Урок 92. Побудова зображень, одержаних за допомогою лінз та дзеркал.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Лінза – це прозоре тіло, обмежене двома сферичними поверхнями, які заломлюють світлові промені. Існують два види лінз: опуклі та увігнуті.

Лінзу, в якій після заломлення паралельні промені збираються в одну точку, називають збиральною. Лінзу, що перетворює пучок паралельних променів на розбіжний, - розсіювальною.

Для розрахунків положення зображення предмета в лінзах та обчислень різних оптичних систем використовується формула тонкої лінзи:

де F – фокусна відстань (відстань між оптичним центром та фокусом) лінзи; d – відстань від предмета до лінзи; f – відстань від зображення предмета до лінзи.

Величину, обернену фокусній відстані, називають оптичною силою лінзи:

Одиницею оптичної сили є діоптрія (дптр).

Діоптрія – оптична сила лінзи з фокусною відстанню 1 м.

При користуванні формулою тонкої лінзи слід пам`ятати, що для уявного зображення відстань f є від`ємною (). Крім того, для розсіювальних лінз оптична сила D є також від`ємною.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати матеріал теми, скласти конспект, §22, ст.155 - ст.158, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І.) 11 клас авт. Головко М.В.,Крячко І.П., Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.

2. Дати відповіді на запитання ст.158, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І.) 11 клас авт. Головко М.В.,Крячко І.П., Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.