Emotsionaalne areng

Milliseid emotsioone oskad nimetada?

Milleks meile emotsioonid vajalikud on?

Kuidas väljendub emotsionaalne areng?

Ülesanne!

Otsi endale turvaline koht, valge paber ja joonistusvahendid (pliiatsid, kriidid, vesivärvid või mõni muu). Võid panna taustaks mõne meeldiva muusikapala mängima. Püüa keskenduda enda hetke emotsioonile. Joonista see paberile. Võta aega ja tunneta! Kui oled valmis saanud, siis vaatle tulemust.

Millise nime annad oma pildile? Milliseid tundeid ja mõtteid pilt tekitab?

Emotsioonid on meie igapäevaelu lahutamatu koostisosa. Emotsioonid võivad muutuda minut-minutilt ja päev-päevalt, sõltuvalt situatsioonidest. Igapäevases kõnepruugis mõeldakse emotsiooni all ennekõike tundmuslikku hingeseisundit. Kui keegi ütleb, et „ma olen kurb“ või „ma olen pettunud“, siis püüab ta tavaliselt kirjeldada, mis tema hinges toimub ehk mida ta tunneb. Emotsioon tekib siis, kui inimene hindab olukorra enda jaoks oluliseks.

Emotsioonide alla kuuluvad kõik positiivsed ja negatiivsed tundeelamused. Emotsioonid võivad olla nii geneetilist päritolu kui ka õpitud ning neid võivad põhjustada nii organismi sisekeskkonnas kui ka väliskeskkonnas toimuvad sündmused. Emotsioon sisaldab: füsioloogilisi muutusi, käitumisvalmidust, teadlikku subjektiivset kogemust, kognitiivset ehk tähenduslikku ehk hinnangulist komponenti. Kõige üldisemalt nimetatakse emotsiooniks subjektiivset tundeelamust, mis sisaldab füsioloogilisi, käitumuslikke ja kognitiivseid reaktsioone sisemistele ja välistele sündmustele. Emotsioonid võimaldavad kontakteeruda isikliku sisemise reaalsusega. Emotsionaalne reageering olukorrale on oluline eneseteadvustamise aspekt.

Emotsionaalse käitumise areng on suuresti sõltuv füüsilise küpsemise tempost. Emotsionaalne areng on lapse kognitiivse ja sotsiaalse arenguvõime aluseks. Mõtlemine ei saa tekkida enne, kui laps on omandanud võime kontrollida oma impulsse ning õppinud edasi lükkama tasustamist ehk teisisõnu on õppinud ootama ning aktsepteerima seda, et tema soovide ja plaanide kohene täitumine ei ole tavaliselt võimalik.

E.Erikson on väitnud, et igaüks, kes õpib toime tulema kriisiga konkreetsel astmel, omandab koos sellega ka emotsionaalse jõu ja oskused, mis on vajalikud tulemaks toime järgmistel astmetel.

Emotsioonide käsitlused

James-Lange teooria (19. sajandi lõpus)

  • Emotsioon on psühhofüsioloogiliste muutuste tagajärg, mitte põhjus (nt. me oleme kurvad sellepärast, et nutame, või tunneme hirmu sellepärast, et väriseme).

  • Emotsiooni ja kehalise väljenduse vahel on üksühene seos (nt. värisemine on seotud hirmuga).

Cannon-Bardi teooria

  • Emotsiooni ja kehalise väljenduse vahel puudub üksühene seos (nt. väljenduvad hirm, ehmatus ja raev organismis ühtemoodi).

  • Emotsioon säilib ka kehaliste reaktsioonide puudumise korral (nt. kassid, kellel Cannon eraldas sümpaatilise närvisüsteemi, käitusid koera nähes samamoodi nagu terved kassid).

  • Kehaliste muutuste kunstlikul esilekutsumisel emotsiooni ei teki (nt. toores mugulsibul võib panna inimese küll nutma, kuid mitte kurbust tundma).

  • Kehalise muutused on üsna aeglased, kuid emotsioonid avalduvad otsekohe pärast stiimuli ilmnemist (nt. nähes mürkmadu, me algul ehmume ja alles seejärel kahvatame).

