Lapseiga

Millised on peamised arenguülesanded varajases ja keskmises lapseeas?

Kuidas saame lapsi toetada nende arenguülesannete läbimisel?

Arenguülesanded ja arengu toetamine

Koolieelikuiga ehk varajane lapseiga

3.-6./7. eluaasta

  • Oluline on füüsiliste vilumuste õppimine mängides ja tegutsedes. Lapsed muutuvad füüsilistes tegevustes oskuslikumaks ja kiiremaks ning nende peenmotoorika võimaldab tegeleda kujutavate tegevustega. Peenmotoorika lubab nüüd lapsel tegelda ka kirjutamise eeloskuste omandamisega. Lapsed naudivad joonistamist ning kujutavad tuttavaid objekte ja tegevusi. Lapsed on uudishimulikud, aktiivsed ja teotahtelised.

  • Lapsed õpivad ikka veel täieliku iseseisvuse saavutamist tualetis käimisel, riietumisel ja söömisel. Söömisoskused täienevad puutudes kokku erinevate toitude ja lauanõudega. Hakkavad kujunema teisesed eneseteenindusoskused, näiteks õpivad lapsed enese järelt koristama, valima riideid vastavalt ilmastikuoludele, tegema lihtsamaid võileibu ja hoidma korras oma asju. Laieneb tegevusväli, väheneb sõltuvus vanematest.

  • Täiustub sõnavara ja lauseehitus. Lastel esineb palju küsimusi elu põhiväärtuste kohta. Nii arenevad teadmised lähiümbrusest ja maailmast. Omandatakse igapäevase elu seoseid. Selles vanuses peaks lapse kõne vastama nii häälduslikust kui grammatilisest küljest emakeele normidele ja võimaldama lapsel ennast vabalt väljendada.

  • Lapsed hakkavad mängima rollimänge ja jaotavad omavahel rolle, nende konstrueerimisoskus võimaldab ehitada päris keerukaid objekte. Kujuneb arusaam sellest, kuidas käituvad poisid ja kuidas tüdrukud. Arenevad fantaasia, tahe ja iseloom. Suur osa mänguajast kulub reeglitega mängudele, mille käigus täiustuvad muuhulgas laste arvutamise ja keeleoskused. Probleemseid küsimusi väljendatakse mängides. Omavahelistes konfliktides kasutatakse varasemast enam kompromissi ja läbirääkimiste strateegiat ning kujunevad sõprussuhted. Oluline on tegutsemine koos eakaaslastega.

  • Maailma mõtestamisel toetuvad lapsed ikka veel põhiliselt tajule ja vajavad seega vahetuid praktilisi kogemusi. Lastel on keeruline mõista infot, mis jääb situatsioonist väljapoole ja millega neil pole olnud isiklikku kokkupuudet. Lapsed hakkavad planeerima oma vahetut tegevust - ütlevad näiteks, et nüüd hakkan joonistama maja.

  • Eneseväärikuse ja mina-pildi arenemine (mina-tunne, nimi, sugu, enesehinnang, ajaperspektiiv, vajadused, võimed, kohustused). Lapsed oskavad ennast kirjeldada toetudes välistele tunnustele (mul on pikad juuksed) ja räägivad enda eelistustest või huvidest. Areneb moraalitunnetus ja väärtuste süsteem. Endiselt esineb tugev kokkukuuluvustunne vanematega. Suhted hakkavad selginema erinevate inimrühmadega (sugulased, ühiskond, organisatsioonid).

Kainikuiga ehk keskmine lapseiga

6/7.–11./12. eluaasta

  • Kooli minnes saab enamus lapsi peaaegu täiesti iseseisvalt hakkama esmase eneseteenindusega ja väga oluliseks muutuvad nüüd teisesed eneseteenindusoskused - hoida korras oma asjad ja õppida iseseisvalt organiseerima oma kooliga seotud tegevusi, näiteks et kotti saaksid just homme vajaminevad asjad.Kujuneb suhtumine töösse. Uute vilumustega kaasneb vastutustunne, areneb eneseväärikus. Lastel tekib sisemine toimetuleku vajadus.

  • Juhtivaks tunnetusprotsessiks on mälu, millele toetudes lapsed omandavad uusi oskusi-teadmisi üsna lihtsalt. Valdavaks mõtlemisvormiks on veel kaemuslik-kujundiline, kuid lapsed on uudse teabe mõtestamises oskuslikumad kui enne kooli. Samas opereeritakse põhiliselt konkreetse infoga ja abstraktse info töötlemine pole väga tulemuslik. See tähendab, et selles vanuses on raskusi veel abstraktsete ülesannete ning hüpoteetiliste probleemide lahendamisega.

