Кожна тварина є дорогоцінний спадок природи,
Котрий ми не маємо права знищувати без потреби.
Е. Сетон – Томпсон
Мета: Розширити знання дітей про тварин та середовище їх існування. Розвивати пізнавальний інтерес учнів, спостережливість, уважність, пам’ять, уяву, кмітливість, логічне мислення, вміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд тварин, виховувати розумне бережливе ставлення до природи, дружні взаємовідносини під час роботи, дбайливе ставлення до тварин, чуйність, доброту, милосердя.
Обладнання: картки з ілюстраціями, ребуси, кросворди, інтерактивні завдання, комп’ютер, мультимедійна дошка.
Вид заняття: розповідь – бесіда з елементами інтерактивних вправ.
Хід заняття
Учень:
Звертання
До вас, мої рідні, звертаюся я —
Найменший у нашій сім’ї:
Стоїть на узліссі ялина моя —
Не зрубайте її!
На озері плаває пташка моя —
Не убийте її!
Яскріє на небі зірка моя —
Не згасіте її!
Світ-казку будує мрія моя —
Не спиняйте її!
(Д. Павличко)
Бібліотекар. До чого закликає у своєму вірші Дмитро Павличко?
Йдучи до лісу, подумайте, хто ви – друзі чи вороги природи. Квітка і дерево, мурашки та лісові птахи, дрібні тварини беззахисні перед тобою пам’ятай, що природа і так постраждала від байдужих рук її губителів. Зникло багато ківтів. Велика кількість тварин і птахів занесена до Червоної книги. Ліси стали схожими на смітники. Станьте захисниками!
А щоб бути справжніми захисниками природи, необхідно добре знати, що належить до живої природи.
Щоб відповісти на це запитання ,вам потрібно розставити букви так, щоб утворилися слова.
ТАИНВРИ РСИОЛНИ
(тварини) (рослини)
Бібліотер. Сьогодні ми поговоримо про тварин. Дізнаємось багато цікавого про них. А ще разом попрацюємо з лепбуком «У світі тварин».
А ви як вважаєте, ви добре знаєте тварин?
Тоді відгадайте загадки.
Боюся вовка і лисиці,
Боюсь мисливської рушниці,
Тому від страху перед ними
Я сплю з відкритими очима. (Заєць)
Бібліотекар. Що цікавого про зайця ви дізналися з цієї загадки?
Має комірчин багато,
Щоб горішки в них ховати –
І тому зимові дні
Рудохвостій не страшні. ( Білка)
Бібліотекар. Чому білці не страшні зимові дні?
Не боїться вовка і лисиці,
Бо на спині має гострі спиці. (Їжак)
Бібліотекар. Чому їжак не боїться хижаків – вовка і лисицю?
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав,
А як впав глибокий сніг –
У барлозі спати ліг. (Ведмідь)
Бібліотекар. Чим любить ласувати ведмідь? Що робить ведмідь взимку?
Він ікластий і сердитий,
Дуже любить землю рити.
Жолуді весь час шукає
Й малюків смугастих має. (Кабан)
Бібліотекар . А навіщо кабану жолуді?
Не олень, хоча й рогатий,
В нього роги – як лопати,
Хто ж це? Здогадався хтось?
Це великий, дужий … (лось).
Бібліотекар. Діти, за що прославився лось?
- Я бачу,діти, ви непогано знаєте лісових мешканців. Але сьогодні я пропоную вам познайомитися з ними ближче
Учень
- Зайці – дуже обережні тварини. Перед сном (сплять вони вдень) стрибун робить стільки слідів –візерунків, що не кожний з ворогів розбереться в них. Заплутавши свої сліди, він з розгону стрибає вбік і причаюється під кущиком. Інколи він не залягає одразу спати, а за першим стрибком робить ще 2-3 , або знову заплутує сліди, а лише потім вкладається спати.