Nüüdisaegsed käsitlused

  • Inimese emotsionaalset käitumist juhib aju limbiline süsteem.

  • Peale selle on oluline osa ka ajukoorel (nt. tekib ajukoore pidurdusprotsesside häirumise korral üliemotsionaalsus- iseloomulik alkoholi tarvitanutele).

  • Samuti seostub emotsioonide teke neurokeemiliste ainete (nt. virgatsainete) ja hormoonide kontsentratsiooni astmega.

Kognitiivsed käsitlused (Schachter-Singeri teooria)

Emotsioon sisaldab

  • füsioloogiline aktivatsioon, mida võivad tingida mingid välised stiimulid (nt. ootamatu üllatus);

  • füsioloogilise aktivatsiooni märgistamine, mis määrab emotsiooni (nt. kui erutunud inimesed usuvad, et sobiv emotsioon oleks viha, siis tunnevadki nad viha).

Emotsioone on jagatud nn "perekondadesse". Allpool mõned näited.

VIHA

raev, vägivald, vimm, ärritus, nördimus, meelehärm, kibestumus, vaenulikkus, meelepaha

KURBUS

murelikkus, kurvastus, rõõmutus, süngus, melanhoolsus, enesehaletsus, üksildus, nukrus, meeleheide

HIRM

ärevus, kartus, närvilisus, mure, jahmatus, halb eelaimus, ettevaatlikkus, kõhklus, õudus, ehmatus, kabuhirm

LÕBU

õnn, rõõm, kergendus, rahulolu, õndsus, nauding, lõbusus, uhkus, erutus, võlutus, rahuldus, eufooria, ekstaas

ARMASTUS

tunnustus, sõbralikkus, usaldus, headus, poolehoid, kiindumus, imetlemine

ÜLLATUS

šokk, hämmastus, imestus

VASTIKUS

põlgus, põlastus, halvakspanu, jälestus, vastumeelsus, ebameeldivustunne

HÄBI

süütunne, kohmetus, tusk, süümepiin, alandus, kahetsus


Loomulikult ei ole siin kõik emotsioonid liigitatud. Paul Ekman tõestas, et erinevad maailma rahvad, sõltumata rassist, keelest ja kultuurilisest arengust, tunnevad ära vähemalt kuus põhiemotsiooni, kuigi äratundmisviisis endas võib olla kultuurilisi erinevusi.

Põhiemotsioonideks peetakse neid emotsioone, mis on omased enamikele inimestele, olenemata kultuurist. Arvatakse, et põhiemotsioonid on olemas sünnist saadik, alguses on need mitteteadlikud ning et kõik inimesed kogevad ja väljendavad neid sarnaselt.


Põhiemotsioonid on: hirm, üllatus, rõõm, viha, vastikus ja kurbus.



Vaata ja uuri lisaks: "Tunnete kaardid"


See on mänguline vahend õppimaks tunnetest rääkima, tundeid mõistma ja nendega toime tulema.

“Tunnete kaardid” arendavad tunnetealast sõnavara, kõne- ja eneseanalüüsioskust, rikastades samas sotsiaalseid oskusi.

Kaarte saab kasutada üksi, paaris või grupis, nii laste, noorte kui täiskasvanutega. Kaardipakis on 60 tunnete kaarti, 18 tegevuskaarti ja juhend.

Koostas psühholoog Angela Jakobson ja kujundas Annika Pakk.

(Kasulikud abivahendid i.a)

Milliste enda emotsioonide mõistmisel on sul raskusi? Miks?

Kui hästi tunned teiste emotsioone? Kas on vahel nii, et sa ei taipa kohe, mida teine inimene tunda võib?

Milline tegevus võiks tõsta meie meeleolu? (vaata lisaks allpool olevat esimest video linki)

Kuidas tunded ja meie tegevused/käitumine seotud on? Mis on enne, kas tunne või käitumine?

Ülesanne!

Vaata videot ja kirjelda, milliseid emotsioone see Sinus tekitab.