  • Arenevad erinevad võimed, näiteks õpioskused, metatunnetus ja eneseregulatsioon. Selles vanuses õpivad lapsed õppima, kuidas olla tähelepanelik, kuidas jätta meelde erinevat infot ja kuidas luua seoseid uudse ja tuttava info vahel. Kujunevad lugemis-, kirjutamis- ja arvutamisoskused. Algklassides peaksid lapsed omandama tugeva baasi lugemise, kirjutamise ja arvutamise oskustele. Suur tähtsus on koolil. Arengut saab juhtida kasvatuse ja õpetamisega.

  • Laieneb suhtlusringkond omaealistega. Lapsed mängivad endiselt meelsasti reeglistatud mänge, kuid neil on ka tugev vajadus osaleda formaalses õppimises ja olla selles edukas. Enesehinnang on seotud kooliedukusega ja lapse suhtlusringkonna moodustavad klassikaaslased, kellega hakatakse end võrdlema ja kellega suheldes arenevad nende sotsiaalsed oskused. Õpitakse kinni pidama lubadustest. Lapsele saab selgeks, kes ta on - minapilt selgineb.

Selle perioodi lõpp vanuses 10-12-eluaastat võib kattuda mõnel lapsel ka juba järgmise perioodi algusega ehk eelteismeeaga. Vaata järgmist peatükki- noorukiiga.

Sotsiaalse arengu toetamine 4-7-aastaste lastel: keeruliste suhtlemisoskuste harjutamine, mänguline tegevus, millega kaasneb sotsiaalsete normide harjutamine, planeerimine, oma kontrollsüsteemi loomine, keele abil orienteerumine inimelu põhitegevustes, juhtimise ja allumise harjutamine ning altruistliku käitumise mõistmine.

Koolieas lastel laieneb suhtlusringkond, tekivad reeglistatud mängud ning suur roll on koolil ja seal toimuval. Oluline on lapsi toetada erinevate võimete arendamises. Lastel kujuneb selles eas suhtumine töösse, seega on oluline mitte kõike laste eest ära teha vaid suunata ja juhendada. Vastasel juhul võib tekkida õpitud abitus, millega on hiljem raske toime tulla. Lastel tekib vastutustunne seoses uute oskuste omandamisega. Selles eas on oluline tunnustuse saamine, isegi väikeste edusammude puhul. Keskkond peab toetama lapse algatusvõimet.

Abiks lapsevanemale

Järgnevad küsimused aitavad Teil näha, kui palju Te oma lapse arendamiseks juba praegu teete ning mida peaks veel endas arendama.

  • Kas varjate oma lapse eest tõsiseid probleeme? Lapsed on vastupidavad ning saavad probleemi realistlikust seletusest aru.

  • Kas te tunnistate avalikult oma vigu? Selleks, et lapse mõtlemine ja ootused oleksid realistlikud, peab ta leppima oma vanemate tugevate ja nõrkade külgedega.

  • Kas teie laps vaatab TV rohkem kui 12 tundi nädalas? Vägivaldsed sarjad ei ole head lastele, kellel on raskusi oma viha talitsemisega.

  • On teil kodus arvuti? Tegelikult arvuti arendab last, kuna pakub talle uusi võimalusi. Olulised on kokkulepped ajakasutuse suhtes.

  • Kas peate end optimistiks? Optimistlikumad vanemad tunnevad end õnnelikumatena ning on elus edukamad.

  • Kas aitate oma lapsel sõpru leida? Kuidas sõpru leida ja hoida tuleks õpetada juba väikelastele.

  • Kas piirate lapsel vägivaldsete telesaadete ja arvutimängude hulka? Agressiivsus on tõestatud, see muudab lapse teiste inimeste tunnete ja murede suhtes ükskõiksemaks.

  • Kas veedate päevas 15 min või rohkem oma lapsega mängides või tegeledes? Koostegutsemine suurendab lapse enesekindlust.

  • Kas olete lapse korralekutsumisel ja reeglite kehtestamisel selgesõnaline ning järjekindel? Leebed vanemad põhjustavad rohkem lapsepõlveprobleeme (trotsi ja antisotsiaalset käitumist).

  • Kas osalete koos lapsega järjekindlalt ühiskondlikult kasulikus töös? Lapsed õpivad üksteise eest hoolitsema tegutsedes mitte rääkides.

  • Kas olete lapsega aus ja siiras ka selliste valusate teemade puhul nagu haigus või töökoha kaotus? Püüd kaitsta oma lapsi stressi eest teeb neile karuteene. Lapsed muutuvad haavatavaks tõsisemate probleemide, eriti suhteprobleemide puhul.

  • Kas õpetate lapsele füüsilist lõdvestumist, et üle saada stressist, valust või ärevusest? Mõtlemine millelegi ilusale.

