D9

IDF Caterpillar D9 ✡ דחפור די-9 של צה"ל

דחפור משוריין די-9 "דובי" - טרקטור זחלי תוצרת קטרפילר בתצורת דחפור משוריין בשירות חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל , ישראל

הדי-9 המשוריין הוא דחפור זחלי תוצרת קטרפילר שעובר הליך התאמה ללחימה והתקנת מיגון כבד שפותח ומיוצר בישראל. הוא נמצא בשירות חיל ההנדסה הקרבית של צבא ההגנה לישראל (צה"ל), ומופעל על ידי לוחמים שעברו הכשרה ייעודית לכך (קורס צמ"ה).

דף זה הוא מחווה לדחפור המשוריין שהציל חיי אדם רבים כל כך, ומנע אבדות בגוף ובנפש של לוחמי צה"ל במלחמתם בטרור הפלסטיני. הדי-9 ספג כמות אדירה של פיצוצים, מטעני חבלה, ירי מקלעים ואף רקטות וטילי נ"ט וכמעט בכל המקרים המיגון הכבד תוצרת ישראל הגן על חיי המפעילים ומנע את מותם. בנוסף הציל הדי-9 גם לוחמי חי"ר ושריון רבים כאשר פרץ עבורם צירי תנועה נקיים ממטעני חבלה והשמיד מטעני גחון כבדים שהטמינו המחבלים ללוחמי צה"ל. מטעני החבלה, הם איום גדול על כוחות היבשה ומטעני הגחון הכבדים יכולים אף להשמיד טנקי מערכה על צוותם. הדי-9 גם הרס בתים ממולכדים במטעני נפץ ובכך מנע פגיעה בחיי אדם (הן של החיילים והן של הפלסטינים המתגוררים בהם). בנוסף, לזכות מפעילי הדי-9 נזקפים מספר חיסולים של רבי-מחבלים כאשר הרסו עליהם את המבנה בו התבצרו לאחר שסרבו להיכנע ללוחמי צה"ל והימ"מ. השימוש בדי-9 נגד מחבלים חמושים המתבצרים במבנה מונע סיכון של לוחמים וכלבי משטרה בפריצה למבנה. בנוסף לעזרה בשדה הקרב ובשטח בנוי, הדי-9 פורץ צירי תנועה לכוחות היבשה תוך שהוא מתגבר על מכשולים טבעיים ומלאכותיים. בנוסף, הוא מחלץ כלי רכב, משוריינים וטנקים שנתקעו או התהפכו.

הדי-9 הישראל הוא דחפור הלחימה הממוגן ביותר בעולם: הוא חסין לאש נשק קל, מקלעים וצלפים, חסין בפני פיצוצים, רימונים, מטעני חבלה וכן מטעני גחון ענקיים (הדי-9 שרד ללא נזק משמעותי וללא פגיעות לצוות מטעני גחון של מאות ק"ג, כולל מטען של 500 ק"ג חומר נפץ, שיא גינס!). הוא גם עמיד נגד רקטות וטילי נ"ט הודות לשריון הכבד ומיגון הכלוב (מיגון סולמות / מיגון סטטיסטי) הישראלי שמותקנים עליו. הדי-9 הציל חיי אדם רבים במלחמה של ישראל נגד הטרור ומהווה כלי מכריע בלחימה נגד הטרור הפלסטיני והטרור האיראני-אסלאמיסטי.

צילום: ד"ר צחי אבנור (C) המקור בפליקר: https://www.flickr.com/photos/zachievenor/21788087636/

ספר שחיברתי על דחפור קטרפילר די-9 של צה"ל IDF Caterpillar D9

IDF-D9-overview.pdf

עותק דיגיטלי בספריה הלאומית, ירושלים, ישראל

הדגמים השונים של ה-D9 המשוריין וכיצד להבדיל ביניהם

חיל ההנדסה הקרבית מפעיל מספר דורות, או דגמים, של דחפורי D9. כל דגם הוא משנת ייצור אחרת ומהווה שיפור של הדור הקודם, בעיקר מבחינות אוטומטיביות כגון יעילות, צריכת דלק והפחתת פליטת מזהמים. במקביל, צה"ל והתעשיות פיתחו לכל דור של D9 דור מיגון חדש שמיישם לקחים שנלמדו מהדורות הקודמים ומותאם למבנה של הדור החדש. בין הדורות השונים יש הבדלים במראה ולהלן מדריך כיצד להבדיל ביניהם.

הדור הוותיק ביותר שעדיין בשירות הוא ה-D9L. הוא נכנס לשירות ב-1986 ושוקל 62 טון עם שריון. הוא בעל עוצמה של 460 כוחות סוס. ניתן לזהות אותו באמצעות מכסה המנוע הישן, הפנסים שעל הרדיאטור וארבעת גלגלי השיניים בזר המניע. בהדרגה מותקן מיגון כלוב על דחפורים טלו לאור הצלחתו על ה-D9R.

