Урок: 89 Кількість теплоти. Тепловий баланс.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Кількість теплоти (Q) – фізична величина, яка показує скільки енергії, передано в процесі теплообміну від одного макроскопічного тіла до іншого без виконання роботи.

Одиниця кількості теплоти – джоуль, [Q] = 1 Дж.

Кількість теплоти, яка необхідна для нагрівання тіла і яка виділяється внаслідок охолодження тіла, розраховується за формулою:

де питома теплоємність речовини; маса тіла; зміна температури тіла.

Питома теплоємність (с) – фізична величина, яка чисельно дорівнює кількості теплоти, отриманій або відданій 1 кг речовини при зміні температури на 1 К (або 1°С).

Теплоємність (С) – фізична величина, яка визначається кількістю теплоти, яку потрібно надати тілу для підвищення його температури на 1 К (або 1°С).

Кількість теплоти, яка поглинається під час плавлення або виділяється під час кристалізації твердого тіла, взятого при температурі плавлення (кристалізації), визначається за формулою:

де λ – питома теплота плавлення; m - маса тіла.

Кількість теплоти, необхідна для випаровування або яка виділяється при конденсації речовини, взятої при температурі пароутворення (кипіння), визначається за формулою:

де r - питома теплота пароутворення.

Кількість теплоти, яка виділяється під час згорання палива, визначається за формулою:

q - де питома теплота згорання палива.

Величина η ,яка характеризує ефективність нагрівника, називається коефіцієнтом корисної дії (ККД). ККД нагрівника показує, яку частину загальної кількості теплоти, виділеної нагрівником

становить корисно використана теплота

В теплоізольованій системі за відсутності втрат енергії скільки теплоти віддають одні тіла, стільки ж набудуть інші. На цій підставі складають рівняння теплового балансу:

- сумарна кількість теплоти, отримана тілами під час теплообміну ;

- сумарна кількість теплоти, віддана тілами під час теплообміну.

Теплообмін відбувається доти, доки температури тіл не зрівняються – настане теплова рівновага.

Загальну температуру після теплообміну прийнято позначати Ө (грец. «тета»).

Домашнє завдання:

1. Вивчити § 34 с.211, підручник Фізика (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І авт.ГоловкоМ.В. Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.

2. Дати відповіді на запитання с.214, підручник Фізика (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І авт.ГоловкоМ.В. Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.