  • Kas astute vahele, kui teie lapsel on raskusi mõne probleemi lahendamisega? Lapsed leiavad oma probleemidele eeldatust kiiremini lahenduse. See suurendab tema enesekindlust ning aitab omandada tähtsaid sotsiaalseid oskusi.

  • Kas teie perekond istub regulaarselt koos? Just eeskuju kaudu õpivad lapsed – probleemide lahendamine ja rühma liikmeks olemine.

  • Kas nõuate, et laps käituks teistega alati viisakalt? Kas näitate ise eeskuju? Viisakas käitumine on lugupidamise alus.

  • Kas ilmutate sallivust, kui teie lapse õppimisharjumused või organiseerimisoskused on kehvapoolsed? Pole koht sallivuseks. Tagamaks edu koolis ja hiljem tööl, peavad lapsed õppima enesedistsipliini, ajaplaneerimist ja organiseerimisoskusi.

  • Kas nõuate, et laps jätkaks proovimist ka siis, kui ta kurdab, et miski on liiga raske või kui tema katsed ebaõnnestuvad? Meil on õigus läbi kukkuda, eksida ja uuesti proovida.

  • Kas sekkute, märgates, et laps ei räägi õigust, isegi kui vale on tühine? Arusaam aususest muutub kasvades.

  • Kas austate lapse õigust privaatsusele ka siis, kui kahtlustad, et ta teeb midagi endale või teisele kahjulikku? Laps peab teadma, mis võib jääda saladuseks ja mida te peate teadma.

  • Kas lasete lapse õpetajal tegelda tema õppimisalaste motivatsiooniprobleemidega, ilma et ise sekkuksite? Laste motiveerimine algab kodust.

  • Kas usute, et peaksite olema sallivam lapse probleemide suhtes, kui teil endal on sama (või sarnane) probleem? Pole imekspandav, miks lapsel ja vanemal on samad probleemid. Tuleb muuta nii enda kui lapse käitumist.

  • Kas jätate lapse rahule, kui ta ei taha rääkida millestki, mis teeb teda vihaseks või närviliseks? Vähesed lapsed tahavad rääkida, mis neid endast välja viib. Lapsi peaks ergutama siiski oma tundeid jagama.

  • Kas usute, et igal probleemil on lahendus? Lapsi saab õpetada otsima lahendusi, selle asemel, et probleemide kallal vaevelda. Positiivne maailmavaade suurendab enesekindlust ning parandab lapse suhteid teiste inimestega.

Lugemissoovitused!

Adams, K. (2007). Arenda oma lapse andeid. Kirjastus Koolibri.

Lõbusaid harjutusi vaimse tegevuse arendamiseks 0–11-aastastele. Alustage lapse annete arendamist juba varakult ning aidake ta tippu praktiliste ülesannete, tegevuste ning huvitavate interaktiivsete mängude toel. Raamat aitab mõista, kuidas väikelapsed õpivad ning millised on iga vanuserühma põhioskused. Leiate kasvatuslikke ülesandeid ja tegevusi, mis last igakülgselt innustavad ja arendavad. Raamat pakub ideid interaktiivseks mänguks, mille toel lapse vaimu teravdada ja kujutlusvõimet arendada.

Aldort, N. (2015). Kasvatades lapsi kasvatame iseennast. Igas vanuses laste vanematele. Inglitiivul OÜ, Greif OÜ.

Naomi Aldort on lastekasvatus- ja perenõustaja, kirjanik ja avalik esineja. Tema nõuannete veerud ilmuvad lastekasvatusajakirjades üle maailma.

„Selles suurepärases sissevaates inimloomusesse avab Naomi Aldort akna harmoonilisse perekonnaellu. Ta kirjeldab lihtsalt ja sõnaosavalt, kuidas lapsevanemaks olemine võib olla tee eneseteostuse poole. See raamat väärib laialdast lugemist ja mitte ainult vanemate poolt, vaid iga hinge poolt, kes püüdleb rahu poole. Naomi Aldort on lahustanud rahumeelse vanema-lapse suhte essentsi millessegi, mida saab kirjeldada vaid kui inimsüdame poeesiat.“

Veronika Robinson, ajakirja The Mother (Ema) toimetaja, Ühendkuningriigid

Paloheimo, M. (1999). Lapsepõlve mõjud. Tõlge eesti keelde Tõnu Ülemaantee, 2002.

Kenade kodude suletud uste taga võib leida jahmatamapanevat hoolimatust, füüsilist ja eriti hingelist vägivalda laste vastu. Autor käsitleb niisuguseid teemasid nagu positiivsete emotsioonide olulisus, viha valitsemine, andeksandmine, isata lapsed, tõrjutuse juured jpt.