הדגם הקטן ביותר הוא ה-D9N, שנכנס לשירות בשנות ה-90 של המאה ה-20. הוא בעל עוצמה שנעה בין 375 ל-401 כוחות סוס. דגם זה כלל שיפורי מיגון וארגונומיה רבים, בהם מכסה מנוע משופע, הפנסים מותקנים על הבוכנות בצדדים, החלונות בצד השמאלי של הקבינה מסודרים בזיגזג ולא בריבוע (בניגוד ל-D9L) ובזר המניע יש רק שלושה גלגלי שיניים. הסיבה להקטנתו היא ריוויזיה שעשתה קטרפילר בסדרת הדחפורים שלה לרגל השקת ה-D11, במסגרתו שאר הדגמים "נדחפו" כלפי מטה בגודלם ועוצמתם. בהדרגה מותקן מיגון כלוב על דחפורים טלו לאור הצלחתו על ה-D9R.

הדור הנוכחי הוא ה-D9R, שנכנס לשירות ב-2003 וכיום הוא הנפוץ ביותר בשימוש. הוא בעל עוצמה של 405 כוחות סוס ושוקל 56 טון עם שריון. כמעט כל דחפורי ה-D9R כוללים כיום מיגון כלוב על הקבינה להגדלת העמידות נגד רקטות נ"ט. ה-D9R שונה מאוד ויזואלית מהדורות הקודמים: ראשית, הכף כוללת רשת מעליה והקבינה היא בתכנון חדש לחלוטין הכולל חלונות מוגדלים להגדלת הראות והקטנת הקבינה כדי להקטין את הצללית של הכלי וכן ביטול הדלת הימנית לטובת חלון. גם כאן בזר המניע יש שלושה גלגלי שיניים אך מכסה המנוע ישר והפנסים מותקנים על החלק העליון של הבוכנות, שזכו למיגון משופר.

הדור האחרון הוא ה-D9T, שנכנס לשירות ב-2012 במספרים קטנים, ולו עוצמה של 410 כוחות סוס. ויזואלית הוא זהה כמעט לחלוטין ל-D9R (כולל מיגון הכלוב) וקשה להבדיל ביניהם. בנוסף קיים בצה"ל D9T בשלט רחוק, ששונה מאוד מה-D9R וה-D9T הרגילים.

התמונה שלהלן מסכמת את ההבדלים הוויזואליים בין הדורות השונים של דחפורי ה-D9 המשוריינים שבשירות צה"ל.

מקור התמונה: ויקיפדיה, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:D9-models009.jpg

ההבדלים בין ה-D9 לכלי צמ"ה ממוגנים אחרים של חיל ההנדסה הקרבית

בכלי התקשורת השונים ובפרסומים אחרים באינטרנט, יש נטייה לכנות כל כלי צמ"ה ממוגן של צה"ל בשם "D9", אולי כי זה כלי הצמ"ה היחידי של צה"ל שידוע בשמו, וכן בזכות פרסומו הרב והיותו הכלי העיקרי במערך הצמ"ה הקרבי. עם זאת, חיל ההנדסה הקרבית מפעיל כלי צמ"ה נוספים חוץ מדחפור ה-D9 וגם להם יש מיגון. הבולטים שבהם הם השופל – יעה אופני ממוגן שנע על גבי גלגלים עם צמיגים (ולא על זחלים) – והבאגר – מחפר זחלי ממוגן בעל זרוע חפירה ארוכה. הטבלה שלפניכם מסכמת את ההבדלים בין שלושת הכלים.

כיצד להבדיל בין הכלים מבחינה ויזואלית?

את הבאגר הכי קל לזהות, יש לו זרוע חפירה ארוכה, שאורכה עולה על אורך המרכב (החלק שכולל את תא המפעיל והמנוע).

כעת אסביר כיצד להבדיל בין ה-D9 לבין השופל. ראשית, ה-D9 קצת גדול יותר. ההבדל הוויזואלי הבולט ביניהם הוא שה-D9 נע על זחלים והשופל על גלגלים גדולים שעליהם צמיגים. הבדל שני: תא המפעיל של ה-D9 מצוי בחלק האחורי של הכלי ואילו זה של השופל במרכזו. הבדל שלישי הוא הכף: הכף של ה-D9 נקראת "סכין" וייעודה הוא דחיפת עפר, היא שטוחה יחסית, גבוהה ועל חלקה העליון יש רשת מתכת, היא אינה יכולה להתרומם מעל לגובה הכלי ובגובהה המירבי היא מכסה במקצת את הבוכנות; לעומת זאת הכף של השופל נקראת "יעה", ייעודה חפירה והטענת עפר, ולכן יכולה להתרומם מעבר לגובה הכלי, היא עמוקה ובקצה הקידמי שלה יש שיניים. הבדל אחרון: המיגון - המיגון של ה-D9 מסיבי יותר וברוב הכלים כולל גם מיגון כלוב על תא המפעיל.

