Isiksus

Psühhoanalüütilised teooriad

Tunnusjoonte teooriad

Kognitiiv-käitumuslikud teooriad

Humanistlikud teooriad

Paljudes keeltes tähistatakse isiksuse mõistet ladinakeelse sõnaga persona. Roomas tähendas persona isikut, kelle kohta kehtisid seadused.

Isiksus on oma ainulaadse mõtlemise, tunnete ja käitumisviisiga indiviid. Need eripärad ilmnevad tema käitumises, suhetes teistega ja keskkonnaga. Seega uurib ja kirjeldab isiksusepsühholoogia isiksust ning tema erinevust teiste inimestega võrreldes.

Isiksuse kohta on loodud palju teooriaid, need pole sugugi vastandlikud, pigem täiendavad vastastikku üksteist. Väga olulisel kohal on nendes teooriates isiksuse kujunemist mõjutavate tegurite uurimine.

Sigmund Freud asetab oma psühhoanalüütilises käsitluses rõhu lapsepõlvekogemustele ja alateadlikule motivatsioonile.

Tunnusjoonte teooriad peavad eriti tähtsaks kaasasündinud iseloomujooni, sellest aga järeldub, et keskkond saan isiksust mõjutada vaid vähesel määral.

Kognitiiv-käitumuslikud teooriad omakorda tõstavad esiplaanile peamiselt kogemusi ning õppimist kui isiksuse kujundajat.

Humanistlikus psühholoogias rõhutatakse nii inimeste ainukordust kui ka elu jooksul omandatavate kogemuste tähtsust. Lähtutakse eeldusest, et inimese olemust saab muuta.

Kõik need isiksuseteooriad üritavad selgitada isiksuse olemust, selle struktuuri ning toimemehhanisme.

Ülesanne!

Pane kirja vähemalt 5 unikaalset omadust enda kohta. Millised nendest võiks olla pärilikud ehk kaasa sündinud ja millised elu jooksul omandatud?

Miks sa nii arvad?

Psühhoanalüütilised teooriad

S. Freud

Lapsepõlvekogemuste osatähtsuse, eriti vanemate ja laste suhete rõhutamine, psüühiliste traumadega toimetulek.

Teadvuse eri tasandite väljatoomine ja alateadvuse mõju käitumisele.

Tervikliku isiksuse mõistmine tema suhetes oma minevikuga.

Tunnusjoonte

teooriad

R. Cattell H. Eysenck

Isiksuse olemus on peamiselt pärilik ja püsiv, keskkond mõjutab seda vähe.

Isiksuse tunnusjoonte väljatoomine, võrdlemine ja mõõtmine.

Olulisel kohal on isiksuse kirjeldamiseks piisaval hulgal joonte väljatoomine ja nende alusel käitumise ennustamine.

Kognitiiv-käitumuslikud teooriad

J. Rotter A. Bandura

Sotsiaalse õppimise teel omandatav kogemus muutub isiksuse osaks.

Olulisel kohal on inimene ja keskkonna vaheline vastastikmõju.

Humanistlikud

teooriad

A. Maslow C. Rogers

Iga indiviid on ainulaadne, kordumatu isiksus.

Isiksusel on loomuomane vajadus areneda ja realiseerida oma potentsiaali.

Psühhoanalüütilised teooriad

Isiksuse struktuur S. Freudi järgi: Miski (Id), Mina (Ego) ja Ülimina (Super-Ego)

Freudi kolmeks jagatud isiksus näitab seda, et meie mõtted ja teod määrab kolme peamise teguri koosmõju. Need tegurid on bioloogilised tungid (miski), ühiskonna käsud ja keelud (ülimina) ja mitmesugused õpitud tegutsemisviisid, mis aitavad bioloogilisi tunge rahuldada ja ühtlasi kuuletuvad teistele (mina).

Miski kui alateadvus, mille keskmeks on sugutung ehk libiido. Naudinguprintsiibist lähtuv Miski juhib otseselt või kaudselt kogu inimese tegevust. Eluinstinkt - Eros ja surmainstinkt – Thanatos.


Mina kui teadlik lähtealus. Mina on vahelüli tegeliku maailma ja Miski vahel ning kulutab väga palju energiat sellele, et kontrollida Miski impulsse ja tunge. Lisaks peab Mina arvestama Ülimina reegleid.


