською спільнотою Волинського національного університету імені Лесі Українки та викладачами й студентами-філологами психолого-педагогічного факультету Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради. Попри карантинні обмеження віртуальне літературне спілкування між двома закладами, на яке зібралося близько 100 осіб, було пізнавальним та захопливим.

Лілія Лавринович, декан факультету філології та журналістики, та Наталя Демченко, завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, привітали учасників спільного проєкту «Схід і Захід разом» та наголосили на важливості організації таких заходів, що дозволяють, незважаючи на відстань, неповторність історичного, культурного модусу, усвідомити одне: ми єдині.

Доцентка кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Харківської гуманітарно-педагогічної академії Ольга Масло та в.о. завідувача кафедри української літератури Волинського національного університету Віктор Яручик прочитали блок лекцій, присвячених українській модерній поезії і прозі кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, зокрема постатям таких митців, як М. Коцюбинський, О. Кобилянська, В. Стефаник, Леся Українка, В. Винниченко, Б. Лепкий, М. Вороний.

Розпочала онлайн-спілкування цікавою літературною мандрівкою Харковом першої половини XX століття Ольга Масло. Використовуючи живий ілюстративний матеріал, лекторка заглибилася в часи 18 століття, коли один із п’яти, вже офіційно визнаних, найвідоміших мудреців світу Г. С. Сковорода торував стежки культурної Слобожанщини. Не оминула Ольга Масло своєю увагою й багате на події та творчі постаті ХІХ століття, коли було відкрито Харківський імператорський університет, де зароджувалося українське слово в осередку харківських романтиків, була друкарня, у якій Г Квітка-Основ’яненко видавав журнал «Украинский вестник», а також уперше в Україні саме в університеті було надруковано всі шість частин «Енеїди» І. П. Котляревського. Історичні, культурні, етнографічні розвідки сприяли візуалізації минулих часів, кращому розумінню процесів наступних хронологічних періодів поступу української літератури. Ольга Володимирівна ознайомила слухачів з особливостями розвитку української літератури періоду кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, ідентифікувала історико-культурні передумови розвитку модерністської літератури, акцентувала на своєрідності досягнень української літератури цього періоду, визначила її вплив на подальший розвиток літературного процесу, спонукала інтерпретувати літературні твори в органічній єдності з культурним життям.

Яручик Віктор Павлович, в.о. завідувача кафедри української літератури Волинського національного університету, науково, структуровано, із яскравими відеоматеріалами прочитав лекції, присвячені жанровому та тематичному багатству драм Лесі Українки, основним мотивам феміністичної прози Ольги Кобилянської, експресіоністичним особливостям новел В. Стефаника, імпресіоністичним новелам М. Коцюбинського, творчості поетів-модерністів М. Вороного та Б. Лепкого. Лекційний матеріал було представлено на тлі широкої панорами життя: історичних й політичних обставин, розвитку освіти, театрального, образотворчого, монументального мистецтва.

Подорож у часі була настільки реальною, що зсувався простір і слухачі опинялися в центрі бурхливих подій творення нового мистецтва, ставали свідками минулих років.

Завдяки можливостям онлайн-спілкування відстань перестала бути для обох закладів перешкодою. Сподіваємося, що такі зустрічі стануть традиційними.

Святкуємо 100-річний ювілей

Цьогоріч нашому закладу вищої освіти виповнюється 100 років. Столітня історія КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради примітна не стільки поважними роками, а скільки внеском, зробленим його викладачами, науковцями, випускниками впродовж свого існування відповідно до викликів доби на кожному етапі розвитку держави

й  стала невід’ємною складовою педагогічної, інтелектуальної та культурної історії України.  