תמונות של ה-D9 המשוריין של צה"ל

התמונה השמאלית העליונה היא של "במחנה"/דובר צה"ל. התמונה השמאלית התחתונה היא של משה מילנר, לע"ם.

בתמונה הימנית העליונה, אבי - ד"ר משה אבנור - צילם אותי על הדי-9. כל שאר התמונות צולמו על ידי.

קישורים ומידע נוסף

ערכים בוויקיפדיה:

תמונות, אלבומים וגלריות בפליקר:

תמונות של ה-D9 המשוריין (ברזולוציה גבוהה) שצילמתי ופרסמתי בפליקר:

IDF Caterpillar D9 - DoobiIDF Caterpillar D9 דחפור די-9 משוריין של צה"ל Israel 66th Independence Day, Yad LaShiryon, Latrun, Israel יום העצמאות ה-66 למדינת ישראל, יד לשריון, לטרון, ישראל Photography by Zachi Evenor צילום מאת צחי אבנור IDF armored Caterpillar D9 bulldozer (check also this high-res photo of the IDF D9 !) This is a CAT D9T with ballistic armor, bulletproof windows and a slat armor (also known as bar armor or cage armor) which proved to be an effective shield against terrorist and anti-tank weapons. The armored dozer also withstood very heavy IED belly charges, which could easily destroy a heavy main battle tank (such as the Merkava or the Abrahams M1A2). The D9 earned itself a reputation as the winning ace in the war against terrorism, being almost impervious against terrorist attacks, light and heavy gunfire, RPGs and bombs. Since the D9 foils the terrorists' evil plans it has becometh a nightmare for the axis of evil, and a champion of freedom and the basic human right of living in peace. For my IDF Caterpillar D9 page with information, online book and multimedia, visit: sites.google.com/view/dr-zachi-evenor/d9 For more information about the D9, in Wikipedia: he.wikipedia.org/wiki/IDF_Caterpillar_D9 (Hebrew) en.wikipedia.org/wiki/IDF_Caterpillar_D9 (English) commons.wikimedia.org/wiki/File:IDF-D9R-Israel60.jpg (The file in WikiCommons) commons.wikimedia.org/wiki/Caterpillar_D9 (More free pictures)
IDF Caterpillar D9 armored bulldozer (D9-IDF-1565, IZE-150)IDF Caterpillar D9 "Doobi" armored bulldozer דחפור משוריין די-9 "דובי" של צה"ל IDF Caterpillar D9 armored bulldozer (nicknamed "Doobi", which is teddybear in Hebrew) of Israel's Combat Engineering Corps. Used by the IDF (Israel Defense Forces) Combat Engineering corps the Caterpillar D9 armored bulldozer is a versitile, dependable, durable ans well-protected platform. Used in combat and in counter-terrorism operations, the D9 is cited by military experts as a key factor in keeping IDF casualties low in the war against Palestinian terrorism. This specific model shown here is the CAT D9R up-armored with ballistic armor plates coat, reinforced ballistic bulletproof glass and slat armor (also known as cage armor or bar armor). The Israeli armor kit proved itself effective against terrorists and anti-tank weapons. The D9 withstood IED belly charges of 200 kg and 500 kg (more than 5 times the mass of high explosives needed to destroy a main battle tank). In the skilled hand of the Israeli Combat Engineering Corps the D9 became the nightmare of terrorists and a key factor in keeping IDF casualties low. דחפור משוריין קטרפילר די-9 של צה"ל עם מיגון ישראלי Photograph was originally taken on 1 May 2017, Israel's 69th Independebce Day, in Israel. For my IDF Caterpillar D9 page with information, online book and multimedia, visit: sites.google.com/view/dr-zachi-evenor/d9 For more information about the D9, in Wikipedia: MathKnight's IDF D9 page he.wikipedia.org/wiki/D9 (Hebrew) he.wikipedia.org/wiki/IDF_Caterpillar_D9 (Hebrew, on the military IDF version of the D9) en.wikipedia.org/wiki/IDF_Caterpillar_D9 (English) commons.wikimedia.org/wiki/Caterpillar_D9 (More free pictures)

סרטונים ביוטיוב:

בפייסבוק:

הלינק משמאל הוא לדף הפייסבוק האולטימטיבי של ה"דובי". הדף כולל מידע, תמונות וסרטוני וידאו, ומתעדכן באופן שוטף. (הערה: הדף איננו דף רשמי מטעם צה"ל או חברת קטרפילר, אלא דף קהילתי).

https://www.facebook.com/IDFCaterpillarD9/

סרטון וידאו המראה דחפורי D9 משוריינים של פלוגת "חתולי הפלדה" (צמ"ה עזה צפונית) פותחים ציר חולי

דף זה מיועד למטרות חינוכיות.