Ülimina on inimese moraali alus, südametunnistus. Kui rikutakse Ülimina nõudeid, siis tekib süütunne. Ülimina kujuneb inimesel vanemate ja kasvatajate ettekirjutuste põhjal.

Need kolm jõudu tõmbavad meid mõnikord eri suundadesse. Näiteks laps, kes teeb midagi keelatut ja saab selle eest karistada, tunneb, et teda ohustab vanemate armastusest ilmajätmine ja see teeb teda murelikuks. See ärevus jätab temasse jälje ning järgmine kord, kui tal tekib mõte sama asja teha (nt väikevenda näpistada), tabab teda ärevushoog, mis tuletab meelde hirmu vanemate ees ja mure võimaliku mahajäetuse pärast.

Ärevus on ebameeldiv, seega püüab laps teha kõik selleks, et seda vältida. Sellise ärevusega toimetulekul peab laps suruma maha mõtted, mis selle käivitasid ja lükkama need välja oma teadvusest ehk teisisõnu ta peab mõtte alla suruma.

Teadvuse tasanditel paiknevad isiksuse struktuuri kolm komponenti. Mina ja Ülimina paiknevad kõigil kolmel tasandil, Miski toimib alateadvuses. Mina peab arvestama nii reaalsust kui ka Ülimina reegleid ja kontrollima Miskit.

S. Freudi tütar Anna Freud kirjeldas Mina kaitsemehhanisme järgnevalt:

Ärevust tekitavad mõtted ja tunded surutakse teadvusest välja. Nii võidakse unustada ebameeldiv kogemus, sündmus või asi. Näiteks õpilased unustavad ära eksamiajad, korteriomanikud unustavad kütte- või elektriarve õigel ajal maksmata, perevägivallaohvriks langenud inimesed unustavad traumeerivad sündmused.

Võib aset leida olukord, kus inimene ei tea täpselt, kuidas toimida. Nii võetakse appi lapsepõlves omandatud käitumisviisid. Näiteks hakatakse suitsu tõmbama, sest lapsepõlves aitas luti imemine ärevust vähendada.

Mõeldakse välja häiriv asi enda ümber. Nii leevendatakse oma ebaõnnestumisi või leitakse oma tegevusele õigustust. Näiteks, kui me eesmärki ei saavuta, siis võime väita, et pole seda tahtnudki.

Inimene varjab enda eest oma tegelikke motiive ning käitub vastupidiselt. Näiteks võib tegelikult oma ema või isa vihkav inimene teistele rääkida, kui väga ta neid armastab.

Iseenda teadvustamata tungi, soovi, omaduse ülekandmine teisele inimesele. Näiteks on inimestel kalduvus "vaenlastele" üle kanda kurjus, kadedus, vimm, salakavalus jm.

Ebameeldiva olukorra või sündmuse mahasalgamine. Näiteks hakatakse eitama lähedase inimese tõsist haigust isegi siis, kui diagnoos on teada.

Suunatakse inimese seksuaalsed või agressiivsed impulsid teistele objektidele. Näiteks laps, kes on pahane oma vanemate peale ja ei saa seda nendele väljendada, elab oma tunde välja lemmiklooma või mõne mänguasja peal.

Need kaitsemehhanismid aitavad vähendada negatiivseid emotsioone, kuid samas moonutavad reaalsust. Need toimivad alateadlikult ehk teisisõnu iseeneslikult. Kõik inimesed kasutavad tõenäoliselt mingis olukorras kaitsemehhanisme, kuid need ei tohiks muutuda valdavateks toimetulekuvahenditeks meie elus.

Kaitsemehhanismid vähendavad meie ärevust seetõttu, et moonutavad ärevust põhjustanud impulsse. Kuidas need toimivad? Meenuta mõnda oma kogemust.

Tunnusjoonte teooriad

H. J. Eysencki isiksuseteooria järgi piisab isiksuse kirjeldamiseks kahest tunnuste paarist: ekstravertsus - introvertsus ja emotsionaalne stabiilsus- neurootilisus.

