ELUKAAR

ELUKÄIK ELUTEE ELUKULG ELUKAAR

Elukaar on inimese terve elukäik ehk elutee sünnist (eostumisest) surmani. Kaareks nimetatakse seda seetõttu, et elu algperioodil on inimese areng kiire, täiskasvanueas see aeglustub ja saavutab stabiilsuse, vananedes aga toimub kiire taandareng.

Kuigi eri uurijate käsitlused inimese arengust on erinevad, ollakse ühisel seisukohal selles, et:

  • elukaare perioodid on kõigil inimestel ühesugused;

  • igal perioodil on oma eripära ja põhiprobleemid;

  • igal perioodil on oma arenguülesanded, mis tuleb täita, et jõuda edukalt järgmisesse etappi;

  • iga inimene läbib neid arenguülesanded just temale omasel individuaalsel viisil;

  • elukaareperioodide vanusepiirid võivad indiviiditi olla väga erinevad (Tegevusjuhendaja käsiraamat 2010).

Soojendusülesanded!

Leia endale aega ja sobiv ning rahulik koht. Pane mängima mõni sulle oluline muusikapala ning kujutle ette oma senist elukulgu.

Millised on olnud sinu elus olulised sündmused või ettevõtmised, millised kriisid on sinu eluteel ette tulnud? Kirjuta juurde ka olulised inimesed, saavutused, väljakutsed. Võimalusel visualiseeri need paberile vabas vormis kas teljena, ringina või hoopis mõnel muul viisil. Võid kasutada sümboleid, kasutada erinevaid värve ja tehnikaid. Kaardista oma minevik, et saaksid paika panna oma visiooni tulevikuks.

Mida märkad? Milliseid tundeid see tekitab? Millised peamised ülesanded on sinu elus olnud? Millised kriisid või läbielamised on sind tabanud? Kuidas kirjeldad tervikuna oma seni elatud elukulgu? Kuidas kujuneb sinu elukulg edasi?

Räägi oma tuttvatega teemal elukulg.

Küsi oma tuttavate või sõprade käest, kuidas nemad näevad elukaart? Millised sündmused või inimesed esimesena meelde tulevad või kuidas nad kujutavad seda pikka teekonda ette?

Elukaare etapid

Inimese eluteed kujundavad nii pärilikkus, keskkond kui ka inimese enda tahe ja valikud. Inimese elukaare võib jaotada 11 etapiks ehk perioodiks. Inimese arengu seisukohalt on väga olulised just üleminekud ühest elukaare etapist teise. Arenguperioode läbides omandatakse uusi oskusi ja teadmisi, mis on vajalikud ümbritseva keskkonnaga kohanemiseks.

LOOTEIGA JA SÜND


IMIKU- JA VÄIKELAPSEIGA

Imikuiga sünd–1. eluaasta

Väikelapseiga ehk maimikuiga 1.–3. eluaasta


LAPSEIGA

Koolieelikuiga ehk varajane lapseiga 3.-6/7. eluaasta

Kainikuiga ehk keskmine lapseiga 6/7.–11/12. eluaasta


NOORUKIIGA

Murdeiga ehk varajane noorukiiga 11/12.–15/16. eluaasta

Hiline noorukiiga 15./16.–20./22. eluaasta


TÄISKASVANUIGA

Varajane täiskasvanuiga 20./22. –35. eluaasta

Keskmine täiskasvanuiga 35.–55/60. eluaasta

Hiline täiskasvanuiga 55./60.–70. eluaasta


VANURIIGA 70.–90. eluaasta

ja veel

PIKAEALISUS üle 90. eluaasta

Mis põhjusel nähakse elukaart ühe tervikuna, kuigi see koosneb erinevatest arenguetappidest?

Kes või mis kujundab minu eluteed?

  • Mina ise

Kui palju saan ise oma eluteed juhtida ja teadlikult valikuid teha? Kui palju saan ise otsustada? Kui palju sõltub minu ettevõtlikkusest, visadusest ja võimekusest? Kas ma olen ise oma elu looja?

  • Päritoluperekond

Kui palju mõjutab minu elukäiku minu päritoluperekond? Kas vanemad on mind hoidnud ja arendanud või olen saanud osa nende traumadest ja kriisidest? Millise suguvõsa vaimse pärandi olen ellu kaasa saanud ja kui palju see mind eluteel mõjutab?

  • Kultuuriruum, sotsiaalne keskkond

Kui palju mõjutab mind kultuuriruumi, sotsiaalse keskkonna traditsioonid ja normid, väärtused ja hoiakud? Kas see avaldab minu elule mingit mõju?

  • Haridus

Millisel määral on haridustee mõjutanud minu elukäiku? Kas ma õpin pidevalt elust enesest tegevuste käigus kogemuste kaudu või on klassikalisel haridusel minu eluteel suurem mõju? Kui määrav on hariduse ja teadmiste roll minu senise elutee kujunemisel?

  • Elukaaslane või abikaasa

Mil määral ja kuidas mõjutab minu eluteed elukaaslane või abikaasa? Kas tema puudumine avaldab mulle mingit mõju?

  • Sõbrad

Milline mõju on minu sõpradel minu eluteel? Kuidas nende maailmavaade ühtib minu omaga? Milleks mulle minu sõbrad?

  • Majandusolud

Milline mõju on minu elutee kujunemisel majandusoludel ja kui palju mina saan seda muuta? Kas majanduslik tegevus võib piirata minu tegutsemisvabadust? Või on need tühised, et mõjutada minu eluteed?

  • Kliima

Kas kliima mõjutab mingi määral minu elukäiku?

  • Saatus

Kas ma usun saatusesse? Kas minu saatus on ette määratud või loon ise selle oma valikutega?

  • Juhus

Kas olen juhuslikult õigel ajal õiges koha või jõuab oluline info juhuslikult minuni? Kuidas ma suhtun juhusesse kui oma elutee kujundasse? Kas juhust pole olemas ja kõigel elus toimuval on oma põhjus? Või on juhus midagi määramatut, mida inimesena ei suuda hallata?

  • Jumal või usk

Milline mõju on Jumalal või usul minu elutee kujunemisel? Milline on minu maailmavaade ja kas usk on minu elus osaline? Kas Jumala või usu abiga saab teha õigemaid valikuid ja otsuseid? Või ei määra usk millegisse minu eluteed kuidagi?

  • Kaitseingel või -inglid

Milline on minu seisukoht inglite suhtes? Kas mul on oma kaitseingel, kes tagab mulle turvatunde?

  • Karma

Kas ma usun karmasse? Milline on minu eluteel põhjus-tagajärg seosed olnud? Milline on karma mõju minu elutee kujunemisel? Või loon iseendale karma?

  • Tervis

Kas ja kuidas mõjutab tervis minu eluteed?

  • Lähedased või lapsed

Kas minu elus on inimesi, kellega pean arvestama ja see mõjutab minu elukäiku?

Harjutus võetud raamatust: "Mina oma elus. Kuidas iseendaga elada ja oma visioone teostada?" Anneli Salk (2020), Trükk Pakett OÜ