В архівному фонді Відділу народної освіти Харківського губернського комітету Рад робітничих, селянських червоноармійських депутатів в акті, який зберігається у справі за 1922-1923 р.р., обстеження 3-х річних педагогічних курсів  ім. Г.С. Сковороди зазначено, що профтехшкола відкрита у вересні 1920 року, а в жовтні 1920 року  реорганізована у педагогічні курси. З 1959 по 1975  рік директором педагогічного училища був Гуд Б.Є., заслужений учитель України, відмінник освіти  СРСР та УРСР.  Він є автором книг «Гримить брянський ліс» та  «Поле  життя». У ці роки значна увага приділяється  зміцненню навчально-методичної бази закладу, кадрового потенціалу викладання.

Із  1975 по 1992 рік училище очолював Фролов  Л.Д., заслужений учитель України, відмінник народної освіти України, нагороджений медаллю А.С. Макаренка.

Із 1992 року заклад вищої освіти очолює Пономарьова Г.Ф., доктор педагогічних наук, професор, академік Національної академії проблем людини, заслужений працівник народної освіти України, почесний громадянин Харківської області.

Історія кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання нерозривно пов’язана з історією розвитку нашого закладу вищої освіти. На сьогодні викладачами кафедри здійснюється провадження освітньої діяльності щодо підготовки здобувачів бакалаврського рівня вищої освіти спеціальності 035 Філологія (Українська мова та література).

Літочислення свого існування кафедра веде з 1930 року, із часу діяльності педагогічного технікуму (окрім діючого шкільне відділення, було організовано дошкільного відділення). Виникла потреба об’єднання викладачів предметів мовного циклу.

У різний час об’єднання мали такі назви: методичні об’єднання викладачів української мови та літератури, російської мови та літератури; предметно-циклові комісії викладачів української мови та літератури, російської мови та літератури.

Головами названих об’єднань свого часу були Харченко Л.І., Черваньова Г.М., Червоненко Р.А., Киричок С.Т., Гуд Р.Б., Савельєва К.Б., Мицюра І.О., Романовська Є.Г., Лигус О.Ф.

Пізніше, з 1973 року, внаслідок розвитку мовної освіти та вдосконалення підготовки фахівців педагогічного профілю викладачів російської мови та літератури відокремили в окреме об’єднання, яким керувала Гуд Р.Б. (до 1993 року).

Діяльність предметно-циклових комісій була спрямована на формування професійних навичок студентів, підвищення грамотності майбутніх учителів і вихователів. Маючи хорошу матеріальну базу

(6 кабінетів російської та української мови, 2 кабінети дитячої літератури), викладачі постійно удосконалювали навчально-методичне забезпечення. Активно працювали з кафедрами Харківського державного університету ім. Горького (нині університет ім. В.Н. Каразіна) та Харківського державного педагогічного інституту (нині Харківський національний педагогічний університет  ім. Г.С. Сковороди).

Члени циклової комісії (Гуд Р.Б., Червоненко Р.А., Савельєва К.Б.) рецензували підручники, укладали методичні рекомендації, видавали навчальні посібники.

Предметом уваги викладачів предметно-циклових комісій була позааудиторна робота. Частими гостями в педагогічному училищі були поети І. Євса, Л. Болеславський, Р. Левін, А. Перерва, Л. Тома, Р. Третьяков, І.  Перепеляк та ін. Із концертною програмою не раз виступала О. Леснікова.

Із 1980 року діяв літературний театр під керівництвом Савельєвої К.Б.

На базі предметно-циклової комісії викладачів української мови  та літератури Міністерством освіти і науки України було організовано  й проведено 3 проблемних семінари (1984-1989 р.р.); Усеукраїнську олімпіаду знавців рідної мови та народознавства (1992р.); укладено  й упроваджено 6 навчальних програм (автори Гуд Р.Б., Савельєва К.Б.,  Лигус О.Ф.).

Із реорганізацією педагогічного коледжу в гуманітарно-педагогічний інститут була організована кафедра української та російської філології  (2004 р.). Завідувачами кафедри були Лигус О.Ф. (із 2004 р.), Хомік О.Є (із 2006 р.), Волкова І.В. (із 2008 р.), Бабакіна О.О. (із 2013 р.).