Tema kirjelduse järgi on ekstravertidel aju erutustase madalam kui introvertidel. Seega üritavad nad käituda viisil, mis nende aju erutuse taset tõstaks. Introverdid seevastu püüavad liigselt erutavaid väliseid stiimuleid vältida. Ekstraverdid käivad palju väljas, külastavad lõbustusasutusi, introverdid aga pigem lähevad koju raamatut lugema. Ekstraverdid paistavad silma heade suhtlemisoskuste ja seltsivusega ning seetõttu on neil kergem sõpru leida. Nad armastavad vaheldust, nalju ja naeru. Ekstraverdid räägivad kiiremini, reageerivad elavamalt, väljendavad mitmesuguseid emotsioone, vaatavad oma partnerit sagedamini ning otsivad silmsidet. Introverdid on pigem kinnised, kes avavad ennast vähestele sõpradele. Sõpru ei pruugi neil palju olla, kuid tema sõprus on tugev ja andunud. Nad on ettevaatlikud ja usaldusväärsed ning armastavad intellektuaalset huumorit. Introverdid omandavad keeldusid kergemini, seetõttu on nad ka enam pidurdatud. Arvatakse, et introverte mõjutab õppimises rohkem karistus, ekstraverte aga mitmesugune tasu. Ekstraverdid eelistavad tööd inimestega, introverdid aga pigem teoreetilist ja teaduslikku tööd. Ülikoolis saavad introverdid üldiselt paremaid hindeid ning nad on erksamad hommikul, ekstraverdid aga õhtul. Ekstraverdid vajavad tööl vaheldust, introverdid stabiilsust. Emotsionaalselt stabiilsete inimeste tunded on püsivad. Nad on muretud, kindlad ja usaldusväärsed. Neurootilised inimesed on seevastu tundlikud ning nende tundmused vahelduvad kiiresti. Neil võib esineda rohkem pea- ja seljavalusid, aga ka ärevust.

Kui neid kahte põhitunnuste paari kombineerida, saame 4 temperamenditüüpi: sangviiniline, flegmaatiline, melanhoolne, koleeriline.

Uurijate Paul Costa ja Robert McCrae järgi saab isiksust iseloomustada 5 tunnuse alusel - Suur Viisik ehk Big Five

Eestis on suure viisiku isiksusemudelit rohkelt kasutatud ja sinna on panuse andnud Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi teadlased. Viie faktori teooria kohaselt on isiksusele kõige iseloomulikumad teatud geneetilise tekkega baastendentsid ehk suundmused, mis suunavad inimtegevust. Need viis omavahel sõltumatut baastendentsi on:

Neurootilisus (Neuroticism) - peamine tendents on kogeda negatiivseid emotsioone nagu hirm, kurbus, hämmeldus, viha, süü, vastikus (alaskaalad on ärevus, vaenulikkus, masendus, enesekontroll, impulsiivsus, abitus).

Emotsionaalne stabiilsus kirjeldab inimese emotsionaalset pingetaluvust ja enesekontrolli. Kõrge emotsionaalse stabiilsusega inimesed on valdavalt rahulikud, pingevabad ning suudavad kriitilises olukorras oma emotsioone kontrollida. Madala emotsionaalse stabiilsusega inimesed muretsevad rohkem, on närvilisemad ja ärevamad ning suure tõenäosusega rahulolematud oma tööga. Ma pean ennast depressiivseks ja kurvameelseks inimeseks.

Ekstravertsus (Extraversion) - iseloomulikud jooned on sõbralikkus, kuulumine gruppidesse, aktiivsus, jutukus, põnevus, energilisus, optimistlikkus (alaskaalad on soojus, seltsivus, kehtestavus, aktiivsus, elamustejanu, positiivsed emotsioonid).

Ekstravertsus on iseloomulik inimestele, kes on seltsivad, jutukad, optimistlikud. Neile meeldib juhtida teisi inimesi ja luua uusi suhteid. Ektsravertsed inimesed suudavad keskenduda paljudele erinevatele tegevustele korraga ja süvitsi. Positiivseid emotsioone ja vaimset energiat saadakse välistest tegevustest ja olukordadest. Madala ekstravertsusega isikud ehk introverdid on vähem sotsiaalsed, vaiksemad ning reserveeritumad. Nad ei sõltu nii palju sotsiaalsest maailmast, mis ei tähenda, et nad on ebasõbralikud või antisotsiaalsed. Ma pean ennast seltsivaks ja heaks suhtlejaks.

Avatus (Openness to Experience) - iseloomulikud jooned on aktiivne kujutlusvõime, tähelepanuvõime oma tunnete suhtes, muutustele aldis olemine, sõltumatus teiste arvamustes, uudishimu, vahelduse otsimine, loovus, sallivus (alaskaalad on avatus fantaasiale, kunstile, tunnetele, vaheldus, avatus mõtetele, väärtustele).

