Урок: 4. Електричний струм у металах.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Експериментальне підтвердження електронної природи струму в металах було здійснене в 1916 р. фізиками Р.Толменом та Б.Стюартом у дослідах із вивчення інерції електронів. Котушка з великою кількістю витків тонкого дроту швидко оберталася навколо своєї осі. Кінці обмотки котушки за допомогою спеціальних контактів та гнучких провідників були з`єднані з чутливим балістичним гальванометром.

Коли котушка швидко оберталася, струму в колі не було. Під час різкого гальмування котушки в її обмотці виникав короткочасний струм, який фіксувався гальванометром. Аналіз результатів експерименту дав можливість ученим установити, що струм у котушці зумовлений рухом електронів. Під час обертання котушки вони отримували велику швидкість,а після гальмування продовжували деякий час рухатися за інерцією та створювали електричний струм.

Під час протікання електричного струму в металевому провіднику перенесення речовини не відбувається.

Електричний струм у металах є напрямленим рухом електронів.

У 1911 р. нідерландський фізик Г.Камерлінг-Оннес виявив, що під час охолодження металевих провідників рідким гелієм до температури, близької до абсолютного нуля, їх опір стає практично рівним нулю. Таке явище отримало назву надпровідності.

Надпровідність – стан провідника, в якому він практично втрачає електричний опір.

Вивчення та застосування надпровідності є одним із перспективних напрямів сучасної фізики. Він надає значні можливості у створенні нових технологій.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати матеріал і скласти конспект, § 9, с.56, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І.) 11 клас авт. Головко М.В.,Крячко І.П., Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.

2. Опишіть дослід, який підтверджує електронну природу струму.

3. Дайте визначення надпровідності.