Eesti kevad | Estonian spring

Igaüks võib vihastada – see on lihtne. Aga olla vihane õige inimese peale, õigel määral, õigel põhjusel ja õigel moel – see ei ole kerge. (Aristoteles)

Seoses emotsionaalse arenguga on võetud kasutusele termin "emotsionaalne intelligentsus" ehk kuidas arendada endas emotsionaalset võimekust ja toimetulekut emotsioonidega.

1985. aastal kasutas oma doktoriväitekirjas Wayne Leon Payne esmakordselt mõistet “emotsionaalne intelligentsus”.

1990. aastal püüdsid John Mayer ja Peter Salovey teaduslikult seletada inimeste emotsioonide väljendamise ja äratundmise võimet. Nad defineerivad emotsionaalset intelligentsust kui võimet teadvustada enda ja teiste tundeid ja emotsioone, oskust tundeid üksteisest eristada ning kasutada saadud informatsiooni juhtimaks oma mõtlemist ja tegevust (Jones, 1997).

Daniel Goleman (1997) määratleb emotsionaalset intelligentsust kui võimet ennast motiveerida, ebaõnnele vaatamata jätkata, impulsse kontrollida, meeleolu reguleerida ja tunda empaatiat.

Dulewicz, Higgs ja Slaski (2003) kohaselt tähendab emotsionaalne intelligentsus teadlikkust enda emotsioonide ja tunnete suhtes, enda emotsioonide ja tunnete juhtimist, tundlikkust ja mõjukust teiste suhtes; motivatsiooni säilitamist, omaenese motivatsiooni tasakaalustamist intuitiivse, kohusetundliku ja eetilise käitumisega. Nende arvates koosneb emotsionaalne intelligentsus seitsmest elemendist: eneseteadlikkus, emotsionaalne paindlikkus, motivatsioon, interpersonaalne tundlikkus, mõjukus, nägemuslikkus (ingl.k. intuitiveness) ja kohusetundlikkus.

Caruso ja Salovey (2004) toovad esile neli emotsionaalse intelligentsuse oskust: emotsioonide identifitseerimine, emotsioonide kasutamine, emotsioonide mõistmine ning emotsioonide juhtimine.

EQ on olulisus ja seos IQ-ga

IQ-d mõõdetakse standardiseeritud testidega- neid peetakse objektiivseteks (mälu, sõnavara, mõistmist, probleemide lahendamist, abstraktset arutlust, taju, info töötlemist ning käe ja silma koostööd). EQ ei saa mõõta, ehkki heasüdamlikkust ja ausust peame kõik oluliseks. Ka EQ toimub oma areng, nagu oleme harjunud nägema IQ puhul. Kindlal hetkel vahele sekkumata oleme õige aja mööda lasknud.

Emotsionaalne õppimine algab juba esimestel eluhetkedel ning jätkub terve lapsepõlve vältel. Kogu lapsevanema ja lapse vahelisel suhtlemisel on oma emotsionaalne alltekst ning kui sõnumid korduvad aastate jooksul ikka ja jälle, kujundab laps selle alusel välja oma emotsionaalse maailmavaate ja emotsionaalsed võimed. Esimesed 3-4 eluaastat on periood, mil lapse aju kasvab kahe kolmandikuni oma täismõõtmetest ning muutub üha keerukamaks. Sellel perioodil ollakse rohkem valmis elu põhitõdesid omandama kui hiljem- emotsionaalne õppimine on esikohal. Emotsionaalse intelligentsuse põhioskused õpitakse selgeks erinevate kriitiliste perioodide jooksul lapsepõlves. Iga perioodi jooksul saab laps vähehaaval omandada kasulikke emotsionaalseid harjumusi. Kui see võimalus mööda lastakse, on inimesel hilisemas elus juba väga raske selles osas korrektiive teha.