Kõrge avatusega inimene võib olla huvitatud teadmisete saamisest ja uute kultuuridega tutvumisest. Kõik avatud inimesed ei pruugi aga huvituda kunstist või luulest. Kogemusele avatud inimesed tolereerivad sagedamini poliitilisi arvamusi, neil on soodumus mõelda abstraktsete sümbolite kaudu. Madala avatuse tasemega inimestel on tavaliselt traditsioonilisemad ja konventsionaalsemad huvid ning nad eelistavad harjumuspärast uudsetele kogemustele. Ma pean ennast inimeseks, kes on huvitatud paljudest erinevatest asjadest.

Sotsiaalsus (Agreeableness) - iseloomulikud jooned on abivalmidus, sümpaatsus, usk teiste abivalmidusse, koostöövalmidus (alaskaalad on usaldus, siirus, omakasupüüdmatus, järeleandlikkus, tagasihoidlikkus, osavõtlikkus).

Sotsiaalsus näitab inimese positiivset või negatiivset orienteeritust teistele inimestele. Koostöövalmis inimesed väärtustavad häid ja kvaliteetseid suhteid ning neil on optimistlik maailmavaade. Kõrge sotsiaalsusega juhid kasutavad sagedamini motiveerivad tehnikaid, madalama sotsiaalsusega pigem kontrollivaid juhtimistehnikaid. Madala koostöövalmidusega inimesed peavad isiklikke huve olulisemaks kui head läbisaamist teistega. Nad ei huvitu teiste heaolust ning on sageli skeptilised kaaslaste motiivide suhtes, tundudes tihti kahtlustavad ja ebasõbralikud. Ma pean ennast usaldavaks inimeseks.

Meelekindlus (Conscientiousness) - iseloomustab eesmärgikindlust/sihikindlust, tahtejõulisust, enesekontrolli, usaldusväärsust (alaskaalad on asjatundlikkus, korralikkus, kohusetundlikkus, eesmärgipärasus, enesedistsipliin, kaalutlemine).

Kõrge meelekindlusega inimesed on distsiplineeritud, organiseeritud, kohusetundlikud ning suunavad oma tähelepanu isiklikele saavutustele, mitte välistele ootustele. Nad suudavad hästi kontrollida, reguleerida ja suunata oma impulsse. Eelistatakse oma tegevust planeerida, mitte käituda spontaanselt. Teiste inimeste silmis on nad usaldusväärsed ja ratsionaalsed. Ma pean ennast inimeseks, kes tegutseb efektiivselt.

Baastendentside ja keskkonnategurite koosmõjul kujunevad välja iseloomulikud kohastumised, mis avalduvad hoiakutes, suhtumistes, harjumustes, oskustes, mõtlemisviisides, käitumismallides, emotisonaalses reageerimisviisis jm.

Baastendentsidel on hulk iseloomulikke omadusi: neid ei saa vahetult jälgida, on suhteliselt püsivad, nende hulk on piiratud, võivad avalduda nii välises kui sisemises käitumises, ilmnevad teatud olukordades ehk situatsioon mõjutab tegelikku käitumist, need on enam-vähem ühesugused kõigis kultuurides ja need ei olene vaimsetest võimetest.

Ühes põhjalikus uuringus leiti, et keskmiselt oli naistel kõrgemad tulemused neurootilisuses, ekstravertsuses, sotsiaalsuses ja meelekindluses. Ainult avatuses kogemustele olid mehed üldjuhul kõrgemal positsioonil kui naised. Võiks arvata, et arenenumates ja modernsemates riikides on vahe naiste ja meeste vahel väiksem (kuna naistele ja meestele on loodud võrdsemad võimalused), siis tegelikult näitavad tulemused vastupidist. Tegelikult on hoopis vähem arenenud riikides naised ja mehed isiksuse osas sarnasemad. Teoretiseeritakse, et modernsemas riigis on naistel ja meestel rohkem võimalusi enda isiksust võimalikult välja kujundada ja teistest erineda. Vähem arenenud riikides aga pole selliseid võimalusi ning inimesed pigem sarnanevad üksteisega (Schmitt, Realo, Voracek & Allik, 2008).

Sul on vaja kandideerida uuele ametikohale. Kuidas Sa iseloomustaksid ennast? Proovi põhjendada iga omaduse juures, milles või kuidas see omadus avaldub.