Із 2014 року кафедру очолює кандидат філологічних наук, доцент Демченко Н.Д.

У той період основним напрямом  наукової діяльності викладачів кафедри  було дослідження організаційно-методологічних засад філологічної підготовки вчителя для сучасної школи ХХІ століття у контексті інтеграції України  в європейський освітній простір, результатом чого стало ліцензування спеціальності 035 Філологія освітньо-професійної програми Українська мова та література, тобто кафедра стає випусковою.

Із 2017 року назву кафедри змінено на кафедра української лінгвістики, літератури та методики навчання.

Потенціал кафедри становить: 20 викладачів, із них 8 доцентів (Бабакіна О.О.. Волкова І.В., Демченко Н.Д., Крехно Т.І., Масло О.В., Міняйло Р.В., Петриченко Л.О., Романова І.В.), 1 доктор педагогічних наук (Петриченко Л.О.), 6 кандидатів філологічних наук (Демченко Н.Д.,  Волкова І.В., Крехно Т.І., Масло О.В., Міняйло Р.В., Романова І.В.),  4 кандидати педагогічних наук (Бабакіна О.О., Давидченко І.Д.,  Полякова І.В.,  Чала А.Г.), 1 заслужений працівник освіти (Мицюра І.О.). Посаду професора обіймають 3 члени кафедри (Бабакіна О.О., Крехно Т.І., Петриченко Л.О.), посаду доцента – 6 (Волкова І.В., Масло О.В.,  Міняйло Р.В., Полякова І.В., Романова І.В.,Чала А.Г.), старшого викладача – 4 (Кордулян М.І., Мицюра І.О., Оловаренко О.І., Перепелкіна Т.В.).

Результатами науково-дослідної роботи кафедри є: монографії, навчальні посібники, численні науково-методичні розробки, публікації; участь викладачів і студентів у науково-методичних конференціях різних рівнів; дипломи, отримані студентами на всеукраїнських конкурсах наукових студентських робіт; перемоги студентів у Міжнародному конкурсі  української мови імені Петра Яцика, у Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Кафедра шанує своїх ветеранів, які все життя присвятили освітянській роботі й мають високі звання: Гуд Р.Б. (заслужений учитель Української РСР, 1987 р.), Киричок С.Т. (заслужений працівник освіти України, 2003 р.), Мицюру І.О. (заслужений працівник освіти України, 2004 р,), Савельєву К.Б. (заслужений працівник освіти України, 2007 р., нагороджена Почесною грамотою Верховної Ради України), Лигус О.Ф. (нагороджена Грамотою Верховної Ради України).

Наші викладачі – колектив однодумців, що спрямовують свої зусилля на високу професійну підготовку майбутніх  освітян.

На кафедрі організовано наукові гуртки, що сприяють культуромовній, літературній, методичній підготовці майбутніх філологів та фахівців нефілологічного профілю.  

Упродовж навчального року в академії була проведена низка аудиторних і позааудиторних заходів, присвячених ювілейній даті: засідання круглих столів, науково-практичні конференції, зустрічі з випускниками нашого закладу, екскурсії здобувачів  вищої освіти до музею академії з метою ознайомлення з історичним шляхом становлення й розвитку ЗВО від педагогічних курсів імені  Г.С. Сковороди до КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради тощо.

Активними організаторами та учасниками цих заходів були викладачі кафедри  української лінгвістики, літератури та методики навчання та здобувачі вищої освіти.

Родзинкою святкування ювілейної дати став виховний позааудиторний захід «Стежками історії  кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання»  ̶ екскурс в історію створення й становлення навчального закладу в цілому  й кафедри зокрема,  ̶  який був проведений 13 листопада. Учасниками його були викладач кафедри, випускники минулих років, які нині працюють у нашому ЗВО, здобувачі вищої освіти, які мали нагоду ще раз доторкнутись до славетної історії нашого педагогічного закладу та кафедри.