Seotussuhted näitavad emotsionaalset arengut - kõige mõjukamad õppetunnid saab laps siiski vanematelt emotsionaalses plaanis. Ühelt poolt on vanemad, kelle häälestatus on selline, et sellega tunnustatakse ja rahuldatakse väikelapse emotsionaalseid vajadusi ning kelle poolt rakendatav distsipliin sisaldab empaatiat, teiselt poolt aga enesekeskseid vanemaid, kes ignoreerivad lapse muret ning karsitavad last oma suva järgi karjumise ja löömisega.

Väikelaste emotsionaalse intelligentsuse arendamine

Erinevate ülesannete ja tegevuste kaudu on võimalik arendada emotsionaalset intelligentsust

Enesehinnang – ma olen eriline! Lemmiktegevused

Emotsionaalne eneseteadlikkus – emotsioonide äratundmine

Enesekehtestamine – kuidas sa erinevates olukordades käitud? See on minu oma?

Sõltumatus- iseseisvad kodutööd

Eneseteadvus – ma saan kõigega hakkama!

Empaatia – enda asetamine teise olukorda

Sotsiaalne vastutus – tänan ja palun

Inimestevahelised suhted – ma austan sind

Reaalsuse testimine- minu kohustused

Paindlikkus – asjade jagamine

Probleemide lahendamine – valikute tegemine

Stressitaluvus- tantsime – laulame koos

Impulsside kontrollimine- kommitest

Optimism- kooliks/lasteaiaks valmis!

Empaatia areng ja arendamine

Kuidas saame arendada lastes empaatiavõimet?

Kas empaatiavõimet on võimalik teeselda? Miks?

Kuidas võiks olla empaatia areng seotud Piaget´ kognitiivse arengu etappidega?

Mõiste "empaatia" hakkas psühholoogilises kirjanduses ilmnema 1950. aastate algul. Mõnikord on empaatiavõimet käsitletud ka kui intuitsiooni (Furmanova. 1984). Empaatia on postiivne ja ühiskonnas hinnatud isiksuseomadus, tänu millele suudame arvestada ümbritsevaga. Üldiselt teame empaatilist inimest kui hoolivat inimest. Empaatia on EQ oluline komponent. Empaatia areng on seotud eriti kognitiivse ja psühhosotsiaalse arenguga. Empaatiaga seostub lisaks ka moraalne areng.

  • Psühhoanalüütiline käsitlus

Empaatia on teise inimese tunnete mõistmine ja samastumine selle inimesega. Empaatia puudulikkust lapsel seletatakse vanemliku armastuse ja hoolitsuse puudumisega. Võimetus tunda empaatiat on eelkõige hirm oma identiteedi kaotamise ees (Mahler, 1976). Empaatia on alateadvuslik protsess.

  • Humanistlik käsitlus

Empaatia on hingelise kasvu areng. Empaatilisust iseloomustab kuulamisoskus ja kaaslaste kogemuste mõistmine (Duan ja Hill, 1966).

  • Kognitiiv-käitumuslik käsitlus

Empaatia on mõtlemise laienemine, teise inimese vaatenurga mõistmine, millele aitavad kaasa rollimängud (Selman, 1971). Empaatia on ühe inimese poolt teise inimese tunnete, tajude ja mõtete kujuteldav kogemine (Stotland, 2001).

Erinevad harjutused empaatia arendamiseks

Põhiemotsioonide tundmaõppimine

Kirjelda rõõmsa inimese nägu.

Joonista rõõmsa inimese nägu.

Mis sind kõige enam rõõmustab?

Mis rõõmustaks sinu sõpra kõige rohkem?

Kuidas sa aru saad, et inimene tunneb hirmu?

Mida sa teed, kui su sõber tunneb hirmu?

Mida sina kõige enam kardad?

Mis sind kurvaks teeb?

Joonista kurva inimese nägu.

Mis sa teed, kui muutud kurvaks?

Kirjelda vihase inimese nägu.

Miks inimesed vihastavad?

Millal sina oled vihane?

Kas sa oled tundnud vastikustunnet?

Proovi teha nägu, nagu tunneksid vastikustunnet.

Mis sind kõige rohkem üllatab?

Joonista üllatunud inimese nägu.

Kas kõik üllatused on head?

