Урок 31. Основні фотометричні величини та їх вимірювання.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Ми бачимо небесні світила, бо вони або самі випромінюють, або світять відбитим світлом. Метод визначення величин, що характеризують випромінювання за зоровим відчуттям, називають фотометрією. Фотометричні величини вимірюють за допомогою фотометра. Цей прилад дає змогу порівнювати фотометричну величину досліджуваного джерела з лабораторним стандартом.

У фотометрії для спрощення означень ряду величин користуються поняттям точкового джерела світла – джерело світла, розмірами якого можна знехтувати, порівнюючи з відстанню до місця спостереження. Зорі, що перебувають від нас на величезних відстанях, вважають точковими джерелами.

До найважливіших фотометричних величин, крім світлового потоку, сили світла, освітленості, в астрономії відносять світність.

Світність – фотометрична величина, що в астрономії вказує на кількість світлової енергії, яку астрономічний об’єкт випромінює з усієї своєї поверхні за одиницю часу. За звичай одиницею вимірювання світності зір є світність Сонця. Світність зорі пов’язана з її радіусом та ефективною температурою залежністю:

– ефективна температура – це температура абсолютно чорного тіла, тобто тіла, яке повністю поглинає все випромінювання, що на нього падає, і яке створює потік випромінювання на різних довжинах хвиль такої ж потужності, що й реальне тіло; σ – стала Стефана – Больцмана, що визначає зв’язок між потоком випромінювання та ефективною температурою тіла, яке випромінює як абсолютно чорне тіло.

Світність пов’язана з абсолютною зоряною величиною М зорі.

Якщо відома відстань до світла, випливає зв’язок видимої зоряної величини m з абсолютною зоряною величиною М:

За цією формулою можна знайти відстань до світила у парсеках. Порівнюючи абсолютні зоряні величини М різних об’єктів, можна судити про те, які зорі насправді випромінюють більше чи менше світлової енергії, а отже мають більшу чи меншу світність L.

Домашнє завдання:

Вивчити матеріал теми і скласти конспект §35, с.235 - 237, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом О.І. Ляшенка) підручник для 11 класу авт. М.В. Головко, І.П. Крячко, Ю.С. Мельник, Л.В. Непорожня, В.В. Сіпій.