До слова були запрошені викладачі кафедри Петриченко Л.О., Бабакіна О.О., Демченко Н.Д., Лигус О.Ф., Провона І.О.,  випускники минулих років.

Вони зі щирою вдячністю, теплотою та любов’ю згадували свої студентські роки, своїх педагогів, які навчали не лише професійним предметам, а й умінню відстоювати свою власну позицію та водночас були прикладом людяності, небайдужості до людей, любові до життя, висловлювали слова подяки своєму шанованому навчальному педагогічному закладу, що став для них рідною домівкою.

Створюємо україномовний контент  

             Із метою популяризації української писемності та мови 09 листопада 2020 року о 12.00 Комунальна установа «Харківський обласний центр молоді» https://www.facebook.com/kh.hocm разом із представницею Комунального закладу «Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова» Харківської обласної ради Юлією Стаднік для студентів освітньої професійної програми Українська мова та література провели вебінар на платформі Zoom, присвячений Дню української писемності та мови.

          Студенти із захопленням прослухали цікаві факти з історії української мови, про зміни у чинному правописі, а також про нові тенденції в сучасній українській літературі.

Круглий стіл «Життєлюбний сміхотворець Остап Вишня»

Сьогодні в День української мови та письменності викладачі та студенти академії та структурного підрозділу коледжу традиційно прилучилися до написання диктанту єдності.

Також саме в цей день відбулося відкриття ХІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу  учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка та ХХІ Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика. Тарас Григорович як людина, яка пройшла нелегкий життєвий шлях, вірив: «Якби Бог поміг оце мале діло зробить, то велике само б зробилося». Через століття український меценат Петро Яцик також сказав, що з малого бере початок велике. Завідувачка кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Наталя Демченко звернулася до присутніх з привітальним словом, ознайомила з умовами проведення цьогорічного І (академічного) етапу.

Студенти коледжу педагогічного відділення (дошкільної та початкової освіти), аспірантка академії Кривенко Юлія, викладачі кафедри провели круглий стіл «Життєлюбний сміхотворець Остап Вишня», на якому вшанували пам’ять великого українця, чудового письменника, життєствердної людини Павла Михайловича Губенка – усім нам добре відомого Остапа Вишні. Студенти нагадали про основні віхи його життя, особливо ті, що були пов’язані з нашим містом, яке як благословило його в широку літературну дорогу, так, на жаль, стало місцем його ув’язнення. Ще раз почули його іскристе слово, побачили, які твори можна прочитати з дітьми. А Господаренко Влада, студентка 31 д групи, прочитала свої гуморески, які, за її словами, написала під впливом усмішок Вишні.

День української писемності та мови

09 листопада 2020 року доцентом кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання разом зі студентами групи 111 уф проведено круглий стіл до Дня української писемності та мови. Серед присутніх – не тільки студенти, які свідомо обрали стежку української словесності, але й професорсько-викладацький склад кафедри, а також  цікавий гість – кандидат економічних наук Андрій Німкович.

Присутні виявилися наснажені радіодиктантом національної єдності, а тому гідно продовжили роботу під час круглого столу.

До слова були запрошені Наталя Демченко – завідувач кафедри, доцент, кандидат філологічних наук, яка змотивувала студентську молодь, висловила побажання плідної роботи; Андрій Німкович – голова громадського об’єднання «Платформа змін», який виступив із доповіддю «Спілкуйся українською».

Жукова Анастасія, Чайкіна Вероніка, Єрьоміна Анна – студентки-філологи – підготували цікаві завдання щодо ролі та значення української мови.

У цілому формат заходу можна визначити як інтерактивний, науково-практичний.

Дякуємо усім небайдужим до українського слова та чекаємо на наступні цікаві зустрічі.

А яким книжкам надаєте перевагу Ви?

Традиційно у День української писемності та мови студенти, викладачі, адміністрація академії долучилися до написання, цьогоріч ювілейного, ХХ Радіодиктанту національної єдності.