Rollimängud

Mängi ema, kelle laps on haigestunud.

Mängi, et sa oled kuulus näitleja ja kõik imetlevad sind.

Mängi õpetajat, kes õpetab lapsi arvutama.

Mängi politseinikku, kes peab trahvi tegema.

Mängi juuksurit, kes teeb ilusa soengu.

Mängi arsti, kes peab patsiendi tervist kontrollima.

Mängi autojuhti, kes on sattunud liiklusummikusse.

Mängi koerakest, kes ootab, et peremees teda välja jalutama viiks.

Mängi kunstnikku, kes maalib ilusa pildi ja näitab seda teistele.

Mängi ema, kelle laps jonnib.

Mängi isa, kes on lapse peale pahane.

Mängi vanaema, kes on väga õnnelik, et saab koos lapselapsega pannkooke teha.

Mängi õpetajat, kes on väga kurb, et lapsed ei kuula teda tunnis.


NB! Pärast erinevate rollide mängimist palutakse lapsel rääkida, mida ta tundis ja mõtles sellel ajal.

Käitumuslikud tegevused

Toida talvel tihaseid järjekindlalt.

Abista ema majapidamistöödes, näiteks koristamisel.

Paku abi kaaslastele kui nad vajavad seda.

Abista vanemaid inimesi, näiteks üle tee minemisel.

Kutsu mängima lapsi, kes ennast üksikuna tunnevad.

Abista isa lumekoristustöödel.

Hoolitse koduloomade eest.

Valmista lähedastele inimestele ise sünnipäeva- ja jõulukaardid.

Lohuta sõpra, kui ta on kurb.

Õpeta oma nooremale õele-vennale uut mängu.

Aita vanaemal arvutit kasutada.

Abista sõpra, kes ei oska kodutööd teha.


NB! Pärast tegevusi palutakse lapsel rääkida, mida tundis ja mõtles ning millised olid kogemused erinevates olukordades.


Oluline on omada enesekontrolli ehk teada, kuidas oma emotsioone reguleerida, tegutsemisimpulssi edasi lükata, agressiivseid impulsse ohjata ning seeläbi agressiivset, vaenulikkust ja irratsionaalset käitumist kontrollida.

Eesmärgiks on saavutada tasakaal, mitte emotsioonide mahasurumine. Igal tundel on oma väärtus ja tähendus.

Impulsikontrolli aitab näiteks treenida valgusfooriga plakat, mis on riputatud nähtavasse kohta.

Punane tuli 1. Stopp. Rahune maha ja mõtle, enne kui tegutsed.

Kollane tuli 2. Sõnasta enda jaoks probleem ja mida sa sellega seoses tunned.

3. Sea positiivne eesmärk.

4. Mõtle erinevatele lahendusvariantidele.

5. Mõtle tagajärgedele.

Roheline tuli 6. Tegutse nii, nagu kõige mõistlikum on

Allikas: Goleman, D. (1997). Emotsionaalne intelligentsus. Väike Vanker.

Uuringutega on kindlaks tehtud, et emotsionaalse võimekuse arendamine aitab parandada võimet emotsioone ära tunda ja neid sõnastada, suurendab võimet mõista tunnete põhjuseid, mõista erinevust tunnete, mõtete ja tegude vahel, parandada oskusi teisi ära kuulata, suurendada vastutus- ja analüüsivõimet, võimet väljendada viha adekvaatselt ja vajadusel seda juhtida.

Seega esineb vähem impulsiivsust, nääklusi, kaklusi ja tülisid, samuti enesehävituslikku käitumist, üksindustunnet ja sotsiaalset ängi.

Suureneb enesekontroll, mis toob kaasa suurema empaatiavõime ja tähelepanelikkuse teiste suhtes. Paraneb stressitaluvus, enesekehtestamise oskus, kohanemisvõime, oskus lahendada ettetulevaid probleeme ja oskus keskenduda ülesandele ning teha koostööd. Inimesed tunnevad rohkem positiivseid tundeid, enda, kodu, kooli või töö suhtes.

