Шепочуть ніжно квіти пелюстками

Фіто-година для 1-4 класів

"Шепочуть ніжно квіти пелюстками"

"Квіти, як люди, на добро щедрі і, людям ніжність віддаючи,

вони цвітуть, серця обігріваючи, як маленькі, теплі багаття."

Жане Кірімізе

Форма заходу: фіто-година.

Дата і місце проведення: 06.10.2020 р., бібліотека Гуляйпільського колегіуму "Лідер".

Читацьке призначення: учні 1-4 класів.

Мета: познайомити учнів із творами українських письменників про рослини, розвивати вміння давати оцінку вчинкам героїв, розширити знання про рослини рідного краю, вчити милуватися красою природи, формувати дбайливе ставлення до природи.

Оформлення та наочність: картки з квітами, дитячі малюнки.

Обладнання та технічні засоби: мультимедійний екран, проектор, комп’ютер, телефон.

Декорації. Реквізит. Атрибути: живі квіти, виставка книг.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети.

Дорогі діти, сьогодні ми з вами поговоримо про те, що, робить наше життя яскравішим і красивішим.

Перейдіть за QR-кодом, і прочитайте епіграф до нашого заходу. Про що ж ми будемо сьогодні говорити?

Звичайно ж, це квіти.

Отже, епіграфом до нашого заходу стали слова російського поета та письменника Жане Кірімізе «Квіти, як люди, на добро щедрі і, людям ніжність віддаючи, вони цвітуть, серця обігріваючи, як маленькі, теплі багаття».

Квіти були в житті людей з давніх-давен. Спочатку люди тільки милувалися дикими квітами, іноді використовували їх в їжу, нерідко поклонялися їм, ототожнюючи їх з богами.

Потім настав час, коли люди оцінили їх красу, стали вирощувати їх самостійно, без квітів не могло обійтися жодне свято, вони стали найпопулярнішим подарунком і способом виразити свої почуття.

Можна сказати, що квіти – це символ життя. Бо вони, як і люди, народжуються, живуть і помирають. Але за своє коротке життя вони встигають принести нам так багато радості просто від споглядання їх краси, крихкості і досконалості. Багато письменників та поетів присвячували свої твори саме темі рослин, зокрема, квітів. І сьогодні ми ближче познайомимося з творчістю деяких митців.

ІІІ. Опрацювання матеріалу.

Давайте познайомимося з віршем «Квіти України» Іванни Савицької, української письменниці, яка родом із Галичини, але зараз живе і працює у США.

Іванна Савицька «Квіти України»

А у нашому садочку

Квітнуть квіти в холодочку,

Матінка їх доглядає,

Кожний вечір поливає.

Ось стоїть, мов на сторожі,

Соняшник стрункий та гожий,

Рожа по драбині пнеться

Біля неї бджілка в’ється.

Під віконцем пахне м’ята,

Оксамитна, пелехата,

І барвінок невеличкий –

На весілля для сестрички.

Незабудок два рядочки

Насторожили листочки,

А на кущику в куточку

Пахнуть китиці бузочку.

Хто лиш гляне, той зрадіє,

Сонечко крізь квіти гріє.

Щастя в наш садочок лине,

Це ж бо квіти України.

  • Про які квіти згадує автор у своїй поезії?

  • Чи згадуються у поезії лікарські рослини?

  • Які з цих квітів ви бачили раніше?

  • Яка квітка вам подобається найбільше?

Українські поети написали багато цікавих віршів про квіти. Давайте їх розглянемо.

  • Які квіти описані у віршах?

  • Якими ви їх уявляли читаючи вірш?

  • Чи насправді вони так виглядають?

А зараз перейдемо до наступного твору. Для того, щоб дізнатися, хто його автор, пропоную вам скласти пазл.

Так, це український письменник, вчений, учитель – Василь Олександрович Сухомлинський. Для дітей В. Сухомлинський написав 1500 оповідань та казок. Його твори перекладені на 53 мови світу. Герої Василя Сухомлинського – павучок та мурашка на землі, квіти, дерева та інші рослинки, журавлиний ключ у небі, лелеки, горобчики, берізка, калюжа, маленьке кошеня і звичайнісінькі діти, їхні батьки, бабусі, дідусі.

А зараз ми познайомимося з його оповіданням «Конвалії в саду».

  • Яким би ви намалювали Петрика?

  • Як ви гадаєте, в чому виявляється найбільша людська краса?

  • А як би ви вчинили?

  • Чи завжди ви бережете природу?

  • Що ви робите і що треба робити, щоб берегти природу?

ІV. Підсумок.

Багата і прекрасна природа нашої України. І її не можна уявити без квітів – окраси рідної природи. Адже квіти відкривають перед людиною можливість пізнати прекрасне, відчути повноту життя. Квіти, як і музика, створюють піднесений настрій, надихають на творчість. І хоча кожен народ по-своєму сприймає красу, але є краса, яка сприймається всіма однаково – краса квітів. Вони непомітно роблять свою велику і важливу справу – облагороджують людей, прикрашають їх життя. Тому давайте їх берегти, як і будь-які рослини.

Спробуйте самі стати поетами. Вставте пропущені слова у вірш Ганни Черінь «Українські квіти».

Отож, давайте підведемо підсумок нашого заняття:

  • про що ми сьогодні говорили?

  • з творчістю яких письменників та поетів познайомились?

  • які квіти згадувались у творах?

  • який твір вам сподобався найбільше?

  • коли і як ми повинні берегти рослини?

А на останок я пропоную вам переглянути Казку про квіти дружби.

Я вам бажаю, щоб квіти вашої дружби не в’янули ніколи.

Дякую за увагу.

Список використаних джерел:

  1. Винник, Тетяна. Дитячі вірші про рослини [Електронний ресурс] // Мала Сторінка : сайт. - Режим доступу: https://cutt.ly/kyi8roY (дата звернення: 21.04.20). - Назва з екрана.

  2. Вірші про квіти Катерини Перелісної [Електронний ресурс] // Мала Сторінка : сайт. - Режим доступу: https://cutt.ly/8yi8ycE (дата звернення: 21.04.20). - Назва з екрана.

  3. Савицька, Іванна. Квіти України [Електронний ресурс] // Мала Сторінка : сайт. - Режим доступу: https://cutt.ly/gyi8a3f - Назва з екрана.

  4. Черінь, Ганна. Українські квіти [Електронний ресурс] // Пізнайко : сайт. - Режим доступу: https://cutt.ly/kyi8xU5 (дата звернення: 21.04.20). - Назва з екрана.


Автор сценарію: К.О. Панченко.


Сторінку уклала та оформила Катерина Олександрівна Панченко, завідувач бібліотеки комунального закладу "Гуляйпільський колегіум "Лідер" Гуляйпільської міської ради