Kognitiiv-käitumuslikud teooriad

Kognitiiv-käitumuslikud teooriad pööravad isiksuse arengus tähelepanu sotsiaalsele õppimisele. Nähakse inimese ja keskkonna vahelist vastastikmõju.

Julian Rotteri kontrollkeskme teooria käsitleb näiteks inimeste enesehinnangulisi arvamusi oma saavutuste ja ebaedu kohta. Inimesel kujuneb välja üldistatud ootus, millest need arvamused lähtuvad ja millele vastavalt inimene ka käitub. On kaks sellist ootust:

  • kõik, mida inimene teeb, sõltub temast endast;

  • kõik, mida inimene teeb, sõltub olukorrast, kuhu ta on sattunud.

Rotteri arvates on kord väljakujunenud ootus suhteliselt püsiv, mistõttu võib seda nimetada tunnetatud kontrollkeskmeks kui isiksuse omaduseks.

  • Seesmise ehk internaalse kontrollkeskmega inimesed peavad oma edu ja ebaedu eeskätt enesest sõltuvaks. Nad arvestavad põhiliselt oma võimetega ning usuvad, et määravad ise oma elu kulgu. Neid iseloomustab algatusvõime ja kaalutletud otsused, otsivad ise aktiivselt enda realiseerimise võimalusi. Lisaks veel: internaalid otsivad innukamalt infot tervisehädade korral ning hoolitsevad rohkem oma tervise eest. Näiteks lasevad nad endale kaitsepookimisi teha, käivad arstlikul läbivaatusel või loobuvad suitsetamisest.

  • Välise ehk eksternaalse kontrollkeskmega inimesed mõtlevad, et nende edu ja ebaedu tuleneb peamiselt välistest tingimustest ja asjaoludest. Nad arvavad, et sõltuvad teistest kompetentsetest isikutest ning alluvad üsna kergesti mõjutustele. Nende arvates on tulevik ette määratud ja nad ei suuda seda mõjutada. Järelikult pole mõtet planeerida oma tegevusi ega pingutada eesmärkide saavutamise nimel. Lisaks veel: eksternaalidel on sagedamini psühholoogilisi probleeme (ärevus, depressioon) ning neil võib esineda madalam enesehinnang.

Siiski võib inimese kontrollkese muutuda näiteks vanuse ja positsiooniga seotud põhjustel. Tänu positiivsetele kogemustele ja õppimisele võib inimene omandada seesmise kontrollkese. Samuti võib väga kõrge internaalsus kui ka kõrge eksternaalsus põhjustada kohanemisprobleeme. Esimesel juhul võib inimesel kujuneda arusaam, nagu peaks ta kõige eest ise vastutama ja kõik probleemid lahendama üksi. Teisel juhul võib inimene muutuda väliste tegurite "mängukanniks". Eelistada tuleks kahe äärmuse vahelist keskmist näitajat.

Juhtum mõtlemiseks!

Hooldekodu ühe korruse elanikele anti toalilled, mille eest nad pidid hoolitsema; lisaks anti neile võimalus ise valida, millal nad tahavad mitmesuguses tegevuses osaleda, näiteks külastajaid vastu võtta, televiisorit vaadata, üritustel osaleda. Teise korruse elanikele anti samuti lilled, kuid nende eest pidi hoolitsema hooldekodu personal. Nad said osaleda samadel üritustel nagu esimese korruse elanikud, kuid nende aja määras personal.

Millised olid tulemused? Nii hooldajate kui ka elanike enda arvates olid elanikud, kes ise lillede eest hoolitsesid ja oma tegevust planeerisid, aktiivsemad ja tundsid ennast paremini kui inimesed, kellel puudus kontroll oma elu üle. Erinevust võis märgata ka veel aasta hiljem (Langer & Rodin, 1976).

Seega kontrolli omamine tähendab võimalust teha valikuid. Ja mida rohkem valikuvõimalusi, seda parem.

Albert Bandura sotsiaalse õppimise teooria (ka mallõpe või mudelõpe)

A. Bandura järgi õpib inimene põhiliselt teisi jäljendades. Samas selgitab ta, et kui õppimine jäljendamise kaudu piirduks nähtu lihtsa järeletegemisega, kujuneks õpiprotsess väga pikaks ja toimetulekuks ebapiisavaks. Samas on mõnda asja väga keerukas õppida kirjaliku juhendi järgi, aga lihtne pärast seda, kui keegi on selle ette näidanud. Mõelge kasvõi kogemustele arvutiõppes, mõnda joogaharjutust tehes või ergonoomilisi võtteid kasutades patsiendi hoolduses.