Викладачі створили для студентів конференції, а їх було 150, на платформі Zoom і доєдналися до прямого етеру «Українського радіо». Наші студенти, які навчаються за індивідуальним планом-графіком і працюють у школі разом із учнями доєднались до академічної спільноти.

Пряма трансляція спецпроєкту розпочалася о 9:00, наживо з читальної зали Національної бібліотеки імені Вернадського журналісти «Суспільної студії», Роман Коляда й Інна Москвіна, розказували, як пишуть диктант відомі українські діячі і зірки, зокрема: Катерина Павленко та Тарас Шевченко з гурту Go_A, Іван Леньо («Kozak System»), Марк Галаневич («ДахаБраха»), актори Ахтем Сеітаблаєв, Сергій Калантай, Геннадій Попенко, акторка Наталія Сумська.

О 9.30 у студії почала зачитувати текст відома акторка Римма Зюбіна. Автором цьогорічного диктанту «Виклики книжкової ери» став письменник і видавець Іван Малкович, а науковою консультанткою проєкту – докторка філологічних наук, професорка Лариса Масенко.

Усі охочі з радістю долучились до написання радіодиктанту.

Як сприяти мирному вирішенню конфліктів в освітньому просторі?

Із метою ознайомлення здобувачів вищої освіти освітньо-професійної програми Українська мова та література з стратегіями поведінки в конфліктних ситуаціях, алгоритмами вирішення конфліктів, чинниками провокування конфліктів та прийомами їх запобіганню 28 жовтня було проведено освітній тренінг щодо врегулювання конфліктів у колективі.

Практичний психолог академії Марина Надточий надала низку рекомендацій щодо встановлення ефективної комунікації під час виробничих відносин.

Здобувачі вищої освіти під час тренінгу формували уміння виявляти та вирішувати проблеми, оволодівали навичками застосовувати набуті знання у практичних ситуаціях. 

Редагуймо тексти з фахівцем-практиком

Слово українське живе, бо зродилося з Любові.

Слово українське сильне, бо зросло на Вірі.

Слово українське віще, бо несе під серцем Надію.

Слово українське чесне, бо освячене Правдою.

Слово українське заповітне, бо покликане

здобути Волю.

Ярема Гоян

Прекрасна новина! Традиційно від 27 жовтня 2020 року контент-менеджер Видавничого дому «Школа» Гаврилова Дар’я Андріївна розпочала проведення практичних аудиторних занять із основ редагування для студентів-філологів і викладачів кафедри, під час яких поділиться секретами професійної майстерності.

Метою проведення таких зустрічей із фахівцем-практиком є опанування студентами необхідних теоретичних знань і практичних навичок із редагування текстів, що написані в будь-якому з жанрів і стилів української літературної мови.

На початку зустрічі гостиня змотивувала здобувачів вищої освіти розповіддю про власний професійний шлях становлення як контент-менеджера від навчання в Харківському коледжі за спеціальністю 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) до магістратури спеціальності 061 Журналістика.

Практичні заняття проходитимуть у вигляді майстер-класів на платформі Zoom. Пані Дар’я на першому занятті докладно розповіла слухачам про етапи праці редактора на прикладі роботи Видавничого дому «Школа», продемонструвала особливості редакторського втручання у матеріали видання, відкрила деякі секрети редакторсько-видавничої царини, поділилася авторськими лайфхаками.

Майбутнім філологам та викладачам було цікаво дізнатися про особливості роботи в друкованому ЗМІ та інтернет-виданні.

Бажаємо нашим здобувачам вищої освіти творчого натхнення та перших перемог в опануванні знаннями з редакторської справи!

Особливості організації  освітнього процесу

в Новій українській школі

21 жовтня 2020 року для здобувачів освіти спеціальності 035 Філологія освітньої програми Українська мова і література (бакалаврів другого, третього, четвертого року навчання) було проведено онлайн тренінгове заняття «Особливості організації  освітнього процесу в Новій українській школі».