Бібліотекар. Ви уважно послухали розповідь? Тоді скажіть , чому в народі так говорять : « У зайця стільки стежок, як у клубка ниток»?
(Відповіді дітей)
Бібліотекар. А тепер послухаємо розповідь про маму- лисицю.
Учень .
Знайде мати - лисиця місце в лісі, де тихо і затишно. Вириє там глибоку нору під землею, із запасними виходами. В норі у неї народжуються лисенята .
Поки лисенята сплять, мати йде на полювання.
А коли вони підростуть, то лисиця їм живу здобич носити почне. Принесе мишку, пустить і дивиться, як діти її до полювання привчаються.
Бібліотекар. Діти, хто з вас запам’ятав, як лисиця – мати вчить своїх діточок- лисенят полювати?
А чи знаєте, для чого звірям хвости? Послухайте тоді.
Учень. Лисиця без хвоста пропаде. Побіжать за нею собаки і швидко її без хвоста спіймають. А з хвостом хитрунка їх обдурить. Поведе хвостом вправо, а сама вліво махне. Так і втече руда від погоні.
Учениця. Бобри більшу частину свого життя проводять у воді. Хвіст необхідний їм як кермо і весло, а ще він допомагає добувати їжу. Коли бобер гризе дерево, він сидить на задніх лапах і спирається на свій широкий хвіст. А коли він помічає небезпеку-вовка, велику щуку- то з силою б’є хвостом по воді. Цей удар - сигнал тривоги для всіх бобрів. Вони відразу пірнають під воду і ховаються.
Учень. Коли білка стрибає з дерева на дерево, то їй допомагає довгий, пухнастий хвіст. Він виконує роль керма і парашута, підтримує її в повітрі. А взимку вона накривається ним як ковдрою.
Учениця. У мавпи – хвіст –рука.Ним мавпи чіпляються за гілки, зривають з дерев плоди і ловлять комах.
Бібліотекар. Так чому так кажуть : « Хвіст треба берегти і пишатися ним»?
(Відповіді дітей)
Бібліотекар. А тепер складне завдання. Потрібно прочитати зашифровані назви тварин
Бібліотекар. Так молодці. Бачу ви багато знаєте. А зараз давайте попрацюємо зі “сторінкою - цікавинкою”. За допомогою QR-коду необхідно виконати завдання:
Зробити орігамі.
Розглянути тваринний світ України на карті.
Впізнайте комах і запишіть їх назви. .
Бібліотекар. А тепер давайте спробуємо розгадати кросворд. КРОСВОРДИ
Бібліотекар. Ще сьогодні ми порацюємо з незвичайним пазлом, який містить в собі дещо цікаве. І якщо ви зможете вірно зробити пазл то обов'язково зможете переглянути, що я вам приготувала.
Бібліотекар. Отже діти на цьому ми закінчимо нашу зустріч « У світі тварин».
Що ж ви нового сьогодні пізнали? Чи сподобалось вам? ( Відповіді дітей.)
Бібліотекар. Любі діти, тваринний світ нашої країни дуже різноманітний. Він налічує 45 тисяч видів тварин. І ми ще багато разів будемо повертатися до таємниць цього світу.
А вам потрібно пам’ятати про наступне...
Учень
«Вмійте природу любити»
Вам у походи ходити ,
І мандрувать любі діти.
Вмійте ж природу любити ,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти , дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром ,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде,
Нашого рідного краю.
(П. Сиченко)
Список використаних джерел:
Виховний захід “Про таємниці тварин: https://cutt.ly/NyyS4Dk
Ребуси презентація - https://cutt.ly/4yyDqIJ
Навчально- методичні матеріали - https://cutt.ly/FyyDf21
Загадки про тварин - https://cutt.ly/XyyDZY3
Сторінку створила і оформила Школова Жанна Олександрівна, бібліотекар КЗ "Тополинська ЗОШ І-ІІІ ступенів" ВРР ЗО