Урок 91. Закони геометричної оптики.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Закони відбивання світла:

Кут падіння α дорівнює куту β відбивання.

Падаючий промінь, відбитий промінь та перпендикуляр, встановлений у точці падіння, перебувають в одній площині.

Закони заломлення світла:

Падаючий промінь, заломлений промінь та перпендикуляр, проведений до поверхні розподілу двох середовищ у точці падіння перебувають в одній площині.

Відношення синуса кута падіння до синуса кута заломлення є величиною сталою для двох даних середовищ, дорівнює відношенню швидкостей світла в цих середовищах і має назву «відносний показник заломлення світла»:

Абсолютний показник заломлення середовища – фізична величина, що показує, у скільки разів швидкість світла у вакуумі більша, ніж у середовищі:

Це означає, що для будь якого середовища

Зведена формула закону заломлення світла

Явище, коли світло, поширюючись в більш густому середовищі, відбивається від границі розподілу з менш густим середовищем не заломлюючись називають явищем повного відбивання.

Кутом повного внутрішнього відбивання називають кут падіння

при якому кут заломлення дорівнює

Спостереження міражів також пояснюється явищем повного внутрішнього відбивання. Багаторазове відбивання від внутрішньої поверхні волокна є основою принципу дії світловодів, які збільшують у мільйон разів обсяг переданої інформації. Передавання оптичної інформації на відстань за допомогою ендоскопів використовують у техніці та медицині. Крім того, явище повного відбивання застосовується в біноклях, перископах, ката фотах, засобах дорожнього руху тощо.

Домашнє завдання:

Опрацювати матеріал теми, скласти конспект, §22, ст.153 - ст.155, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І.) 11 клас авт. Головко М.В.,Крячко І.П., Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.