Урок: 86 Неперервний спектр світла. Спектроскоп. Спектральний аналіз та його застосування.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Лінійчатий спектр кожного хімічного елемента є індивідуальним. Цю властивість використовують для спектрального аналізу сполук, оскільки кожний атом елемента в її складі випромінює свої лінії, які не зливаються з лініями інших елементів. Дослідження лінійчатих спектрів речовин дає змогу визначити, з яких хімічних елементів вони складаються і в якій кількості міститься кожний елемент у певній речовині.

Кількісний вміст елемента в досліджуваному зразку визначають шляхом порівняння інтенсивності окремих ліній спектра цього елемента з інтенсивністю ліній іншого хімічного елемента, кількісний вміст якого в зразку відомий.

Метод визначення якісного і кількісного складу речовини з допомогою спектра називають спектральним аналізом.

Спектральний аналіз використовують у пошуках корисних копалин для визначення хімічного складу зразків руди. У промисловості спектральний аналіз дає змогу контролювати склад сплавів, домішок, що вводяться в метали для отримання матеріалів із заданими властивостями, визначення марки сталі може бути виконаним за декілька десятків секунд.

Спектральний аналіз допомагає визначити хімічний склад небесних тіл, їх температуру, віддалених від Землі на відстань у мільярд світлових років. Хімічний склад атмосфер планет і скупчень холодного газу в міжзоряному просторі визначається за спектрами поглинання. По зміщенню ліній у спектрах небесних тіл визначають швидкість їх руху відносно Землі.

Для отримання лінійчатих спектрів випромінювання досліджувану речовину треба перевести в газоподібний стан і нагріти до високої температури. Найчастіше з цією метою використовують дуговий або іскровий розряди. Спостерігають спектри за допомогою спектроскопів.

Якщо необхідно отримати фотографію спектра використовують спектрограф.

Домашнє завдання:

1. Вивчити § 25, ст.177, ст.178, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І.) 11 клас авт. Головко М.В.,Крячко І.П., Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.

2. Дати відповіді на запитання:

1). Що називають спектральним аналізом? На чому він ґрунтується?

2). Де використовують спектральний аналіз? Яким чином?

3). За допомогою якого приладу спостерігають спектри? Яка його будова?

4). Як називають прилад для фотографування спектрів?