A. Bandura on uurinud, kuidas toimub õppimine eeskujude najal. Sageli räägitakse agressiivsuse õppimise käsitlusest. Näiteks jälgivad lapsed teiste inimeste käitumist ning avastavad, et agressioon tasub end ära, teisisõnu agressiivsemad inimesed saavutavad midagi. Lapsed õpivad seda, kuidas käituda agressiivselt, kui ka seda, mis agressiivsele käitumisele järgneb ehk milline on tulemus. Omandatakse agressiivsuse ja kindlat liiki situatsioonide seosed. Lapse käitumises võib see avalduda ainult teatud tüüpi olukordades ja ainult siis, kui ollakse kindel, et taoline käitumine tagab edu või aitab vähemalt vältida karistust. Laps üritab endale valitud eeskujusid igati järgida. Arvatakse, et laps ei tarvitse mitte ainult jäljendada, vaid võib käituda veelgi agressiivsemalt. Sageli on lapsele eeskujuks ka filmitegelased, nende käitumine. Liigne agressiivsete filmide vaatamine suurendab laste sallivust agressiivsuse suhtes ja võib viia olukorrani, et ei tajuta enam piiri agressiivse ja normaalse käitumise vahel.

Bandura arvates saab õppimist ja kogemust kasutada veel näiteks inimeste abistamisel. Näiteks kui inimene tunneb mingis olukorras alati suurt hirmu, siis viiakse teda samasse olukorda pikemaks ajaks või mitmel korral ning seeläbi püütakse näidata, et hirm on asjatu ja see möödub.

Niisiis, sotsiaalne ehk mudelõpe saab toimuda siis kui:

  • vaadeldava käitumine on tõhus

  • vaadeldava käitumine tundub meeldiv

  • käitumisviis on meile jõukohane

  • käitumisviis on meile omane (näiteks sobib meie temperamenditüübiga)

  • käitumisviis on keskkonnas tunnustatud

  • käitumisviis on tähelepandav

  • käitumisviis on midagi motoorset jäljendavat (näiteks ruumis liikumine, žestid)

Sotsiaalset õppimist kirjeldatakse ka kui mudelõpet. Mida õpivad tänapäeva lapsed mudeldamise teel?

Mida oled Sina sotsiaalse õppimise teel omandanud? Milline see kogemus on olnud?

Humanistlikud teooriad

Humanistliku suuna esindajad väidavad, et indiviidile on omane areneda ja muutuda. Iga isiksuse kujunemist mõjutab ümbritsev keskkond, seega ei ole võrreldavad erinevate inimeste käitumised ega pole mõtet ka isiksuse joonte mõõtmisel. Humanistlikes teooriates rõhutatakse inimese vaba tahet ja vastutust. Keskendutakse sellele, mis on inimese elus oluline ning millised on subjektiivsed kogemused. Õppimist pidasid humanistid õppija enda tegevuse tulemina ehk tegevus pidi lähtuma ainult läbi oma sisemise aktiivsuse. Teadmine pidi olema humanistide seisukohalt isiklik, kogemuslik, suhtlemise kaudu arenev ja süvenev.

C. Rogers pidas inimesi põhiolemuselt heaks ja uskus, et nad tahavad areneda. Kõigil on oma minakontseptsioon ehk enda kohta käivad mõtted, arusaamad ning peale selle ka ideaalne mina, kelleks soovitakse saada. Hästi toimetulevatel inimestel ei erine ideaalne ja reaalne mina kuigi palju. Halvasti toimetulevatel inimestel vüib see erinevus olla suur. C. Rogers töötas välja kliendikeskse teraapia, kus inimene on oma probleemide lahendamisel iseendale kõige parem ekspert. Psühholoogilised probleemid tekivad siis, kui inimene ei saa väliste takistuste tõttu oma potentsiaali realiseerida. Teraapias asetsetakse rõhk nendele tunnetele, mis seda inimest parajasti valdavad. Räägib peamiselt klient, terapeut kuulab ja juhib vestlust nii, et klient saaks oma tunnetes selgust. Terapeut ja klient on võrdsed partnerid ning terapeut ei paku lahendusi, vaid aitab lahenduseni jõuda. Ideaaliks on kogemustele avatud ja loomevõimeline inimene, kes suunab ennast ise oma sisemiste väärtuste alusel. See eesmärk nõuab aga arengut soodustavat keskkonda ning eelduseks on siirus, heakskiit ja empaatia. Samuti kehtivad need põhimõtted lapse ja vanema või õpetaja ja õpilase suhtes. Näiteks aitavad vanemad lapse arengule kaasa, kui nad on oma tunnetes avatud ja ausad, toetavad last ka ebaõnnestumiste korral ning kui nad üritavad lapse tunnetest ja mõtetest aru saada ilma neid hukka mõistmata.