Emotsionaalse ebaküpsuse tunnused on järgmised: passiivselt oma õnnele lootmine, tülpimus ja depressioon, hoolimatu suhtumine teiste tunnetesse, väär strateegia ning haiglane sõltuvus meelemürkidest.

Seotussuhted näitavad emotsionaalset arengut

  • Hazan ja Shaver (1987) lõid lühikese kolmest lõigust koosneva enesekohase küsimustiku, mis mõõdab Ainsworth´i jt. (1978) poolt imiku-hooldaja vaatlusuurimustes ja Võõra Situatsiooni laborikatsetes identifitseeritud kolm seotuse mustrit: vältivat, ärev-ambivalentset, turvalist.

  • Uurimuses leiti, et need seotusestiilid jätkavad oma eksistentsi ka nooruki- ning täiskasvanueas ja annavad oma värvingu romantiliste suhete kogemisele, olemusele. Kõik neli mustrit kannavad endas erinevaid prototüüpseid strateegiaid emotsiooniregulatsioonis (tundmaks end lähisuhetes turvaliselt) ja interpersonaalses käitumises.

Täiskasvanute seotusestiilid (Bartholomew ja Horowitz, 1990)



  • Turvalise seotuse tunnuseks on positiivne nägemus enesest ja hea suhtumine inimestesse üleüldiselt.

  • Murelikku seotust iseloomustab madal enesehinnang, samas aga positiivne, idealiseeriv suhtumine teistesse.

  • Tõrjuv-kartlikku seotust iseloomustavad mina väärtusetusetunne ja ootus, et teised on ebausaldusväärsed ja tõrjuvad.

  • Tõrjuv-eitav seotuse stiil järgi on inimesel kõrge enesehinnang ja teistesse negatiivne, küüniline suhtumine.

Ülesanne!

Harjuta igapäevaselt negatiivsete tunnetega toimetulekut.

Kas kogesid päeva jooksul midagi negatiivset, paha või halba. Kirjuta üles see negatiivne tunne. Seejärel mõte, mis sellele tundele järgnes ning käitumine, mis sa tegid siis.

Kas oleks saanud teisiti toimida? Miks sa nii arvad?

Milliseid alternatiivseid mõtteid võiks mõelda selles olukorras? Kas sulle tuleb pähe mõni positiivne mõte? Milline?

Kuidas nüüd sinu tunne muutub kui oled leidnud teisi mõtteid? Kuidas järgmine kord taolises olukorras toime tuled?

Nüüd tead!

  • Emotsioonide alla kuuluvad kõik positiivsed ja negatiivsed tundeelamused.

  • Emotsionaalne areng on lapse kognitiivse ja sotsiaalse arenguvõime aluseks.

  • Emotsionaalne intelligentsus tähendab võimet arendada endas emotsionaalset võimekust ja toimetulekut emotsioonidega.

  • Empaatia on EQ oluline komponent.

  • Seotussuhted näitavad emotsionaalset arengut.

Kes teile seda kõike õpetas, doktor?”

Vastus tuli kohe: “Kannatused”.

(Albert Camus, “Katk”)


Ainult südamega näed hästi. Kõige tähtsam on silmale nähtamatu.

(Antoine de Saint-Exupéry, “Väike prints”)

ENESEKONTROLL

Otsusta, millised väited on õiged.


  1. Emotsioonide alla kuuluvad kõik positiivsed ja negatiivsed tundeelamused.

  2. Põhiemotsioonid on kadedus ja viha.

  3. Emotsionaalne intelligentsus tähendab emotsionaalset võimekust ja toimetulekut emotsioonidega.

  4. Psühhoanalüütilise käsitluse järgi on empaatia hingelise kasvu areng.

  5. Turvalise seotuse tunnuseks on positiivne nägemus enesest ja hea suhtumine inimestesse üleüldiselt.

KONTROLLI!

Õiged vastused on

1., 3. ja 5.

Soovitav lugeda: Ennok, K. (2020). Laste emotsionaalne arendamine. Tundekasvatust toetavad praktilised tegevused ja mängud. OÜ Atlex.