Із метою ознайомити учасників тренінгу з основними положеннями Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа»; із особливостями організації освітнього простору в умовах реформи «Нова українська школа»; із методиками застосування LEGO-технології в контексті початкової мовно-літературної освіти; змоделювати інтегрований та діяльнісний підхід до вирішення  завдань початкової мовно-літературної освіти;  сприяти формуванню фахової компетентності, спрямованої на забезпечення реалізації завдань мовно-літературної галузі загальної середньої освіти на основі дотримання принципів послідовності, наступності і перспективності навчання тренери-педагоги з питань забезпечення початкової освіти відповідно до Концепції «Нова українська школа» професор кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Тетяна Крехно та доцент кафедри  педагогіки, психології, початкової освіти та освітнього менеджменту Юлія Блудова, викладач кафедри  педагогіки, психології, початкової освіти та освітнього менеджменту Олена Ільїна провели тематичні тренінги за допомогою платформи Zoom.

Викладачі кафедр із задоволенням долучились до перегляду й обговорення виступів. Були запрошені директор Харківської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 19 Харківської міської ради Харківської області Ольга Булавінцева і заступник директора із навчально-виховної роботи Тетяна Коваленко.

Здобувачі вищої освіти активно обговорювали й коментували актуальні питання сучасної середньої освіти й звернулися з проханням й надалі проводити такі тренінги.

Досліджуючи Слобожанщину...

Майбутнє України, її місце у європейській спільноті починається з любові, гордості, поваги і небайдужості до рідного краю.

4 жовтня студенти 11по та 211уф разом із викладачками кафедри української лінгвістики,  літератури та методики навчання Ольгою Масло і Марією Кордулян подорожували мальовничою Краснокутщиною, де кожний куточок (старовинні садиби Харитоненків, Шидловських, Кенігів) нагадує про відданість, безкорисливість і любов до нашої Слобожанщини. Нам є ким і чим пишатися! 

Освітній Хакатон до Дня європейських мов

Уже традиційно з 2011 року за ініціативи Ради Європи відзначається Європейський день мов, метою якого є сприяння та популяризація багатомовності в Європі. І цьогоріч наша академія не залишилася осторонь. Кафедра української лінгвістики, літератури та методики навчання разом із кафедрою іноземної філології та відділом міжнародних зв’язків та академічної мобільності започаткували проведення Освітнього Хакатону, метою якого є розвиток ідеї крос-культурної комунікації зі збереженням лінгвістичної унікальності мов країн світу.

Так, 22 вересня 2020 року викладачами кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Давидченко І.Д., Демченко Н.Д. та Гейдел А.М. був проведений освітній івент «Сторінками літопису європейської літератури», під час якого студенти 311 уф групи розповіли цікаві факти з біографії письменників Європи, підготували цікаві та змістовні відеопроєкти. Цей захід знайшов відгук у молоді і дав змогу переосмислити прочитану літературу.

23 вересня 2020 року викладачами кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Демченко Н.Д. та Гейдел А.М. був проведений захід «Літературні посиденьки», до якого долучилися студенти-філологи психолого-педагогічного факультету. Здобувачі вищої освіти Освітньо-професійної програми Українська мова та література 211 уф групи розповіли про новинки європейської літератури. Цікаві презентації та буктрейлери не залишили байдужими студентів-першокурсників цієї спеціальності, вони активно долучилися до процесу обговорення. Учасники освітнього хакатону порадили, яку літературу варто прочитати; розповіли, як правильно обрати книгу. Демченко Наталя наголосила на важливості проведення заходу, адже література – це той самий міст, які з’єднує людські душі. Дискусія пройшла в дружній та сприятливій атмосфері, бо надзвичайно добре бачитися з тими, хто тебе розуміє, обмінюватися з ними думками, і, звичайно, слухати. Цікава вікторина та факти про європейські мови завершили захід, але учасники та гості одноголосно вирішили зустрітися ще раз на «Літературних посиденьках».