A. Maslowi eksistentsialistlik eluvaade

Maslowi järgi on psühholoogias ilmne vajadus siirduda üldiste trendide ja tendentside uurimisest indiviidide kordumatuse mõtestamise valdkonda. Inimene on oma loomult soovidega olend, vajadused aga sünnipärased. Üldjuhul on tänapäeva ühiskonnas inimeste põhivajadused rahuldatud. Kõrgenenud ohutunnetus tekib katastroofide, kriiside, traumade tõttu. Rahuldamata vajadused panevad tegutsema.

A.Maslow üritas viia inimese bioloogilised ja sotsiaalsed vajadused ühtsesse süsteemi. Ta väitis, et inimesele on loomuomane vajadus areneda ja järelikult püüdlevad nad tipu poole. Tema kujutluse järgi arenevad inimvajadused ja motiivid sarnaselt püramiidi ehitamisega. Seega ei saa toimuda arenemist ja õppimist, kui ei ole rahuldatud füsioloogilised vajadused.

See, kelle füsioloogilised vajadused on rahuldatud, on huvitatud ka oma kõrgematest vajadustest. Näiteks inimesel, kellel on hea ja kindel töökoht, ei heiduta mõte töötuks jääda. Samas armastust otsiv ja vajav inimene ei suuda olla ilma söögi või joogita.

Eneseteostust kirjeldas Maslow ka kui eneseaktualiseerimist. Ta rõhutas oma töödes, et eneseaktualiseerijad pole mingil juhul "inglid". Neid iseloomustavad samuti inimlikud veidrused ja puudused. Näiteks võivad nad olla karjäärile orienteeritud, teiste suhtes hoolimatud, väga ambitsioonikad, tundes samuti süüd, viha, ärevust, ebakindlust, muret või kurbust.


Vaata lisaks

Maslow: hierarchy of needs

Loe, mõtle ja arutle!

Millised vajadused on hoolealustel rahuldatud Maslowi järgi. Milles nad abi vajavad ja miks Sa nii arvad?


1. 80-aastane naine hooldekodus, saab endaga hakkama, ei vaja erilist hoolt igapäevatoimingutes. Soovib rahulikku keskkonda ja üksi olla toas. Ei saa läbi toakaaslasega, kes häirib oma vestlusega ja televiisori kõvasti vaatamise-kuulamisega.

2. Intellektipuudega 30-aastane mees vajab abi rahaga ümber käimisel. Tunnistab, et kulutab palju ebavajalikule, kuid ei suuda ennast kontrollida. Lisaks on tal üks unistus- osta endale uus telefon.

3. Depressiivne ja mitmete füüsiliste probleemidega 75-aastane naisklient. On pettunud kõigis, ei taha abi vastu võtta, sest keegi ei saa nagunii aidata. Ei taha ühistegevusi ega välja minna.

4. 90-aastane naisklient, dementne, vajab abi igapäevatoimingutes. Ei suuda meenutada, kuhu midagi pani või mida tegi, ebaadekvaatne keskkonna tunnetus. Samas on väga huvitatud teistega suhtlemisest ning võib teisi oma aktiivse jutuga päris ära tüüdata. Lisaks korraldab teiste elu- tõstab asju ümber, vahetab ja teeb katki.

5. 85-aastane meesklient, ratastoolis, mõistus selge. Ei soovi aktiivset tegevust. Pigem meeldivad vaimsed tegevused ja eriti maalimine. Vahendeid aga pole.

6. 40-aastane intellektipuudega naisklient soovib väga õppida süüa tegema ja ise hakkama saada köögis. Talle pole seda varem võimaldatud. Enesevigastuse oht on suur ning lähedaste arvates ei peaks ta üksi köögis toimetama.

