Внутрішня академічна мобільність

15 березня 2023 року серед планових заходів академічної мобільності кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання ХГПА студенти бакалаврату спеціальності 035 Філологія і магістратури за спеціалізацією 035.033 слов’янські мови та літератури (переклад включно, перша – польська) мали чудову нагоду слухати гостьову лекцію доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри українознавства і лінгводидактики ХНПУ імені Г.С. Сковороди Олени Маленко на тему "Наше мовне сьогодення: «своє» VS «чуже»".

Інформативність лекції, комплекс надважливих проблем нашого мовного сьогодення в аспекті лінгвоекології не залишили байдужими ані викладачів, ані студентів. Про це свідчить жваве обговорення слухачами лекційного матеріалу (понад 40 хвилин!) з відстоюванням власного бачення лінгвоекологічних проблем та шляхів їхнього подолання.

Одностайної згоди учасники заходу дійшли в тому, що за грамотним, сучасним, національно орієнтованим словом майбутнє нашої України!

Проєкт реалізації академічної мобільності

Протягом жовтня – листопада в межах внутрішньої академічної мобільності тривало цікаве онлайн-спілкування між філологічною та журналістською спільнотою Волинського національного університету імені Лесі Українки та викладачами й студентами-філологами психолого-педагогічного факультету Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради. Попри карантинні обмеження віртуальне літературне спілкування між двома закладами, на яке зібралося близько 100 осіб, було пізнавальним та захопливим.

Лілія Лавринович, декан факультету філології та журналістики, та Наталя Демченко, завідувач кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання, привітали учасників спільного проєкту «Схід і Захід разом» та наголосили на важливості організації таких заходів, що дозволяють, незважаючи на відстань, неповторність історичного, культурного модусу, усвідомити одне: ми єдині.

Доцентка кафедри української лінгвістики, літератури та методики навчання Харківської гуманітарно-педагогічної академії Ольга Масло та в.о. завідувача кафедри української літератури Волинського національного університету Віктор Яручик прочитали блок лекцій, присвячених українській модерній поезії і прозі кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, зокрема постатям таких митців, як М. Коцюбинський, О. Кобилянська, В. Стефаник, Леся Українка, В. Винниченко, Б. Лепкий, М. Вороний.

Розпочала онлайн-спілкування цікавою літературною мандрівкою Харковом першої половини XX століття Ольга Масло. Використовуючи живий ілюстративний матеріал, лекторка заглибилася в часи 18 століття, коли один із п’яти, вже офіційно визнаних, найвідоміших мудреців світу Г. С. Сковорода торував стежки культурної Слобожанщини. Не оминула Ольга Масло своєю увагою й багате на події та творчі постаті ХІХ століття, коли було відкрито Харківський імператорський університет, де зароджувалося українське слово в осередку харківських романтиків, була друкарня, у якій Г Квітка-Основ’яненко видавав журнал «Украинский вестник», а також уперше в Україні саме в університеті було надруковано всі шість частин «Енеїди» І. П. Котляревського. Історичні, культурні, етнографічні розвідки сприяли візуалізації минулих часів, кращому розумінню процесів наступних хронологічних періодів поступу української літератури. Ольга Володимирівна ознайомила слухачів з особливостями розвитку української літератури періоду кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, ідентифікувала історико-культурні передумови розвитку модерністської літератури, акцентувала на своєрідності досягнень української літератури цього періоду, визначила її вплив на подальший розвиток літературного процесу, спонукала інтерпретувати літературні твори в органічній єдності з культурним життям.

Яручик Віктор Павлович, в.о. завідувача кафедри української літератури Волинського національного університету, науково, структуровано, із яскравими відеоматеріалами прочитав лекції, присвячені жанровому та тематичному багатству драм Лесі Українки, основним мотивам феміністичної прози Ольги Кобилянської, експресіоністичним особливостям новел В. Стефаника, імпресіоністичним новелам М. Коцюбинського, творчості поетів-модерністів М. Вороного та Б. Лепкого. Лекційний матеріал було представлено на тлі широкої панорами життя: історичних й політичних обставин, розвитку освіти, театрального, образотворчого, монументального мистецтва.

Подорож у часі була настільки реальною, що зсувався простір і слухачі опинялися в центрі бурхливих подій творення нового мистецтва, ставали свідками минулих років.

Завдяки можливостям онлайн-спілкування відстань перестала бути для обох закладів перешкодою. Сподіваємося, що такі зустрічі стануть традиційними.

З метою реалізації права на внутрішню академічну мобільність здобувачів вищої освіти та у рамках угоди про співпрацю з Волинським національним університетом імені Лесі Українки науково-педагогічними працівниками доц. Масло О.В. та доц. Яручиком В.П. (ВНУ ім. Лесі Українки) розпочато спільне викладання освітнього компонента «Історія української літератури» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 035 Філологія.

Графіки лекцій.pdf