7. 68-aastane meesklient oma kodus, saab kõigega hakkama väidetavalt, kuid lähedaste arvates ei tule ta toime. Mees on korduvalt komistanud, kukkunud, ennast ära põletanud jm.

“Tundub, et kui mõned inimesed räägivad kaastundest, on neil arusaam, et see eeldab hoolimatust enda vajaduste suhtes või isegi eneseohverdust. Aga tegelikult tuleb tõeline armastus suunata kõigepealt enesele – kui me ei armasta iseennast, kuidas saame armastada teisi?“

Dalai-laama

Loe ja testi ennast! Nicholas, H. (2021). Isiksusetestid. Kirjastus Varrak.

Raamatust leiad: 25 klassikalist ja uut isiksuse kirjeldamise mudelit, lühikese tutvustuse iga testi päritolu kohta, testitulemuste detailse analüüsi ja tõlgendused, selgitusi isiksust mõjutavate ja kujundavate tegurite kohta ning näpunäiteid, kuidas avastada iseenda põhiomadusi.

Testid

  • Objektiivtestid (nt. temperamenditüübid, kunstialased eelistused jne).

  • Projektiivtestid (nt. pildi joonistamine, alustatud jooniste lõpetamine, väikese jutu kirjutamine, alustatud jutu lõpetamine jne).

  • Hinnangtestid- „Ütle mulle, mida valid või soovid, ja ma ütlen, kes sa oled!“ (nt. Lüscheri värvitest).

  • Konstruktiivtestid- „Näita mulle, kuidas sa midagi konstrueerid, ja ma ütlen, kes sa oled!“ (nt. Bucki joonistamistest „Maja-puu-inimene“).

  • Tõlgendamistestid- „Ütle mulle, kuidas sa esitatud kujutist tõlgendad, ja ma ütlen, kes sa oled!“ (nt. Rorschachi tindiplekitest).

  • Assotsiatsioonimetoodika- „Ütle mulle, mis sulle iga minu öeldud sõna põhjal esimesena meenub, ja ma ütlen, kes sa oled!“

Küsimustikud

  • Temperamendi- ja iseloomutestid ning huvide ja väärtustetestid.

  • MMPI – S.R. Hathaway ja J.C.McKinley Minnesota mitmefaasiline isiksuse küsimustik (Minnesota Multiphasic Personality Inventory).

  • 16PF – R. Cattell’i kuueteistfaktoriline isiksuseskaala (16 Personality Factor Scale).

  • EPQ – H.J. Eysenck’i isikuseküsimustik (Eysenck’s Personality Questionnaire).

  • PRF – D. Jackson’i isiksuse uurimisvorm (Personality Research Form).

  • NEO-PI-R – P.T. Costa ja R.R. McCrae (NEO PersonalityInventory Revised).

ENESEKONTROLL

Otsusta, millised väited on õiged ja millised on valed

  1. S. Freudi järgi saab isikust kirjeldada kolme peamise koosteguri abil: miski, mina, ülimina.

  2. Mina kaitsemehhanisme kasutatakse selleks, et oma isiksust muuta.

  3. H.J.Eysencki järgi eksisteerib 6 temperamenditüüpi.

  4. Olen tavaliselt aeglane, põhjalik, heade õppimis- ja tööharjumustega, rahulik ja mulle meeldib üksinda tegutseda. Ma olen temperamenditüübi poolest koleerik.

  5. Suur Viisik kirjeldab isiksuse baastendentse ehk suundumisi.

  6. Suure Viisiku moodustavad: neurootilisus, introvertsus, avatus, meelekindlus ja sotsiaalsus.

  7. Seesmise ehk internaalse kontrollkeskmega inimesed peavad oma edu ja ebaedu eeskätt enesest sõltuvaks.

  8. "Kukkusin eksamilt läbi, sest õpetaja oli koostanud keerulised küsimused". See väide näitab välise ehk eksternaalse kontrollkeskmega inimese mõtlemist.

  9. Humanistik lähenemine isiksuse arengus hõlmab isiksuse loomuomast vajadust areneda ja realiseerida oma potentsiaali.

  10. Kui olen rahuldanud mulle olulised vajadused: füsioloogilised ja turvatunde, siis saan edasi liikuda kuuluvuse, tunnuste ja eneseteostuse juurde.

ÕIGED VASTUSED

Õiged väited on:

1., 5., 7., 8., 9. ja 10